rana pe col

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

nikole, foarte interesant si util

oricum, deja mi-am procurat cele scrise de tine in mesajul anterior, mai putin supozitorul cu propolis, care nu se gaseste...sa speram ca va fi ok



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Roxana, mergi la toate farm pe care le stii tu,si intreaba daca poti face comanda.Nu se gasesc ptr. ca fiind mai scumpe, si lumea nestiind de utilitatea lor,nu le cumpara, iar mai mult de 0 luna(parca),nu pot sta pe rafturi(expira).De aceea farmaciile nu le mai comercializeaza.Dar se poate face comanda,fara ele, nu te apuca de tratament.Mai asteapta poate gasesti,oricum tre sa incepi trat dupa terminarea menstruatiei,si dureaza 20 zile.
Eu cat am facut trat. tin minte, ca am baut ceai de coada-soricelului combinat cu cretisoara(in parti egale),3 cani pe zi, inainte de masa cu jumatate de ora.
Poate si asta a ajutat,nu stiu, cert e ca m-am vindecat,si de atunci Slava Domnului nu mai am probleme, decat cu o blestemata de candidoza, dar asta e altceva.


http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Mai fetelor,citesc si ma ingrozesc.Stiti ce e cervicita?Nu e o simpla rana care se vindeca asa cu trei lulele,e o stare precanceroasa in diverse stadii de evolutie care poate fi diacnosticata numai prin analize Papanicolau si colposcopie plus tipaj viral pt Papiloma virus care e vinovat de aceasta afectiune in proportii f. mari.
In asemenea cazuri cancerul se instaleaza in maxim 14 ani de la aparitia ranii care nu a fost tratata.Acea doamna care a spus ca avea rana de 19 ani ma intreb daca mai traieste acum.
Eu m-am operat in vara cand am ajuns in situatia sa am sangerari dupa fiecare contact,dureri si un miros groaznic care nu trecea oricat m-as fi spalat.Din cauza asta am ajuns la dr. si m-a operat la urgenta chiar a doua zi.Am avut noroc cu carul ca am ajuns in timp util dar am vazut si cum se moare din asa ceva si nu e deloc frumos.E o moarte in chinuri groaznice si pur si simplu putrezesti pedinauntru.
Operatia
In multe cazuri e recomandata electrorezectia(ERAD) care se face sub anestezie generala.Dureaza 10-15 min. si dupa ce va treziti nu aveti nici un fel de durere,doar o scurgere incolora si f. abundenta.Timp de 2 luni e interzis contactul sexual si se face tratament cu ovule cu antibiotic si spalaturi interne cu ceai de musetel si bicarbonat(1 L ceai+1 lingura rasa bicarbonat)
Dupa cele 2 luni se merge la control regulat o data la 3 luni si se repeta papanicolau la fiecare vizita tip de mai multi ani.
Foarte important, nu folositi tampoane interne gen OB sau Tampax.

Nikola,esti cumva medic?Poate tu nici nu ai avut rana pe col ci numai o inflamatie.Nu poti face recomandari asa numai ca ia citit tu undeva.Cele care au asa ceva nici nu constientizeaza in ce situatie sunt.In cazul asta nu e vorba de un moft,vreau sau nu vreau sa ma operez.Nu e loc de facut mofturi.Ranile acestea nu se trateaza.
Va rog din tot sufletul mergeti la analiza Papanicolau,costa doar 200.000 lei la spitalul Polizu in Bucuresti si dureaza 2 saptamani pana vine rezultatul apoi cu trimitere de la medic de familie puteti merge in policlinica spitalului in fiecare joi de la ora 2 la dr.Trailescu(e femeie) care va va consulta si va va recomanda ce e mai bine pt. fiecare.Nu stiu in tara unde se mai poate face.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Sa incepem cu inceputul...la 19 ani am fost prima oara in viata ma la un control ginecologic.Dr mi-a spus ca am uterul usor marit(e ceva normal),si ce e mai grav,cervicita(asta nu se traduce...inflamatie,nu?).mi-a datun trat.cu ovule gynozol,si antibiotic. Am facut trat. la control nu m-am mai dus,din motive financiare la vremea respectiva, si uite asa ,ajung in Iasi, studenta.Intr-o buna zi merg la medicul de famile, sa-mi dea o trimitere la ORL.Din vorba in vorba(era o dr.tanara si f sociabila),m-a intrebat daca mi-am facut vreodata testul papanicolau.Normal, nefacandu-l am spus ca nu.Mi-a dat o trimitere,si a doua zi, dimineatza eram la usa cabinetului cu foita in mana.Dr m-a consultat, mi-a spus ai o rana pe col, nu e f mare, dar nici mica...mergi si fa spalaturi cu galbenele, in care pui o lingura de bicarbonat, si vii peste o saptamana dupa rezultat.
La o sapt merg sa iau rezultatul, dr imi spune testul a iesit excelet(tip 1 )-exact asa mi-a zis-,dar trebuie sa faci un trat. ptr rana.Intamplarea, coincidenta a facut sa citesc la vremea respectiva(asta acum 3 ani aproape), raspunsul doamnei de care spuneam ca ar fi avut o rana de 19 ani, si o tratase cu trat pe baza de propolis.Deci daca a scris, banui ca traieste.
M-am gandit eu, ca rau nu are ce sa imi faca.Aveam rana de la 19 ani,dar pe vremea aceea nimeni nu imi explicase care ar fi evolutia, nu stiam mare lucru despre ce se poate intampla.Am facut trat. de care ziceam, si la 3 sapt. merg la Sp Elena Doamna,(auzisem ca au acolo singurul eco. cu sonda ), la un medic f. bun(care ulterior mi-a facut si histeroscopia, dar asta e alta poveste), si mi-a zis ca arata totul f. bine,mi-a recomandat un papanicolau,i-am spus ca tocmmai l-am facut cu o luna in urma, si mi-a zis(in spirit de gluma), ca ramane sa ne vedem cand voi fi gravida!Asta a fost.Am intrebat-o clar:nu am nici o rana, totul e in regula?
DA!..si sanatate! asta a fost.
Acum cateva luni, am fost aici in JAponia,la un control,am facutun eco, si tstul papanicolau,totul e ok.De atunci nu am mai avut pr.
Chinul meu ,e o candidoza, pe care am tratat-o cu peste 10 trat.si i Japonia,si in Ro.(inainte de a veni aici), si in Brasil(acum o 2 luni.)Asta ca sa vezi, ca medicamentele, nu sunt intotdeauna cele mai bune solutii.
Apoi, eu banui ca cine are o rana pe col, implicit(la recomandarea medicului)isi facesi un papanicolau ,nu?
La mine testul, a iesit bun, si da, am avut mai mare incredere intr-un trat. naturist, decat in Ovule Gynozol(de ce nu s-a cicatrizat ana la 19 ani, cu Gynozol, si antibiotic?-ca asta mi s-a recomandatla vremea aia). Daca testul ar fi fost alarmant, nu as mai fi inghit propolis,E LOGIC.
Si in alta ordine de idei, eu nu am obligat pe nimeni, sa urmeze un astfel de trat.am selectat doar din ce am citit, in dorinta ca cele care citesc/ sa-si faca o ideea,sa cunoasca exp. altor femei care au trecut prin asa ceva.
Cred ca fiecare are dreptul sa judece singur si sa aleaga ce e mai b ine ptr el.





http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Mai fetelor,citesc si ma ingrozesc.

Si eu la fel... dar fiecare face cum crede...
Daca voi aveti impresia ca poate sa treaca o rana doar cu spalaturi cu mai stiu eu ce ... n-aveti decat ...
Nici eu nu vroiam sa ajung la cauterizare... mi-a dat doctorul tratament cu ovule si tot n-a trecut rana, si atunci am ajuns la cauterizare... care, cum spuneam, nu este deloc ingrozitoare, asa cum credeti unele...
Imediat dupa sracina, mi-a iesit PAP 3 (am scris in mesajul anterior... pana sa raman gravida dr. la care mergeam nu a vazut rana si dupa aceea nu mai puteam face cauterizarea, decat dupa ce nasteam)... care nu e tocmai bine ... daca as fi inceput sa fac spalaturi cu io stiu ce plante nu se stie unde ajungeam... Credeti ca doctorii astia sunt veniti cu pluta? Ca fac ani de medicina aiurea? Credeti ca lor le place sa se trezeasca cu paciente in situatii in care chiar nu mai le pot face nimic? De la tratamente facute din auzite sau pt. ca muulte nu merg macar o data pe an la un control se ajunge la situatia asta... Ce ati vrea? Sa va caute dr. pe voi si sa va roage sa mergeti la o consultatie?
E spre binele voastru... dar ... cum spuneam fiecare face cum crede...



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Nikole,fara sa vreau sa intru intr-o polemica cu tine te contrazic iarasi spunandu-ti ca CIN1 arata doar o inflamatie care poate fi si de la o anexita,fara nici o legatura cu cervicita.In cazul tau se poate sa fi avut o inflamatie(poate fi usor confundata cu o rana extinsa pe col)care poate fi cauzata de un PH mai acid sau vreo alta problema.
Eu militam tocmai pt. acea analiza Papanicolau.Multe ar face diverse tratamente numai sa nu ajunga la doctor.Tocmai deaceea m-am apris cand am vazut lista de tratamente si sfaturi binevoitoare.
Si eu am avut CIN3 si sincer a fost mai usor cu operatia si cu tratamentul dat de dr. mea decat cu atatea spalturi si tratamente.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Esti absolut sigura, ca CIN1 este inflamatie?Ptr ca doi medici au fost foarte clari:cervicita.Daca e asa, atunci ai dreptate, era f. probabil sa se rezolve cu un trat.naturist.repede si usor.Am fost ani de zile convinsa,ca am avut rana pe col, nicidecum doar o inflamatie.Eu personal am fost mereu convinsa,ca in cazul, afectiunilor "usoare", un trat. naturist poate da rezultate cel putin la fel de satisfacatoare ca si un trat. medicamentos(drept dovada candidoza mea de 2 ani, care nu trece cu nimik)
Dar in toata convingerea mea,stiu, ca in anumite situatii,aceastea nu ne pot ajuta, iar trat.indicat d medic. este de neinlocuit.
Cat desprea ceea ce tu numesti "recomndarile mele",am vrut sa fac cunoscute metode alternative de trat.pe care multa lume le-a incercat,nicidecum nu am recomandat inlocuirea trat.medical cu ierburi si alte alea.
Eu inteleg perfect unde bati tu,dar cred totusi ca ai fost putin agresiva,intrucat, crede-ma nu am avut intentii rele,dar, hai ca ma repet...
In orice caz,in situatie mea a avut efect,dar e adevarat,ca nu era o situatie alarmanta!!!
Mi-e foarte neclar totusi?Se poate confunda o rana,cu o inflamatie?
Ma rog, daca e asa...s-a mai facut putina lumina, in capsorul meu...



http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Dupa ce m-am operat mi-am luat si prietena si am dus-o la analize.La colposcopie i-au spus ca are rana pe 80% din col si la PAP i-a iesit CIN2.Initial a inceput cu o saptamana de tratament timp in care inflamatia s-a redus si a ramas doar o rana mica pe care au rezectat-o f. usor.Toata inflamatia era de la pilule contraceptive,OB-uri si un PH mai acid.Asa ca o inflamatie poate face un dr. sa creada ca e o rana,mai ales ca CIN-ul era 1.E bine de stiut ca de la o inflamatie se poate ajunge usor la rana asa ca trebuie un tratament adecvat.Problema la aceste rani e ca sunt intr-un mediu umed si nu au nici o sansa sa se vindece cu tratamente,tocmai deaceea se practica aceste electrorezectii sau cauterizari.

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Si eu am avut o cervicita acum vreo 3 ani, respectiv o rana pe col, nu prea mare, dar totusi era. Am practicat ERAD la Spitalul Polizu, iar dupa nu am mai avut nici o problema. La examenul anatomopatologic de dupa interventie mi-a iesit tot CIN 1. Mi-am facut si tipajul viral HPV, care din fericire a fost negativ.

De atunci, imi fac PAP si colposcopie o data pe an. Oricum, ideea e ca ranile astea trebuie investigate cu mare atentie. Si atentie : de multe ori se vad doar la colposcopie, chiar daca PAP-ul e ok !

rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Da, Rami, dar nici unul dintre medicii la care am fost(in tara, sau aici), nu au pomenit macar de colposcopie, in conditiile in care nu au vazut nimik suspect la consult. manual, si Pap.Ar trebui solicitata din proprie initiativa?
Da cum sa nu se vada o rana cu ochiul liber?
Tin minte la primul meu control, mi s-a spus din prima ...cervicita, fara alte investigatii:acum...cine stie daca asa a fost sau nu...iar primul PAP l-am facut la 4 ani dupa aceea, nestiind la vremea aia ce inseamna Pap.
Si medicii astia...

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput