sindrom antifosfolipidic

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Mi-ka,
Din ce stiu eu o valoare mai mare a INR e de bine! Stiu ca dc scade indica o starea de hipercoagulabilitate!Si eu zic ca e bine! Dar mai cauta pe net !ar dc si hematologii au spus ca e bine ,inseamna ca e bine!

Lili,

Pana sa te trimitaa Tutunaru sa faci anliza pt fact V ,nu aia facut nici o investigatie?Si care a fost explicatia pt sarcnile pierdute?

Stiu pe cineva care a facut Clexane ,cu aceasta deficienta de factV, si care a nascut natural cu dr Badiu!

Pupicei!



http://community.webshots.com/user/bestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

din pacate,am citit msj dupa ce am fost la buc,dar daca vrei clexane,poti sa vii in giurgiu,daca esti din buc te costa 200 de mii drumul dus intors.eu ti l dau cu cea mai mare placere,daca nu poti sa l iei gratuit,costa 10 fiole 2500000,asa ca merita.sau poate vb eu cu cineva care vine in giurgiu sa l ia sa ti l aduca,sa va intalniti undeva,dar asta dupa paste,asa ca vezi tu cum e mai bine pt tine.cat despre alegerea mea,dupa ce o sa mi repet analizele,o sa vad daca a fost inspirata sau nu.oricum,desi dr urleteanu pare un dur,pana la urma s a dovedit destul de sufletist.bestutza-hai ca pana acum,din repezeala,citisem altfel numele tau,scuze-stiu povestea celei care isi spune alba ca zapada,iti dai seama ca primul lucru pe care l am facut at cand am avut net,a fost sa caut inf despre safl si am gasit si povestea ei.insa mi a tb mult tp sa ma pot inscrie la despre copii.com,nu stiu de ce,dar nu reuseam.ardeam de nerabdare sa vb cu voi.stiu si povestea celei care a nascut normal,cu dr badiu,parca a fost prima din clubul vostru care a nascut,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

hallo,vad ca nu mai zice nimeni,nimic....lili,nu mai ai nevoie de clexane?mi ar fi placut sa ajut pe cineva care are nevoie,pt ca eu stiu cat m am chinuit sa mi fac rost de ele,cata spaga am dat la med de fam sa mi le prescrie gratiut,ca mereu facea figuri ca sunt prea scumpe,apoi la farmacista,sa vb cu distibuitorul sa mi le aduca....paste fericit,fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Salut fetelor

Eu am patru sarcini oprite in evolutie, fara sa se stie cauza. Am facut analize diverse: toxoplasmoza, chlamydia, micoplasma, ureaplasma, dozari hormonale, citomegalovirus plus histeroscopie de 2 ori, histerosalpincografie. Se pare ca am ovare polichistice, cu toate ca am vrut sa raman insarcinatea de 4 ori si am ramas de fiecare data. Am avut aici in Galati vreo 8 doctori. La Bucuresti tot merg de vreo 2 ani: prof. Marinescu, prof. Poiana, iar mai nou la prof. Ancar (singurul care nu m-a pus sa repet aceleasi analize)care a crezut ca sufar de sindrom fosfolipidic si m-a trimis la Dr. Uscatescu la Fundeni. Si analiza a iesit buna, insa mai citind discutiile de pe forum, imi dau seama cu groaza si disperare ca poate fi rezultat cu eroare. Unde anume sa fac analiza pt. acesta? Efectiv nu mai stiu ce sa ma mai fac. Imi doresc tare mult sa raman insarcinata, dar mi-e tare teama sa nu o patesc iarasi. Acum
Multumesc pt rabdare

Nu timpul ti se potriveste tie, ci tu potriveste-te timpului. (armean)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

poti sa repeti analizele la coltea la dr avram sau la cantacuzino (pretul e in jur de 950.000 lei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

la cantacuzino se fac cu doar cu trimitere?
eu l-am intrebat pe ancar de sindrom si mi-a zis ca nu are sens sa le fac :(, deci nu am trimitere. dar am timpul quick la limita si vreau sa stau linistita.
Deci ce analize se fac si daca stiti si clinici particulare?
Eu am gasit asa:
anticoagulant lupic(LA)
INR
APTT
Proteina C reactiva
Proteina s
anticorpi antinucleari
anticorpi cardiolipina
antibeta 2 glicoproteina
Mersi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

nici la cantacuzino si nici la coltea nu iti trebuie trimitere pt ca se fac cu plata. doar la fundeni se fac gratuit asa ca iti cer trimiterea.
eu am facut analizele la coltea si APTT a iesit prost, acum vreau sa le repet si la fundeni sa vad ce si cum mai ales ca am la activ o sarcina oprita in evolutie si un avort menstrual.
vroiam insa sa va intreb voi ce stiti de clexane? ce se mai aude se baga pe lista de compensate?
bestutza am citit toate capitolele despre safl, te felicit pentru puterea pe care ai avut-o de a umbla la atatia medici. in ceea ce il priveste insa pe tutunaru din cate stiu eu nu mai are timpul pe care il avea in trecut de a-ti explica, etc. etc. din pacate faima pe care a capatat-o este in defavoarea multora dintre noi. ma gandesc ca daca hematologul imi va recomanda clexane iar tutu doar aspenter nu stiu daca as risca sa iau doar tratamentul lui, mai degraba as face 300 de injectii degeaba decat sa mai risc sa pierd o sarcina, mai ales ca el nu mai are timpul necesar pt a te urmari asa cum trebuie.
vali te rog frumos spune-mi si mie ce analize hormonale ai facut? si in ce zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu mi am facut toate analizele pt trombofilii la medlife si toate mi au iesit in parametri normali...insa am inteles ca exista posibilitatea ca acest sindrom sa se reactiveze pe tp sarcinii.oricum,eu de luna asta incerc sa raman insarcinata si daca o sa raman,o sa mi fac la 2 saptamani monitorizari....clexane nu se mai da gratuit,nici macar compensat si eu am tot zis sa deschidem un sub la generale,aici,pe forum,in care sa facem o petitie sau un memoriu adresat ministrului sanatatii,pt ca nu e posibil sa ti fie rapit dreptul de a fi mama,doar pt ca nu ai bani sa cumperi aceste injectii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

fetelor nu mai are nimeni probleme cu sindromul asta?
eu am 2 sarcini oprite in evolutie.
am facut toate analizele in afara de cele genetice si sunt ok.
am facut la coltea analizele pt sindrom si mi-a iesit un indice mai mare APTT. recomandarea a fost sa il repet la distanta de o luna sa vedem cum iese.
acum am repetat analizele insa la fundeni APTT iar a iesit mare si deasemenea LA , iar INR si APC-R mai mici. verdictul este ca trebuie sa fac tratament cu aspenter pana raman insarcinata si dupa aceea sa fac iar dozajele pt a stabili o alta schema de tratament.
stiu ca fundeniul este controversat insa faptul ca APTT-ul a iesit mare si la coltea si la fundeni, ma face sa cred ca intr-adevar ceva este in neregula.
nu mai este nimeni in situatia asta sa mai schimbam niste idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor va rog sa-mi spuneti si mie daca se poate care este pana la urma analiza care arata ca ai acest sindrom? Eu as vrea sa o fac ca sa stau linistita. am incercat sa-i sugerez dr sa-mi dea sa fac o asemenea analiza dar nici nu a vrut sa auda. Eu banuiesc ca, de fapt, nu prea era in tema. Asa sunt medicii din provincie. Am inteles ca foarte putini doctori acorda importanta acestei probleme. Va multumesc anticipat

iunie 2006
GUGU 16+

Mergi la inceput