Ce NU ne trebuie

Ce NU ne trebuie | Autor: 26octombrie

Link direct la acest mesaj

Tot gasesc pe aici liste si listutze cu ce ne trebuie pentru bebe, la spital, in prima luna, in primele cateva luni... recunosc, sunt nauca. Ceea ce am mai observat, un articol ce i se pare f util unei mamici, alteia nu i-a folosit deloc.
Mie mi s-ar parea foarte practic sa stiu ce NU ati folosit, as fi ceva mai circumspecta inainte de a ma arunca in cumparaturi...
Asadar, ce ati observat ca nu e musai sa ai.
Incep eu, prietena mea mi-a spus ca nu si-a luat masa de schimbat, il schimba pe pat si nu i-a lipsit deloc acest articol.
Astept cu nerabdare


Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

LUANA bine ca ai deschis subiectul ca si eu am aceleasi dileme ca si tine: sa nu iau prea multe lucrusoare si apoi sa nu le folosim.
referitor la masa de infasat mi-am intrebat si eu prietenele din romania care au acum deja bebei mari si mi-au spus ca s-au descurcat excelent si fara ea,tot pe pat si-au schimbat puiutii.

nasica noastra a patit chiar ca i-a luat baietelului patut si nu a vrut smecherila sa doarma in el deloc.cand il punea acolo urla ca din gura de sarpe.l-a vandut dupa ce l-a tinut cateva luni degeaba si a culcat bebele in pat normal.

nastere usoara si bebeu sanatos!!

12




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna! Excelent subiect!
Iti povestesc din experienta mea! Inainte sa nasca am cumparat tot feluri de creme posibile ptr copil, ma gandeam ca-i va trebui tot. Da de unde, din tot ce am folosit a fost doar:un sapun, un sampon si o crema hidratanta, care intra bine in pielea copilului, nu ceva unsuros(gen ulei de corp).
Masa de infasat, mi s-a parut mereu un mare moft!Cat timp am stat la infasat/la imbracat?Max 5-10 min. Era mult mai comod pe un pat. Mai ales ca ocupa si spatiul din camera.
Cam asta imi vine acum in minte.

Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Stii care e problema? Ca si aici totul este subiectiv.

Eu de exemplu am avut masa de infasat si mi-a fost foarte utila. In camera in care doarme copilul nu aveam pat (decat patutul ei cu gratii) asa ca nu as fi avut cum sa o schimb acolo. Mi-era mai usor si ca era la inaltime mai mare si nu ma durea spatele sa ma aplec la schimbat. Plus ca masa mea de infasat avea si cadita in care i-am facut baie primele luni, si cateva rafturi in care mai tin si acum jucariile. Asa ca...

Ceea ce mie mi s-a parut inutil si nu mi-am luat desi mi s-a propus, a fost sterilizatorul de biberoane. Eu nu am alaptat pentru multa vreme si i-am dat cu biberonul pe care il fierbeam impreuna cu celelalte accesorii. Sterilizatorul mi-ar fi ocupat un spatiu pretios in bucatarie si chiar nu mi s-a parut de neinlocuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da, si eu cred acelasi lucru, ca totul e subiectiv.

Practic nu iti trebuie cu adevarat decat ceva haine si un loc in care sa doarma bebe (care poate fi si patul tau pana una alta).
In rest, unora li se pare moft ceva pentur care altii ar jura ca nu s-ar fi descurcat fara.
Sterilizatorul mi se pare scump si inutil pe cand solutia de sterilizat mi se pare minunata pentru ca fierberea mi se pare un procedeu complicat si cam distructiv. Am auzit mame care jurau ca sterilizatorul la microunde e cea mai atre inventie.
Scaunul cu masa este o chestie utila dar destul de scumpa, fiica-mea a supravietuit fara el, dar de asemenea sunt multe mame care il considera indispensabil.
In fine, nu continuu pentru ca pentru fiecare obiect e aceeasi discutie.
Eu am procedat asa: am fost la Babyexpo la inceputul sarcinii mele, am luat de acolo toate cataloagele, listele cu ce e necesar si pliantele posibile , le-am studiat pe toate si apoi am ales din ele ce mi s-a parut util si potrivit ideilor mele despre cum se cresc copiii. Apoi am mers pe la firmele respective, am achizitionat produsele si gata!
Depinde foarte mult de stilul tau de viata si de conceptiile fiecaruia. Spre exemplu un interfon petnru copil mi-ar fi fost absolut inutil pe cand altora le trebuie neaparat...
Asa ca , eu cred ca e cazul sa aveti incredere in instinctele voastre pentru ca al vostru copil va trai in familia voastra, cu conceptiile voastre si cel mai bun pentru el este ce credeti voi si nu vecina de la 6.
Mult succes!


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Verzishoaro, tu stii ca eu ma uit in sus la matale si te intreb de de toate! Da tu acum imi spusei de ce te poti dispensa !! Si, pana la urma, te poti lipsi de toate, doar cupilu' iti face musai trebuinta..
Da eu intrebam asa: numiti un articol (doua-trei), care nu v-a facut trebuinta, adicatelea l-ati luat cam degeaba. Zi-mi acilea, estem numai ochi (si urechi, is mari ele, de la mama lor)!!
Intelesei ca nu bun la tine sterilizator, deloc nu bun, asa-i?
Bun, am mai aruncat un ochi critic spre ceva, cred ca nici eu nu voi servi sterilizator...

Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sa va zic si eu ce am luat, degeaba, pentru primele luni de viata ale fie`mi :-)
cantaru` - Doamne, numa` nervi si crize ca nu papa copilu` ca in lista
hainute dichisite si complicate si impopotonate - traiasca costumele comode de cosmonauti, copilu` are piciorusele si salele in siguranta, oricat se frichineste
termometru standard - ioi, 5 minute sunt luuuungi, e bun ala digital
pudra de talc - ei bine, dati cu rosii, da` io niciodata nu l-am folosit ca nu mi-am dat seama la ce si am cateva cutii acasa
ceaiurile - au fost bune de dat la altii, copilul nou nascut papa tzitzi si e suficient

Atata imi veni acum in minte, dar sigur au mai fost !




Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mey, Luana, tu nu pricepi ca nu am ce sa-ti zic? Depinde de fiecare!!!

Spre exemplu eu pot spune ca incalzitorul de biberoane special pentru bricheta de la masina e o porcarie. Ei si tu poate ca circuli enorm cu bebe cu masina si ii dai sa manance formula. Tie ti-ar trebui deci.

Sau pot spune ca incalzitorul pentru servetelele umede e o pierdere de bani. Si vine una si imi spune ca al ei copil a facut cistita de la servetelele umede care erau prea reci sau ca e copilul traumatizat si se constipa de la ele pe cand incalzite la incalzitor ii provoaca o purgatie de exceptie.

Uite, asta e un exemplu real: termometrul suzeta e o prostie, fiica-mea nu a supt suzeta in viata ei. Dar poti baga mana in foc ca nu va fi perfect pt copilul tau?

INTELEEEEGI???

Prin urmare, repet: ia o lista si cataloage cu TOT ce exista si hotaraste singura ce iti este necesar.


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Pana la urma m-am inselat in privinta necesitatii pieptaraselor pentru bebe. Tot body-urile sunt cele mai comode, asa mi-a zis cumnata-mea, ca-i tine mai cald pe la sale... Scutecele alea de finet, pentru infasat, nu sunt de trebuinta decat foarte putine bucati, caci bebe trebuie sa se miste liber.
Luana, nu mergi maine la piscina? Te bag io, pe abonamentu' meu, asa cum am discutat

Lacri 27+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by LYLY809
Scutecele alea de finet, pentru infasat, nu sunt de trebuinta decat foarte putine bucati, caci bebe trebuie sa se miste liber.



Pardon, ce scutece din bumbac? Ce infasat?

Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Fetelor aveti perfecta dreptate!Ceea ce poate mie mi se parea nefolositor, altor mamici li se parea tare util. Deci fiecare ar trebui sa se gandeasca singura, ce i-ar trebui si ce nu.
Eu pana sa nasc nu am stiut de body-uri, de fapt nici nu se gaseau peste tot, cum sunt acum, si ii luasem lui Alex pantalonasi si bluzite, pe care nu i le-am pus mai deloc. Traiasca body!!!
Suzeta, i-am luat vreo 5, din care am folosit cu succes vreo juma de luna, una singura, spre disperarea mea o scuipa!


Alina si Alex Andrei(22 noiembrie 2003)

Mergi la inceput