Ce NU ne trebuie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Lucrusoare dragute si acceptabile ca pret se gasesc la magazinul Z. El este si la Mall si in Carrefour... e un magazin bun.
DAr mai vedem noi la BabyExpo, nu-i asa?


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici



Asa-i, o sa vedem la Babyexpo. Tot de la Z mi-am cumparat si eu, i-am luat anul trecut mai multe lucruri de acolo unui nepotel si am aflat ca sunt de buna calitate, se comporta bine la spalat, nu se strica, nu intra la apa. Sunt fine, sunt bumbacel 100%... Inca n-am vazut pantalonasi, dar ma astampar pana pe 16...

Lacri 27+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Album echo si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Aha, da, eu stiu de practica asta si mie mi-a spus o pediatra sa fac asa dar nu am fost de acord cu ideea si nu am facut-o. Si nu s-a infectat copilul, e bine mersi. O stergeam pe bontul ombilical cu spirt cand o schimbam si gata, ideea de a avea spirt acolo pe piele tot timpul ma deranja. cum spuneam, totul e subiectiv.
Cat despre musetel, eu nu am dat-o dar asta e o alegere personala. Oricum nu auzisem de aceasta practica.


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Bine...acu daca va zic ca io l-am tinut in scutece vreo 2 sapt. dupa ce l-am dus acasa.....Nu era in 2006-era 2002, primul copil, asha va zusem ca il tin alea la spital asha ca l-am tinut si eu ca o sarmalutza (fara sa il leg cu nimik de jur imprejur). Noroc ca el baiat istetz a inceput sa se fatzaie si sa scoata mainile pe sus si sa impinga scutecul...asha ca dupa ce l-am gasit de cateva ori desfashat si gol pana-n brau....i-am dat hainutze :))))...si sa mai ziceti ca noua generatie nu e mai deshteapta ca noi....hehehehehe :))))

A!...mi-am mai adus aminte cevca...nu am folosit olitzele...avem vreo 3. A facut pishi la wc direct, iar kaki...cu colacel d-ala pus pe wc-ul nostru, ar numai o perioada pt. ca pe urma ne-a zis ca ala e pt. copii mici si el e baiat mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Aoleu, saracutzu! Eu am nascut in 2004 dar de la spital avea hainute...

Dar am auzit ca la unele spitale (mai ales in provincie) ii mai tin si acum asa ca sarmalele ca sa ii apuce mai usor cate tre-patru odata cand ii aduc la alaptat (nici vorba de stat cu mama in camera) e de-a dreptul tragic. Bietii copii!


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Premergatorul...in primul rand
manusi ca sa nu se zgarie....
caciulite din acelea care parca sunt un patrat cu 2 snurulete...bb se tot misca si urechiusele sunt tot pe afara...
fasa pt buric...desi se vindeau chiar in maternitate...
ulei de corp...poate doar cel sub forma de gel...
sterilizator de biberoane...le-am fiert
hainute care se leaga la spate...pur si simplu le urasc...il tot rasucesti pe bb pana sa i le dai...le prefer pe cele care se prind in lateral sau in fata...
botosei...in general cei tricotati...pt ce or mai fi si aia cand exista costumase intregi....

In schimb pt mine au fost f. utile
masa de infasat...de fapt o comoda cu sertare si 2 usi care va fi mai tarziu loc pt telezivor sau pt carti...si dulapior totodata...chiar si acum la 2 ani tot acolo il imbrac...a fost f. buna pt ca este chair la nivel fara sa ma aplec...
tarcul...pe care l-am pus in camera de zi...ca sa stea si el cu noi



Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Suntem off topic dar hai sa zicem: Leaganul de 300.000 a fost cumparat din Nick Center (langa cinema Lira) dar am vazut identic si in piata Veteranilor.
A propos de hainute: pentru prima luna veti primi la haine de n-o sa mai stiti pe unde sa le puneti. Z e un magazin foarte frumos dar mie mi se pare ca are preturi mari. Cand m-am incapatanat sa-i cumpar Irinei haine le-am luat de la Piciul si am cautat sa fie romanesti nu turcesti. Pentru primele luni foarte foarte bune sunt body-urile care se incheie cu capse, petrecandu-se parte peste parte. Firma Rombaby face body-uri si pantalonasi cu labutza, de foarte buna calitate, din bumbac suta la suta si in culori pastel, placute ochiului. Preturile mi se par ok: 85.000 un body, 60.000 o pereche de pantaloni. Iar foarte utile pt primele luni: sosete mici de bumbac puse pe sub pantalonii cu labuta (bine, nu vara), le tin piciorusele calde (recomandarea pediatrei mele pe care o iubesc nespus:) )


Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
L'ombelico del mondo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

nu mi-au trebuit:
-bluze&pantalonasi cu labuta,folosim body lungi la greu si dedesubt body chilotel cu maneca scurta+sosetute 3/4)
-sosetute scurte
-body chilotel cu maneca lunga
-ulei de bb
-pudra de talc
-pieptarase
-caciulite de interior (nu i-am pus decat dupa baie)
-scutece de finet(nu am avut)
-totosi nici lucrati,nici de bumbac
-biberoane cu lingurita la varf
-suport pt imbaiat bb,ma incomoda.sotul o tinea si eu o spalam rapid, acum ii fac baie in scaun de baie,f comod si ii place la nebunie.am vazut ca e vreo 450.000 pe un site de bb.
-suzete vreo 3 buc+lanturi pt ele+cutii,a mea nu suge suzi,ci deshtu'
-pompa manuala primita cadou chicco(nasoala se tot desfileta cand incercam eu sa ma mulg),m-am muls pt cereale cu mana si a mers mai repede
-am primit pijamale din 2 piese, fara labuta nu le-am folosit ca dra mea scoate sosetele,ideale pt noi sunt body lungi si sac de dormit
-total incomode body-uri care se inchid in spate sau au guleras.

am si folosesc cantar digital pana la 20kg.


masa mea de infasat e o comoda cu sertare in care tin hainutele pe care am pus salteluta de schimbat.salteluta am imbracat-o cu fete de perna pt ca aici asa sunt pernele cat salteaua.si am avut de schimb fetze de perna in caz de accidente pishu&kk.care sunt destule.dupa nastere te cam doare spatele si e bine sa schimbi bb la nivelul tau sa nu te apleci.deja nu mai pot sa o schimb pe comoda de pe la 5 luni,ca se intoarce pe toate partile,dar salteluta o folosesc si in pat tot pt a feri patul de accidente



de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by inaioana

Aoleu, saracutzu! Eu am nascut in 2004 dar de la spital avea hainute...

Dar am auzit ca la unele spitale (mai ales in provincie) ii mai tin si acum asa ca sarmalele ca sa ii apuce mai usor cate tre-patru odata cand ii aduc la alaptat (nici vorba de stat cu mama in camera) e de-a dreptul tragic. Bietii copii!


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici



Sa stii ca in primele saptamani se linistesc daca ii infesi, pt asa sunt ei obisnuiti din burtica, mai la inghesuiala...
Eu le-am tinut pe amandoua in hainute dar cand se mai trezea Natalia noaptea, intre mese si maraia un pic, o inveleam/infasam intr-un scutec de bumbac si o puneam la loc si adormea. Fara sa leg, bineinteles.

In rest, sunt de acord cu tine. Ombilicul - dezinfectat cu spirt si budrat cu baneocin.

Si pe mine ma enerveaza pantaloneii fara botosel - sosetele ori ii sunt largi si le da jos, ori sunt stramte si ii lasa irme pe picior. Greu de gasit sosete bune, asa ca mai bine pantaloni cu botosei.

Si la fel, utile mi se par costumase intregi si care se incheie in fata sau pe lateral. Iar pe dedesupt - body.

Inutile:
-premergator
-manusi pt in casa
-caciulite pt in casa daca sunt peste 20 de grade
-pudra de talc

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005) si don'soara Silvia de 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Lavi sunt de acord cu ideea ta principala dar poate trebuie sa ne lamurim cu ce intelege fiecare prin infasat. Daca prin infasat intelegi sa il infasori pe bebe foarte lejer intr-o paturica, sunt de acord ca poate pe unii ii linisteste, mai ales daca dorm intr-un pat mare. Daca insa intelegi un fedeles cu picioarele batz ba chiar, doamne pazeste si cu mainile pe langa corp, din punctul meu de vedere asta e un abuz asupra copilului.
Eu am culcat-o pe fiica-mea intr-un cosuletz de rachita capitonat bine pana pe la vreo 2.5 luni tocmai ca sa se simta protejata si sa fie intr-un loc mai stramt si moale nu intr-un pat mare caruia sa nu ii poata simti marginile. So o acopeream cu o paturica pe care in general o dadea jos imediat. Daca as fi infasurat-o in ceva cred ca nu ar mai fi dormit deloc petnru ca spre exemplu nici sacul de dormit nu l-a suportat, pur si simplu ocupatia ei era sa incerce sa il faca sa dispara!

On topic: mi-am adus aminte ce nu am folosit inafara de termometrul-suzeta: marsupiul. O singura data a iesit tati cu el, dar eu niciodata nu am facut-o. Pur si simplu nu sunt genul care cara , mi-e greu, ma enervez, ma doare spatele... prefer sa imping un carutz. Dar am vazut si am auzit multe mamici carora chiar le place si banuiesc ca si bebeilor...deci, cate bordeie, atatea obiceie, Luana , draga!

Witchie, i-am spus lui Lyly despre magazinul Z pentru ca ea cumpara de la Mothercare, care mie mi se pare cu adevarat prea scump chiar daca are lucruri de calitate. Decat ala, mai bine Z unde raportul calitate-pret mi se pare bun si corect. Mersi de info cu leaganul!

In rest, despre ce ziceati: talcul nu e numai inutil dar este si periculos: poate fi inhalat de bebe foarte usor iar efectul sau asupra funduletului e mai degraba de a sapa si a mentine umezeala.
Prtemergatorul este iarasi o chestie periculoasa care este si interzisa in multe tari. Stiu insa ca in Ro se foloseste mult, noi nu am luat.
totusi va vad enumerand multe lucruri carora altor mame le-au fost foarte de folos, de aceea spuneam ca e o chestie foarte subiectiva.
Spre exemplu mie pompa chicco mi-a fost nu utile, ci indispensabila!
Iar suportul de baie pentru bebei a fost folosit de o prietena a mea o gramada de timp, nici nu s-ar fi descurcat fara petnru ca sotul ei este navigator si nu avea cine sa o ajute. Adica daca vreti independenta la baie, ala e foarte bun. Katja nu a supt suzeta niciodata, pe cand alti copii sug pana tarziu si nu pot fara. Si tot asa...


Ioana 30 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Noi nu am avut masa de infasat, dar am avut suport de infsat pe care l-am pus pe o masa inalta cit sa stam noi comod pe scaun in timp ce cremosam si infasam bebelulusul. Si acum, la un an si trei luni, tot acolo sta dupa baia de seara si e foarte comod. FOarte utile au fost body-urile care se petreceau si se incheiau in fata (asta in primele luni, cind nu-si tin capul. Puneam baietelul pe body si pe urma il incheiam, fara sa-l deranjam.
Ce n-am folosit:
-pudra
-caciulitele subtiri, de stat in casa (nu i-am pus deloc, dar am avut vreo 15, primite cu costumasele)
-cintar (n-am avut si nici nu i-am dus lipsa)

Mergi la inceput