Toxoplasmoza !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

chestia asta cu toxoplasmoza nu cumva e prezenta la animale?
eu am un motan focos in casa, crescut de mic numai in casa
o fi periculos pentru bebe? pot contacta boala de la el?

desiree
3 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

quote:
Originally posted by desiree

chestia asta cu toxoplasmoza nu cumva e prezenta la animale?
eu am un motan focos in casa, crescut de mic numai in casa
o fi periculos pentru bebe? pot contacta boala de la el?

desiree
3 sapt



Toxoplasmoza din cate stiu eu are ca si cauze alimentele consumate necorespunzator, animalele in casa( pisicile in mod special) si legumele nespalate.
eu una am 2 matze castrate, le am de 7 ani, mi-am facut analizele imediat cum am aflat de aparitia Ubitului, insa dezvoltasem anticorpi. Cred ca animalul nu are ce rau sa faca daca este bine ingrijit si vaccinat. si mai ales, spalat bine pe maini dupa ce schimbam nisipul! copilul meu a crescut perfect sanatos, fugareste pisicile si le trage de coada, etc.......... nu-mi fac griji.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Desiree si eu am motan in casa de vreo 4 ani si
am ambele valori la toxo negative, ce ma intristeaza deoarece va trebui sa ma pazesc pe parcursul sarcinii.

De regula motanii care au crescut in casa si nu au iesit niciodata afara nu au toxo. Oricum de la aceste animale toxo se ia DOAR din excrementele motanilor/ si pisicutelor/, de aceea trebuie sa fim atente atunci cind ii curatim ladita de kk, sa ne spalam bine pe miini dupa, insa e preferabil ca sa faca acest lucru alt membru al familiei. Eu deja i-am prevenit pe ai mei - ca da Doamne Doamne un bebelus - sa-si gaseasca inlocuitor la spalat ladita



Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

COOL FETELOR !!!
deci nu trebuie sa scap de focosul meu John care ma iubeste si nu ma slabeste o clipa cu mangaierile
sincer nu as fi vrut sa il dau dupa ce a fost stapan in casa 3 ani de zile si mi-e drag de mor
o sa evit sa il pup si sa il curat rahatelul, in schimb...
multumesc, m-ati linistit complet si John va multumeste !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

quote:
Originally posted by desiree

COOL FETELOR !!!
deci nu trebuie sa scap de focosul meu John care ma iubeste si nu ma slabeste o clipa cu mangaierile
sincer nu as fi vrut sa il dau dupa ce a fost stapan in casa 3 ani de zile si mi-e drag de mor
o sa evit sa il pup si sa il curat rahatelul, in schimb...
multumesc, m-ati linistit complet si John va multumeste !!!



Desiree, sa te astepti la manifestari ciudate din partea lui JOhn, ale mele au suferit cumplit timp de un an cat nu au avut voie sa intre in camera unde era( si mai este inca) Matei. stateu la usa si plangeau. au naparlit doar in anumite zone, daca incercam as le mangai imi intorceau fundul, etc, am citit ca pisicile sunt f posesive si sufera cumplit cand nu sutn in centrul atentiei. sunt insa multumita ca nyu au fost agresive si desi li s-a permis sa umble peste tot in casa stiau ca nu au voie sa urce in patul mare unde au dormit atatia ani ca niste printese! acum au voie peste tot, insa ma mira ca respecta patul copilului si nu le-am prins niciodata stand acolo!



Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Eu desi nu sunt insarcinata, inca, imi fac griji pentru reactia motanului meu, este peste masura de posesiv, darmai mult ma ingrijoreaza agresivitatea lui, il mai zadara fratele meu si motanul ca prostu sare peste toti dupa asta.

Cind ma uit la Marchizparca vad un motan agresiv, dar nu un purtator de toxo, asta dupa comportamentul lui trece pe locul doi dupa importanta, de acea m,a stradui sa nu-l zadar, sa-l las in voie, dar mare folos nu e , vine fratele meu si-mi strica toata tactica


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

se prea poate sa aiba manifestari de gelozie dar copilul e pe primul plan
mai ales ca naparleste 12 luni pe an si nu vrei sa stii cat par adun chiar si din pat la sfarsit de saptamana
totusi imi este foarte drag dar nu va avea voie la copil nici macar sa il miroase ( e foarte curios si isi intinde nasucul in aer cand sesizeaza vreun corp strain).
saptamana viitoare, dupa Paste incep si eu seria analizelor pre-natale si vad eu atunci daca m-a procopsit cu ceva sau nu.....

te pup si nastere usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna fetelor!
Am si eu probleme cu toxoplasmoza: IGM a iesit pozitiv cu val.1,000 si IGG tot pozitiv, cu val. 32,800 UI/ml. Am fost la dr., care a fost destul de rezervat si nu mi-a explicat prea in amanunt, si care mi-a dat tratament si a zis ca mai vedem cum va fi luna viitoare. Problema este ca mai am si inf. urinara si mi-a zis ca oricum nu se pune problema de avort deoarece este prea mare sarcina. Bineanteles ca sapt. asta voi mai merge si la alti medici, deja m-am programat la doi medici, dar vroiam sa aud si parerea vostra, daca se pricepe careva.
Multa sanatate!


Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Miki ce ai facut la doctor?
eu sa itti zic sincer..............nu mai stiu cum e bine, insa stiu ca una tre sa fie negativa si una pozitiva. mie asa mi-a iesit. dar uite, o sa ma uit in alalize cand le voi gasi si voi posta datele mele ca sa itit faic inca o parere, asteptam sa ne zici ce ti-a zis doc!
mult succes!

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Pai dr. la cre am fost a incercat sa ma linisteasca, ca el CREDE ca nu nor fi probleme, ca daca ar fi fost probali as fi perdut sarcina pana acum, daca era grav, dar ca bineanteles ca nu imi garanteazxa nimic. Asa ca m-a mai luminat, dar nu m-a convins ca bb nu va avea probleme. Maine merg la altul si sunt curoioasa ce imi va zice, oricum trebuie sa ma decid ce voi face in continuare, si inca sunt in ceata.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput