O nastere cu viteza luminii

O nastere cu viteza luminii | Autor: monica70

Link direct la acest mesaj

Intr-un tarziu m-am hotarat sa scru si eu aici!
Am dat copy la povestea scrisa la cinci zile dupa eveniment colegelor, mamici de ian-feb. 2006:Deci...


Deci REVELION...acasa cu sotul si parintii,stiam eu de ce nu vreau sa merg la ei! Am mancat en-gros,am baut si doua pahare de sampanie,totul era normal,burtica era intarita mai tot timpul ca in ultimele saptamani,am luat trei No-spa incepand de la trezire in data de 31.12.2005(ora 11,00),pana pe la ora 2 sau 3 noaptea,nu mai tin minte cand m-am culcat. Si pentru ca sa dorm bine am mai luat si un scopantil!
Si am dormit bine...cred ca am mai fost si la pp odata parca,nu mai stiu!
ora 9,00
Doar ca ma trezesc brusc la ora 9,00 cu o lovitura de cap in col si in momentul ala sar din pat si fug la wc! Curge pe picior!!!!
Sotul buimacit sare si el...
Eu zic ,gata hai ca vine...
Ma pun pe wc,calma,sa vedem...mai vine...? Nu. Ma ridic...curge iar!
Hopa! Inseamna ca azi e! Ii spun sotului sa aduca telefonul s-o sun pe mami. Intre timp simt ca vreau sa fac lipsa mare...ma doare burta...insa nu vine nimic! O sun pe mami,ea agitata ca vine cu tati cu masina, dar sa chem salvarea ca-i mai bine,ca nu ma tin aia la internari etc. Eu nu! Ca merg cu masina!
Intre timp sun pe doctorita "de rezerva" pe mobil...de mai multe ori...nici vorba sa raspunda!
Ora 9,14
Intru pe net sa fac anuntul.
Apoi sunam pe sotul unei foste colege,care e portar la matern si care zice ca ne intalnim acolo!
Intre timp ma imbrac,mai pun din bagaje,mai incerc sa sun la doctorita...nu raspunde.
Incepe sa ma doara burta...cam des! Oare de ce???
Mami suna disperata sa sun la salvare,eu nu,ea da...Pana la urma...
Ora 9,32
Sun la salvare!Intreb cine-i de garda,nu stie!
Intre timp apar ai mei,vine si salvarea...plecam.
Burta ma doare...din minut in minut.Astea-s contractiile??????
O sa ma mai doara pana imi face anestezia???
Ora 9,46
Intram pe poarta spitalului,un ultim apel la doctorita...pauza!
Contractiile continuua,dar nu dor cine stie ce...
Cum ziceam,la 9,46 ajungem la spital,intru in camera de garda,acolo o doamna doctor batrana... Ea o sa-mi faca cezariana....???????
Intru,anunt urgent ca eu trebuie sa fac cezariana pentru miopie etc.
Ma descalt si dau nadragii jos printre cate o durere de burta,ma sui pe masa...incepe sa ma controleze. Ma apasa, da din cap,iar ma pipaie ,iar da din cap...
Eu...??? "E problema?"
Ea: Pai ai dilatatie completa!
Eu: Si se mai poate face cezariana?
Ea: Pai nu prea...Iese mai usor pe jos...

Mami de dupa usa e disperata...ochii...miopie...trebuie cezariana!!!

Eu incep sa ma gandesc...cum??? Nasc normal??? Poate-i mai bine...Dar nu stiu nimic...cum sa respir,cum sa...Intotdeauna am stiut ca voi naste prin cezariana...cu miopia mea forte!!!

Doctorita o linisteste pe mami,zice ca am dilatatie completa,se vede capul,in jumatate de ora nasc!
Intre timp apare una incepe sa ma rada.
Eu o strig pe mami sa-mi scoata din bagaje camasa si papucii...Saraca nu mai gaseste nimic...plange...
Eu calma...Mai cate o contractie...
Termina aia de ras,ma dezechipez,ma pun intr-un carut si inainte...
"In sala de travaliu?" intreaba asistenta?
"Nu ...in cea de nasteri" zice doctorita!
Intram,ma sui pe masa,ma intreba daca-mi vine sa ma screm...zic ca parca,da...Intre timp ma pun sa respir repede cand vin contractiile parca asa se facea????
Imi pune si o perfuzie cu glucoza,sa am putere...zic ca am destula ca am mancat ca o....azi noapte...
"Aoleu,zic...nici clisma....?????"
"Nu-i nimic" zice ea!
Imi explica apoi cand sa imping,cand sa ma opresc,execut...
La un moment dat zice "stai,nu mai impinge ca are circulara de cordon"
Intepenesc.
La un moment dat simt ca se deschide un fermoar...Asta o fi taietura!
Inca o contractie...Inca una si....HOPA!!!!
E afara!
Ma uit la ceasul de pe pereta
ora 10,15
Gata????????
Asta-i tot???
Dar de ce nu plange????
Moasa ii face ceva pe acolo si dupa cateva secunde incepe sa planga, eu ma intind s-o vad,zice "stai un pic ca o vezi"! O curata si o pune pe mine! Vai ce mutrita! Exact cum mi-o imaginam...Ca intr-o poza de cand eram eu bebe,capul rotund,ochii mari,nasucul mic,poate buzele mai pline .

Doctorita iese o imbratiseaza pe mami.Apoi revine.
Eu raman pe masa si incep sa tremur,imi amintesc ca e normal,apoi imi aduc aminte ca urmeaza placenta,cusutul...
Doctorita si moasa asteapta,vorbim,imi zic ca am avut o relaxare uterina (No-spaurile...). Eu incep sa ma gandesc cu groaza,daca nu se mai contracta la loc uterul? De ce nu iese placenta?
Ele zic ca daca nu iese o scot ele.
Incep sa ma apese pe burta...pai e mai nasol ca si contractiile...Numai de-ar iesi!
Intr-un tarziu...iese si imi zic ca am avut un hematom,o dezlipire de placenta.
Incep apoi sa ma coasa,eu mor de frig la picioare,nu mai termina odata???? Nu ma doare prea rau,mi-a facut si xilina...
Cand terminam ma duc cu perfuzia de glucoza cu tot intr-un salon unde trebuie sa stau 2 ore.Incepem cu telefoanele,imi mai iau sange pentru analize...
Dupa 2 ore trecem in salon si apare si printesa care doarme si e dulce foc! Deci impreuna...
Dar asta e alta poveste ,continuarea in nr. viitor!

Oricum nasterea a durat de la 9 cand s-a rupt apa pana la 10,15.
Si asta cu trei mari indicatii pentru cezariana:
miopie forte,
prima nastere peste 35 de ani si
tratament pentru infertilitate!

Cum zicea doctorita...pe urmatorul o sa-l fac acasa!
Noroc cu maica-mea ca a insistat sa chem salvarea

MONI si DIANA (01.01.2006)





MONI care DIANA (01.01.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramba spune:

felicitari
Multa sanatate tie si fetitei. Cred ca multe mamici si-ar dori o nastere ca a ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Ei,uite si a mea poveste.
Sarcina fara probleme, controale periodice.
Intru in luna a 9-a, merg la control.Dr imi spune sa stau cumintica si sa vin peste 2 saptamani sa programam cezariana din cauza oaselor bazinului care sunt nu stiu cum.Ingusta in solduri mai pe romaneste.
Toata saptamana stau cuminte in casa(eu stau la 9 si liftul nu merge)
Sambata seara imi fac curaj si merg cu sotul la o aniversare.Stau cuminte mai mult intinsa si chiar ii vorbeam bebelinei sa stea cumintica in seara aia ca tati a baut si el un spritz.
Plecam acasa, urc etajele,ma asez pe coltar(abia il cumparasem si chiar zisesem ca nu mi-as dori sa mi se rupa apa stand pe el).Deci, ma asez...si simt deodata un cap in col.Era ora 12 noaptea(uf, si de cate ori zisesem ca nu vreau sa ma apuce noaptea sau in week-end...).
Deci, sambata noaptea ora 24.00.simt lovitura si apoi ceva cald intre picioare.Ma uit la pantaloni si vad ud.Sora mea(care ramasese intamplator la mine) si sotul meu...masca.
Ma ridic,curge.Merg la toaleta,ma asez, nu mai cuge.Citisem ca daca stai in picioare, capul lui se aseaza ca un fel de dop.
Le spun calma sa ia plasuta(era pregatita) si sa mergem la spital.
"cum????pe jos???" "da"
Cobor din nou pe scari(nu aveam nici o durere).Ma intalnesc cu niste vecini care veneau de la o nunta:"unde va duceti?" "sa nasc"
Intre timp, sunasem dr care nu raspundea.
Ajungem la spital.Portarul:"unde mergeti?" "sa nasc" "nastere usoara"
Mergem jos la internari.Usa, normal, inchisa.
Urcam la et 4 la camera de garda.Trezim medicul de garda,ii spun ca dr meu nu raspunde, ca mi s-au rupt membranele si ca eu trebuie sa fac cezariana.Incepe sa urle pe culoar la asistenta sa se duca jos la internari sa le trezeasca pe alea ca a venit o femeie cu membranele rupte si bla, bla, bla.Imi spune apoi sa mai incerc sa dau de dr meu.daca nu reusesc el oricum trece pe la sala(super dragut).
Cobor din nou 4 etaje, merg la internari.Intre timp se trezisera asistentele.Internare, cantarire, toaleta.
Sotul meu reuseste in sfarsit sa dea de dr,si ii spune ce si cum.Ii spune ca in 15 minute ajunge.Era ora 1 si ceva.
Urc la sala de nasteri(de data asta in scaun si cu liftul).Mi se face clisma(groaznic),control si raman in pat Nu ma durea nimic.Incep sa fac ture pe culoar.Apare dr.Ma controleaza si-mi spune ca am putea incerca sa nastem normal pt ca bebele se vede mic iar eu sunt destul de bine facuta.Pleaca spunand ca pana a 2-a zi la 9 nu nasc.
Ce bine...Ma gandeam ca o sa astst la alte nasteri sa vad cum e...
Ceva injectii, si incep contractiile.Cam la 5 minute nu prea dureroase.Dar apoi, din ce in ce mai dese si mai dureroase.In sfarsit, incep sa ma cam vaiet.Asistenta vine(pt ca sotul meu avusese grija de ea...)si ma controleaza.
"de ce o mai fi plecat Bula asta(dr) ca ai dilatatie 6" O rog sa-l sune de pe tel meu.Il suna si-i zice sa vina repede ca nasc, s-ar putea sa nu ma mai prinda.
Vine cam in 10 min.Incepe sa se spele, imbrace.Eu, in pat:
"dom' doctor, iese..." "ei, iese, stai cuminte"
"daca va spun ca iese..." "ai vrea tu asa repede"
"ieseee"
Cand se uita... face o fatza asa caraghioasa(n-am sa o uit): " da bai, iese.hai repede pe capra"
cine?eu?
M-au pus ei.
"impingi cand spun eu" "ok"
la nici 15 secunde "acum"
imping
la alte 15-20 "acum"
imping
"hai ca a iesit capul"
peste alte 20 de secunde "hai inca o data"
imping si-l vad tinand in mana mogaldeatza mea scumpa si amuzandu-se de nasucul ei stramb din cauza pozitiei ei in uter.
era ora 3.15
urmeaza 45 de minute de cusaturi si crosetaturi.
mai mult decat nasterea in sine
Si uite cum am nascut eu imediat cand eram programata pt o cezariana
Bebelina a avut 2.100 dar a fost si este f. sanatoasa.acum are 2 ani si aproape 2 luni si nu am avut nici o problema
Va doresc la toate o nastere si o bebelina ca a mea

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

GEORGI75 deci au mai patit-o si altele!
Eu stiam intotdeauna c-o sa fac cezariana ca am miopie -15 si ai vazut ce-a iesit! Si mie mi-a zis dr. ca-i mica (3200 a avut!) si iese mai usor pe jos... Si apropo, eu aveam 52 kg la 1,70 abia in sarcina am ajuns la 70 kg. (Acum am 58 kg dupa trei luni,eu sper sa nu mai slabesc)Dar eu sunt lata in solduri!
Hai care mai sunteti,poate asa mai incurajam fetele sa nu se sperie!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Fetlor m-ati incurajat pe mine una. Tot timpul cand mai citesc de vreo nastere, ma emotionez si plang. Incep si eu sa ma gandesc tot mai des la momentul nasterii, pentru ca doctora a zis ca totul este ok si ca nu am de ce sa mi se faca cezariana. Ufff si numai la toate operatiunile de dupa nastere si coaserea ma tot gandesc. Oare nu se poate sa le lasam pe alta zi? Dar toata lumea pateste asa ca nu am de gand sa-mi fac ganduri negre degeaba.

Felicitari pentru copiii vostri reusiti!

Ioana 22+ si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=548837585&security=BdpmCE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

ioana, sfatul meu: dupa nasterea normala te refaci mult mai usor si poti sa te bucuri de bebel imediat

cat despre crosetaturi si cusaturi...nici nu le-am mai simtit.Pur si simplu ma plictisisem stand asa acolo.Mai si intrebam dr:
"dom' doctor, mai aveti mult?"
"stai mai sa te fac frumoasa.Auzi, nu vrei sa chemam sotul sa-i luam masura sa nu te fac prea mica sau prea mare?"
(un nebun!)

Si inca ceva.Inainte da nastere am citit tot ce mi-a cazut in mana despre sarcina, despre bebele din burta si despre ce am de facut dupa.Nu am citit povesti despre alte nasteri(cu travaliu, cu urlete).Numai ce am auzit.Ce sens ar fi avut?

Georgiana-mami de Stefania(2 ani-sic!)

Ia uite si poze:http://photos.yahoo.com/georgianaradut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Dragele mele ati povestit foarte frumos...ma emotionat mult.
FELICITARI si sa aveti parte de tot ce este mai frumos pe aceasta lume!

poze
My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Moni, fetele. Mi-a placut, am retrait! Si Diana repezita, cu cine o semana?

Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mai IOANA da' bantui nu gluma !Ma urmaresti, te-ai molopsit de la IRINA FBI?
FETELE mersi si bafta la nasteri in viteza!Si fara urlete!

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Schaka spune:

Ca veni vorba de nasteri (prin cezariana) fulger: eu am facut cezariana planificata(pt ca aici daca la 40 sapt copii sunt in pozitia "breech"-mai pe romaneste cu fundul inainte)ti se face cezariana
la 6:45AM -monitorizare, verificare puls mama etc
la 7:00 - am intrat in operatie
7:06 - apare pe lume Daniel tipand de numa' numa
7:16 -au inchis operatia
7:20 - eram in camera tinandu-l in brate
1:30PM - am putut sa merg prin camera
Va urez la toate multa, multa sanatate si la bb laa fel, si daca aveti cezariene planificate sa decurga la fel de usor ca a mea! (sau chiar mai usor)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

As da ceva pentru o nastere din asta "la minut", dar n-am eu norocul asta

Bibi cu no. 2 si David (08.07.2003)
http://community.webshots.com/user/bgoran

Mergi la inceput