o situatie tragica

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dragii mei,
am fost la cornelia acasa impreuna cu Eliza, irina c, danina si LauraNicole

Eliza a facut cumparaturi in valoare de 1.200.000
LauraNicole si Danina au donat haine si jucarii

situatia este intr-adevar foarte grea... poate mai povestesc celelate fete... eu pun deocamdata poze sa vedeti in ce conditii sta acea familie: http://smg.photobucket.com/albums/v359/a_lustanciu/cornelia/acasa%20la%20cornelia/?sc=1&multi=5&addtype=local&media=image

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Anca eu am uitat sa iti las banii asa ca i-am dat lui Irina C poate va intalniti din nou duminica sunt 1.450.000 astia ii aveam pe moment insa noi o sa mai vorbim si vedem ce putem sa facem.

Itradevar sunt conditii greu de imaginat si zic eu ca trebuie un pic ajutata. Mie mi s-a parut o mama indurerata ca nu poate face mai mult pt fetita ei, isi doreste cu disperare acest lucru si se gandeste ca ar fi nenumarate sanse dar se impiedica de lipsa banilor, ba chiar isi face vise ceea ce denota ca isi iubeste copilu mult si e dispusa sa fac orice chiar spunea la un moment dar ca ea face cum ordonam noi ma rog e un fel de a zice...



Danina Diana - strengarita familiei
Paula-DianaNoi
DIDIUTZA
PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by danina

Anca eu am uitat sa iti las banii asa ca i-am dat lui Irina C poate va intalniti din nou duminica sunt 1.450.000 astia ii aveam pe moment insa noi o sa mai vorbim si vedem ce putem sa facem. Itradevar sunt conditii greu de imaginat si zic eu ca trebuie un pic ajutata. Mie mi s-a parut o mama indurerata ca nu poate face mai mult pt fetita ei, isi doreste cu disperare acest lucru si se gandeste ca ar fi nenumarate sanse dar se impiedica de lipsa banilor, ba chiar isi face vise ceea ce denota ca isi iubeste copilu mult si e dispusa sa fac orice chiar spunea la un moment dar ca ea face cum ordonam noi ma rog e un fel de a zice...Danina Diana - strengarita familiei
Paula-DianaNoi
DIDIUTZA
PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Danina,mi-ai luat-o inainte,ca acum vroiam si eu sa scriu de banii de la tine.
Situatia femeii e dificila,m-a impresionat cand a spus ca nici macar moral n-o ajuta nimeni,ca n-are nici o prietena cu care sa mai vorbeasca.Fetita e tare draguta si un alt lucru notabil este ca ,desi casa este foarte modesta si nu au apa curenta,era foarte curat totul,si ea si fetita la fel.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si salariul sotului? pe sot l-ati cunoscut?





Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Gata,am culcat terorista si pot sa povestesc.Sabina,nu l-am cunoscut pe sot,ca nu era acasa.Saraca femeie,cred ca i-ar prinde bine sa poata duce fetita intr-un centru saptamanal,macar pentru o perioada.Asta ar ajuta-o sa se odihneasca putin si sa mai prinda puteri si curaj.Deasemenea,poate si-ar gasi un servici si s-ar mai desprinde de probleme,macar un pic.E foarte greu sa ai un copilas asa bolnav si sa te ocupi singura de el,fara ajutor.Fetita nu merge singura,nu vorbeste,face in pampers...Da-ti seama cume sa ai un copil de 7 ani care face in pampers,si sa n-ai apa curenta sa-l poti spala.E foarte greu,nu-mi imaginez cum se descurca,psihic vorbind,nu mai zic fizic.Nici sa o duca la un centru de zi nu poate,ca e greu cu transportul.Ea e o mana de femeie.Fetita nu e grasuta,dar oricum,e inalta,cred ca e destul de grea.Sta si foarte departe,tocmai pe soseaua Chitilei...
Oricum,cel putin cat am vazut eu,e o femeie care isi iubeste foarte mult copilul si face tot ce poate pentru el.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

quote:
Originally posted by soarenistor
.
Ar mai fi o solutie ca in toamna sa o dea la o scoala speciala .Ei de obicei au program prelungit.Nu stiu daca e gratuit sau daca se plateste .Trebuie de intrebat.
Scoala speciala e gratuita,ca e invatamant de stat.Dar s-ar putea sa nu o primeasca,avand in vedere retardul sever si necesitatea insotitorului.La scoala unde lucrez eu exista un centru de zi pentru copii cu handicap,dar se primesc doar copii din sectorul 4 si nu stiu exact care sunt conditiile pentru acceptare.Cred ca una din ele e sa fie elev al scolii.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Ar mai fi o solutie sa o dea la o sc speciala din toamna ,Ei au program prelungit si in timpul asta ea isi face treburile,zic si eu .
Mi-a zis ca cei de la protectie o cunosc ,iis tiu situatia si raspunsul lor afost ,nu se incadreaza .Hm .Cum sa nu se incadreze,cand sotul lucreaza ca zilier in constructii si are copilul cu pb ?
Pacat pt ca marea majoritatea fundatiilor lucreaza prin Dpc.
Ma doare sufletul cand aud ca nu-i dreptate in tara asta.
I-am spus sa -mi spuna ce are nevoie inafara de pampers si
alim .Raspunsul afost asa
Lenjerii,perne,paturi ,haine pt fetita ,incaltaminte si ce se mai poate .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarenistor spune:

Haideti sa facem ceva pt Cornelia si Dumnezeu va va rasplatii.Am sa mai dau si eu din coate sa vedem ce iese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

in primul rand, trebuie ca fetita sa beneficieze de INCA un consult de specialitate, cineva de pe forum oferise ajutor in aceasta problema - trebuie sa stim daca se mai poate face ceva sau nu - ceva adica macar putin - se poate sau NU? (cornelia mi-a zis ca toti doctorii i-au zis ca nu se poate, dar, repet, nu stiu cat de bine a inteles ea)

apoi, ea insasi trebuie sa-si faca analizele - cu o zi inainte sa ajungem noi i-a fost foarte rau - va dati seama ca nu s-a putut ocupa de copil - deci pe copil il ajutam avand grija si de mama!

orice informatie, orice ne poate ajuta cu nume de medici este binevenit!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71551" target="_blank">o situatie tragica


mami de ileana si ioachim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Gandacelu ma gandeam la ceva fratele meu e ziarist la Ziua de Iasi poate am putea sa facem un articol cu Gabriela?
Ce zici?



Danina Diana - strengarita familiei
Paula-DianaNoi
DIDIUTZA
PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Mergi la inceput