Fetele din America (65)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Imi pare rau daca vi s-a parut mesajul meu xenofob. Departe de mine acest gind! Si nici nu i-am bagat pe toti in aceeasi oala.
Dar cind traiesc cu ei zilnic si-i vad cit de delasatori si jegosi sint, ii asemu-iesc cu tiganii din Romania (in unele din casele lor chiar am sesizat miros ca de tigan din RO!) si nu pot sa spun ca ma bucur ca din ilegali trecuti nu stiu cum granita ii vor transforma in legali, inaintea altora care isi "muncesc" GC-ul, si asta doar pentru ca au iesit in strada si au facut scandal. Asta e parerea mea si nu mi-o pot schimba! Iar parerea mea despre ei era aceeasi inca din Ro. Am cunoscut prin cineva foarte apropiat destui hispanici care aveau chiar pretentii unii (Doamne, era sa ma si inrudesc cu unul!), si care erau chiar ca tiganii nostri: pusi pe mici escrocherii, uneori uitind sa se spele de putzeau pur si simplu, galagiosi, foarte superficiali. Si, dupa cum spuneam, unii erau cu mari pretentii (de artisti).

Iar despre pregatirea lor sau munca lor, nici aici nu am generalizat, dar am vazut cam cum "dau rasol" la ce sint pusi sa faca, apoi vine un european sau un roman si drege totul de arata "boboc", si totul pe aceeasi bani. Pai e corect fatza de cel care repara si drege totul?!

Iar legat de baby sitter, in veci nu mi-as lasa copiii cu o hispanica! Asa cum nici in Ro nu i-am lasat cu o tiganca. Cine nu ma crede, ii poftesc in vizita la mine, in casele unora de aici, care de altfel au niste masini super, tzoale la fel, iar la ei in casa e cam ca intr-o cocina! Putind si a urina! Aaa, si am si poze marturie. Pentru ca, ca de obicei, mi se va spune ca bat cimpii!

Sint sigura ca si printre ei sint oameni deosebiti, intelectuali, artisti. Dar daca clasa medie, majoritara, arata si se comporta cum am spus, eu nu-mi pot schimba parerea. Asa cum poate nici multi occidentali care au cunoscut tigani, nu-si pot schimba parerea despre romani.



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Iuliana pai tu esti o fericita cu 225 pe 6 luni. Eu platesc 150/luna la Geico si am platit si mai mult (si asta e cea mai buna quote ca sa zic asa). Din cauza de fiu-meu, de accidentele mele si ale lui. Baitul tau nu cinduce? Nu e pe asigurarea ta?Dragilor, nu neg ca exista latinos certati cu curatenia dar eu tot ii iubesc pe hispanici si cultura lor. A-i uri numai pt. o minoritate nespalata e la fel de gresit ca a-i uri pe romani din cauza tiganilor....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Buna dimineata,
Asigurarea in full acopera si masina ta si pe a celui pe care l-ai lovit; dar nu stiu foarte exact cum merg lucrurile. Barbatu-meu a pocnit masina de la companie cu o tipa; ambele masini aveau asigurare in full. A platit asigurarea companiei pt ambele masini, probabil pt ca barbatu-meu a fost vinovat? asa cred. Iar daca iei masina pe credit esti obligat sa iei asigurare full, adica 2-way.
Eu nu am ura pe hispanici si cei cu care am fost vecina erau foarte de treaba. Si aveau casele curate, iar vecina din Brazilia toata ziua gatea si freca, pt ca barbatu-sau era un fel de guru al comunitatii braziliene si femeia aia avea grija de toata gradinitza, m-ar fi lasat nervii. Faceau gratare si intotdeauna veneau cu o farfurie, ma induiosa, serios, gandire din aia ca la noi, ca miroase...
In nov a plecat sotul meu in Canada si eu a trebuit sa ma mut mai aproape de job. El vorbise cu un amic roman sa ma ajute, amicul nu a mai putut si eu m-am trezit ca trebuie sa plec in ziua aia neaparat si nu aveam cu ce. Am batut la usa brazilianului, i-am explicat problema mai mult prin semne (zero engleza), el a imprumutat un truck si si-a chemat un cumatru sa ajute, si in doua ore aveam totul in apartamentul nou. Cum sa am ura pe ei, cred ca fiecare judeca prin ceea ce cunoaste .
Am spus doar ca legea are flaws, rasplatind pe cei care nu o respecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

noi platim 180 de dolari pe luna asigurarea. asta insemnand full coverage la 2 masini. inainte cand aveam doar o masina si era platita integral, plateam pana in 200 la 6 luni. noi avem allstate.

philip&andreea
copilasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

quote:
Originally posted by adrienne12
Dragilor, nu neg ca exista latinos certati cu curatenia dar eu tot ii iubesc pe hispanici si cultura lor. A-i uri numai pt. o minoritate nespalata e la fel de gresit ca a-i uri pe romani din cauza tiganilor....



Tu nici nu-ti pui problema ca ar exista tigani spalati si romani care put de te ofilesti linga ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Asigurarea e in functie de statul in care locuiesti. In NJ eu paltesc, dar am de 20 de ani carnet fara "pete", asigurare totala $800 pe an. Io zic ca-i iefitna pt statul asta, unde daca ai cateva puncte iti sare la peste $1,000. In caz de accident, daca tu esti vinovat plateste asigurarea ta si pe celalalt, daca a fost celalalt, poti cere direct de la asigurarea respectivului banii fara sa mai mergi prin asigurarea ta, care eventual ar putea sa-ti mareasca costul, desi ei zic ca nu, daca nu a fost din vina ta, dar eu nu mai cred nimic.

Simina, de acord cu tine. Dau rasol mare de tot, sotul meu ii foloseste doar la demolari si curatat, la muncile de finete ia europeni. Babysitter, nu multumesc! Recunosc, tin la culoarea mea, asa cum tin si ei la a lor. Am avut ocazia sa traiesc printre ei in California, ii cam cunosc, tin numai la natia lor, si nu le plac albii, decat daca e vreun interes la mijloc.

Amuleta, care tara cu inima mare, cred ca-i putin gresit spus? Ai primit tu ajutor social si casa sociala imediat ce-ai venit aici, sau te-ai pus pe munca si ti-a tras taxe din salar ca sa plateasca ajutorul social si casa sociala altora? Ca de ex negrii si hispanici, care au bani de tzoale noi, de codite impletite, de cumparat mancare de afara, etc? Io am venit pe vremea comunismului aici, cand veneai doar cu palma in fund, ca dolari nu aveai de unde, si a doua saptamana dupa ce am ajuns lucram, desi eram adolescenta pe vremea aia. Nu-mi aduc aminte sa ne fii dat nimeni nimic in tara asta decat dretpul de-a munci si de-a trage cat ne tin puterile. Restul l-am facut noi pe forte proprii. Asta e tara tuturor posibilitatilor si daca ai ambitie razbesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Laura ai dreptate in ceea ce priveste " tara cu inima mare" sua e mai degraba ca un prieten care ti-e prieten atata timp cat nu-i ceri nimic. Eu una ma simt foarte "acasa" aici , imi plac si mexicanii si americanii dar nu pot sa uit ca , desi sunt legal aici, daca barbatu-mio maine divorteaza de mine nu am nici un drept , nici macar nu stiu daca m-ar primii vreun shelter.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Fetelor,

multumesc de informatii referitor la asigurare; eu plateam 26$/luna pina cum (la Allstate), dar oraselul in care stau nu e mare si nu circul mult in afara lui, asa ca mi-am luat asigurare minima (fara uninsured motorist - adica daca ma loveste cineva si e neasigurat, ramin cu masina nereparata. Cum insa e oras mic si civilizat, cu politia pe strazi tot timpul, nu prea se circula fara asigurare

dintr-o buseala stupida pe o alee in parcare (a trecut un tip cu roata peste bara mea de protectie eu stind pe loc!!!) am capatat 2 puncte fiindca yield era la mine (4 dar 2 daca platesc pe loc - am primit 25$amenda) cu drept de apel in court, dar agentul m-a sfatuit ca nu se merita sa ma mai duc pe-acolo, ca e greu sa demonstrez ca celalalt avea viteza f. mare (asta a fost cauza); mi-a zis insa ca va trebui sa-mi creasca asigurarea si mi-a crescut-o cu 10$ pe luna. Mi-a zis ca asigurarea nu imi va creste din cauza punctelor ci in functie de pagubele provocate masinii respective (un ditamai Dodge!!!). Teoretic insurance-ul meu i-a platit lui reparatiile dar habar n-am de detalii, iar eu mi-am platit singura bara, farul, capota si aripa dreapta plus manopera; aripa mai mergea dar daca tot am refacut-o am schimbat-o si pe aia.

Trebuie sa va spun ca pina la urma m-a costat mai putin reparatia decit daca plateam mai mult pe luna la Allstate! E un risc, desigur, dar cum nu umblu prea mult cu masina, e mai mic.

Iar cu pretul la reparatie nu va mai spun : am fost la vreo 5 ateliere si preturile au variat de la 1500 la 3000!!!
Pina la urma am gasit un tip care n-avea calculator la birou si lucra de unul singur (ailaltii - firme cu pretentii) dar mi-a luat 800 cu tot cu schimbatul uleiului.

Inca n-am discutat cu agentul - am vazut ca Allstate are acum un program "Accident forgiveness". Vorbind cu voi, inteleg ca inca nu e o suma prea mare si ca a fost amabil agentul respectiv.

Adrienne,

baiatul meu a fost in Europa in high school, de-abia a venit in US si nu si-a luat carnet aici - si-a luat asta primavara in RO. In Phila nici nu are ce sa faca cu masina, il costa numai parcarea 200$ pe luna!!! Deci nu e pe asigurarea mea!

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Forte cunosc tigani curati si cinstiti in Ro si ramani murdari si necivilizati. Imi rectific exprimarea: a-i uri pe hispanici pt. o minoritate nespalata de mexicani este la fel cum a-I uri pe romani pt. tiganii nespalati intilniti la cersit in Europa. Satisfacuta acum?Iuliana tu esti o fericita. Eu fara masina nu pot sa ajung la servici si accidente am avut, bat in lemn. Numai anul trecut a intrat unul in mine (eu stind pe loc asteptind sa intru pe autostrada) si mi-a facut jumatea din spate praf… Era vina lui a platit asigurarea lui 11 mii reparatiile. Fiu-meu insa mi-a facut praf o masina. Zic mersi insa ca a scapat el intreg.Cit preiveste ideea despre care vorbeste Michelle, da, istoric vorbind SUA s-a amestecat in politica interna a atitor tari, a schimbat guverne dupa interesele ei. Nu neg ca au cea mai democrata constitutie de pe pamint dar politica lor externa a fost si este ceva ce lasa de dorit in opinia mea. Din pacate cind am emigrat eram tinara si politica nu conta pt. mine. Acum am imbatrinit si conteaza. Si da, mi-e rusine ca tara a carui cetatean sint e politzaiul lumii. Nu atac tara ai caror oameni sint f. primitori ci citeva institutii si politica externa… Si sint democrata. SI nu vreau sa intru in dispute politice cu voi aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Adrienne, , asa-i! Politzaiul lumii, nu alta, si pe zi ce trece vin cu noi legi care sa iti ingradeasca cat mai mult libertatea de orice fel. Incepand de la faptul ca nu-ti poti taia pomul din curtea ta fara aprobarea municipalitatii, si pana la cererea guvernului facuta la Google ca sa disclose dupa ce se uita cetatenii privati pe internet.

Mergi la inceput