Durerea abdominala in sarcina

Durerea abdominala in sarcina | Autor: ionica

Link direct la acest mesaj

Salut la toate viitoarele mamici,


Am tot incercat sa gasesc pe ici pe colo un raspuns la intrebarea mea dar se pare ca nu ma aude nimeni.
La subiectul; Mamici de septembrie/octombrie se pare ca fetele sunt prea ocupate inca cu strarile de rau si nici macar nu au bagat de seama intrebarea mea:

MA DOARE FOARTE TARE IN PARTEA DE JOS A ABDOMENULUI adica in zona unde se afla ovarele ,este o durere persistenta dar nu ca la CM;
Am vorbit cu doctora si mi-a spus sa iau INDOCID(indometacina) ori acest medicament este contraindicat in sarcina.

Va rog ajutati-ma,am pierdut pana acum 3 sarcini si-mi este teama sa nu se intample la fel desi pana acum nu am ajuns cu o sarcina pana la 11 saptamani.

Doctora mea spune ca ar fi contractii, dar eu nu am prea mare incredere in ea ci in sotul ei el nefiind in oras pentru moment ;

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre care cu siguranta imi v-a alina teama de necunoscut.

11sapt.

http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

dupa parerea mea eu zic sa stai linistita.
si eu aveam dureri de burta jos, la ovare cred la inceputul sarcinii si cand i-am zis ginecolologului, mi=a zis ca <<s-a fixat sarcina >> de asta ma durea.
eu zic nu te agita psihic mai ales, darsi fizic - incearca sa te menajezi macar acum in urmaotarele saptamani ca or sa inceteze durerile.
eu nu mai tin minte exact, dar a durat ceva timp, cam cateva saptamani.

sarcina usoara si bafta multa
o sa vezi ca adaca gandesti pozitiv o sa duci sarcina la capat
si daca n-ai incredere in dr tau schimba-l.

Lili si Serban (17 iunie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu as zice sa nu iei Indometacin . Cel mai bine ar fi sa iei un antispastic compatibil cu sarcina (aici exista No Spa - substanta ei activa este "drotaverine"; poti sa cauti ce medicament de la voi contine aceasta substanta) sa nu faci efort si sa stai pe cat posibil intinsa cu picioarele mai sus decat corpul. De asemenea e important sa nu te stresezi prea tare pentru ca nu ii e bine lui bebe.
E destul de comun sa ai diverse dureri de acest gen in sarcina, daca nu sunt insotite de sangerari (rosii) nu pare a fi grav. Ele sunt determinate hormonal si e vorba despre adaptarea organismului la sarcina. Urmareste sa nu ti se intrerupa brusc simptomele de sarcina (greturi, etc) si sa nu sangerezi. Asta e important!
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

ionica, te stiu de mult, esti o fosta mamica de martie-aprilie, nu?
stai linistita, nu te ingrijora, aceleasi simptome le aveam si eu la inceputul sarcinii, eram disperata , nimeni nu-mi spunea nimic, pana cand dr. cu care voi naste m-a linistit si a zis ca e normal, ca incep sa se intinda ligamentele utero-sacrate si asta e un semn ca in burtica ta se intampla ceva (nu ceva rau, nu te speria!) Eu pana la 8 sapt. am avut dureri ca la ciclu, sau ca si cum ar fi trebuit sa-mi vina, iar dr. mi-a dat UTROGESTAN, 2 ovule/zi, apoi incet, incet au inceput sa-mi treaca. Alte simptome nu am avut.
M-au tinut cam pana la 12 sapt. Acuma, tu fiind in Costa Rica, poate nu gasesti acolo asa ceva, dar da tu cautare pe google si vezi ce scrie despre Utrogestan, poate gasesti ceva asemanator acolo unde esti tu. Vezi care e substanta activa, poate-l gasesti sub alt nume.
A, mai am o prietena care e in 10 saptamani si tot asa, are dureri de burtica, iar dr. i-a recomandat DUPHASTON, pastile pe cale orala.
Daca te mai pot ajuta cu ceva...oricand, cu placere.
Am observat ca la noi se recomanda cel mai des No-SPA, eu n-am luat, e tot pt. dureri. Dar asta depinde de doctor.

ALINA si BB 35 fix
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Alina, Utrogestanul si Duphastonul sunt preparate hormonale care nu se pot lua asa de la farmacie fara dozaje hormonale, recomandare de la dr, etc. No Spa este un antispastic care nici el nu se ia ca pe bomboane asa cum de multe ori este recomandat in Ro. Eu i-am spus Ionicai sa ia No Spa (antispastic -analgezic) adica ceva simptomatic pana ajunge la doctorul in care are incredere care ii va evalua situatia. Numai el ii poate recomanda tratament hormonal daca va fi cazul.

Ioana 29 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Eu din prima luna de sarcina ma confrunt cu astfel de dureri si nu numai,speriata am fost de la inceput si mai sunt si acum,eu mai am dureri si acum,dar cum tiau spus fetele daca nu ai sangerari e bine,mie mia dat utrogestan si no spa care le iau si acum,dar numai cu acordul medicului poti sa le iei
Sarcina usoara si un bebe sanatos
30+Robert in burtik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Si eu zic sa stai linistita in primul rand si in al doilea sa nu iei pastile care nu sunt bune pentru sarcina. Eu am avut dureri ingrozitoare la inceput mai mari ca la ciclonesi in final au trecut si nu am luat nici un calmant nimic. Le suportam nu vroiam sa ma intoxic cu pastile. Doctora mi-a zis ca sunt ligamentele, se mareste uterul, adica ceva normal. Ai sa vezi ca or sa traca toate!

Ioana 18+ si

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Imi pare rau ca nu ti-am observat mesajul la mamici de septembrie-octombrie, dar iti raspund si eu la fel : cred ca sunt dureri de intindere a ligamentelor si cum mi-au zis mie "dureri pozitive" . Sa iti spun drept eu si acum am tot felul de intepaturi si dureri numai ca eu am si endometrioza si mi s-au format pe acolo tot felul de aderente care probabil ca acum se intind odata cu marirea uterului. Nici eu nu iau nimic in afara de vitamine. Incerc sa nu le bag in seama.

Pupici,

Vauva 14 fix

http://community.webshots.com/user/Vauva101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Daca ai asemenea antecedente eu zic sa nu stai fara medicamente. Asta cu "dureri pozitive", eu nu prea cred in ea...

No-Spa de care ti-a spus Inainoana este foarte bun, dar si mai bine ar fi sa iei ceva supozitoare care au actiune locala si sunt mai eficiente.

Aici se recomanda Scopantil, substanta activa este BUTYLSCOPOLAMMONII.

Alte medicamente cu dozaje hormonale nu este bine sa iei pana nu te vede medicul.

Si cel mai important, stai complet relaxata, la orizontala, fara nici un pic de efort.

Eu stiu ca se recomanda si indometacina in cazuri extreme. Daca doctorita iti cunoaste antecedentele este posibil ca de-asta sa iti fi recomandat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

INAIOANA, ai dreptate , Utrogestanul si Duphastonul sunt preparate pe baza hormonala, care se iau numai la recomandarea medicului, dar eu nu i-am recomandat Ionicai ce sa ia, ci doar am vrut s-o linistesc, si i-am zis ce am luat eu, de exemplu. Am si specificat la sfarsitul mesajului ca tratamentul depinde de doctor. Al meu dr. de ex. nu recomanda niciodata No Spa.
Ea a postat mesajul in speranta ca o linistim, ca e normal sa fie speriata dupa 3 sarcini pierdute si e normal sa-si doreasca afle si alte opinii pana ajunge la dr.

Va urez tuturor sarcini usoare in continuare!
ALINA si BB 35+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Dragele mele,

Va multumesc la toate pentru generozitatea de ami scrie si de a imparti cu mine experientele voastre.

Intradevar sunt un caz mai extrem:
Da ALINAALEX am fost la mamici de aprilie 2006doar pentru 7saptamani,din nefericire am pierdut acea sarcina,dar am ramas din nou insarcinata fara tratamente in decembrie!!

Utrogestan iau 6 pe zi pana maine cand le voi opri treptat, no spa am luat dar fara efect, doctora avea dreptate incepuse sa se produca ceva spasmo-contractii din cauza dilatarii uterului,avand si un chist uterin de 10mm de la inceputul sarcinii probabil sa marit si el.

Am pus un supozitor INDOCID si mi-a trecut durerea pe loc ,nu pot lua in fiecare zi acest medicament doar in cazuri extreme.

OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFDoamne ajutama sa scap de tot stresul asta cu bine,cei drept intru in panica la fiecare junghi sau intepatura .

Mii de multumiri la toate ,ce ma-si face fara voi???


http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput