Fetele din America (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

asigurarea obligatorie e ca si in ro , il despagubeste doar pe cel pe care l-ai lovit.

la 150$/ luna probabil ca aveti full. ca altfel e enorm. noi platim 200+ / 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Acum mi-a explicat sotu...m-a luminat...
Am facut asigurarea pe carnetul romanesc ...si de asta e asa scump!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Lai, la asta ma si gindeam si eu. Am simtit o xenofobie ciudata pentru un emigrant, ca la urma urmei si noi tot niste venetici sintem, primiti cu generozitate intr-o tara cu o inima mare. Fiecare s-a strecurat cum a putut, prin portita lui si ar fi normal sa intelegem aspiratiile de bunastare ale altor oameni. Sint oameni veniti legal si oameni nascuti aici care profita de sistem cit pot, cu tot felul de ajutoare sociale pentru care n-au platit nici o zi taxe, eu am de-a face cu ei mereu la spital.
Nu mi-a placut ca au arborat atitea steaguri mexicane, si-au facut publicitate negativa in felul acesta.
Cineva spunea mai devreme ca-i pare rau de cetatenia americana. Se poate repara usor :
http://travel.state.gov/law/citizenship/citizenship_776.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

lai

amuleta - ea spunea ca-i pare rau de cetatenie din cauza atitudinii de politist a SUA( vis-a-vis de Iraq de exemplu)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Lai, multumesc de raspuns, ti-am raspuns tot acolo!

Oana,

e foarte buna, 'saru'mina'!

despre asigurare: eu cu 160$/6 luni platesc (prin asigurare) celui lovit reparatii in valoare de 25000 si spitalizare de 25000/persoana max doua persoane; mie nu-mi platesc nimic; nu am uninsured motorist, adica daca ma loveste unul fara asigurare, desi e vina lui nu-mi plateste nimeni reparatia, tre sa-l dau in judecata

acum mi-au marit-o la 225/6 luni si voiam sa stiu daca se merita sa mai negociez cu ei sau sa las asa

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Michelle, a nu se confunda o tara cu un regim politic. Si apoi e mult prea de bon-ton sa acuzi America de toate relele din lume, ca sa mai fie amuzant. Cu razboiul din Iraq, fiecare are dreptul la parerea lui. Azi e una, maine e alta. Dar spiritul Americii ramine ala de la Statuia Libertatii. Si ar fi pacat ca tocmai noi, emigrantii sa-l ignoram dupa ce ne-am umplut teschereaua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

nu-mi spune mie ca eu nici macar greencard n-am



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Ei, ce sa-ti spun atunci ? Sa te gindesti bine (in cazul in care vrei sa faci efortul de a-l obtine) daca merita sau nu. Ca nu cumva sa ajungi vreo nefericita dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai cum ai ajuns tu la concluzia ca eu sunt nemultumita de america? doar pt ca ti-am spus ce motive a avut adrienne (parca ) sa-i fie rusine de cetatenia americana? mai nou omoram si mesajerul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

amuleta,

iti pusesem o intrebare la mesajul tau, despre ochiul meu, in partea trecuta ^63 parca) - ceva cu glanda lacrimala- stii cumva raspunsul?

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput