Mamici de sept-oct 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andra2005 spune:

Ca sa-mi repar greseala:

Anangel Lexi, mult succes la examenul auto.Nu am inteles daca l-ai picat si acum il dai din nou, sau e prima data, dar iti zic din experienta mea de "veterana" (am luat examenul a 4 oara) ca nu trebuie sa ai emotii.Daca scapi de emotii, examenul e ca si luat, acum vorbesc de traseu.Sala se ia fara probleme.Hai ca nu te mai bat la cap, ca sigur esti super la curent cu toate chestiile astea.

Te pup, multa bafta.Cind ai examenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Fetelor, va multumesc din toata inima mea speriata si tremuranda, pentru incurajari

Try problema cu ultima menstruatie si ovulatia, suna cam asa:
in decembrie 2005 am fost in tarile calde, la mare, la soare si cum am stat 3 saptamani n-am vrut sa navaleasca rusii peste mine. Asa ca am luat decembrie-ianuarie anticonceptionale fara pauza. Necazul a facut sa contactez o boala de piele, am ajuns pe la spital si a trebuit sa iau antibiotic. Am luat doar 2 tablete de antibiotic si mi-au facut ffff rau. Eram cu stomacul in pioneze, ameteli si o stare de rau permanenta. Deh, vrei sa scapi de una si te pocneste alta Cert este ca mi-a venit ciclul, e adevarat fff putin si maroniu. Anticonceptionalele le-am luat fara intrerupere pana la finalul foliei. Ultima zi a fost 11 ianuarie. Intre 12 ianuarie si 17 ianuarie sangerarea a fost cat de cat normala, adica ca un ciclu normal. Am con siderat prima zi a ultimei menstruatii 12 ianuarie. De drept, am avut ciclu intre 3-17 ianuarie, pana pe 12 fiind scurgeri maronii nesemnificative.
Sigur am ramas pe 29 ianuarie sau 5 februarie. Sunt singurele zile in care am avut contact.
La medic am spus ca 12 ianuarie ar fi prima zi a ultimului ciclu si asa a iesit o sapt. mai mica sarcina.

Imi doresc din tot sufletul sa fie bine joi dimineata.

Totusi burta mi-a mai crescut si de mancat n-am exagerat, dimpotriva nu prea am mancat. Ma gandesc ca totusi sarcina a mai evoluat


Seara placuta si pupici pe burtici,

Alina
8 sapt+5zile

Un sut in fund, un pas inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Eu ma alatur Nokiei, si recunosc ca sunt cu psihicul la pamant, si asta pt ca am constatat eu ca nu mai am vise asa intense ca la inceputul sarcinii si parca si somnul mi-a mai trecut. Adevarul este ca nu prea am eu rabdare sa stau fara sa ma duc la un echograf inca 2 saptamani, asa ca vorba sotului meu: "mai faci un intermediar". Din cate am citit eu pe net, echografia nu face rau fatului, dar as fi vrut sa rezist, pt. ca am fost tot timpul acestei sarcini atat de disperata, iar de fiecare data bebe era sanatos, de parca mi-ar fi spus " vezi mami? esti nebuna"
Peste toate astea se mai anunta si la serviciu o perioada super urata, cu inspectii venite din start sa faca rau, deci, in concluzie, starea mea nu e prea grozava.
Va pup pew toate!
13+
A! si uitasem, multam pt ca sunt si eu in lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Andra multumesc pt urari! Am mai dat examenul o singura data pe 3 octombrie si am picat traseul. Dupa aia a venit nunta, a trebuit sa-mi schimb actele si acum abia am ajuns sa-mi refac dosarul pt. inscriere. Inca n-am ajuns sa-mi depun dosarul, dar oricum cred ca undeva prin mai o sa dau examenul.

13+
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20720;104/st/20060918/dt/7/k/6d15/preg.png
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev260pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Cri, multumesc pentru incurajare. Chiar m-a facut sa zambesc mesajul tau.

Azi sunt mai echilibrata psihic. Pana sapt viitoare oricum nu am ce sa fac, asa ca trebuie sa am rabdare. Visez cu ochii deschisi cum il voi vedea pe bebe la eco miercuri. De abia astept. Sper sa fie totul in regula.

Try, multumesc si tie pt incurajare si pentru mesajele de bine date fetelor. Eu fac parte din tabara fetelor care o iau razna cu capul cand afla ceva noutati, dar sa stii ca imi place f mult sa ma informez si cu toate astea, dupa aceea trag concluzii tampite. Cred ca mai sunt si hormonii de vina.

11 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Cri, multumesc pentru incurajare. Chiar m-a facut sa zambesc mesajul tau.

Azi sunt mai echilibrata psihic. Pana sapt viitoare oricum nu am ce sa fac, asa ca trebuie sa am rabdare. Visez cu ochii deschisi cum il voi vedea pe bebe la eco miercuri. De abia astept. Sper sa fie totul in regula.

Try, multumesc si tie pt incurajare si pentru mesajele de bine date fetelor. Eu fac parte din tabara fetelor care o iau razna cu capul cand afla ceva noutati, dar sa stii ca imi place f mult sa ma informez si cu toate astea, dupa aceea trag concluzii tampite. Cred ca mai sunt si hormonii de vina.

11 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Cri, multumesc pentru incurajare. Chiar m-a facut sa zambesc mesajul tau.

Azi sunt mai echilibrata psihic. Pana sapt viitoare oricum nu am ce sa fac, asa ca trebuie sa am rabdare. Visez cu ochii deschisi cum il voi vedea pe bebe la eco miercuri. De abia astept. Sper sa fie totul in regula.

Try, multumesc si tie pt incurajare si pentru mesajele de bine date fetelor. Eu fac parte din tabara fetelor care o iau razna cu capul cand afla ceva noutati, dar sa stii ca imi place f mult sa ma informez si cu toate astea, dupa aceea trag concluzii tampite. Cred ca mai sunt si hormonii de vina.

11 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Cri, e usor sa zici, dar greu sa faci. Si eu imi propun in fiecare zi sa fiu mai optimista. Dar nu reusesc, poate asa sunt eu mai slaba de inger. dupa doua esecuri, recunosc ca am cam luat-o razna si psihic sunt la pamant. Aceasta sarcina a venit foarte aproape de ultima pierduta. Nu era planificata, chiar nu mai vroiam sa o iau de la capat. vroiam sa las timpul sa treaca si sa ma pun pe picioare. Dar s-a intamplat. Probabil intr-o zi cand nici nu ma gandeam eu ca am ovulatie. Nu mai conteaza, cert este ca m-am bucurat tare de aceasta reusita neasteptata. Dar psihic inca nu eram pregatita pentru o noua provocare. Si mai stau si acasa toata ziua si normal ca gandul de duce aiurea. De multe ori ma gandesc sa ma intorc la servici. Dar nu mi-as putea ierta asta, in caz ca as pierde iarasi sarcina. Conditiile de la servici nu sunt tocmai cele mai bune. Asa ca am preferat sa ma protejez la maxim. insa sunt zile cand pur si simplu nu ma mai simt gravida: nu mai am sanii umflati, de vomitat nu am vomitat de fel, doar greturi mai am din cand in cand. Singura stare de "bine" sunt poftele care nu imi mai dau pace. In rest, cu dureri zilnice de burta nu cred ca pot sa fiu chiar optimista. Singurul lucru care ma incurajeaza este faptul ca fac un tratament destul de bun (zic eu) pentru sustinerea sarcinii.
Adriana, Anda, Andra am vazut ca si voi mergeti tot la dr Tutunaru. Voi faceti tratamentul de sustinere cu pregnyl? Toate aveti cu 2-3 saptamani mai mult decat mine. Deci, ati trecut cat de cat de perioada asta dificila de la inceput. Asta sper sa reusesc si eu: sa ajung la 12 saptamani cu bine si mai ales sa trec de 8-9 saptamani, perioada in care am pierdut si celelalte sarcini. Dupa aia...oi mai vedea. Poate ma linistesc. Desi sunt si eu acelasi gen de om: citesc mult si mi se pare ca ma regasesc in toate relele. Si de ce stiu mai multe, de aia ma panichez mai tare. Daca nu aveam net acasa cred ca era mai bine. Dar nu pot sa stau mai mult de o zi sa nu intru. Si citesc si citesc si ma ingrozesc mai tare. E ca un drog.
Mai sunt si hormonii de vina, cu siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna fetele!

eu n-am ajuns ieri la eco, nu m-am putut programa la ora la care puteam eu sa ajung. aveau liber exact intre 4 si 6 cand aveam eu treaba! o sa merg maine, sper! parca m-am mai linistit oricum. si miercuri merg oricum la medicul meu.

acum sunt f f f trista si cu ochii in lacrimi, poate ma poate ajuta cineva. mi-am schimbat florile din ghivece si s-au ofilit aproape toate. sunt asa de suparata! mi-e un necaz de nu mai pot! cred ca sunt pedepsita pt faza cu freziile!(cine-si mai aduce aminte)
oare le mai pot salva? am o dieffenbachia, o begonie si un trandafir din ala pitic. li s-au inmuiat frunzele si au capatat o culoare galbuie. cred ca nu sunt chiar moarte de tot!

ma scuzati ca am adus in discutie o problema care nu are legatura cu ce se discuta aici, dar mi-am zis ca poate ma ajuta cineva!

anangel_lexi mult noroc la examen! sper sa ma anim si eu vreodata sa fac scoala de soferi! admir f mult femeile care conduc, mi se pare asa greu...

try iti multumesc ca m-ai lamurit in treaba cu centrimetul! eram cam debusolata, mi se parea ceva babesc.

bun venit noilor mamici si sarcini cat mai usoare si lor si celorlalte!


11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acd2you spune:

buna ziua tuturor.
nu am mai scris de mult, intrucat l-am avut pe cel mic (Andrei) racit cred. doctorita ne-a spus ca probabil a fost ceva viral, ca nu a avut rosu in gat, nu a avut nimic la plamani sau la urechi, dar a inceput brusc sa faca temperatura mare, facea frisoane, si a trebuit sa ii dau antitermice la 4 ore. cred ca ne-a dat cam pe dibuite Cexyl (antibiotic), dar se pare ca a avut ceva efect. tare ciudat, mai ales ca Andu nu tuseste si nu i-a curs nasul, desi il avea infundat, nu putea respira. ii dadeam cu olynth si degeaba. oricum, a scapat zic eu, acuma topaie ca un iepure prin casa. antibiotic i-am dat 4 zile, si de astazi l-am intrerupt de teama sa nu fie prea puternic pentru ficat, ca micutul de 3 zile, dimineata cand se trezeste, imi spune ca il doare burtica si imi arata chiar locul ficatului, sub coaste. deh, cat sunt inca mici, copii astia nu pot sa spuna exact ce ii doare. mare curaj trebuia sa aiba un medic sa se faca pediatru.

Mergi la inceput