O nastere cu viteza luminii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Ma bag si eu in seama...Cu totul a durat 5 ore.
Dupa ce am dat ocolul lacului Herastrau in ziua aia, la 10 noaptea apar primele contractii. Timide dar sigure. Stiam ca prima faza a travaliului poate dura si 10 ore asa ca eram calma. Dupa un dus, epilatul de rigoare si ceaiul de frunze de zmeur, ma intind in pat cu alcool pe burta, sperand sa ma mai lase sa dorm. Citeam dintr-o carticica cu Prohodul ca tot eram in Postul Pastelui. Contractiile erau cateva subtirele, ca la ciclu si mai venea si una de care treceam mai usor stand in 4 labe. Am dus-o asa pana la 12.30 cand am zis ca nu mai tine. M-am hotarat sa merg la spital sa-mi faca un calmant pana a 2-a zi. Imi sun parintii, pt. ca sotul meu era si inca mai e plecat din tara;ai mei credeau ca glumesc... Ajung dupa 1 noaptea si reusesc sa ma convinga sa ma imbrac printre contractii. Erau la 5 minute. Nu credeam ca nu se poate opri si amana pana dimineata.
Am ajuns pe la 2 la CFR2. Intamplarea a facut sa fie dr.Mihalache deja acolo. Control: dilatatie 5-6. UPS! Vroiam macar epidurala daca tot nasteam atunci. Pauza de masa, peste dilatatie 4 nu se face. Perfuzie cu diverse si ajung dupa o ditamai contractia pe tavan si la dilatatie 8. Ma ajuta d-na dr. sa ajung la 10 si hai sa nastem. Moasa se pune binevoitoare cu cotul pe burta mea dar mie nu-mi venea sa fac . Dupa putina galerie imping pe 2 contractii si iese mitza mea la ora 3. Cu circulara de cordon si manuta langa cap. A iesit si ''garsoniera lui bebe''. Nici n-am simtit epiziotomia dar au urmat cusaturile de rigoare simtite totusi cu vreo 3 xiline. Liniste si pace, nu mai durea nimic...
Imi permiteti si niste sfaturi pt. viitoarele mamici? Nu ? Cat mai multa miscare(eu pana la 7 luni: belly dance, yoga, stepper si plimbari zilnice); ceai de frunze de zmeur dupa 32-34 saptamani( eu eram dilatata 2cm cu 2 sapt. inainte sa nasc); pastrati un as in maneca: trusa de epidurala daca se prelungeste show-ul; si am uitat sa pun in primul rand: multa credinta si speranta. Cezariana ar trebui sa fie o ultima obtiune nu o sugestie dez-interesata a dr. sau o ''moda''. Din nou va rog, nu. Oricum obiectivul final e sa fie sanatosi si pe langa ei.
ALINA mamica fericita de ELIZA bebelusha perfecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Monico cautai Fbi-ul? Pai tocmai eu sa scap ce se scrie de noramea?
Eu nu pot sa ma laud cu o nastere la minut dar pot sa ma laud cu o peridurala perfecta si cu toate urarile de bine si multumirile aluia care a inventat-o!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

bravo tie,monica
sa va traiasca bebelusa
si mie tot asa mi s-a zis ca pe urmatorul bb il voi face acasa...
si eu am avut o nastere rapida,e la povestea minunii la semnatura


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

EMAAIME ti-am citit "minunea", deci data viitoare tre sa ne grabim!

MONI care DIANA (01.01.2006)

POZE DIANA


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Monica,felicitari pentru nasterea rapida si bebe care a stiut sa se grabeasca!!

Tocmai citisem intr-o carte ca la a doua nastere in general perioada se...injumatateste!

Mariana
mama de Monica(1998)Matei(2001) si Markus(17.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Moni, sa-ti traiasca minunea care chiar ca a venit cu viteza luminii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Monica, multa sanatate tie si luminii tale!
Totul e bine cind se termina cu bine.

Prima mea nastere a durat 2 ore jumate. Inainte sa nasc a doua oara vorbeam cu un coleg la serviciu si imi spune ca de obicei nasterile se scurteaza cam cu doua ore. Si-mi spuneam in gindul meu, ce vrea sa spuna asta ca o sa nasc in jumatate de ora? Ha, ha, ha!
Dupa citeva zile am nascut. Acasa. Ca n-am apucat sa ajung la maternitate. Totul s-a petrecut in 20 de minute...

Asa ca ai potential ca a doua nastere sa fie cu viteza "inter galactica"

Bine ca ai apucat sa dai anuntul pe net .

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Monica, citind povestea nasterii tale ma simt incurajata pentru ca de cand ma stiu m-am temut de nastere! Sper din tot sufletul sa povestesc si eu pe forum despre o nastere usoara si fara complicatii.
Sa-ti traiasca Diana, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea!

Rebiana 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

cat pot sa ma bucur ca am dat peste acest subiect
....mai m-am linistit in privinta nasterii parca nu mai sunt asa speriata de bombe ca am citit ca se poate naste si usor nu numai cu tipete si urlete

Mamicilor care ati nascut usor va rog mult sa va povestiti experientele....nici nu aveti idee cat puteti sa ne ajutati moral pe noi gravidutele



Andreea 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ANDREEA si REBIANA va doresc tot cam asa ceva,daca se poate si mai soft

MONI de DIANA (01.01.2006)DIANA ALBUME ,www.dropshots.com/jerpelm" target="_blank"> FILMULETZE 1 ,www.dropshots.com/monica70" target="_blank"> 2 ,www.dropshots.com/moni3" target="_blank"> 3 ,www.dropshots.com/moni4" target="_blank"> 4



Mergi la inceput