Ce NU ne trebuie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Eu pentru Eduard am avut si nu am folosit:
-termometru tip suzeta(desi suzeta simpla o mai foloseste si acum)
-marsupiu(pur si simplu nu puteam sa-l plimb asa)
-pompita de scos muci
-cantar(l-am folosit de vreo 3 ori din care odata a si cazut ca nu statea o clipa locului pe el)
-biberon cu lingurita in varf(dar cu lingurita a mancat fara probleme)
-ulei de corp(am preferat de la inceput o crema care sa intre repede in piele)
-pudra de talc
Pentru mine am avut fara folos:
-mameloane de silicon pt alaptat
-pompa de muls manuala( din aceea cu para de cauciuc, imposibil de muls cu ea)
Dar asa cum au spus si fetele mai sus, depinde de caz.

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 20+
POZE EDUARD & MAMI & TATI& ECOGRAFII BB2
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Inaioana, bucati de finet in care sa infasori bebe-ul cand e mic de tot, nu stiu cum le zice, na! Fii si tu mai toleranta cu nestiutorii
Lacri 27+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

am avut si nu am folosit:
-pompita de nas
-pudra de talc
-pieptarase
-caciulite de interior (nu i-am pus decat dupa baie)
-scutece de finet (la inceput le puneam pe masa de infasat pe urma am descoperit ca exista scutece de unica folosinta la 50.000 pachetul - se cheama Seni, f bune, inca le cumpar)
-termometru de baie (absolut inutil)

- biberoane cu lingurita la varf
- oala minune
- storcator de fructe electric (al meu era pur si simplu prost)
- set strecuratori pt pasat

am avut si m-a isterizat
- cantar
- scaun pt cadita (foarte scump si greu de utilizat, nu-l recomand,un prosop pus pe fundul cazii e mult mai bun)

am avut si copilei nu i-a pasat
-multe biberoane chicco primi giorni si toate marimile (copila bea cu succes apa si lapte si din biberon de 30.000 marca stony angel)
- cutii/lanturi pt suzeta

Masa mea de infasat e de fapt o comoda cu sertare in care tin hainutele, careia i-am comandat margini inalte. E foarte utila.

De asemenea la "foarte utile" (scuze de offtopic) trec sacii de dormit de diferite marimi, blenderul vertical, un balansoar (pt adulti) in care inca ne mai tinem in brate si acum la un an, un leagan de atarnat de grinda (300.000 lei), pijamale cu labuta si bodyuri, costumele intregi matlasate pt iesit pe-afara si botoseii cu talpa simpla (nu cei care arata ca o gheata ortopedica).

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
L'ombelico del mondo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Noi nu am folosit:
- pudra de talc;
- manushile alea...cica sa nu se zgarie pe fata;
- ceai anticolici - a stat in dulap pana a expirat ca Alex n-a avut colici;
- ulei johnson baby-m-am dat io cu el, pediatrul m-a pus sa il dau pe bebe cu ulei fiert si racit.

Cam atat.
In schimb imi trebuia si n-am avut la inceput: feshe sterile si spirt pt. infasurat buric...pana cade si pompitza de scos mucii, ser fiziologic, pipeta,betisoare de urechi-bune si la scos verziturile din nasuc). N-am luat nici biberoane, asha ca daca ii dadeam ceai, calciu sau apa....cu seringa (fara ac binenteles :))).

Oricum eu zic sa ai strictul necesar pt. bebe la inceput (hainute, prosopele, pampershi, servetele umede, sa ai ceai de musetel in casa, caditza, spirt,sapun de bebei sau geluri d-alea pt. spalat copiii) si pe urma cand constati ca ti-ar trebui ceva, cumperi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26octombrie spune:

Fetelor, va multumesc mult! e f util pentru mine si, ceea ce e f interesant, exista articole care apar ca un leit-motiv, de exemplu uleiul de corp. asta chiar iti da de gandit, asa-i?
Continuam?
promit sa pun si eu la subiect ce nu mi-a folosit (oricate calcule mi-as face, in mod sigur voi lua niste lucruri degeaba..)


Luana si Hora

Hora Lucia
Lisboa 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Lyly, bebele nu se infasoara in nimic. Exista hainutze! Sunt toleranta doar ca nu intelegeam pentru ce iti trebuie ca doar nu vrei sa infesi copilul tu mama in 2006, vorba aia... Deci...nu iti folosesc la nimic.Adica, de fapt ti-ar putea folosi drept carpe , adica exact ceea ce sunt, pentru pus pe umar cand tii bebele sa regurgiteze dupa supt si poate drept bavetica la inceput cand ii dai sa suga.

Luizax, perfect de acord cu tine! Totusi n-am inteles ceva : cum adica "fese pentru infasurat buric" si pentru ce iti trebuie ceai de musetel in casa. Pentru bebe?

Witchie, de unde ai luat leagan cu 300 000 lei??????
PS A mea fiica nu a dormit in sac de dormit deloc si nu se suporta invelita.


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Kehleyr corect totul este subiectiv...de exemplu in Olanda ti se da un pliant cu o lista, cu ce anume iti trebuie, cam cretin sistemul daca ma intrebati caci la urma urmelor au fost chestii pe care nu le-am folosit pe urma...de exemplu sterilizator eu n-am luat caci am alaptat aproape pana la 1 an, si sincer dupa biberoanele le-am sterilizat clasic, in apa ffff fiarta.

Caditza de baie cu suport aici e obligatorie, plus masa de infasat...ce nu e indicat e premergatorul asta de fapt nici nu ti-l mai recomanda nici un medic aici...o chestie abslout inutila a fost un fel de termos de pat, adica sa incalzesti patul cu el inainte de a pune bebele in pat...nu l-am folosit niciodata, poate la batranete cand oi fi ffff friguroasa, dar era tot obligatoriu.

Inaioana nu rade ca si aici pe lista aia obligatorie sunt trecute niste patrate din finet alb, in astea cica se scot copiii dupa ce-i imbaiezi, dar eu am scos-o intotdeauna in prosop din acela cu triunghiulet pentru cap, si mi se pare mult mai comod...dar stii tu fiecare cu obiceiul lui si aici sunt multe chestii subiective!

Plus ca fii mea a dormit mai mereu in sac de dormit din acela fara manecute, acu are paturica ei preferata.

t-rex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Eu sunt interesata in continuare de parerea actualelor mamici, intrucat sunt o persoana "sparta" la buzunar si cumpar multe lucruri inutile, pe care apoi le arunc
Acum sunt in mare cautare de lucrusoare de imbracat pentru prima luna

Lacri 27+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Lucrusoare dragute si acceptabile ca pret se gasesc la magazinul Z. El este si la Mall si in Carrefour... e un magazin bun.
DAr mai vedem noi la BabyExpo, nu-i asa?


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Inaioana, pana i-a cazut buricul, pediatrul m-a invatat sa iau o fasha d-aia (patratel de tifon) sa o tai pe o latura pana la jumatate si sa pun spirt si p-orma o puneam asha pe burtica pe langa buric. deci avea locul ala de unde iese buricul cu fasa cu spirt de jur imprejur. Nu stiu daca a mai prtacticat careva asta ca sa stie despre ce vorbesc. Faza e ca nu i s-a infectat, iar dupa ce i-a cazut l-am dat cu unguent triderm si totul a fost ok.

Mushetel....am citit io ca nu trebuie sa faci baie cupilului pana nu ii cade buricul, asha ca il mai stergeam pe ici pe colo cu ceai slabutz de musetel.

Mergi la inceput