Copii nascuti in 1999 ( 4 )

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocu spune:

Buna,aveti ceva informatii despre invatatoarele de la Sc 79 (Creanga)care vor avea clasa I din toamna? si in general despre scoala 79, stam destul de departe de ea dar daca merita, facem un efort.
Un atelier, club unde copii fac pictura (dupa ora 17 in timpul saptamanii si eventual sambata si duminica)?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

fetelor, cand am avut serbarea de 8 martie am mai discutat cu parintii pe unde ne-am inscris copii la scoala. Si asa am aflat ca pe langa scoala traditionala si step by step mai exista si clasa de "gandire critica". Ce o fi aia????
Doamne, parca-s cobai copiii nostri.
Eu la traditionala am inscris-o. Nu vreau teste pe copilul meu. Daca era ceva consacrat era altceva, dar asa......

serbare 8 Martie

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

quote:
Originally posted by april

fetelor, cand am avut serbarea de 8 martie am mai discutat cu parintii pe unde ne-am inscris copii la scoala. Si asa am aflat ca pe langa scoala traditionala si step by step mai exista si clasa de "gandire critica". Ce o fi aia????
Doamne, parca-s cobai copiii nostri.
Eu la traditionala am inscris-o. Nu vreau teste pe copilul meu. Daca era ceva consacrat era altceva, dar asa......

serbare 8 Martie

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Eu una habar nu am si oricum tot scoala traditionala ramane scoala .Parerea mea .Nu vreau sa ma trezesc cum s-au trezit niste prieteni de-ai nostri ca baiatul lor care era la un an de capacitate nu avea nici cunostintele unuia de clasa a 5-a ,la o clasa "step by step ".Si la o scoala cu pretentii !
In afara o fi ceva dar la noi unde nici cea traditionala nu mai merge ....Ati vazut subiectele si rezultatele de la simularea de anul asta ?E inadmisibil ca un copil care merge la liceu sa nu stie sa faca subiectele astea .
Pe cele de matematica -si eu sunt cam pe dinafara la materia asta _80 %stiam si eu sa le fac si primul de la lb romana ,ii punea sa imparta in silabe niste cuvinte ,cred ca si copiii de cl 1 stiu sa-l faca.Deci scoala si copiii nu mai sunt cum erau .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Bine v-am regasit !

In primul rand va doresc sanatate tuturor ! E sezonul racelilor iar vremea asta schimbatoare ne ajuta din plin .
Vad ca familionul meu a scapat deocamdata . De obicei Alex da tonul .

april - frumoase poze ! pentru Andrada . Si ce cavaler are !

Ca tot veni vorba - care au fost motivele tale de o inscrie la traditionala ?
Noi am optat pentru step deoarece Alex ar ramane singur acasa de la 12 cand termina orele pana la ora 17 , chiar 18 cand ajunge unul din noi . Deci ce lectii , ce educatie - se duce totul de rapa !
Am inteles ca se respecta aceeasi programa ca la traditionala - diferentele constau in organizarea din clasa - pe ateliere . Invatatoarele sunt " atestate" - cu gradul I si foarte constiincioase.

Astept argumente pro-contra .

Voi cum 'actionati " cand va mint odoarele ? Deja cred ca am epuizat metodele .

Lectiile cu logopeda merg destul de greu - nu vrea sa repete , cauta tot felul de subterfugii . A ajuns la un hhrr din gatlej si la un l satisfacator numai ca acum alta e problema - cand vorbeste nu stie sa faca diferenta intre l si r - ii spun - repeta cuvantul corect iar el ma intreaba care e una si care cealalta .

Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Buna,mamicilor!
Usor,usor,scapam si de iarna asta lunga si vom intra direct in vara...se anunta temperaturi de peste 20 de grade!
Georgiana a ramas dupa viroza cu un fel de tuse,e mai mult ceva din gat,ca si cum ar vrea sa-si dreaga vocea...o tine de vreo doua saptamani!Am fost ieri cu ea la medic si are ceva secretii pe gat,am inceput un tratament cu sirop din plante de la dr. MOM,Bioparox aerosoli-solutie pulverizanta pt. nas si gat iar seara Romergan!Sper sa scapam odata de nas infundat si virozele aste care parca nu se mai termina...Mi-e dor deja de mare...de soare...dar cu aviara asta de pe litoral mi-e teama sa-mi mai fac planuri de vacanta!
mamici si pitici!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

nefertari draga, eu nu am vut la step deoarece nu exista calificative (copilul nu isi poate evalua cunostintele), fiecare face ce vrea, ori hai sa fim sinceri, copii inca nu au constiinta. Mai mult e tare fitzoasa la mancare si oricum nu manca mai nimic. Apoi programul prea lung, 9 ore, la noi n-a mers nici cu caminul de aceea am transferat-o in gr. mijlocie la gradinita. Eu am o femeie (bona sa zicem) care vine dimineata ii da sa manance, o duce la gradi, o scoate de la gradi, ii da sa manance, o plimba, fac mici lectii, coloreaza, etc. Asa ca si eu sunt mai linistita stiind ca se ocupa de ea iar cand se imbolnaveste am cu cine sa o las acasa, eu neputand sa stau prin medicale.

Vreau ca si in primi ani de scoala, cls. I-II cel putin sa am o femeie care sa se ocupe de fetita. Lectiile o sa le faca in principal cu mine, dupa ce vin acasa.

Cam astea ar fi motivele pt care am optat pt traditional si crede-ma ca nu as da-o la strep sau "gandire critica" pt nimic in lume. Asta e optiunea mea si a sotului si facem asa cum credem noi ca este mai bine pt ea. Nu vreau sa se trezeasca in cl V fara sa stie ce inseamna notele la scoala. E o forma de recompensa pt munca lor si nu sunt de acord cu sistemul "fiecare face ce-l toaca in cap"


iustina ai drptate

camelia, las ca vine vara, ca primavara....... uite aici flori, poate ajunge mai repede la voi

serbare 8 Martie

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Salutare, salutare si bine v-am regasit!

O mie de scuze de intarziere, da' sa vedeti cum a fost, ca la noi la serviciu concediul este un fel de chiul legalizat, nimeni nu-ti face lucrarile cat esti plecat, si cand te intorci recuperezi de parca ai chiulit, nu ai fost in concediul tau regulamentar de odihna - ca sa ai de ce obosi la loc. In plus, am acceptat sa tin locul unei colege care este in concediu de maternitate (pentru cu "ceva" in plus la leafa) asa ca nici n-am indraznit sa intru pe DC pana acum!

Asaaa... Sa va povestesc despre tabara de schi. Cum va spuneam, a fost o serie pentru puiuti de gradi (Tudor, la aproape 7 ani, cred ca a fost cel mai mare). Ei au stat intr-o camera de 3 paturi, cu un copilas atomic de 3 ani jumate, Toma. Zic atomic, pentru ca era genul ala de copil zvapaiat si agitat, care nu sta o clipa unde-l pui. Ei bine, vestea proasta pe care v-o dau de la inceput este ca Toma a plecat acasa pe la jumatea taberei, ca si-a rupt piciorul. Nu stiu cum, ca eu am fost zilnic pe partie si, la grupa de incepatori, unde era el, aveau un monitor in fata si unul in spate/lateral, mergeau enervant de incet de m-am si mirat ca au invatat pana la urma sa schieze.
Asa, alte vesti nu prea vesele: de fapt nu au avut babby-sitter, cum ni s-a spus, asa ca au facut dus si s-au spalat pe dinti cand si daca au vrut (adica in 2 zile din 6, dupa cum a fost cazul lor). Iar pe Stefan l-am gasit in bluza in care l-am lasat, tocmai i-o adusesem din delegatie si n-a vrut s-o schimbe: era murdara rau, dar nu l-au obligat sa o schimbe.
Cam atat cu vestile proaste. Cele bune: copiii s-au descurcat foarte bine, au mancat bine, au dormit bustean, i-am luat sanatosi-tun de acolo, au schiat cateva ore pe zi, pe ninsoare sau pe soare, pe zapada moale sau batatorita, pe partie neteda sau plina de dune si gheata. Cand nu schiau, ii scoteau la joaca: o data i-a pus sa se intinda si sa se rostogoleasca in josul pantei: inca odata, cine a vrut, ca finuta mea de 4 ani, care este o "delicata", n-a vrut, si n-au obligat-o. Ei au fost incantati ca au avut televizor in camera (=motivul pentru care nu apucau sa faca dus pana la ora stingerii), si mai putin incantati ca li s-a parut ca au muncit mult.
Week-end-ul urmator am fost cu toata familia pe Kalinderu, si le-a placut foarte mult cu noi, ca nu-i obligam la nimic (pozitie, traseu etc.). Mergeau clar mai repede decat mine, Tudor inca nu are pozitia perfecta, dar tot schiaza mai bine ca mine, iar nebunul de Stefan a pus plugul si-a luat-o in jos de n-am putut sa-l ajung: de el mi s-au plans monitorii ca inca nu face miscarea corecta, chiar daca are echilibru si viteza.

Gata ca m-am lungit enorm. Data viitoare va povestesc cum am fost la Ateneu, cum intram in concursul de sah si ca ne lasam de dansuri ("ca nu ne plac") si ne apucam de tenis.

Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:


Miruna pentru intoarcerea ta ,eram curioasa ce au facut copilasii .Ei ,cred ca la anul o sa mergem si noi in tabara ,sper sa ne mai maturizam si sa nu planga dupa mine .
Uite ca si pe noi ne-a lovit racela ,gripa ,habar nu am maine mergem la doctor sa vedem ce si cum ca are si febra si e rosu in gat .
El e innebunit dupa dansuri si ma uit ca a prins foarte bine miscarile dela tangou si vals ,sunt incantata de progresele lui .
Si din aprilie ne intoarcem la inot !
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by Miruna Enescu
Mergeau clar mai repede decat mine, Tudor inca nu are pozitia perfecta, dar tot schiaza mai bine ca mine, iar nebunul de Stefan a pus plugul si-a luat-o in jos de n-am putut sa-l ajung: de el mi s-au plans monitorii ca inca nu face miscarea corecta, chiar daca are echilibru si viteza.




Bravo lor, he,he... te-au intrecut! si Miruna mea a invatat dar tot la fel intr-o zi s-a incapatanat si nu voia sa faca miscarea ptr. ca nu-i placea instructorul .

Fetelor azi mi-a crescut inima cat cozonacul pentru ca Miruna a castigat locul I la sah, trofeul pe gradinite, nu va spun ce incantata este(a castigat si bani ).
Trecem pe intensiv, doar ca la dans n-are pereche, chiar asa de ce nu vor baietii la dansuri?

Ocu daca fetele stiu iti vor raspunde.

Nefertari spor la exersat si multa rabdare!

La scoala noi am optat tot pentru varianta traditionala.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ocu, scoala 79 este cea mai buna din Bucuresti. Cineva de pe la Scoli, gradinite... spunea ceva de inv. Bostan.
Si acum, revin si eu cu info despre Ozana mea. Asa cum va spuneam este cea mai micuta din clasa (si la varsta si la inaltime 125cm dar nu si la greutate 27,5kg). Invatatoarea are o parere foarte buna despre evolutia ei numai ca are extrem de multa energie. Evident, nu o consuma decat in recreatie dar bate baietii, alearga de rupe pe hol, mai nou si-a facut prieteni la clasele mai mari si se harjonesc tot pe hol. Din cauza asta, pentru a o tempera invatatoarea i-a permis sa aduca papusi de-acasa. In plus, la orice are comentariu - chiar daca greseste are un motiv intemeiat, o scuza salvatoare. Nu era asa sau nu s-a plans educatoarea de la gradi. Sa va redau o scena: Ozana, de ce l-ai lovit in piept cu pumnul pe Florin? - Pai el a inceput. - Chiar asa, trebuia sa-l ierti si sa-l eviti! - Dar eu nu-s Dumnezeu sa-ntorc si celalalt obraz. Si multe multe altele. Cred ca are nostalgia gradinitei...ea nu spune dar tare o gadila mustata dupa joaca! Incerc sa-i consum energia la inot unde merge zilnic. Sunt multumita ca i-a intarit sistemul imunitar (nu a mai avut crize cu polipii, nu raceli cu febra peste 37,5) si ii tine greutatea sub control. Vom incepe in curand si tenisul dar sa vedem cum suport eu toate astea (m-am transformat in bona, sofer de curse lungi si dese...). Va mai povestesc! Gratiela

Mergi la inceput