Copii nascuti in 1999 ( 4 )

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Zana, draga, n-a vrut sa fie o lectie, era doar o observatie putin amara. Vad lucruri d-astea zi de zi si-mi pare asa de simplu si firesc. De ce nu poate fi asa si la noi in Romanica draga? Poate fiindca civilizatia vine din bunastare? Dar nu-i suficienta explicatia asta pentru ca sunt atat de multi romani bogati si necivilizati si atat de foarte multi altii saraci si civilizati...

Si totusi... mi-e dor de martisoare (despre care frumos povestiti voi si de care n-am parte aici), mi-e dor de atat de multe din tara... Ooof...

Pupati voi Romania aceea de care mi-e dor din partea mea.


Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Nora, am priceput you , am auzit atat de multe lucruri frumoase de la tine, sa ne mai spui ca poate, poate se schimba si la noi cate ceva...cu timpul.
Hai uite ca sa mai treaca dorul, stiu ca e tare, tare greu.

www.traditii.ro/martisoare.php?PHPSESSID=24ec0d290b664460f3000b41ba0bba26" target="_blank"> martisoare pentru voi
daca ai fi mai aproape ti-as prinde in piept unul.

si flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Zana, merci pentru martisoare. Ieri eram mai nostalgica...

Sa va povestesc faza cu Andrei. Pe 20 aprilie e ziua lui si a inceput deja cu liste de invitati, cu organizarea petrecerii, etc. Am facut un calendar pana la ziua lui si in fiecare seara bifeaza inca o zi. AMR 48. Ce ti-e si cu piticii astia. Ieri m-a intrebat de 3 ori daca poate sa bifeze ziua-n calendar. I-am zis ca poate sa le bifeze deja pe toate dar tot la ziua de azi ramane.

Mirunicaaaa, unde esti?

V-am povestit ca am facut rezervare pentru vacanta de vara? Yupiii, in Spania, Costa Blanca! Am prins o super promotie! Va vine sa credeti ca o casuta aproape de plaja, cu piscina privata in Spania, poate sa coste mai putin decat un apartament la mare in Romania?

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

O zi buna !

zana - Alex nu-l spune pe l din lene iar cu r-ul avem probleme mari - nu-l spune deloc .Abia acum face exercitii speciale pt a se obisnui cu vibratia .Nu reusesc sa-l motivez cu nimic - nu-i pasa ca o sa rada copii de el la scoala , ca ma fac uneori ca nu inteleg ce spune (gaseste imediat sinonim ) .
Totusi inclin sa cred ca de aici i se trage timiditatea .
M-am gandit sa-l dau sa faca un sport - el spune ca nu-i place nici unul .Poate ... karate .
Azi dimineata mi s-a rupt sufletul cand l-am vazut cu lacrimi in ochi langa usa , pedepsit ( o sa va povestesc de ce ) si amarat ca mai are inca o zi de stat acasa.

Poveste - Acum cateva zile ma intorc de la serviciu si ma intampina Alex in prag bucuros nevoie mare - ca a mancat tot , si-a spalat pana si farfuria . Sa lesin nu alta cand am vazut totul luna . Cum stateam in bucatarie imi arunc ochii in cosul de gunoi si ce vad - jumatatea din banana pe care i-o lasasem , printre altele, era aruncata. O ridic cu 2 degete si-l chem la interviu - dar...surpriza - in cos era TOATA mancarea din ziua respectiva !!!!!
De obicei nu-l bat ,decat foarte rar cand sare calul .De data asta nu m-am putu abtine si i-am ars vreo doua sa ma tina minte. Nu pentru ca a aruncat mancarea ci pentru minciuna .De atunci e pedepsit - nu are voie nici la calculator ,nici la televizor si nici afara. Sta si face bastonase . Partea proasta e ca pedeapsa asta s-a suprapus statului acasa .

Nora - ma abtin de la comentarii - suntem cu mult in urma tuturor europenilor ! Poate la anul trimitem niscaiva martisoare sa alinam dorul !

Sa aveti un weekend superb !

Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Fetele ce faceti, v-ati ratacit la Bal ??? ... la Opera Romana cumva?

Nefertari ,trebuie sa exersati sigur o sa rezolvati problema.
Daca ma gandesc bine nici eu nu-l spuneam pe s(de la soarece), cred ca de asta am fost eu timida in copilarie, da uite acum mi-a trecut .
Chiar asa a facut Alex cu mancarea?
Nu mai pedepsi copilul sa vezi ca n-o sa mai faca.

Andrei, uite eu iti tin pumnii si ma rog sa treaca zilele astea mai repede pana la ziua ta .
Nora iti spun de pe acum vacanta placuta ! deja va vad bronzati si relaxati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Salutare,fetele!
Gata,a trecut si 1 martie,ce iures a fost si cu martisoarele astea...fetita mea jubila si era toata rosie cand ii dadea cate un coleg martisor,a venit acasa cu ghiozdanul plin,stia fiecare martisor de la cine il primise...si ce credeti?l-a pus in piept doar pe cel a lui Toma,un coleg de care imi tot zice ca e tare glumet si amuzant...daca o intreb daca ii place de vreunul,zice ca NU dar cam banuiesc eu ceva...
Maine avem serbarea pt. ziua mamelor,are rol de ghiocel,i-am facut costumatie pe masura si asteptam serbarea...zice ca-i surpriza,nu a vrut sa-mi zica numic de poezie sau cantecel...
Va pe toate si sa aveti o saptamana placuta!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63105" target="_blank">"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Ei zana ,nu ne-am ratacit desi as fi vrut .In week-end am fost la munte ,la Sinaia si a fost superb ,zapada proaspata ,lume putina si duminica se facuse chiar cald ,erau 8 grade .Din pacate asta a fost ultima tura de munte ,o sa mai mergem dar cate o zi dar nu e acelasi lucru.

Si Vladut a avut mare succes cu martisoarele ,o fetita cand l-a vazut cu punga a venit repede langa el sa ii dea si ei era asa de dulce !
Acum ne pregatim pentru 8 martie ,i-am luat d-nei cadou ,am scris felicitari pentru toate femeile din familie ,mama ,bunica ,strabunica ,nasa ,matusa etc etc
Si noi ne gandim la concediul de vara dar dupa Paste o sa ne interesam si noi ,ne batea gandul sa mergem in Croatia ,am auzit ca e superb .Desi atata drum cu masina cu fiica-mea care o sa aiba un an atunci..nu stiu ,mai vedem ,mai e timp .Si apoi asta mic e innebunit ,de abea asteapta sa vina vara sa mearga la mare ,la Aqua Magic .Se uita la pozele vechi si suspina ,de abea asteapta .
Va pup ,Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Buna dimineata, mamici printese. Cine ne povesteste despre serbari? Ca belgienii mei nu sarbatoresc acum ziua mamei, altadata, uit mereu ziua. Si au si "ziua tatilor" egala in importanta. Serbari nu se fac decat la sfarsitul anului, dar pregatesc de fiecare zi a mamei/tatalui cadouri, bricolaje, poezioare. Dragii mamei.

Stinu, si mie mi s-a parut ciudat de devreme (acum cativa ani cand am facut prima oara o rezervare de vacanta cu 4 luni inainte) sa-ti aranjezi vacanta iarna pentru vara, dar ideea e ca sunt o gramada de avantaje si ce-i bun dispare repede. De exemplu, noi pentru vacanta asta de acum am platit cu 30% mai ieftin pentru ca am rezervat repede si pentru ca am luat 14 nopti in perioada 1-15 iulie. Convenabil, nu?

Sitin sa va anunt oficial ca am primit martisor adevarat!!! De la o prietena care a venit zilele astea din Romanica.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:



Eu am aflat de azi poezia, cand a venit acasa 'mustacea' si nu s-a putut abtine.
Stiu si in ce culori m-a pictat , dar surpriza-i tot maine.
Tatii sarbatoresc pe 9 martie de fericire ca au scapat de cadouri.
De fapt se sarbatoreste altceva:
www.lumea-copiilor.ro/religie/mucenici/mucenici.php" target="_blank">mucenici

Sa aveti o zi superba!
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Nora sa stii ca ai dreptate si sotul meu imi spunea ca un coleg de-al lui de la servici a achitat deja vacanta din iulie .Pleaca la Amsterdam .Si tot asa a avut reducere de 20 %.

Zana si Vladut a facut la fel ,mi-a spus ca are un secret si nu mi-l poate spune si dupa 10 minute m-a pus sa ii promit ca imi spune secretul daca nu-i spun doamnei .Astfel am aflat poezia si astept sa vad cadoul maine.
I-am luat si d-nei un cadou .Un ghiveci cu o floare inflorita deja ,se numeste verisateaseamana foarte bine cu guzmania ,cine se pricepe .Eu am una de vreo trei ani si partea frumoasa este ca nu e pretentioasa si floarea ei ,sub forma de sabie tine 6 luni .Voi ce ati luat ?

Iustina

Mergi la inceput