Copilasi din 2002 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Buna tuturor!
Daisy, cred ca majoritatea trecem prin anumite "fenomene" similare... eu citind ce ai scris tu, am zis ca macar nu sunt singura! Am citit si eu articole, carti legate de aceste comportamente, pana la urma am zis ca timpul si rabdarea noastra le vor rezolva: inca nu avem cu cine ne intelege pe deplin. Eu ieri am venit acasa pachet de nervi - am mers la cofetarie, ca i-am promis copilului, insa fara tati (mare greseala, el il stapaneste cel mai bine)! Acolo l-am servit cu ce a vrut si apoi... ca el vrea pepsi mic, sau cola mica, desi stie ca nu e voie. Pana la urma am iesit ca incepea sa faca scandal, l-am pacalit... afara a izbucnit in plans, a tinut-o asa ceva vreme, ca nu vrea acasa, ca el vrea inapoi... l-am pacalit cum am putut, numai sa il vad in casa. Iar in magazine, daca e numai cu mine... trebuie sa pun in cos ce vrea el, adica oul kinder obligatoriu! ieri era precum Andreea ta, la casa nu il scotea din buzunar sa il treaca tipa sa il taxeze... a pus codul altui ou, ca el nu il scoate din buzunar! Mai mult nu spun pentru ca risc sa dau copy-paste! Insa la noi de putina vreme face asa, am senzatia ca nu ma mai inteleg cu el deloc! "vrei x? - nu vreau! - bine, nu iti dau! - ba vreau - poftim! - nu vreau!" Nu mai inteleg nici eu!
Insa hai sa il laud ca e istet:
Astazi iese numai cu tati in oras: "George, s-au uitat fetele la voi?" George: "Da, s-au uitat!" "Sa ma supar pe voi?" George: "Nuuuuu, pe fete supaia-te, ca s-au uitat"
Va pup si o saptamana calda, cu rabdare maxima si copii ascultatori!
Elena si George

POZE NOI
Mami ”de George” (6.09.2002)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Lucia...da m-am mai relaxat cu mancarea...hihi...

David are alta pb care ne scoate din tatani...
Pune aceiasi intrebare de o mie de ori...are un set de intrebari pe care le repeta pana ne enervam...si uneori sunt chiar aiurea...iar eu (ca acum stau numai cu el) ma enervez mai repede decat probabil ar trebui...
De ex...azi am fost la un loc de joaca si copiii care erau acolo dupa un timp au plecat "de ce au plecat copiii?" "dar eu nu vreau sa plece" "unde s-au dus copiii?" "dar eu vreau sa mai vina copii" " de ce au plecat copiii?" si o luam de la capat...de cateva ori bune, si noi mereu cu explicatii...pana la urma ne enervam...

Voi patiti asa???
E mai prostut copilul nostru si nu intelege de prima data???
Oricum pe mine m-a innebunit cu intrebarile si cu fapul ca vorbeste NONSTOP...toti copiii sunt asa??? Nu se joaca nici 3 minute singur, ca vine sa imi trancaneasca ceva cate jumatate de ora...orice...numai sa ii mearga gura...
Macar de ar avea si el un prieten imaginar cum are Mariuca!!!!!

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss1902 spune:


Buna mamici.
Sinzi ana - vazand pozele voastre mi s-a facut un dor nebun de soare, caldura, mare ( la noi tot uratica vremea )...
Ii doresc lui David sa gaseasca cat de curand prieteni cu care sa se joace cu minunatele jucarii achizitionate.Cred ca e greu pentru un copil sa nu aiba si pe cineva de varsta lui aproape. Ana nu are un prieten imaginar si cum acasa se joaca mai mult singura am auzit-o de multe ori folosind in joc numele colegilor de camin.
In nici un caz nu putem spune despre copii ca sunt prostuti poate ca nu-i multumeste raspunsul nostru si intreaba pana il primesc pe cel "bun"

Nadina - se pare ca "microbul" fotbalului prinde si la dragalasele noastre.Ana isi anunta mereu tatal cand incepe rubrica de Sport la TV. Urmaresc multe meciuri impreuna, fac galerie ce mai adevarati suporteri..

Daisy -grea intrebare ne-ai pus. Mai suntem si noi pusi in aceasta situatie(cand vedeam un copil facand faze in prin magazine spuneam ca al meu nu va face asa ceva .Ce gluma!!)Are si Ana momentele ei din care scapam cum putem, in functie de situatie:vorba buna,refuzuri categorice(din partea noastra),.. amenintari, pacaleli si tot arsenalul. Din fericire aceste momente nu sunt prea dese , ma gandesc ca a mai crescut si intelege mai bine..

Anina - Ana doarme la pranz aproape in fiecare zi.S-a obisnuit cu programul de la camin, cred, asa ca de multe ori in jur de ora 13 vrea sa mearga la culcare. Dar daca trece de ora cu pricina si nu adormit gata cu somnicul de pranz.
Irina - eu sunt relativ multumita cu activitatea de la camin, a invatat multe poezi , cantecele, saptamana trecut au participat cu un moment intr-un spectacol.
Lucia - sanatate lui Liviu si la mai multe desene.Ii arat desenele noi facute de Liviu, Anei si se apuca si ea de desenat, cred ca o inspira
De sambata Ana e un pic racita, tuseste(destul de rau, i-am dat Humex expectorant- voi ce folositi?) si ii curge nasul .Acum ca ceilalti copii de la camin s-au facut bine a racit ea.

http://phosos.yahoo.com/cribuzatu (am pus si pozele de la spectacolul unde au fost saptamana trecuta)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Buna ziua tuturor!Sinzi, m-ai lovit unde ma doare cu intrebarile astea sacaitoare. La noi aceste intrebari sunt de fapt exprimare a unei dorinte si nerabdarea de a se implini aceasta dorinta, si cred ca si la voi la fel. De exemplu, ieri trebuia sa vina cumnatul meu la noi si cum Liviu e mare amator de musafiri, din clipa in care a aflat ca vine Ovidiu, a inceput: "Cand vine Ovidiu? Da acum ce face? Dar oare a plecat? DA unde e Ovidiu? O fi pe drum? si din nou Cand vine Ovidiu? si tot asa timp de 4-5 ore pana cand a venit Ovidiu. La fel, am povestit noi de nu stiu ce jucarie si intreaba de n ori pe zi cand o sa cumparam jucaria. Sau inca mai e la regim si asteapta sa ii dau dulce si ma intreaba de n ori pe zi cand ii dau dulce. Asa ca ce sa zic, cand i se pune pata pe ceva, desi ii explic ce si cum, intreaba la nesfarsit de ne capiaza. Acum de exemplu vrea sa mergem la tara, ca nu am mai fost din vara si zilnic ma intreaba cand mergem la tara.Criss 1902 ma bucur ca desenele lui Liviu va inspira. Imi pare rau ca Ana a racit si va chinuiti cu ea. De tuse nu stiu ce sa mai zic, ca noi i-am dat o gramada de chestii cand tusea si nu stiam ce are, am auzit ca e f bun Paxeladine. NOi la tuse acum folosim medicamente antiastmatice, dar din fericire nu a mai tusit de 2 luni, sau inainte foloseam Eurespal. Nu stiu, depinde de tuse, daca dureaza prea mult mai bine mergeti la medic. Sanatate multa la toata lumea!


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Sanzianaaaaaaaaa nu ai idee cat de invidiez pentru vremea de acolo. M-as muta intr-un loc unde e numai cald si soare.


Poze cu mandrutele;fetele mele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HelleneC spune:

Criss, eu ii dau Rhinathiol de obicei si Fluimucil in ceai, si tot de obicei are efect... la el sigur, acum depinde de copil! Sanatate si sa va bucurati de primvara!
Sanzi... ma omori, subscriu la ce vrea si Carmen! Trimite ceva soare si la noi ca... e mai bine!
Lucia... pai sa mergeti la tara! Nu mai tine copilul pe jar, ca de aia va intreaba mereu! Eu cand vin de la serviciu obosita, simt ca am creierul pe bigudiuri dupa cate 2 ore de intrebari si povesti in legea lui cu masinutele si alte jucarii! Cred ca asta e varsta!
Va pupam pe toti, alergam in parc, poate mai pacalim primavara sa ramana!
Elena si George

POZE NOI
Mami ”de George” (6.09.2002)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36561" target="_blank">Povestea_nasterii www.babiesonline.com/babies/g/GeorgeC/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Deci Lucia si voi patiti la fel!!! Si David...se foloseste de un raspuns ca sa faca alta intrebare...mai nasol este ca uneori ma enerveaza...ca ma plictisesc sa ii raspund mereu...
De abia astept sa gasesc o gradinita pe aici...

Cat despre soare...nu stiu cum e mai bine, sa ai parte de prea mult tot anul, sau de cat trebuie 3-4 luni pe an...Noi am avut noroc ca zilele astea a fost "racoare" adica vreo 27 de grade...si am mai respirat si noi...dar de obicei depaseste 30 de grade, si nici nu e aprilie...ma gandesc cu groaza ce va fi la vara!!!! Ca aici isi imbraca copiii pe vremea asta cu bluze grosute si pantaloni lungi...noi pe David in maiou...la vara ce o sa mai dam jos de pe el???

Iau in fiecare zi viata de la capat

Sinzi, Radusi David



David



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Sanzi, locuiti intr-o zona foarte frumoasa! Si vad ca David se simte bine!
Te invidiez pt. caldura non-stop:)

Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze iarna 2005/2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara de la München!
Multumesc de raspunsurile la intrebarea despre emisiunile de copii.M-am lamurit,nu-s emisiuni care merita vazute.La desene animate se uita pe un program nemtesc special de copii,sunt vreo 3-4 pe care le urmareste cu mare drag.
Se mai uita din cind in cind,la filme romanesti pt copii.Apropo,zicea cineva de "Dumbrava minunata"De unde l-ati luat?A aparut demult si oare,se mai gaseste pe undeva?

Sanzi_anasi eu te invidiez putin pt vremea frumoasa,spun putin pt ca s-a incalzit si aici.Azi au fost peste 20 de grade la prinz .
Referitor la intrebari,cred ca toti copii la virsta asta fac asa.Si a mea vorbeste non-stop,intrebari peste intrebari.Ma uimeste cu cite intrebari ne asalteaza,cu cita usurinta schimba limbile in functie de interlocutori,nu degeaba se zice ca cei mici invata repejor mai multe limbi diferite.

Anina,fiica-mea nu mai are program de somn la prinz de aproape 2 luni.Rar,se mai intimpla sa vrea sa se culce dar numai daca cu o seara in urma a mers mai tirziu in pat.Seara se culca pe la 20.Imi place mult programul asta,aici cam toti copiii fac asa si e bine ca ramine mai mult timp de activitati,de joaca,de sport.
La gradinita,au ora de odihna dar f putini dorm,majoritatea doar stau in pat si asculta povestile citite de educatoare.

Daisy ,nu stiu exact ce sa zic,fiica-mea e f intelegatoare si nu ne abatem de la lista stabilita de acasa.Nu poti sa o trimit cu sotul la un loc de joaca special amenajat in timp ce tu iti faci cumparaturile?Poate e doar obosita sau o streseaza cumparaturile lungi(asa e peste tot in orasele mari unde-s supermarkete kilometrice).

Seara faina si o sapt buna la pitici!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi.i spune:

Buna fetelor!
Sper ca ne mai tineti minte desi nu am fost nici o data foarte active.Am vazut subiectul la noua categorie si am zis sa mai dam si noi de stire desi nu lucruri f bune.Rebeca a avut varicela si am suferit cateva zile iar acum a sarit in pat si s-a lovit la pasa in tablia patului si o doare foarte tare.Asa de tare incat nu mai vrea sa faca pishu decat daca o pun cu fundul in ligheanul cu apa calduta.In seara asta parca a fost un pic mai bine.Poate maine i-si va reveni complet o dau cu Bepanthen si ceai de galbenele.
la toata lumea si sper sa reusesc sa va scriu/citesc mai des.

Gabica mamica

Mergi la inceput