sindrom antifosfolipidic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

stii care i culmea?ca m a batut si pe mine gandul sa merg la dr tutunaru,asta cand eram prin a 4 a luna de sarcina,pt ca citisem un articol semnat de el in leg cu sindromul antifosfolipidic,scos de un prieten de pe net.dar faptul ca nu eram din buc si mai ales faptul ca la 4 luni am facut o hemoragie masiva cu dezlipire de placenta,m a facut sa abandonez ideea.ti am spus ca am oierdut anterior descoperirii acestui sindrom,o sarcina,dar am uitat sa mentionez ca am avut chlamydia,listeria,mycoplasma si ureeaplasma si poate toate asta cumulate au dus la pierderea sarcinii.am facut trat pt fiecare in parte,mi am repetat apoi analizele care au iesit negative si cand am ramas iar insarcinata,un dr zelos de la spit colentina,care am aflat ulterior ca e prieten de familie cu dr urleteanu,m a trimis sa fac analizele astea la fundeni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

eu am luat thrombo-ass de 100 mg toata sarcina din doua in doua zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:


E acealsi articol scos de pe net l-am citit si acel articol m-a facut sa ma duc la el!!

Ceva imi spunea ca ceva nu e in regula cu analizele ,ceva se rupea in firul meu logic...Asa ca tunci am hotarat ca trebuie sa mai caut!

Si acum uitandu-ma in urma la sindromul de hipercoagulabilitate vad ca am fost initial cam singura care am luat-o pe drumul asta!Si satisfactia mea cea mai mare nu m-am inselat!

Asta imi spune si dr de familie care de fiecare data imi spune ce exemplu sunt pt pacientele ei care au pierdut sarcini si care nu tr sa se lase !!

Mie dr Tutunaru mi-a spus de la inceput ca sansele sa se pairda o sarcina sunt date de "n" motive ,nu de sindrom!LA tine cred ca sigur una sau ai multe din aanlize au dus la pierdera sarcinii!Ele de ais se si fac ininte pt ca sunt incriminate in cazul unor avorturi in luna mica!

Nu se punea problema CA NU VREAU sau cum am mai primit aprecieri ca as fi mai destepta, dar pur si simplu sufeltul si ratiunea mea se vorbisera sa ma convinga sa nu ma las dusa de nas!

SI dupa ce in iunie 2004 diagnosticul era clar ,ferm ,nu se pune la indoiala,acelsi spital FUndeni imi spunea ca LA meu e negtiv,iar dr UScatescu scria pe anlize FAIN!
Si asta cu tratamentul de sustinere pt formreaa placentei-nicdecum pt coagulare- al dr Tutunaru si cu regimul meu naturist!

Si ar mai fi enorm de multe lucruri de spus...Important e ca suntem bine si nu cred ca e zi de la Dumenzeu sa nu ma gandesc peste ce doctor minunat am dat, care a reusit int-o ora sa ma faca sa uit stresul a 9 luni de analize peste analize,dignostice incerte, medici superficiali sau ignoranti!




http://community.webshots.com/user/bestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Mai, fetelor, vreau sa va intreb si eu ceva, chiar daca probabil intrebarea mea vi se va parea cam aiurea: o sarcina in conditiile sindromului de hipercoagulabilitate pana la cate saptamani se poate duce, fara nici un fel de tratament
? Mie mi-au iesit cam prost analizele la timpul quick si mi-am facut o gramada de probleme din cauza acestui sindrom. Acum sunt in a 11-a saptamana, nu mi-am facut analizele specifice acestui sindrom si tare mi-e frica sa nu se intample ceva rau.
Cineva scria la alt subiect ca acest sindrom duce la pierderea sarcinii in primele saptamani si stau si ma intreb daca ar trebui sa imi mai fac sau nu probleme, fiind o sarcina obtinuta prin FIV.
Va pup.

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pe parcursul sarcinii am fost de 4 ori internata in spital si la una din internari am cunoscut o fata simpla, care era insarcinata in luna a noua si care inainte de sarcina asta avusese 2 sarcini care mersesera bine,n avusese nici o problema si cand sa nasca a nascut copilul mort,si la prima si la a doua sarcina.pana la urma descoperise ca are sindrom antifosfolipidic si sarcina asta facuse clexane si luase aspirina si cat a stat in spital a nascut o fetita sanatoasa.nu vreau sa te sperii,dar e mai bine sa ti faci toate analizele,e mai bine sa previi decat doamne fereste,sa se intample ceva cu copilul.pe tine,bestiutza,te felicit ca ai avut puterea sa iei decizii care s au dovedit bune pt copilul tau ,si eu cred ca daca as fi stat in bucuresti si n as fi avut problemele astea care m au tintuit la pat as fi consultat mai m medici,mai ales ca eu initial am fost la dr horia cioflan si cand am aflat ca am sindrom antifosfolipidic si ca el nici macar nu auzise de el am schimbat dr,mergand la dr urleteanu....poate ca decizia mea n a fost inspirata....sau poate a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

pe parcursul sarcinii am fost de 4 ori internata in spital si la una din internari am cunoscut o fata simpla, care era insarcinata in luna a noua si care inainte de sarcina asta avusese 2 sarcini care mersesera bine,n avusese nici o problema si cand sa nasca a nascut copilul mort,si la prima si la a doua sarcina.pana la urma descoperise ca are sindrom antifosfolipidic si sarcina asta facuse clexane si luase aspirina si cat a stat in spital a nascut o fetita sanatoasa.nu vreau sa te sperii,dar e mai bine sa ti faci toate analizele,e mai bine sa previi decat doamne fereste,sa se intample ceva cu copilul.pe tine,bestiutza,te felicit ca ai avut puterea sa iei decizii care s au dovedit bune pt copilul tau ,si eu cred ca daca as fi stat in bucuresti si n as fi avut problemele astea care m au tintuit la pat as fi consultat mai m medici,mai ales ca eu initial am fost la dr horia cioflan si cand am aflat ca am sindrom antifosfolipidic si ca el nici macar nu auzise de el am schimbat dr,mergand la dr urleteanu....poate ca decizia mea n a fost inspirata....sau poate a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Aici http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8918&whichpage=13 este povestea unei femei care a adus pe lume un copilas avand sindromul, sarcina ei a fost supravegheata de dr.Urleteanu (postarea lui alba_ca_zapada)

Monalac, decizia ta a fost inspirata.

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Fiecare om are destinul si isi asuma sau nu niste riscuri!Adevarul este ca mai intotdeauna ne punem o parte din viata in mainile celor de care depindem la un moment dat:medic,avocat, inginer,profesor!Ei ne influenteaaza la un moment dat deciziile pe care tr sa le luam!

Acum depinde cat ne putem asuma noi riscuri!

Eu nu pot spune dc fiecare a luat decizii bune sau proaste!Timpul si noile informatii vor vorbi mai elocvent decat o putem face fiecre!Sunt multe de spuns despre sindrom!

Nu orice sarcina cu probleme tr s afie daignosticta cu acest sindrom!

Cat am fost gravida eu era o fata, pacienta un dr de la MUnicipal ,carei ii se daduse sa fca Clexane! AM insistt cu cerul si pamantul sa incerece sa ajunga la Tutunaru! De fapt era o problema de IR=uri!FLuxurile nu sunt urmarite de o multime de medici!Si ele de fapt responsbile de buna sau proasta hranire a copilului si implicit de dezvoltarea lui! Copilul avea retard de crestere si medicul respectiv pusese dignostic de "sindrom"!

Asa ca multe lucruri sunt inca nestiute si tratamente date dupa ureche!

Eu la momentul respectiv eram doctor in sindrom! INvatasem o gramada de lucruri pe care am stat sa le decelez zile intregi..Nici nu imi venea sa cred ce insiruire facem !Sotul meu era uimit ca stateam pan la unu noptea si cu foile scoase de pe net in fata, le puneam ,le reranjam !

Nu stiu daca ati vazut filmul in care un copil fusese diagnosticat cu o paralizie progresiva datorata unor procese deficitare de mielinizare !Stiinta nu gasise un tratament specific!Tatal si mama copilului au stat in bibliotci ani de zile pana au descoperit ca acidul oleic -sper sa nu vorbesc prostii- este cel care este rspunzator de afectiune! A ,uite ca mi-am amintit:filmul se numea Lorenzzo!

PE fiul lor nu l-au putut ajuta ff mult pt ca procesul de demielinizare era inceput, dar alti copii cu aceasta afectiune au putut fi salvati datorit insistentei si iubirii cu care s-au cautat rspunsuri!

NU se compar nici pe departe cazurile! NICI PE DEPARTE,dar cel mai bine este sa cautam continuu ce e mi bine pentru noi!

MI-KA !Intr-adevar timpul Quick este una din analizele de suprafata care in momentul sesiseaza ceva in neregula se fac investigatii mai profunde!MIe in sarcina mi s-a urmarit INR-ul!Incearca si cauta parerea unor medici care pot da rspunsuri in cunostint de cauza,nu asa cum mi s-a dat mie un rapuns de un altul renumit de la Medicover :

"Daca medicul X de la MUnicipal ti-a dat acest tratament ,nu degeaba l-a dat ! Ca nu o fi ajuns universitare degeaba!"
"BIne ,dar ce parere aveti dvs de diferenta asta de timpi de coagular?"
""

Oricum multa bafta tuturor si pupicei puilor!

http://community.webshots.com/user/bestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

bestiutza, INR-ul meu este 1,39 si cred ca normal trebuie sa fie 1,00. O prietena, care este dr.a aratat analizele mele -la timpul quicq - unor dr. hematologi, care au zis ca nu e problema atata timp cat INR-ul nu este peste 2. Dar parca nu pot sta linistita pana nu mi se mai spune inca de 100 de ori acelasi lucru.
Dr. ginecologi pe la care m-am preumblat au ridicat nestiutori din urma.
Si eu am incercat sa gasesc cat mai multe despre INR, valori, etc., dar nu am gasit prea multe.
Te pup


Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna fetelor,
Eu am o modificare genetica ( factorul V Leyden) care poate duce la avorturi repetate datorate coagularii sangelui( eu am pierdut 3 sarcini in saptamanile 22-24).
Am mers la dr. Tutunaru cu antecedentele mele.El m-a trimis la aceasta analiza si acum fac Clexane de 0.4 si iau aspenter.Sunt in 23 saptamani si sper sa fie bine de aceasta data....Deci, daca mai este valabila chestia cu Clexanul n-as zice nu... daca nu le vrea altcineva .
Aspenterul nu are nici un efect secundar in trimestrul III de sarcina asupra copilului?Fetele care au facut Clexane, voi cum ati nascut? Avem voie epidurala?
Pupici.
Lili

Mergi la inceput