Copilasi din 2002 (22)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

Buna!
Iulia azi sta acasa, a facut febra azi-noapte, 39.2
Zice ca o doare gatul, sa vedem ce zice doctorul. Mi-a recomandat cineva Apifarm, dr. Popovici de la ORL, e undeva in spatele cofetariei Scala, unde sunt produse naturiste apicole, care ar fi foarte bune pt polipi si amigdale. Ea are tot timpul amigdalele mari si polipii se vad cu ochiul liber. Incercam si asa, ca ne-am saturat de antibiotice aproape in fiecare luna...
La gradinita se face engleza in felul urmator: 2 ore dimineata vine o profesoara englezoaica, si vorbeste cu ei numai in engleza. A invatat si ea cateva cuvinte: goodbye, good morning, i'm fine thank you :) Bine, nu le zice cum trebuie pe toate (zice un fel de aim fai sencu si gud molning), dar inceputul e promitator. Si mai canta ea ceva in engleza, dar m-am straduit si n-am inteles ce zice. Si n-ar spune ce face la gradinita nici s-o pici cu ceara, ea care e tare vorbareata. Ma asteptam sa-mi dea raportul complet seara, dar cand o intreb ce-a facut zice: bine.
De Pasti o sa fie o serbare la gradi, toate fetitele vor purta rochite albe lungi. Ne-am preumblat aseara prin magazine si n-am gasit ceva sa-mi placa si sa-i vina bine...
Va mai zic diseara ce mai facem.
Pupici,

Crisia & Iulia-Nicole (2.12.2002):
http://community.webshots.com/user/iulianicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
karol si Michelle, ce ma bucur ca ati revenit !
Tot asa vorbareata este Michelle, ca acum 2 ani ?
Tare bine e cand copiilor le place educatoarea, caci merg mai cu drag la gradi.
Iar despre culoarea roz...n-am cuvinte, este preferata printeselor, se pare.
Buna si intelegatoare este si Cristinuca, dar are si momente cand se incapataneaza si o tine numai pe a ei. Solutia este o cale de mijloc sau cum vrea ea, nicidecum cum vrem noi, adultii.
Criss, voi stati la casa, de v-ati apucat de gradinarit ?
Ce frumos ! Relaxanta ocupatie, nu ?
Esti profesoara ?
Sinzi, zic si eu ca si cristina22, traiti ca intr-un adevarat film de aventuri !
Se pare ca si lui David ii plac calatoriile.
Cum e vorda celor din sud...ca o melodie ? Mie imi place cand ii aud in filme.
Lucia, imi place primavara...sum inverzeste natura de la o zi la alta, dar mi-e groaza si mie de virusii ce-i raspandeste. Deocamdata, Cristina este bine, dar nu stiu pt. cat timp. Ma bucur ca am trecut usor peste iarna si sper sa trecem usor si peste primavara asta capricioasa.
Cristina tine foarte bine creionul chiar de la inceput, inainte de 1 an. Mandria lui tati, caci el i-a dat creionul asa de repede.
Ea deseneaza case, pomi fructiferi, soare, nori, flori, pasari si copii. Mai nou, cere sa scrie cuvinte, nu-i mai ajung "NINA" si "TATI". Surpriza este ca, chiar reuseste.
Cristina, ma bucur ca Mariuca este bine, acum !
Am avut si eu, mai multe zile cu agitatie, din cauza glicemiilor ce o luasera razna. Numai o raceala ne-ar mai lipsi, acum.
Ce masinuta si pisicuta ati modelat ! Cine este creatorul ?
Cristina face tort cu multe foi colorate si bilute presarate pe tort, din plastilina, mai nou. Ba mai pune si o lumanarica pe tort.
Am inceput sa iesim si noi cu bicicleta o data cu incalzirea vremii.
Ce ziceti, rolele sunt prea devreme, acum, nu ? La varsta ma refer.
Eventual cele cu 2 randuri de role.
Crisia, bravo, ai fetita mare !
Dar, cum a scris si Tina, s-ar putea sa planga mai tarzior. Noi am patit-o cu Cristinuca. Dar era mai mica, avea 2 ani si 8 luni si era la program prelungit.
Educatoarea ne-a spus ca foarte rar are copii atat de mici care sa nu planga. Dar se intampla sa planga si acestia mai tarziu... Si asa a fost ! Dupa 1 luna de la inceperea gradinitei, pertenerul ei de joaca fusese retras(pe motive de neadaptare la gradi) si atunci a inceput plansul la Cristinuca. Dar nu zilnic si nu prea tare, doar ca nu vroia sa mearga la gradi. Nu-si gasise locul intre acei copii, caci unde merge acum, abia reuseste mama mea sa o aduca acasa.
Elena, exact asa simt si eu, nu-mi ajunge timpul...
Ce mai face George, ce mai spune ?
Cristina povesteste in fiecare zi despre prietenele ei, Nico, Mihaela, Anastasia, Maria.... care cu cine se joaca, se cearta si nu mai sunt prietene... Prietenia este un motiv de suparare si plans de la aceasta varsta, chiar.
Imi place atat de mult sa o ascult cum povesteste din aventurile ei de la gradi !
Va doresc o zi frumoasa, cu plimbari pe afara si numai zambete !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71728" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

crisia si noi am avut probleme cu mariuca la inceput de gradinita.nici acum nu ne putem lauda ca totul e ok.sper ca in timp sa se imunizeze.e complicat cu antibioticele astea.sanatate si sa gasiti cat mai repede rochitica!
nina nu cred ca e prea devreme pentru role.M-am uitat si eu p-aci dar n-am vazut ceva care sa-mi convina.Tu ce ai vazut pt cristinica?



www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

In dimineata asta (pt ca aveam treaba pe net...hihi) i-am pus micul dejun lui David in fata...
A reusit ca intr-o ora jumate sa manance un sandwich!!! haha...

Nina si noi vrem role...l-am dus la patinoar pe gheata si la ski si vad ca are echilibru (plus ca merge ff bine cu bicicleta...ca ma gandesc sa ii dau rotile ajutatoare jos)...
Aici am vazut multe modele pt copilasi mici, si obligatoriu casca si aparatoare pt genuchi si coate...



Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by crig72

alina si noi vrem Dumbrava minunata!!!Daca fac rost de el pe CD poate ti-l trimit prin posta.Si eu sunt hotarata sa renunt la somnul de amiaza pentru ca in ultimul timp adoarme pe la 4 si abia reusim s-o trezim la 6.30.ea sta linistita in pat si 2 ore dar nu vrea sa doarma.
pupici

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai


Cristina,
Multumesc mult,esti o draguta!O sa ma revansez!

Multumim tuturor care ne-au adresat urari cu prilejul aniversarii.Dar inca nu am terminat de sarbatorit,miine avem cheful de la gradinita.Abia miine pt ca in gradinita doar vinerea au timp pt aniversari si pt ca in Germania ziua de nastere se tine intotdeauna dupa si nu inainte,asa cum am tinut-o noi cu prietenii cu o seara in avans .
Marie a primit o gramada de cadouri frumoase,de la haine la jucarii.Noi i-am cumparat o bicicleta maricica(16 toli)pe care o manevreaza ff bine si e f incintata,pacat ca vremea nu tine cu noi sa mearga cit ar vrea.Deocamdata merge cu rotile ajutatoare dar cred ca in maxim 2 luni,scapam de ele.I-am mai luat si marionete pt teatrul de papusi(ocupatia preferata cind se joaca cu sotul meu),DVD cu "Pisicile aristocrate" si...cite si mai cite .
Intreba cineva de role.Da,eu vreau sa-i cumpar si cred ca in curind.E o mare bucurie pt mine sa am partenera de plimbare.


Ieri am fost ore multe in oras si cind am venit,Marie ma astepta pe scari.Era in rochita si cu un microfon in mina.Cica era Stela Pofescu .Am fost de curind la o petrecere cu Stela si Arsinel si cred ca de-acolo i se trage .

Copiilor vostri le place sa vorbeasca la ?

Uram si noi "La multi ani fericiti!"tuturor copiilor care-si aniverseaza ziua de nastere.Petreceri de neuitat si cadouri multe!

Alina








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:



Salutare tuturor, mamici si pitici!
La mine in casa e o galagie groaznica. Anei ii place foarte mult imnul Stelei ( desi se declara dinamovista- ca tati) si cum acum melodia e difuzata aproape mereu, daca nu e la Tv e la radio, va dati seama ce este in casa.
Alina - cum te-ai descurcat cu tortul pentru Marie? Pe cand poze?
Ana nu prea vrea sa vorbeasca la telefon cand o cauta cineva(adica bunicii).In schimb vorbeste la telefonul de jucarie cu oricine:bunici, colegi, verisoare....

Sinzi ana - singurul fel de mancare pe care il mananca urgent si fara probleme Ana este:cartofi prajiti..Pentru orice alceva trebuie sa astept ....
Anina - nu stam la casa ci la bloc.Parintii mei au o casuta in apropierea orasului si mergem acolo in weekend de obicei.Saptamana aceasta ne-am ocupat de spatiul verde din fata blocului. Da, sunt profesoara.
Crisia - sanatate Iuliei
Crig72 - asa este , a stat foarte serioasa tot timpul.Nici un zambet..doar ochii se miscau in toate partileCe frumos a lucrat Mariuca cu plastilina, a vazut si Ana pozele si urgent a vrut si ea plastilina
Pupici la toata lumea si weekend placut ( nu stiu daca apuc sa mai intru pe DC, am iarasi o testare sambata si mai am de citit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Alina apropo de vorbit la telefon.mariuca e prima care raspunde.Cel mai mult vorbeste cu mama mea(noroc cu minutele gratuite).Si e tare comica cand ii explica si-i spune in telefon"stai putin sa-ti arat...."hihi.i-ar trebui mamei o aparatura mai moderna ca sa poata vedea
Criss am lucrat in echipa si ne-am inspirat de pe net.Plastilina e super.
eu inca nu am fost cu mariuca la nici un spectacol.vreau sa merg si eu cu ea la teatru de papusi dar inca nu am reusit sa ajung.Imi mai spune cand vede la tv "vreau si eu acolo!!"O mai duc pe scena in mamaia si-i place foarte mult.Canta,spune poezii,danseaza.
pup

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor din aceste zile! sa fie sanatosi si sa aduca multe bucurii parintilor!
Criq, m-am amuzat de Mariuca ta, sa stii ca George e vesnic cu ceva la telefon, sa arate bunicilor, la fel, el crede ca ei si vad ce le arata! Iar daca vorbeste cu mine de pe telefonul sotului... nici nu tine la ureche, vorbeste cu fotografia mea de acolo E o adevarata aventura telefonul acesta... cred ca intr-una ar suna pe cineva, asa mult ii place... poate se face telefonist!
Criss1902, bafta la testare!
Alina, petrecere frumoasa maine la camin! Pai stiu ac a primit o multimed e cadouri! Si George merge maine la aniversarea prietenului sau cel mai bun: a implinit azi 4 ani si e foarte incantat!
Sanzi, super aventurile voastre, mai vrem povesti pe unde umblati toti trei!
Nina, se pare ca suntem in aceeasi caruta, la fel si celelate mamici... cred ca energia acestor micuti ne cam depaseste! Oricum George e un vorbaret, nu tace deloc, intr-una vorbeste, de cum intra pe usa, doar ce il intreb eu nu raspunde...
Lucia, sanatate lui Liviu!
Nu stiu voi cum comunicati cu copiii, insa George nu spune ce a facut concret la gradi: a mancat, s-a jucat, a dormit... insa daca il las, le povesteste masinutelor sau ursuletilor in timp ce se joaca... le cearta asa cum doamna cearta vreun copil... trebuie sa fiu acolo atenta sa vad despre ce a fost teatrul de papusi sau ce poveste le-a citit... Insa nu sunt mereu pe faza! Poate astept prea mult de la el, cine stie!
Va uram sanatate si sa nu ne prinda virusii in primavara asta!
Elena si George

Mami ”www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC" target="_blank">de George” (6.09.2002)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii minunii mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare!
cine zicea de energie ca eu mi am un pic si-mi dau duhul. Am mancat aseara ceva ce nu mi-a priit si m-am rastit toata noaptea la chiuveta. Noroc ca vine weekendul. Plus ca astept cele 2 zile libere de Paste ca pe cine stie ce.

Nici ai mei nu prea povestesc ce fac la gradi dar apoi cand se joaca unu cu altu isi mai "scapa" cate un "prostule", sau "taci din gura sau te dau afara" si atunci sar repede sa aflu cine a zis si cui. Asta cu datul afara e de la biserica ca au ost si au sfintit pt fiecare copil cate un buchetel de matzisori si cred ca era o harmalaie acolo...
Aaa, si-i mai pacalesc si eu si-i pun sa cante ceva, ce au cantat azi la gradi, de obicei Andra e prima si ca sa nu ramana si Patrick mai prejos incepe si el "actiunea". Bine'nteles urmeaza urale si aplauze prelungite. :)) Patrick in schimb cand il intreb ce-a mancat zice invariabil "n-am mancat nimica!". si daca totusi insista zice "n-am mancat nimica, ti-am spus!!!". Daca nu are chef sa cante sau sa povesteasca aplica fraza asta la toate: nu am cantat nimica, nu m-am jucat cu nimeni, etc. E un smecheroi si jumatate!
Voi ati inceput sa mergeti cu copiii la balet, dansuri, chestii din astea? Eu am asteptat sa iesim din iarna si acuma parca as cauta ceva dar parca e cam mica... nu? desi cred ca i-ar place...
Weekend placut!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

tina nici mariuca nu merge la cursuri de balet sau dans.Inca nu stiu ce sume se practica la asa ceva.Si mariuca ar fi foarte incantata.Nuam ajuns la palatul copiilor ca sa-mi fac o impresie despre o potentiala activitate pt ea.asa cum ai spus si tu astept sa fie mai cald.La noi azi e atat de frig si urat incat nu am chef de nimic.
Despre gradi parca v-am mai spus.primul lucru"am papat tot!!"despre celelalte activitati nu spune decat cand vrea ea. de obicei povesteste in camera ei cand nu suntem noi cu prietenul ei.
am si eu o rugaminte pentru mamicile din bucuresti ce loc de joaca va place mai mult?
elena scumpa mai bine popa decat telefonist..
va pup!

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput