Copii nascuti in 1999 ( 4 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

La multi ani de Martisor si o primavara minunata. La noi nu se sarbatoreste 1 Martie si daca spun cuiva ca a venit primavara sunt contrazisa: "Nu, primavara vine pe 21 martie!" Pana si Andrei e convins d-asta. A inceput deja sa creada mai degraba ce invata la scoala decat ce-i spune mami???

Hai, sa fiti iubite.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Nora ,nici la noi n-a venit.Dar o facem noi sa vina.

...un zambet, o floare si cu ninsoare...

Bine ai venit nefertari ,esti pe lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Noi ne pregatim de zor. Abia asteptam serbarea de marti dupa amiaza.
Poezia e bine invatata, sper doar sa o spuna tare, ca de Craciun parca avea mamaliga in gura
E cam rusinoasa, oare cu cine o semana?????

Abia astept sa facem poze, muuuulteeee!!!

Fericirea e compusa din lucruri marunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Buna dimineata ! Numele meu este Monica .Asteptam confirmarea ca sa ma pun pe povestit ! Multumesc !

Primiti si de la Alex martisoare - pupici virtuali ! Sa aveti o primavara frumoasa , oricand o vrea ea sa apara !

Leutzul meu mincinos ( chiar zilele trecute mi-a servit-o ) - sta acasa de saptamana trecuta fiind in carantina pt ca a fost depistat pozitiv scarlatina la exudat. Am terminat tratamentul , ieri a repetat analiza si asteptam rezultatul .
E tare necajit - s-a plictisit si de desene si de calculator .

E cam bolnavicios de fel - gatul bata-l vina - si nu mananca .Orice i-as face si orice i-as da refuza sa manance .Nici cu vitaminele n-am rezolvat mare lucru .
Este fan calculator - jocuri de strategie .Viseaza sa ajunga print sau sef de banda - in traducere = un puturos notoriu care sa traiasca din munca altora.
Mi se pare cam timid pentru varsta lui si de cate ori il intreb daca ii place vreo fata imi spune ca toate sunt urate - lucru care ma ingrijoreaza .
Are probleme de pronuntie - l si r - de cateva luni mergem la logoped in speranta ca pana la toamna s-o rezolvam .

Hai sa nu dezvaluim chiar tot din prima ! Va pupam si revenim !
O zi buna !

Eu,el(Alex-6ani)Alex si ea(Freya-11.05.2005)Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Zana, nu de vreme vorbeam eu. Aici, oficial, prima zi de primavara este 21 martie, ziua echinoctiului. Daca vorbesti cu un belgian de 1martie si-i spui ca esti fericit ca e prima zi de primavara se uita bizar la tine si-ti spune ca mai sunt inca 3 saptamani pana atunci! Am serbat toata viata 1 martie s-acum vine Andruska al meu sa-mi zica : "Tu esti de pe luna? Nu stii cand incepe primavara?" (aici a tradus direct din franceza "tu es dans la lune"). Ce spuneti de asa o replica? El stie ce i s-a spus la scoala si gata.

Cat despre vreme... am vazut ce este in Romania si-mi pare rau, dar o sa treaca repede. Aici nu-i asa frig, dar ma astept sa continuue ploile pana-n aprilie, asa ca... tot voi stati mai bine la capitolul asta. Dar eu sunt fericita oricum, simt primavara, e alta lumina, ziua-i mai lunga, vad ghiocei in gradini, e frumos!

Petreceri frumoase la gradinita va doresc. Si noi o sa avem o petrecere sambata viitoare, dar fara legatura cu Martisor, primavara, tralala, doar asa... sa ne cunoastem, profesori, parinti, copii. Imi place la belgienii astia scortosi ca se straduiesc sa-si dea "scoarta" jos prin organizare. Si culmea, reusesc. Fac petreceri relativ des la scoala si iese chiar misto.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by nefertari

...Viseaza sa ajunga print sau sef de banda - in traducere = un puturos notoriu care sa traiasca din munca altora...



Monica, bine ai venit pe la noi. Si Andrei al meu e timid, dar si exuberant in acelasi timp. Incercand sa-si invinga timiditatea, exagereaza uneori agitandu-se prea mult. Copiii sunt complicati si e greu sa-i descifrezi. Eu am doi baieti, amandoi diferiti. Cand nu mai stiu cum sa ma descurc cu ei ma consolez cu gandul ca multa-multa dragoste trebuie sa-i ajute. Asa ca-i iubim cu totii (eu, sotul meu, bunicii, etc) de ne doare sufletul.

Pupicei dulcei.

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Nora ai dreptate cu belgienii. Sotul cand i-a trimis unei colaboratoare din Belgia de 1 Martie o felicitare cu ghiocei si i-a urat o primavara frumoasa, i-a raspuns ca s-a cam grabit cu primavara, mai sunt inca 3 sapt. Ne-am mirat atunci, dar acum imi dau seama ca noi suntem mult mai castigati
La noi vine mai repede primavara, cu flori frumoase si martisoare mii.

Sic! suntem inaintea Occidentului

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

quote:
Originally posted by april

Nora ai dreptate cu belgienii. Sotul cand i-a trimis unei colaboratoare din Belgia de 1 Martie o felicitare cu ghiocei si i-a urat o primavara frumoasa, i-a raspuns ca s-a cam grabit cu primavara, mai sunt inca 3 sapt. Ne-am mirat atunci, dar acum imi dau seama ca noi suntem mult mai castigati
La noi vine mai repede primavara, cu flori frumoase si martisoare mii.

Sic! suntem inaintea Occidentului

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

Da, suntem inainte! Anotimpurile incep la ei pe 21mar, 21 iunie, 22sep si 21dec!!! Astea sunt datele de echinoctiu/solstitiu, sper.

Oricum, ar fi frumos sa le fim inainte si-n altele...Eu nu ma innebunesc dupa belgienii astia complicati (3 provincii, 3 limbi oficiale, 3 parlamente, 3 guverne) dar trebuie sa admit ca ce-i al lor e al lor. Sunt nesarati si plicticosi (majoritatea) dar civilizati si decenti. Imi amintesc vremea cand abia eram incepatoare in ale soferitului...am intrat, din greseala, pe banda de sens opus (credeam ca-i strada cu sens unic). Din cauza mea s-a produs o ditamai busculada in intersectie. M-am zapacit, nu mai puteam opri motorul, semaforul s-a schimbat de vreo cateva ori pana am rezolvat problema si nimeni, absolut nimeni nu m-a claxonat, nu s-au uitat urat la mine, nu m-a agresat in nici un fel. Ba' chiar duduita care statea cu masina ei bot in bot cu a mea imi zambea si-mi facea semne sa fiu calma, ca-i totul OK!!!

Luati povestea asta si plasati-o in orice oras din Romania si spuneti-mi ce s-ar fi intamplat Sunt lucruri marunte care fac diferenta, apropos de motto-ul tau, April.

Dar sa speram ca va fi mai bine...candva...

Nora
poze sept-oct 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

mare dreptate ai nora

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:


...un gandacel, un trifoi, o papusica, o floare...bey care mi-ati dat doua martisoare? Ce scriu in clasor???
Azi dimineata si-a schimbat martisorul, cate unul nou in fiecare zi, parada, parada ...de martisoare.

Nora multam pentru lectia de istorie si civilizatie.
Luam povestirea cu sofatul, o plasam in toate orasele din Romania iese fix acelasi rezultat = nervi, bombanit printre dinti.
Doar cu ignore mergi mai departe, ignore... ignore dar pana cand?
Belgienilor sunteti tari de la mine.

Zici ceva despre luna? pe mine ma trimite la Polul Nord ca tot e anotimpul zapezii... si doamna a zis ca la Polul Nord nu ajungi cu masina,sac!
Mami zbori daca vrei si n-o mai contrazice pe doamna.

Monica printul tau sufera...vrea sa fie mare , dar timiditatea se trateaza, n-ai incercat sa-l duci la un club de dans?eu am observat ca asculta tare bine de profesori....si-i vine si pofta de mancare garantat.
Si noi am avut probleme cu litera r la un moment dat , o spunea la inceput de cuvant dar la mijloc nu se auzea, am repetat poezia cu ratusca si exersat pe franturi de limba gen:”capra calca piatra-n patru...”
Nimic ,pana n-a zis doamna ca vede rolul principal la o serbare, atunci sa vezi minune.Si spune asa de tare sa auda si bunicii de acasa(cand se uita la film).

V-ati ales babele? Miruna si-a pus-o pe 3 eu pe 7. Soare sa iesi!


Mergi la inceput