rana pe col

rana pe col | Autor: alina d

Link direct la acest mesaj

Buna! as avea cateva intrebari...in urma unui control ginecologic mi s'a depistat o rana pe col(destul de mare) si in urma analizelor infectie cu candida...dr. mi'a prescris tratament cu diflucan si ovule betadine, tot a 2a, a3a seara...am mai citit pe site si ceva legat de spalaturile vaginale cu ceai de pelin si galbenele...pot sa le fac si fara recomandarea medicului?(ma gandesc ca rau nu poate sa'mi faca decat bine)... se fac cu irigator sau fara?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Buna! spalaturile se fac cu irigator,la fel am si eu o rana dar nu m-am vindecat si am urmat cu tratament am inteles ca trebui sa ma cauterizeze dar nu am curajul necesar ptr.o cauterizare,tu trebui sa urmezi cu tratamentul si sa faci spalaturile.
Sanatate!

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Lasati frica la o parte... ca n-o sa doara aproape deloc cauterizare. Nu mai stati si asteptati o minune. Daca n-a trecut cu tratament si dr. a zis ca tb. cauterizata, atunci o stii el ceva. Eu am avut rana pe col si mi-a descoperit-o cand eram deja gravida si nu se mai putea cauteriza. Au trecut mai bine de 9 luni pana s-a putut face ceva si in timpul asta s-a marit si s-a agravat situatia... Aveti grija de voi, ca nu e de glumit cu o rana pe col...

Subiecte despre rana pe col:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47864
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51003
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39486

Multa sanatate...




www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu mi-am cauterizat o rana pe col inainte de copii si pot sa va spun ca in afara de disconfortul pricinuit de pozitie, instrumente etc... singurele "dureri" au fost asemanatoare cu cele de la ciclu (cam ca niste crampe) dar scurte si nu intense. Totul a durat f putin, cateva minute, maxim 5 minute, cu totul. Apoi trebuie sa mergi de mai multe ori la "pansat", iti fac tot felul de spalaturi si niste prafuri pe rana aia si stai asa, cu o revista in mana in fata unei lampi cu lumina albastra (habar nu am cum ii zice) care cicatrizeaza mai repede. Cand "coaja" aia cade ai terminat cu tratamentul si esti ca noua. Daca mai aveti intrebari....

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

alina d, daca dr nu ti-a recomancat spalaturi inseamna ca nu e nevoie de ele. Eu am avut o rana pe col + infectie pe care am trata-o cu diverse ovule printre care si betadine care sunt f bune. E mai bine sa cauterizezi rana pt canu prea trece asa cu tratamnte. Eu am facut-o acum 4 sapt si sunt ok, inca cade crusta dar ma simt bine. Chestia cu pansatul e relativa si in functie de medic. Pe mine nu m-a chemat la pansat si cand m-am dus la control la 1 sapt nu mi-a dat cu nimik, a zis doar ca e ok. Mai am o prietena care la fel, nu a necesitat pansare. Asa ca intereseaza-tz daca e in regula cu spalaturile astea ca nu cumva sa o mareasca.

Sa faci si un test papanicolau si o colposcopie.

sanatate si curaj !

Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

am o intrebare voi ati fost la doctor sau doctora? am unele retineri in privinta doctorilor(barbati),imi este jena.



3:-O

iri
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iri_sori/album?.dir=/d5bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Medicul meu ginecolog e o doamna. Dar asa a fost sa fie, nu m-ar fi deranjat nici sa fie barbat daca ar fi fost pe gustul meu (ca medic, profesional vorbind ).

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Acum 2 ani mi-am tratat si eu o rana pe col, pe care o aveam de 5 ani,asa:dupa terminarea ciclului, 20zile, am facut un trat. naturist cu propolis, pe care l-am luat din Formula As.Acum, depinde probabil si de cat de mare e rana,de organismul fiecareia, ptr ca stiu persoane la care nu a avut efect.Deci:se iau 6 pstilute (2 dim.2 dupaamiaza,2 seara)de propolis pe zi, pe stomacul gol,urmate de 10-15 pic de propolis diluate in apa.Seara se fac spalaturi( cu irigatorul )cu infuzie de galbenele,dupa care se maseaza colul cu unguent din propolis,PROPODERM.se pune un supozitor din propolis(asta daca ai norocul sa gasesti,ca nu prea se mai comercializeaza,decat daca faci comanda la vreo farmacie)seara,iar dimineata ,spalaturi cu SEPTOVAG.Sper ca nu am omis nimik, nu mai tin minte exact schema de tratament,dar poti sa intri pe site www.formulaas.ro si cauti acolo sa vezi mai multe informatii despre trat.Dar ,repet,nu la toata lumea a avut acelasi efect...eu dupa 3 sapt de trat.am mmers la medic, si nu mai aveam nimik...lama mi-a ieti curata, era totu bine, nici urma de rana,multumesc lui D-zeu!
Incearaca, de stricat cu siguranta nu iti strica, propolisul e un cunocut antibiotic natural, puternic antiseptic, si regenerator celular, de unde si vindecarea.
Multa sanatate!!!
A...si beac ceai de coada soricelului,combinat cu cretisoara...face minuni!!!2 cani pe zi, pe stomacul gol,e f. bun in orice afectiune ginecologica.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

nikole nu stiam ca se poate vindeca o rana pe col cu tratament naturist...eu care sunt fan tratamente naturiste si homeopate....necazul meu e ca medicul meu homeopat nu e in oras si am zis ca pana vine sa fac tratamentul prescris de medicul alopat...am primit tratament cu ovule, ceva antibiotic (pe care nu l-am luat) si un unguent! Desi la telefon homeopatul meu aproape s-a crizat cand a auzit ce medicamente vreau sa iau...le-am luat totusi, fara sa-i spun, fiindca de felul meu io-s asa mai "speriata de bombe" Dau fuga imediat la farmacia naturista sa iau ce ai scris tu aici! De tampita ce sunt m-am spalat si cu ceai de musetel, desi nu era recomandat, am uitat de galbenele

Cat despre o eventuala cauterizare, cred ca la mine ar fi ultima ultima ultima chestie pe care as putea-o face, mi-e groaza pur si simplu! Vreau sa incerc orice altceva...



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Roxana, si eu sunt impotriva cauterizarii, decat daca Doamne fereste,chiar nu se rezolva altfel!!!Eu am citit prima oara despre trat. cu propolis in Formula As,o doamna ce avea rana pe col de 19 ani!!!!(uite ca nu mai gasesc, nu mai stiu in ce nr am citit, dar mai caut, si postez aici marturiile ei).
La mine a avut efect, si m-a scapat si de candida, si toate tampeniile.Pr e ca nu se gasesc supozitoarele(care sunt ff importante).Si fara ele, trat nu da rezultate,in cazul ranii, ci doar ptr anumite infectii vaginale.


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Uite ce am mai gasit referitor la roblema ta."Am cervicita cronica, dar nu vreau sa ma operez"
(Raspuns pentru ADRIANA ROSCA - Calarasi, F. AS nr. 352)

D-na Rosca, eu m-am vindecat de o rana pe col uterin, urmand un tratament prescris de medicii de la Spitalul Coltea, unde am fost internata acum cativa ani. Tratamentul a durat trei luni si a constat in injectii cu EFITARD, trei zile la rand, in timpul ciclului. Vindecarea s-a produs spectaculos... Aveti grija, nu va neglijati, caci boala e destul de periculoasa.


Am o rana pe col. Cum pot scapa de operatie?”
(Raspuns pentru FLORENTINA - Moreni,
F. AS nr. 412)

1. In aceeasi situatie am fost si eu acum 25 de ani, cand, dupa luni intregi de tratament medicamentos, ramasesem tot nevindecata. Am folosit atunci ceaiul de scumpie, pe care l-am gasit la culegatorii de plante medicinale, in piata din Tulcea. Scumpia este un arbust care creste in padurea Babadagului. Dupa 3 zile de spalaturi vaginale (am folosit de cate 4-5 ori pe zi cate 1 l de ceai), m-am vindecat complet. Rana de pe col disparuse, de parca nici n-ar fi fost! Multumesc lui Dumnezeu, care ne-a pus la indemana aceste minunate medicamente naturale!

EMILIA - Baia-Mare, tel. 062/27.02.47

2. Cu ani in urma, am suferit si eu de aceeasi problema. Atunci m-am speriat foarte tare si am crezut ca am cancer. In salonul in care am fost internata, mai era si o batrana din Roman care, vazandu-ma speriata si plangand mereu, mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca-mi da o reteta de ceaiuri cu care am sa ma fac bine. Am folosit intocmai sfaturile batranei si, dupa 2 saptamani de tratament, rana (care era foarte mare ca suprafata si sangera continuu) s-a cicatrizat si n-a mai fost nevoie de cauterizare. Dar sa va scriu despre ce este vorba. O mana de coji de nuci uscate (partea lemnoasa) si o mana de coaja de stejar se fierb in 3 l de apa, pana cand aceasta devine maronie, apoi se strecoara si, in ceaiul obtinut, se fierb 2 maini de radacini de tataneasa uscata sau verde, culeasa atunci (dupa ce se spala bine cu o perie, pentru a inlatura pamantul, fara a se rade insa coaja neagra). Dupa ce clocoteste bine, se ia de pe foc si se mai adauga cate o mana plina de musetel, coada-soricelului si flori de galbenele (filimica). Se acopera si se lasa cateva minute la infuzat. Se strecoara si se lasa la racit. Cand ajunge la o temperatura suportabila, se introduce in irigator (se poate folosi si o para de cauciuc - se gaseste in farmacii) si se fac spalaturi vaginale cu mare atentie, pentru a fi siguri ca ceaiul ajunge la rana. Plantele folosite au proprietati cicatrizante si dezinfectante. Aceasta procedura se face seara, inainte de culcare. Imediat dupa aceea, infasurati-va mijlocul cu un halat gros, fara sa va stergeti. La 2-3 zile, faceti bai de abur la sezut, din acelasi ceai. Si in acest caz, ramaneti in pat si infasurati-va mijlocul intr-un halat gros si uscat, fara sa va stergeti. Dupa doua saptamani, nu veti mai avea nimic. Atentie, ceaiul se foloseste numai in uz extern, pentru bai de aburi si spalaturi vaginale! Acest tratament a fost folosit de mai multe femei si toate au scapat de operatie. Dumnezeu sa-i dea sanatate batranei care mi-a dat reteta, daca, printr-o minune, mai traieste, fiindca era tare in varsta!

MARIA TRIFINA - sat Moisa, com. Boroaia, jud. Suceava, cod 5789
3 Coada-soricelului si cretisoara vindeca boli grave ale organelor genitale. Pentru suferinta dvs., va recomand bai de sezut cu ceai din aceste doua plante, ca si spalaturi vaginale (cu irigatorul), alternativ: o seara cu ceai de coada-soricelului, o seara cu ceai de cretisoara, timp de doua saptamani, apoi o data la doua zile, timp de o luna. Concomitent, se va face un repaus sexual total. Baile de sezut se fac astfel: se iau 100 g coada-soricelului sau cretisoara (planta intreaga), se lasa in apa rece timp de 12 ore. A doua zi se da in clocot 2-3 minute si se adauga in apa din cada. Baia dureaza 30 de minute, la temperatura de 37ˇC. Dupa acest tratament naturist, repetati colposcopia si veti avea placuta surpriza sa descoperiti ca sunteti perfect sanatoasa si ati scapat de operatie. Multa sanatate!
GHEORGHE BOTOSARU - str. Baraoltului nr. 3, bl. 40A, sc. C, ap. 46, Ploiesti

“De doi ani ma lupt cu o rana pe colul uterin”
(Raspuns pentru N. GHEORGHITA - Braila, F. AS nr. 491)

Pentru a scapa de acest cosmar trebuie sa faceti de doua ori pe zi, dimineata si seara, spalaturi vaginale cu infuzie de pelin, casul popii, coada-soricelului si marul-lupului (in parti egale) - 2 linguri de amestec la 1 l apa. In paralel cu acest tratament, beti ceai de cretisoara, traista-ciobanului si galbenele - de trei ori pe zi cate 200 ml, indulcit cu miere.
prof. LUCIA ROMAN - loc. Dernisoara, nr. 175, jud. Bihor, cod 3793, tel. 094/52.57.14
De doi ani ma lupt cu o rana pe colul uterin”
(Raspuns pentru N. GHEORGHITA - Braila,
F. AS nr. 491)

1. Va recomand un tratament foarte eficient. Seara se fac spalaturi cu ceai de galbenele, se maseaza colul uterin cu unguent Propoderm, apoi se introduce un ovul sau supozitoare Miprosept. Dimineata se fac spalaturi vaginale cu antiseptic Septovag, care se gaseste la farmacii. De asemenea, se iau pe cale bucala Proposept tablete - cate 2, de 3 ori pe zi, si tinctura de propolis - cate 20 de picaturi de 3 ori pe zi, inainte de mese. Tratamentul se face dupa terminarea ciclului menstrual si dureaza 20 de zile. In aceasta perioada este interzis contactul sexual. Se poate relua si luna urmatoare, in cazul in care problema nu s-a rezolvat complet.
VIORICA CANTUNIARI - Bucuresti, tel. 021/420.83.97
2. Si eu am suferit de aceasta afectiune si am fost sfatuita sa o rezolv in cel mai scurt timp posibil, deoarece cu timpul se poate agrava si se poate ajunge chiar la cancer de col uterin. Am inceput mai intai cu spalaturi vaginale cu ceai de galbenele. Apoi m-am adresat unui medic ginecolog, care in urma unui consult a constatat ca rana este de marimea unei monede de 100 de lei. Mi-a recomandat sa fac un examen colposcopic si mi-a dat un tratament de cateva zile. Apoi m-am prezentat la dumnealui pentru cauterizare, care nu este o operatie propriu-zisa si nu doare. Dupa o luna, am fost din nou la control si totul se rezolvase. Acum ma simt foarte bine.
DANIELA-CAMELIA ZAHARIA -
str. Neagoe Teodor nr. 1, bl. 12, ap. 20,
sector 1, Bucuresti, cod 78669
3. Cel mai sigur si eficace tratament este un macerat de sunatoare (pojarnita) in ulei. Se umple o sticla de 1/2 l cu planta asa cum se vinde pe piata (crengute si flori), apoi se completeaza cu ulei obisnuit. Se lasa la macerat, la intuneric, timp de 8 zile (dar cu cat sta mai mult la macerat, cu atat e mai eficient: o luna, un an...), pana devine de culoare rosie. Se aplica local cu ajutorul unui sul de tifon imbibat in ulei, seara, inainte de culcare. Sunt suficiente doua-trei aplicatii. Mai mult, solutia vindeca extern orice rana, are un efect cicatrizant foarte rapid. Eu am maceratul preparat cu vechimea necesara unei vindecari rapide. Daca doriti, vi-l trimit prin posta, fara nici o pretentie materiala. Multa sanatate!
AURORA BANTAS - B-dul Alexandru Lapusneanu nr. 71, bl. LV1, ap. 24, Constanta, cod 8700, tel. 0241/63.76.62

“De doi ani ma lupt cu o rana pe colul uterin”
(Raspuns pentru N. GHEORGHITA - Braila, F. AS nr. 491)

1. Pentru rana de pe colul uterin faceti un tratament naturist cu marul-lupului: 1 lingura rasa de marul-lupului (pulbere) + 1 lingura rasa de tataneasa (radacina) + 1 lingura floare de musetel, se lasa la inmuiat in 1/2 l apa rece de seara pana a doua zi dimineata, cand se filtreaza. Plantele ramase se mai fierb in 1/2 l apa, pana aceasta scade la jumatate. Dupa racire, se amesteca cele doua extracte. Acest concentrat se introduce in irigator sau in para de cauciuc si se face instilatia cu atentie, pentru ca ceaiul sa ajunga la rana. Temperatura ceaiului sa fie suportabila (se poate sta in pozitia de lumanare, pentru ca ceaiul sa ajunga cat mai bine la rana). La 2-3 zile, se fac bai de sezut cu acelasi ceai. Acesta se foloseste numai extern, fiind toxic. In timpul tratamentului si dupa aceea, timp de o luna de zile, se face repaus sexual. Pentru alte informatii sau procurarea de preparate din aceste plante ma puteti contacta la urmatoarea adresa:
dr. ing. GEORGEL BIRCA - str. Sucevei nr. 31, Falticeni, jud. Suceava, tel. 0745/40.04.00
2. Acum doi ani, sotia mea, aflata in aceeasi situatie, s-a vindecat urmand un tratament cu plante (a avut rana si fibrom uterin). Autorul tratamentului a fost pe larg popularizat in “Formula AS”. Este vorba despre d-l Vasile Ierima din Carei, str. Nicolae Iorga nr. 15, jud. Satu Mare, cod 3825, tel. 0261/86.14.04 (este aproape de gara C.F.R.). Va doresc insanatosire grabnica!
PAUL CODRUT - loc. Sebis, str. Dumbraveni nr. 4, jud. Arad, cod 2825
3. Doresc sa fac cunoscut cititoarelor care au probleme de col uterin cum m-am vindecat eu de o rana pe col, de care sufeream de 7 ani. La 20 de ani am ramas gravida, dar am pierdut sarcina la sapte luni si am fost chiuretata dupa avort. In urma acestui avort, m-am ales cu rana pe col care nu ma deranja in nici un fel. In perioada ovulatiei aveam o mica sangerare, in schimb asta nu se intampla la contact sexual. Am mers la medic si mi s-a spus ca am o rana foarte urata, pe toata lungimea colului, cu aspect de “neo”. Aceasta era expresia. Am facut analize: secretia vaginala si Papanicolau. “Facusem rost” si de o Candida, tot din spital, dar examenul citologic era bun, fara modificari. Mai intai m-am vindecat de Candida, care poate produce eroziunea colului. Apoi am facut tratament cu antibiotice, preparate la farmacie (ovule) si am fost cauterizata. Crezusem ca asta a fost tot, dar nu. Probabil cauterizarea a fost superficiala si rana nu s-a inchis deloc. Am ramas din nou gravida, dar am pierdut sarcina. La urmatorul control, medicul mi-a spus ca e necesara biopsia si probabil trebuie sa mi se faca histerectomie totala. Acest medic, un mare medic din Craiova, a reusit sa ma bage in sperieti si o luna de zile n-am fost om. Am spus: ma spanzur, dar biopsie nu fac. Aveam numai 25 de ani... Dar tot dansul mi-a recomandat un tratament. Medicamentul se numea Oestriol, de productie austriaca, si l-am procurat “pe sub mana”, din farmacii. Erau niste pastilute mici de tot, care se luau pe cale bucala, pentru regenerarea colului. Le-am inghitit fara speranta si dupa catava vreme am mers la o doamna doctor care o operase pe mama de doua ori. I-am explicat despre ce este vorba si m-am urcat pe masa ginecologica. Miracol! Rana se inchisese si nu mai era decat un punct de cauterizare. Nici in ziua de azi, la 41 de ani, nu mai am vreo problema. Nici macar cicatrice nu a ramas. A fost efectul medicamentului! Nu stiu daca se mai comercializeaza la noi (poate se gaseste sub alt nume), dar e bine sa-l procurati si poate minunea o vor trai mai multe femei ingrijorate de sanatatea lor!
MONICA SIRBU - str. Bujorului nr. 17, Craiova, cod 1100

Sper sa va fie de folos, eu pe aceasta cale multumesc redactiei Formula As, datorita lor, am aflat de trat. care m-a ajutat.







http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput