Copii nascuti in 1999 ( 4 )

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Gratiela,
Si lui Atomix i se cam rupe de citit, cu siguranta daca are de ales intre un joc pe computer/ tv/ minge/joaca/belit ochii in tavan de pe canapea si citit va alege prima versiune. Si ii citim seara de seara, de cind a priceput ce-i aia o poza!
In schimb, de cind stie sa citeasca, am schimbat ritualul de dinainte de culcare: citesti tu, iti citesc si eu. Citesti un rind tu, unul eu. Citesti o liniuta de dialog tu, una eu... etc. Si, uite asa, carticica dupa carticica, o juma de ora pe zi, merge.
In plus, si aici nu stiu daca ai putea tu sa te intelegi cu invatatoarea, lor li se da in fiecare zi o cartulie de la scoala, intii o citeste pe-aia la culcare, ca-i de la scoala, de!, si abia pe urma cartea noastra.
Eu stiu.. Daca nu sint carti la scoala poate daca duce fiecare parinte 3 - 5 carti si le distribuie invatatatoarea copiilor... Sa le citeasca pina la data x. Pe urma schimba carticica si uite asa...
Fiecare copil are o lista cu cele 25 de carti, cind una e citita primeste un sticker. Cind le citeste pe toate are nu-s ce privilegiu... chestii banale, chiar ziceam pe alt subiect ca fiu-meu a cerut sa voie sa fuga pe hol, ca privilegiu, ca altfel e interzis!
E la a doua colectie de carticele si, desi la inceput am zis ca e exagerat, ce cred aia la scoala? Ca eu n-am carti?!, acum constat ca ajuta!
Cu drag,
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

we placut mamici si puiutzi
noi mergem la circ.


Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Fetelor vreau sa va intreb ceva: ati facut sigilare maselute?
noua asa ne-a recomandat stomatologul si am inceput tratamentul, nu stiu cat de eficace poate fi.

Simonna, interesant ce spui cu cartile, cred ca e nevoie sa fie stimulati cumva.
Fiica-mea nu mai vrea nici sa asculte cand ii citesc, de scris nu mai vobesc.
I-a intrat "dansul" in cap si numai asta vrea.
Am reusit s-o fac sa renunte la calculator, acum e implicata in unele concursuri la gradi.Am gasit ceva pentru micul pieton si am linistit-o pe moment, ca era mare tragedie ca nu stia nimic de semafor.

Stinu, ce mai face Vladut i-a trecut ochiul?

Grati.ela, sa ne povestesti cum e cu tenisul, daca ii place.

Camelia, e super ca aveti un grup al vostru de "petrecareti".
Eu de regula o las la Mall sau Mc., iar cand fac petreceri la gradi. e discoteca in toata regula.

April, distractie placuta la circ!

si weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andradei i-am sigilat maselutele definitive acum 2 sapt.
Mai bine prevenim decat sa tratam.

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

April,cum se sigileaza maselutele ca eu habar n-am?
Georgi are doua carii mici si va trebui sa mergem la stomatolog,ei nu i s-au schimbat inca nici dintisorii,maselutele la ce varsta se schimba?
Weekend placut tuturor si sa aveti vreme frumoasa ca la noi e tare urat afara...cand ploua,cand bate vantul...!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Si la noi azi toata ziua a fost urat si frig !
Zana pe amandoua !Da ,i-a trecut ochiul si e fericit ca se duc cu d-na educatoare la Antipa saptamana viitoare .Cu scrisul si cititul stam bine ,ii place si e innebunit sa isi citeasca singur desenele animate .

Cat despre sigilarea maselutelor chiar nu stiu ce sa zic ,parca s-a mai discutat pe aici despre asta !el nu a avut probleme deloc cu cariile si nici eu nici tati nu avem asa ca nu stiu ,nu am de gand sa i le sigilez desi am intentionat pe la inceputul iernii .

Un sfarsit de saptamana frumos si pupici !
Iusti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Astazi i-am luat pantofiori Oanei. Pe ei scrie 34 cand m-am maritat purtam 35... dar cred ca nu e vorba de aceleasi marimi.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by CristinaT

Astazi i-am luat pantofiori Oanei. Pe ei scrie 34 cand m-am maritat purtam 35... dar cred ca nu e vorba de aceleasi marimi.



Da si eu la fel........ tot 34, doar ca la nunta eu purtam 36.

Diferenta:noi purtam pantofi romanesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Camelia se sigileaza doar molarii definitivi. Mergi la un stomatolog si ii spui ca vrei sa-i sigileze molarii si stie el ce trebuie facut. Mai exact se pune o substanta albicioasa si se fixeaza cu ap. cu laser pt plombe. Nu doare, dureza doar 10 min si costa 250 mii/molar. Asta prin casa de asigurari. Pe Andrada am inscris-o la o dr. ce lucreaza in principal cu copii si are contract cu casa de asigurari, altfel era 400 mii/molar. La copii e un avantaj sa nu platesti chiar tot ca si la adulti. Dar trebuie sa gasesti un dr. care sa aiba contract cu casa de asig.

Ieri i-am luat role Andradei. E tare bucuroasa, insa era sa ne omoram amandoua. Nici nu mai ies singura cu ea afara ca nu reusesc sa o tin. Dureaza mult pana invata sa-si tina echilibrul????
I-am luat si casca, genunchiere, cotiere, tot tachamul. Ca nevoie are. Doar trante da.
Pusici.
Azi e soare la Bistrita. Poate vine si primavara.
Sunt la o

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

april, noi am facut sedinte scurte in fiecare an de la 4 ani. Deci la 4 ani cam de 3 ori, la 5 ani cam de 2 ori, anul asta merge bine. Anul asta deja am mers de 2 ori cu rolele si asta pentru ea vrea. Pana acum eu propuneam si ea doar aproba. Noi ar trebui sa insistam cu mersul pe bicicleta fara roti ajutatoare. Aici am avut doar o "sedinta".

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput