Copilasi din 2002 (22)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:


Nicoleta e normal sa mai viseze si ei.La noi e mai complicat insa.Din cauza tratamentului se pare ca poate fi vorba si de cosmaruri noaptea.Deci exista cazuri.Nici eu nu credeam dar studiind mai mult tratamentul pe care il ia mariuca zilnic si cautand ce efecte pot avea am constatat ca e posibil.
Anul trecut am vrut si eu sa incep sa-i dau calciu si vigantoletten pentru ca nu i-am dat deloc.Insa acasa citind prospectul am ajuns la concluzia ca nu pot sa-i dau nici unul din ele.Ma gandeam la dantura ei sa nu aibe probleme dar dr de la bucuresti m-a linistit spunandu-mi ca unii dr dau unii nu si sa nu-mi fac probleme ca dantura ei pana acum arata foarte bine.La analize calciul a iesit ok.Nico cel mai bine ii faci analizele.
va pup!

www.babiesonline.com/babies/m/mariateodorag/" target="_blank">
patatina mea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">File din povestea Mariucai





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc de sfaturi. Ma gandeam insa cat de stresant e sa ii fac analizele...Mai bine merg intai la un control de rutina, la un pediatru in care am incredere si vad ce zice. Daca se repeta faza cu plansul, investighez eu mai mult, nu ma las.
Nicoleta
Multa sanatate bebicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nioleta, cosmarurile sunt o etapa din dezvoltarea copilului, de unde ai tras concluzia ce tb neaparat dus la dr. pt asta?? scrie in toate cartile treaba asta. Mergi la el si linisteste-l, sa vada ca mami/tati e tot langa el, insa o sa mai dureze o perioada pana trec. Acuma e varsta la care incep sa realizeze ce e periculos si ce nu, incep sa aiba frici reale, percep realitatea cu ochi mai ... altfel.
Noi mai avem o vistorie la activ cu äasta micu': merge cu triciletaaaa, adica da la pedale ca pana acuma dadea din picioare pe jos.
Azi Andra a mers la gradi dar tot cu mana legata de gat, se adunasera copiii azi dim in jurul ei ca la urs, sa vada ce are acolo:))

crisia, data viitoare o sa fie cu ochi, cum a venit primul o sa vina si al doilea, ai sa vezi. Cum merge gradinita?

lucia, eu am niste Smecta in casa pt cazuri din astea, oare nu merge si la voi?

numai bine!


Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisia spune:

La gradinita merge mai bine, se pregatesc de zor pt serbare, mami cauta disperata rochita alba pe placul ei
Cica mananca mai bine, nu mai cere acasa cand se intoarce. Danseaza foarte frumos, zice educatoarea, se iau toti copiii dupa ea . Duminica pe strada imi canta ceva cu one-two-three-four-five (adica uoan-tu-fri-fo-fai), de am ramas paf, mi-a zis educatoarea ca o sa zica si ea 2 poezii la serbare si asta e una dintre ele. Nu zice ce face acolo, doar din greseala mai aflu ceva de la ea.

Pupici.

Crisia & Iulia-Nicole (2.12.2002):
http://community.webshots.com/user/iulianicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Tina multumesc, da si noi avem. I-am dat insa hidrasec la sfatul medicului. Cand am ramas fara, i-am dat si o smecta. Duminica a avut ultima diaree, asa ca eu zic ca e bine doar sa ne tinem in continuare de regimul strict, desi e cam frustrat saracul, dar ce sa ii fac? Nu pot sa risc iar.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

aaa, am uitat, apropo de limbile straine, andra a inceput s atraduca din germana cand vrea sa spuna ceva pe romaneste si ies niste bazaconii, dex: eu sunt 4 ani (ich bin 4 Jahre). Ieri cat a stat acasa mi-a povestit sotul ca 3/4 din timp a tot dat-o pe germana, ii vine mai usor ca tot poveste despre gradi sau canta ceva si ramane "blocata" :). Dar cel mai tare ne socheaza povestirile despre isus. ea e la o gradi catolica si cum e perioada sarbatorilor, tot vine preutl si le povesteste. Ieri ne-a spus ca Isis statea la masa si manca cu alti oameni si le-a spus "Ich werde für euch im Tod gehen" adica "am sa mor pt voi", apoi ne-a intrebat ce inseamna ce a spus Isus? tati a ramas cu gura cascata si a zis ca adica moare. Apoi Andra: adica doarme asa ca printesa, nu? (Alba ca Zapada). Mda... cam asa... Avem si o biblie pt copii acasa si ies niste discutii...: ce e Nazaret? un oras. Ce e ala oras? pai locul unde traiesc oamenii. Si Isus unde e? inca nu s-a nascut. aha, pe pagina asta sunt doar Maria si Josef, nu? da. :))

Lucia, ma bucur ca e mai bine!! eu zic ca greul a trecut, nu?

pupi

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Si noi am vrea role pt. Cristina, dar inca n-am vazut in oras.
Sper ca pana de Paste sa apara !
Ea cere o papusica si un set de animalute salbatice. Astea sunt jucariile preferate de o buna bucata de vreme.
Chiar ca e fain de voi, Alina si Tina, cum v-ati imprietenit, acolo !
Nici Cristina nu accepta nimic de bagat in gura, daca nu cunoaste alimentul. Si abia vrea sa guste un pic....cu limbuta si zice ca nu-i place.
Cadourile cand le primeste, tot asa, ii vine tare greu sa le foloseasca la joaca sau imbracat. Parca tot mai dragute sunt cele vechi.
Iar la vorbeste numai cand are ea chef si atunci, sa te tii, vorbeste o multime si spune si poezii...de nu stiu cum sa o fac sa termine convorbirea.
Lucia, insanatosire grabnica lui Liviu, sa recupereze cat mai repede ce a pierdut din greutate !
Cu tusea cum e ? S-a mai rarit ?
Sinzi, tare fain va mai distrati voi, acolo !
Elena, sa stapaneasca sanatos, George, darul de la !
Crisia, imi pare rau ca nu vine bb 2, inca, dar urmeaza o noua luna de incercari, bafta sa fie cu ochisori !
Criss si Cristinuca mea este o timida si o "Mutulica" de fata cu strainii. Insa, acasa, nu-i mai tace gurita defel ! Intr-una vorbeste cu jucariile...
Cristina, cum e Mariuca, merge la gradi ?
Nicoleta si Stefan, bine ati venit !
Imediat veti fi si voi pe lista !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002), www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65729" target="_blank">Diabetul zaharat la copii, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71728" target="_blank">Copii din 2002, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71157" target="_blank">Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Nina, multumim.
Eu nu am tras concluzia ca trebuie dus la medic pentru ca a avut un cosmar. Insa stiu ca are ceva probleme cu Ca (coaste evazate, analize pe la 2 ani care..etc.) si mai stiu ca niste carente de genul asta pot da diverse stari. Poate e un semn pentru un control mai amanuntit, nu? Nu strica niciodata o vizita la un medic bun.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nico, daca tu crezi ca are ceva, e clar ca e bine sa verifici, insa mai e un punct unde te contrazic: o vizita la un medic, indiferent de care, facuta de pomana strica. Eu plec de la ideea ca vizitele la medic sunt un stres in plus pt copil (desi cand trecem cu masina pe langa cabinet ma bazaie sa mergem ca le da cate o bombonica). De regula ma duc in ultimul ceas, cand cred eu ca e neaparat necesar. Pana atunci las organismul sa-si faca damblalele. Despre analize habar n-am, eu nu le-am facut niciodata, si cand am intrebat dr. (am tot citit pe aici ca face lumea asa ceva la greu) s-a uitat la mine ca la urs: asta e copil sanatos, doamna, la ce sa-l intep??? mda, alte conceptii... Fier si calciu nu se da la copii intrucat se considera ca afecteaza rinichii. In loc de asta, alimentatie bogata in minerale sau ce-or mai fi. O banana pe zi, de ex., cica e oblig. Cine-o mai mananca si pe aia...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nico vezi ce zice medicul mai bine.Tina bune conceptii sunt la voi acolo. Noi mai avem mult pana sa ajungem la nivelul vest european...Anina cu tusea suntem bine, Liviu nu a mai tusit de 2 luni. Chiar azi am fost la homeopat si sper sa il punem pe Liviu pe picioare cat mai bine.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!! desene noi

Mergi la inceput