Mamici de sept-oct 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Fetelor, va multumesc tare mult pentru incurajari. Conteaza foarte mult sa ai parte de o vorba buna si un umar de sprijin cind ti-e greu.
Intre timp m-am calmat. Aseara cind am ajuns acasa m-am pus pe jelanie si boceala, dupa modelu' romanesc cu drobu de sare. Au, au si of, of, ca sa vezi ce-o fi cu bebelusul meu; Ce mai, tragedie greaca. Si la insistentele sora-mii, plecam la urgenta la ora 10. Ma controleaza o dna doctor si imi spune ca singerarea nu este din interiorul cavitatii uterine, e din endocol.
Si brusc, ma loveste apoplexia: acum vreo 10 zile, m-am dus sa-mi fac testul Pap. Si tembela care mi-a recoltat n-a vazut ca pe biletu de trimitere scrie "sarcina in evolutie" si ma freaca cu periuta aia, sa-mi curete colul definitiv. La sfarsit, ma anunta victorioasa ca o sa-mi curga citeva picaturi de singe si sa nu ma sperii. Io nu ma sperii pina cind ma intreaba panicata daca sint cumva insarcinata ca a vazut ca UM era 17 dec anu' trecut.
De singerat, am singerat nu doar citeva picaturi, ci vreo trei-patru zile, s-a oprit si a inceput din nou vinerea trecuta.
Deci vaca mi-a ranit colul si io stau si tremur acum si bantui orasu in miez de noapte. Ce sa mai zic...

Dupa controlul ginecologic (cam dur, dupa parerea mea,) dna doctor de la urgente se gindeste sa-mi faca si un eco da' numai dupa ce beau cel putin un litru de apa (pentru mine e foarte greu sa beau atit). La eco, alta tanti, care bombane ca am cu vezica complet goala si de la care eu asteptam marea liniste, se uita la monitor si nu zice nimic. Un minut, doua, trei. Dupa al cincilea zice: Io nu vad nimic in neregula - nu e nici un semn de hematom retroplacentar (noroc ca mai citesc si eu si stiam ce-i aia), totul e in regula, copilul misca, poftim, priviti! Si intoarce monitorul, ii cheama inauntru pe tati si pe matusica si zice: uite cum da din picioare.
Mai fetelor, statea brotacu meu intins pe spate, cu picioarele intinse si dadea din ele intr-o veselie. Mie una mi s-au muiat picioarele si nu mai puteam sa zic nimic, va dati seama tati... Ideea e ca acum sint foarte calma si senina, va dati seama....

Diseara ma duc la dr. meu si o sa-l si masoare, gadile, fotografieze, brotacelu lu mama mic!

Hai ca m-am lungit dar am vrut sa va impartasesc din ultimele povestiri cu alexandra (era o carte cind eram io mica).

Doresc tuturor fetelor cu ginduri negre sa aiba parte de bucuria si emotia pe care le-am simtit eu. E inutil sa spun ca totul o sa fie bine, bla, bla, ca pina nu vezi tu cu ochii tai si nu simti in sufletul tau, nu te linistesti.

PS. Mi-a dat utrogestan 3/zi 10 zile si nospa pina la 6 pe zi. Dar a zis ca sa ma consult si cu Radoi sa vedem el ce-o zice.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | 12+ | Alé

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Bine v-am regasit! V-am promis ca intru rar si ma tin de cuvant!

Vad ca nu sunt singura cu probleme, din pacate!

Tanima, si eu am mereu dureri...sunt ushor "confuza", pentru ca la prima sarcina am trecut mai ushor peste aceasta perioada...

Ale, oare am fost la aceeasi doctori???

Dar sa va spun ce am patzit eu...
Sambata (4 martie) am inceput sa am dureri puternice, dimineata, ca si cand mi s-ar fi declansat ciclul...Cand ajung la baie...imi vine sa plang: pata pe chilotzi, si la spalare cheaguri zdravene de sange rosu inchis...Am zis : "gata cu sarcina...am pierdut copilul..."

Sun urgent medicul meu (Mendez) si imi recomanda sa ma duc rapid la un control la Municipal, la camera de garda...El in weekend nu era nici la cabinet, nici la spital...

Ajung acolo, ma pune pe masa...da...pare sarcina (8 saptamani)...ii cer sa fac o echo...ma trimite sa beau 2 litri de apa...

Eu constiincioasa dau gata 2 LITRI de izvorul alb...ca pe sarma ghimpata...in 45 de minute...si ajung "cocosata " de senzatia neplacuta de urinare, la echo...Acolo stauuuu si astept......duduia nicaieri.....in final apare sictirita...ma intreaba daca am baut lichide, eu ii spun ce si cat...imi spune:" Nu va cred"...Eu: "pe verificate!"...ma urca pe masa..."D-soara, nu vad nimic, e vezica prea plina...mergeti si goliti jumate"...Eu constiincioasa, adusa de spate...cauuut pe holurile alea intortochiate din municipal si URA!!! Toaletaaaaaaaaaaaa!...Cand colo, INCHISA!..CAut o asistenta inimoasa, ma vede ca-s "grabita", imi deschide...imi fac treaba, revin la echo...Acelasi sictir: "D-soara, Dvs. n-ati facut nimic, vezica e super plina, nu vad nimic, mai mergeti odata la WC"...
Deja stiam drumul...asistenta dragutza imi decshide iar...revin la echo: "Acum e mai bine..." AVEAM OARE FATZA DE FRAIERA???

Concluzie: Hematom de cca 4 mm, iminenta de avort.

Am inceput la recomandarea d-tei de la camera de garda, fiind si sambata, cu Utrogestan (6/zi), No-spa si scopantil...
Luni am fost la medicul meu...nu parea prea ingrijorat (sa nu ma sperie) insa mi-a spus ca tb sa ma port cu mine ca cu un ou...
Mi-a dat sa fac injectii cu gravibinon (1/saptamana), mi-a schimbat medicatia data initial, acum iau Duphaston (4/zi) si in continuare antispastice...

MAi am dureri de burta destul de des...asta ma ingrijoreaza...nu am mai sangerat insa de loc...si am in continuare gretzuri...si parca burtica a inceput sa fie vizibila...Eu sunt optimista si sper sa fie bine!!!

Sunt "frustrata" pentru ca nu mai am voie s-o ridic pe Maysa(are 13 kile)...si ea saracutza doreste s-o iau in bratze ca inainte...e dornica de mine...iar eu ma feresc cat pot, pentru ca mai imi trage si picioare in burta...deh...e mica si nu intzelege!

Cam asta e cu mine...sper ca sarcina va decurge in continuare bine...Eu la prima sarcina nu am avut probleme, acum e altfel...
DAr sper ca sacul gestational se va lipi la loc de uter nu???

Try, unde esti???

Pupici si sunt alaturi de voi, cam rar, ce-i drept!

Ramona (10+ saptamani)


Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra2005 spune:

Ralucutza, m-ai nimerit cu florile ca si mie imi plac tare mult.Eu zic sa stai linistita ca probabil frunzele s-au ofilit putin din cauza ca le-ai mutat in alte ghivece.Si eu am patit asa.Uite ce zic eu sa faci:uda-le bine, sa fie pamintul moale si apoi pune-le undeva la geam, sa aiba lumina.Daca crezi ca au parti care s-au ofilit "iremediabil". ca sa zic asa, care nu crezi tu ca o sa-si mai revina, taie-le cu foarfeca.Nu te necaji ca sigur nu le-ai pierdut.Acum sa-ti zic ce flori am eu: un crin, o violeta, un "plamin", o dracena, 2 arbori de cauciuc si inca citeva care nu le stiu numele.

Ale, ma bucur ca ai scapat de griji si ca bebe e bine.

Tanima stiu ca e usor de dat sfaturi, insa incearca sa-ti alungi gindurile negre.Spui ca stai acasa...pai inseamna ca poti sa-ti umpli timpul numai cu lucruri care-ti fac placere:fa ceva bun dulce, incearca un machiaj sau o coafura noua, probeaza niste haine care nu le-ai mai purtat demult...sint multe lucruri de facut, eu ti-am dat citeva exemple.Iti zic eu sigur ca daca esti ocupata cu ceva, n-o sa mai ai timp sa te gindesti la lucruri rele.Te pup si sper ca diseara cind vin iar sa va citesc sa fii mai vesela.

Acd2you multa sanatate puiului tau sa se faca repede bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricika spune:

Ale ma bucur ca te-ai mai linistit si ca ti-si vazut copilasul la eco!
aramona, stai linistita, prietena mea care este gravida in 16 saptamani a avut si ea la fel la 8 saptamani, s-a dezlipit la ambii poli, dar cu tratamentul prescris si cu repaos total la pat, si-a revenit si acum totul este cat se poate de bine, a trecut cu bine de hop.Poarta-te cu tine ca cu un ou. intr-adevar si ai sa vezi ca totul va fi bine!
Fetelor eu m-am linistit cu miscatul copilului dupa ce am stat aseara intinsa in pat si am urmarit toate miscarile din burta (multe de altfel) tin sa va spun ca nu erau jos ci prin toata burta, si jos si sus si intr-o parte, dar sunt gaze, stiu eu sigurca mai si ieseau(si tare usurata ma simteam) asa ca acum sunt in astepatarea adevaratei miscari, f usurata ca nu am pierdut-o pe prima
pupici pe burtici!




Floricika 14+
Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

offf1 ma simt asa de prost, voi aveti probleme asa de serioase si eu cu prostiile mele...
imi pare asa de rau de tot ce ati patit cu doctorii astia. pare imposibil ca se poate intampla asa ceva in spitale. nu-mi vine sa cred. si nu putem face nimic! ne simtim rau, si ne ducem la urgenta! normal! unde in alta parte? si dam de niste nemernici ca astia? oribil! nici nu mai stii in cine sa ai incredere si in cine nu!

maine m-am programat la ora 3 la eco. sper sa fie bine si sa nu dau de aceleasi probleme ca si voi! ma duc la mariestopes, ca mi-e mai aproape (in drumul meu adica) si nu vreau sa ma mai duc la acelasi medic ca datile trecute, vreau o a doua opinie sa vad daca coincide cu primele doua! (ma refer la varsta sarcinii)

pe mine ma doare in continuare burtik, dar nu tare, si simt in continuare miscari care nu pot fi ignorate! sunt tare dese. sper sa fie bb si nimic altceva! sper sa se fi inselat dr de la eco de 6 sapt in privinta varstei si sa fie bb mai mare!



va pup, si va doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

andra, iti multumesc mult pt sfaturile pt flori! exact asta am facut chiar inainte sa citesc msjul tau, si sunt linistita ca exact asta ma sfatuiai si tu sa fac. acum astept! le-am mai indesat pamantul, le-am udat, le-am tuns pe ici pe colo si le-am pus si eu la geam pe masa de calcat ca n-aveam pe ce altceva, si-am oprit si caldura sa nu le fie prea cald de la calorifer. oricum pe cele cu flori s-a interesat sotul meu si cica nu trb sa le schimbi pana ce nu le trec florile sau sa le tai. cazul trandafirului meu care era saracul plin de flori care acum...nu mai sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyzuca spune:


buna dragutelor,
eu am fost cam lenesa la scris dar v-am citit mereu
eu nu am internet acasa iar la servici e nebunie am avut controlul intern si acum a venit auditul si cer situatii peste situatii.... in fine
mi-a fost dor de voi si ma bucur mult pt fetele care- si simt puii imi dau lacrimile...
Try poti sa-mi spui si mie te rog ce crezi despre faptul ca mi-a iesit hemoglobina 13,44 si leucocite 5000.si cred ca am capatat si o candidoza cum as putea scapa de ea?si mai am o pb am sfarcurile cam infundate si mi-e frica ca nu o sa pot alapta.gata ca te-am innebunit
va pupicesc pe toate
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Dragele mele,

Multumesc pentru incurajari!

Din pacate eu merg la munca...desi stau in fata PC-ului toata ziua, am momente in care mai trebuie sa circul...plus drumul dus intor acasa-serviciu...
Adicatelea ma port cu mine ca cu un ou...umblator...
Acasa in schimb stau intinsa, dar asta seara...

Tratamentul medicamentos si genul de "repaos" activ pe care il am (eu de altfel fiind fff activa) o fi suficient?

Medicul stie ce fac, nu mi-a recomandat repaos la pat, nici internare...

Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"



Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Tanima, si eu fac Pregnyl. Am inceput de la 4 saptamani si jumatate (cand T. mi-a facut prima echo si a confirmat pozitionara lui bebe acolo unde trebuie), si voi termina la 14 saptamani (acum am aproape 11), daca rezultatul la echo morfologica este ok. Dupa ce imi opreste T. tratamentul, voi putea face Triplu test.

Anangel_lexi, bine macar ca ai scoala de soferi facuta. Eu ma chinui acum sa o fac, ca imi dau masina de la firma. Ca si tine, sper sa dau examenul la inceputul lunii mai, pana nu imi creste prea mare burtica.

Of, fetelor, nu a trecut decat o saptamana si jumatate de la ultima echo, si deja astept cu nerabdare urmatoarea "intalnire" cu bebe, cea de luni. O colega gravidutza aproape de DPN imi spunea ca "nerabdarea" aceasta incepe sa scada din intensitate dupa ce il simit pe bebe, cand iti poti da seama singura (cat de cat!) daca este bine sau nu.

Adriana
Vine barza
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Try, eu cred (dar ma pot insela desigur) ca in functie de spital se aplica metode diferite de a determina probabilitatea de Sindrom Down. Asta cu masurarea faldului nuchal, e asociata cu niste analize de sange in care se masoara doi hormoni, analize facute in acelasi zi cu ecografia. Intreaga procedura se cheama IPS – integrated prenatal screening.
La alte spitale se face maternal serum screening care e doar analiza de sange.

Tanima, nu-ti mai face atatea griji. Ideea asta ca daca vomiti e un semn bun, am avut-o si eu, dupa ce am pierdut a prima sarcina. Ei bine, la urmatoarea sarcina, am vomitat mereu, eram atat de fericita, si pana la urma tot rau s-a terminat.
Mie joi mi-a fost foarte rau, groaznic, abia am ajuns acasa. In timp ce stateam chircita pe canapea si boceam, mi-a dat Dumnezeu gandul cel bun si m-am gandit ca oricm eu nu pot preveni cu nimic ceea ce se intampla. Din pacate nu sta in puterea noatra sa schimbam soarta unei sarcini.


Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput