Mamici de sept-oct 2006 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Susa spune:

Buna burtici,
Am mai aparut si eu pe forum... i-mi pare tare rau de Mirela si Yko.
Stau in fiecare seara atenta la ce se intampla in burtica dar cred ca e prea devreme sa simt ceva mai ales fiind prima sarcina din viata mea. Mai gasesc cate o pata maronie mica pe chilot ca o scurgere far miros din cand in cand, nu prea des dar nu am dureri , sunt linistita ca totul e bine. burtica se vede un picut , sunt tare mandra de ea.
Eu mai am am 7 saptamani, termin contractul sper sa fie totul bine pana atunci. Va pup , numai bine si sanatate la mamici si BB-ei


13+

Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Cristina bine ai venit!Sarcina usoara si un bb sanatos iti doresc!

Nokia iti tin pumnii sa fie totul ok!

Pupici!


Ioana(13+) & Alesio(08.10.2004)
Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Draga mea TRY

Ce bine ma simt sa te avem printre noi,imi place asa de mult cum le raspunzi la toate fetele,spune-mi ai facut medicina?
Rspunsurile tale legate de sarcina sunt mai complete decat cele a unui doctor la clinica,iti multumesc ca ne raspunzi.

Asa este sotul meu incearca sa ma readuca mereu cu picioarele pe pamant,stiind prin ce am trecut cu trei sarcini oprite din evolutie.
Acum nu mai stie sa se bucure de sarcina i-i este mereu frica de ceva,desi eu nu simt acelasi lucru ca el.
Ma rog o sa-i treaca lui,vedeti voi barbatii sunt mai sensibili decat noi,eu am dat cu "fundul" de pamant de cateva ori si credeti-ma ca am simtit bine "cazatura" dar am regasit forta in mine atunci cand nu ma asteptam,noi suntem facute sa iubim si sa suferim neconditionat.

NOKIA
Gandeste pozitiv iubita ,bebe are nevoie de liniste in sufletul tau, fii curajoasa ai sa vezi ca totul va fi bine


La mine raii de dimineata au disparut ,maine voi implini 13saptam.se pare ca se tin de noi pana pe la 12sapt.

Mananc,mananc si iar mananc,zici ca sunt un bursuc mestec mereu ceva in falci, de ingrasat n prea imi mai este frica stiind ca acum bebe depinde de mine!!

Abia astept sa vina joi sa merg sa-l vad pe bebe!!


Pupici pe burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Salutare Cristina, bun venit si sarcina usoara! Important este sa ai anticorpii de toxoplasmoza, asa ca nu trebuie sa te sperii ca si mie tot asa mi-a iesit testul pozitiv, dar anticorpii exista asa ca no problem1

Am si eu o mareeeeeeeeeee rugaminte! VREAU si eu pe lista!!
DPN 16 septembrie dr ursuleanu cantacuzino

Va pup si bebei sanatosi!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Alexxia, cam devreme sa scapi de greturi la 7 sapt. cand de fapt atunci incep. Greturile, daca se instaleaza, nu pleaca asa de repede. Ori e doar o mica pauza si o sa te ia din nou in urmatoarele zile, ori doar ai simtit usoare senzatii de greata si de fapt esti menita sa fii una din mamicile care n-au probleme cu greturile. Dar avand in vedere ca ai zis ca medicul era ingrijorat de o evolutie prea mica (desi la sarcini atat de mici e usor sa gresesti interpretarea dimensiunilor, e usor sa gresesti masuratorile - depinde de cat de versat e dr. care a facut ecografia) si daca esti ingrijorata de asta, mai du-te la o alta eco dupa ce implinesti 8 sapt. si vezi cum a evoluat bebe.
Pe de alta parte nu toti bebelusii se dezvolta in acelasi ritm, desi la inceput de sarcina cam toti merg la fel, mai tarziu pot aparea diferente clare de marime, dezvoltare etc.

CristinaGoji, dupa ce-am aflat de sarcina nici mie nu-mi ma ie mintea la servici prea mult...

Nokia, retardul embrionului poate sa fie doar aparent. Nu e obligatoriu ca tu sa fi ramas insarcianta la 2 sapt. de la prima zi a ultimului ciclu, asa cu mse intampla cu majoritatea femeilor .unele femei ovuleaza in a 9-a zi de ciclu si deci varsta bebelusului va fi mai doar cu 9 zile mai mica decat varsta sarcinii (diferenta e considerata de regula de 2 sapt.). Din contra insa, cand ovulezi tarziu (sa zicem in a 21-a zi a ciclului) varsta bebelusului e cu 3 sapt. mai mica decat varsta sarcinii.
Poate ca tu ai ovulat in ziua 20 (e doar o presupunere ca sa intelegi cum functioneaza treburile), nu in ziua 14 (asa cum scrie la carte) si ca urmare bebelusul e absolut normal sa fie mai mic, mai putin dezvoltat decat al unei fete care a ovulat in ziua 14. Si de aici retardul. Intelegi acum de ce am zis ca e posibil ca retardul sa fie aparent?
Dar pe de alta parte tot ce-i posibil sa fie vorba si de un retard real (asta in cazul in care ai ovulat la 2 sapt. de la ciclu. Sti icnad anume ai ramas? Asta te-ar ajuta sa clarifici situatia. Simptomele de gravida pe care spui ca nu le ai... nu le-ai avut deloc sau ai avut si acum s-au oprit? Absenta simptomelor nu e un indiciu clar ca ceva e in neregula. O sarcina se poate dezvolta bine-merci fara manifestarile clasice. Uita-te la Cici care zburda ca un mielusel: fara simptome nici la Alexia, nici acum cu a doua sarcina...Fiecare e altfel...

Ionica, n-am pregatire in domeniu. Toata informarea mea a plecat de la sarcina ce-am pierdut-o in 2003 inainte sa-l am pe alex. Atat de puternic a fost socul pt. mine si atat de frustrata m-am simtit ca nimeni nu-mi putea da o explicatie care sa ma linisteasca, incat am inceput sa caut, sa citesc, sa ma informez. Si practic formul asta mi-a fost o sursa initiala de foarte mare ajutor. De aici am invatat anumite lucruri, am comparat situatii, am gasit linkuri si trimiteri si in final am ajuns sa citesc tot felul de chestii legate de o sarcina in primul trim., riscuri, sanse, ce poate merge rau si ce poate merge bine etc.
Dar cred ca pe undeva asa mi-e si felul meu de-a fi: urasc nesiguranta si de fiecare data cand simt ca o situatie pe care n-o cunosc incepe sa-mi dea nopti albe, caut sa aflu explicatii, raspunsuri care sa ma ajute sa inteleg cum functioneaza anumite chestii. Si asta imi da liniste si siguranta. Unele fete sunt invers: prefera sa nu stie prea multe pt. ca, daca stiu prea multe, devin nesigure si le-o ia mintea razna fabricand tot felul de ipoteze si scenarii. Eu sunt opusul.
Nu-i rau sau bine in nici una din situatii, ci doar suntem diferite si actionam si gandim diferit. Important e sa fii linistita si impacata.

.......in 10+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna

Fusei si eu la doctor, mi-a facut si ecografia de 12 saptamani (ma rog, eu am 13) cea in care se masoara faldul nucal, totul pare OK, bebe creste ,doctorul m-a asigurat ca e si fericit(!?!?). M-am dus si de mi-a luat o tantica vreo 6 fiole de sange pentru analize, la ce le-o trebui atat de mult nu stiu… Urmatoarea ecografie serioasa (echivalentul celei morfologice din Romania) e pe 24 aprilie, iarasi emotii…
Ionica, ai dreptate cu barbatii astia care prea vor sa fim cu picioarele pe pamant. Al meu cel putin, din cauza tuturor problemelor pe care le-am avut se comporta ca si cum as suferi de o boala incurabila, nu ca sunt gravida. Evita sa vorbeasca despre copil, ca nu cumva sa se creeze o imagine prea clara, cand ma vede cam fara chef, ma intreaba daca sunt obosita cu un ton de parca sap in gradina si de aia sunt obosita. Am uneori impresia ca-i mai ingrozit decat mine ca se poate intampla ceva

Gripo, Cristina bine ati venit.

Nokia, iti tin pumnii pentru joi.



Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri19 spune:

Buna seara burtici.D'abia acum am ajuns acasa.
VAUVA ma bucur ca ti-am fost de ajutor.
NOKIA,PUTZURICA,ALE,TANIMA ce ati patit fetelor?E adevarat ca vremea de afara e deprimanta,dar chiar asa?!
Puneti-va pe picioare;atitudinea asta pesimista n-are cum sa va aduca ceva bun.Bebicii sunt bine,daca si voi sunteti bine.Nu va mai ganditi la tot felul de tampenii.La urmatoarele postari vreau sa vad ca aveti toate un mare zambet pe mutrite

Mie mi se pare buna ideea sa ne intalnim la Baby Expo.Eu oricum vorbisem cu niste prietene sa mergem.Daca va hotarati,eu m-as bucura sa le cunosc macar pe fetele din Bucuresti.

13+

cricri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna fetelor. Mie nu mi-a mers netul de ieri seara pana azi pe la pranz. Cred ca vremea a fost de vina. Eu sunt in concediu de luni si pana maine inclusiv si cu ocazia asta alerg dupa acte ca sa ma inscriu din nou la examenul auto. Sa speram ca si reusesc.
Mie mi-au cam trecut greturile, nu de tot, dar aproape, n-am mai de cateva zile, deci sunt pe drumul cel bun.
Imi pare tare rau sa aflu ca Yko si Mirela au trebuit sa treaca prin asa ceva!!! Sper sa nu i se mai intample nimanui!
Felicitari celor care si-au simtit bebele miscand. Cred ca e o senzatie super!!!
Va pupic fetelor si succes celor care merg la doctor sapt. asta!!! Va asteptam cu vesti bune!!!

13+
I wish I were an angel...

Poze diverse
Poze cu bebe
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20720;104/st/20060918/dt/7/k/6d15/preg.png
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev260pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

cricor, mie mi-a luat 8 fiole tantica de la cabinetul dr. de fam. Se utia pe fisa cu un ochi si cu altul numara luand dintr-u nsertar fiole goale. Cand am vazut ca i se umple mana si nu le mai poate tine, eram pregatita sa-i zic ca a gresit, ca nu-s pt. mine...dar au fost toate pt. mine.....
Eu nu fac eco pt. pliul nucal, nu-s de ce dr, meu nu face (adica nu mi-a facut la alex is n-a pomenit de ea nici la sarcina asta). O sa-l intreb data viitoare cand ajung la el, mai ales c-o sa fiu la timpul potrivit: 12-13 sapt.

.......in 10+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra2005 spune:

Buna fete dragi.

Uite acum mi-am culcat si eu baiatul si am venit repede repede sa va citesc.Ati fost harnicute azi, nu gluma, de abia am apucat sa va citesc.

Bun venit si din partea mea noilor burtici, sarcini usoare si bebei sanatosi si sa ajungem toate cu bine la Clubul Scutecelor.

Nu va mai zic ce am facut azi, mai bine scriu mare NU FACETI CA MINE si apoi va povestesc.Iar am carat ca un magar un pachet super greu de la posta + bebe in marsupiu, plus nelipsitele tigari...dar de simtit ma simt bine, nu am mai avut scurgeri maronii.In schimb, greturile ma omoara.Ieri aproape toata ziua, azi jumate din zi, azi noapte de abia am putut adormi de rau ce imi era.Oricum, sint optimista si sint sigura ca voi duce sarcina la bun sfirsit.Eu si cind am fost gravi cu Alex n-am stat, am mers la facultate pina in luna a noua (eram studenta atunci, ce vremuri...), am carat de la piata, pot spune ca am avut o viata normala.Deci, fetelor, capul sus, bucurati-va de minunea voastra din burtica si nu va mai faceti scenarii in cap.Bebe creste si trebuie sa fim vesele in fiecare zi pentru ca si puiutul nostru sa fie la fel cind va veni pe lume.

Intr-o alta ordine de idei, trebuie sa merg si eu sa vorbesc cu doctorul cu care l-am nascut pe Alex sa-i zic ca as vrea sa nasc tot cu el.La prima sarcina atita m-am balabanit sa-mi gasesc doctor ca pina la urma tot nu mi-am gasit, insa, tot raul spre bine pentru ca am avut noroc de un doctor bun, calm, cu care am nascut repede.

Ca vorbeati de mincare, eu azi am bagat in mine ca intr-un spital de urgenta.Azi a venit mama si mi-a facut spanac si mincare de cartofi, 2 oale pline pe care le-am injumatatit singura.Nu-mi fac griji, nu m-am ingrasat inca deloc.La prima sarcina nu m-a interesat deloc aspectul asta si am luat 20 kg, s-au dus, e adevarat, dar la botez am murit de ciuda ca nu ma incapea nici o pereche de pantaloni.Acum insa vreau sa fiu atenta la ce maninc, cu toate ca azi n-am rezistat in oras unei merdenele cu ciuperci.

Try, cum mai zicea cineva, mare noroc sa te avem printre noi.Raspunsurile tale sint clare, explici super bine si iti multumesc ca impartasesti cu noi toate informatiile pe care le-ai acumulat.Eu fac parte din a doua categorie, prefer sa nu stiu prea multe pentru ca atunci as sti sa interpretez fiecare chestie si m-as speria una-doua.In schimb ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa duc sarcina cu bine la sfirsit si ma las in voia Lui.

Sper ca v-am dat si voua din buna mea dispozitie, datorata in mare faptului ca acum nu am greturi.

Nokia, Ale, mult mult succes la consultatii, sa veniti cu vesti bune.Eu cu gindul sint alaturi de voi.Nokia, foarte bine ca te-ai gindit sa mai ceri parerea si unui alt doctor.Ale, si eu am avut ieri o mica pata maronie, dar din ce am mai citit pe net, este normal.

Multa bafta si celei care incepe scoala de soferi sau are examen(scriu intr-o super viteza deoarece cutulinul meu vrea afara si nu mai am timp sa citesc inapoi).

Fug afara acum ca altfel ma trezesc cu o inundatie pe hol, se cere bietul ciine de jumate de ora cred.

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa si plina de vesti bune.

Mergi la inceput