M-am hotarat......adoptie (34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

Fetelor,bine v-am regasit!
Nu v-am scris demult pt ca am trecut printr-o perioada de cosmar.
Acum s-a terminat totul si m-am linistit.Oarecum.Am fost pe punctul de a adopta bebita nepoatei sotului meu,dar Dumnezeu in bunatatea lui cea mare a facut ca acest lucru sa nu se-ntimple,deoarece in primul rind mama nu a mai vrut sa dea copilul si-n al doilea rind s-a nascut cu o anume boala ale carei consecinte se vor vedea pe termen lung.Nu pot sa dau prea multe detalii,pot doar sa spun ca a primit-o de la mama ei in timpul sarcinii.
A fost o intreaga telenovela care s-a soldat cu o mare suparare din partea mea pe respectiva dom'soara.Nu pt ca nu a mai vrut sa dea copilul ci pt ca,din inconstienta,a distrus o viata.
In rest toate au ramas ca-n ultimul meu mesaj.Sotul meu a-ncheiat-o cu drumurile,in schimb si-a gasit alt job in care elementul stres intelectual este pe primul loc.Nu-mi ajunge ce-am tras cu fata aia,acu adun cioburi dintr-al meu.M-a rugat frumos sa ii las un pic de timp de acomodare cu noua slujba pina s-o luam de la capat cu dosarele pt ca nu are forta sa fie alaturi de mine 100%.Il las,dar simt cum curge timpul cu mare repeziciune pe limga noi si nu facem nimic.In vara implinesc 38 de ani,cit sa mai stau?
Stiu ca fetita mea este undeva acolo si ma asteapta si nu mai am rabdare.
Ma uit la pozele voasre si nu-mi vine sa cred ce copii minunati aveti.Scuze,dar mi-au dat lacrimile.

Va ,Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Andreea, ai grija ce faci cu inima, asa creste la fazele astea ca ti se face frica sa nu explodeze de fericire
Boo boo, vino cu propuneri concrete, ocupa-te de organizare, daca stii ce e de facut, dar pregateste-te de ceva munca - nu va fi usor sa fim toate disponibile in aceeasi perioada, daca e mai departe nu merita sa mergem doar in we, depinde si cat costa... Eu insa sper sa reusim sa mergem, macar cateva, mi-ar placea tare mult! Deci eu ma inscriu la INTENTIE .
Noemi, te rog eu nu dispera! Ai trecut prin multe, o sa mai treci prin greutati pana o sa reusesti. Stii tu ca fara voia Celui de Sus nimic nu se face! Ai incredere si roaga-te sa te indrume cum e mai bine! Unora le este mai lin drumul, altii se chinuie mai mult, poate tu esti din ultima categorie. Poate iti va fi mai usor daca gandesti asa, adica sa zici ca sunt doar niste piedici efemere...
Eu te incurajez pe tine, dar eu nu ma simt in stare sa trec prin ce treceti voi! Undeva, in adancul sufletului, ne mai dorim un copilas, dar cand vad cat de greu va este... cate luni trec pana luati atestatul, cate luni pana gasiti copilul, mai ales cate luni pana il luati acasa!, apoi cate luni pana se finalizeaza adoptia... sincer, nu ma simt in stare si va admir ca nu va dati batute! Cand va vad/citesc pe voi, parca-parca mai capat si eu curaj . Asa ca va rog eu sa credeti in reusita voastra!
PS Si eu la vara implinesc 38 de ani si nu cred ca e timpul trecut pt inca un bb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noemi a zis Rozi tot ce ti-as fi spus si eu. Insa nu stopa cautarile, chiar daca sotul tau nu mai are asta ca prioritate, tu incearca totusi sa gasesti pe bb si apoi ai sa vezi ca isi va face si el timp si dispozitie. Asa cum spuneai, timpul trece, va expira actele, pe urma trebuie sa o iei de la capat. In orice caz e bine ca stii ca fetita ta e undeva...poate inca nu s-a nascut si de aia nu ai gasit-o. Lucrurile se aseaza singure atunci cand le vine sorocul. Succes!
boo-boo 4 canini odata, wow! Bine ca ati scapat de ei.
Nico acum ma duc sa te trec in listuta noastra. Succes la intalnire, sa ne spui cum a fost.

Fetelor va pun o intrebare privitor la lista...dintre aspirante unele fete nu au mai scris nimic. De Veronici de exemplu stiu ca a reusit FIV (cu gemeni) si nu cred ca mai merge pe calea adoptiei deocamdata cel putin. Oare sa mai scoatem din nume sau le lasam acolo, just in case?





Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Aissa, stiu ca unele fete inca cauta bebici insa e o fata (nu-i dau numele fara acceptul ei) care deocamdata e pe stand by adica asteapta DPC sa ii gaseasca copil. Nu stiu de cand are atestatul insa daca mai asteapta mult, va trebui sa refaca atestatul.
Ar trebui ca cele care deocamdata nu sunt sigure ca vor un bb sau nu pot din diverse motive sa scrie un rind. In functie de asta mai scoatem din ele de pe lista de aspirante.

Pupici la toate mamicile actuale si viitoare


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Fetelor va multumesc f mult pt poze , sunt super.
Si acum mai sunt suparata ca nu am luat aparatul sau camera .
Beeeei , maine e ziua Mariei , face 3 ani si o sa bem .
I-am spus ce si cum si ca o sa aiba tort si o sa-i cantam Multi ani traiasca si aseara canta si ea prin casa dar scotea niste sunete ciudate care nu semanau cu Multi ani traiasca.Ceva de genul " catza , catza , catza".
Faza : ea la suc spune cuc si ieri am cumparat o sticla de suc pe care o tinea tati in mana .Ne-am intalnit cu o vecina care ne tot tinea de vorba si tati a scapat sucul din mana , la care Maria " tati , cade cucu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

aissa, sper sa te rog si eu in curand sa ma tai de pe lista de aspirante si sa ma treci pe lista de sus, la bebici nascuti in august .
vineri acuma avem procesul pt incredintare, si la inceputul saptamanii viitoare sper sa aflu cand ne lasa sa o aducem acasa !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphnyie spune:

Buna, fetele
N-am intrat de cateva zile pe forum si acum ce vad, multe pagini noi, discutii, intalniri...
Ma bucur ca v-ati intalnit toate (aproape), ca v-ati distrat si voi si mai ales bebicii. Daca faceti o intalneala de-asta si la munte mi-ar fi mai usor sa ajung si eu.
Aissa vad ca vreti sa modificati listuta, pe mine sa ma lasi acolo te rog frumos, ca eu n-am uitat de ce am venit aici. Ar trebui ca inainte sa scoateti pe cineva sa si intrebati, pe cat posibil, ce are de gand. Si nu vad de ce n-ai mai fi aspiranta daca iti cauta dpc-ul copil.

Va pup pe toate
daphnyie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

E decizia fiecaruia cum procedeaza insa, daca stai la mina DPC nu iti mai iei copil. Tb sa te zbati ca viitoare mama si tu (ma refer in general). Eu pe parcursul intilnirilor pina la atestat insa si dupa, ceream ajutorul DPC care mi-a spus clar sa imi caut singura copil. Daca asteptam dupa DPC nu mai aveam copil.
M-am zbatut insa fara ajutorul DPC si am gasit copil (asa a fost in cazul meu).
E adevarat ca dupa ce ai gasit copil, ai nevoie de ajutorul DPC pt acte, dosare, etc insa daca stai si astepti din cer un copil, s-ar putea sa nu mai vina.

Dumnezeu te ajuta insa nu iti aduce pe tava tot. Tb sa vada ca iti doresti si tu ca mama si te zbati pentru a gasi puiut si a fi fericita alaturi de el sau ea.
Este un sentiment asa de frumos sa fii mamica. Nu pot sa descriu in cuvinte.

Pupici tuturor


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

depinde de la caz la caz. noua DPC'ul ne'a gasit copilul, si s'a ocupat de absolut toate actele... probabil am avut noi noroc sa dam peste oameni extrem de sufletisti si dedicati muncii lor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Si eu am gasit-o pe Maria tot prin DPC si vreau sa zic ca o alegere mai buna nu puteam sa fac .Ma refer la Maria.Sa stiti ca ma regasesc in multe feluri cand o privesc , la gesturi , la mofturi.
Dar aseara am descoperit ca are o alunitza pe brat exact ca a mea..
Dupa ce am vizitat-o pe Maria vreo luna m-au sunat si pilele mele pe care le pusesem in functiune.Imi gasisera o fetitza tocmai la Barlad.
Nici nu m-a mai interesat , eram topita dupa Maria mea.
Asa ca DPC-urile isi mai fac treaba din cand in cand.Eu chiar as putea spune ca m-am imprietenit cu asistenta mea care e f draguta si care chiar m-a ajutat de fiecare data.

Mergi la inceput