Brailaaaaaa!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna, fetelor!Ce mai faceti?
Am fost vineri la Botezatu si sunt foarte incantata,superdoctor.
Singura chestie care nu-mi place, e ca e cam inghesuit, vineri nu mai aveai unde sa arunci un ac.Am inteles ca sunt foarte multe fete din Braila care merg la dansul.
Dar sa va spun rezultatul: se pare am o rana mica pe col si retroversie uterina extrem de accentuata.Rezultatele la testul papanicolau si examenul citologic le voi avea marti dupa amiaza.Tot marti, dar dimineata trebuie sa merg la maternitate pentru histerosalpingografie.Apropo, ati facut histerosalpingografie? Cum e? Doare?Pe mine m-a speriat o colega, mi-a zis ca doare rau.
Cam atat deocamdata. Mai multe am sa va spun miercuri dupa ce o sa am rezultatul analizelor.
Pupici. Sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Buna fetele, bine v-am regasit!!!!

Draga Vero capul sus si fara frica la histerosalpingografie. Intradevar e cam dureroasa, dar din interventiile care vor urma pentru conceptia bb-ului asta e cea mai dura...restul sunt floare la ureche si le vei face la el la cabinet, daca va fi cazul. Am inteles ca ajuta si in scop terapeutic, desfunda trompele si faciliteaza ajungerea spermatozoizilor la ovul. Sper ca totul sa fie bine si cu rana pe col pe care trebuie sa o rezolve inainte de histerosalpingografie.

Cat despre cabinetul dr. aglomeratia aceea e constanta pentru orice zi de consultatie si am inteles ca dnul dr. se gandeste sa-si mute cabinetul la Braila deoarece 80% din pacientele lui sunt brailence

Iti doresc mult curaj si optimism. Visul tau se va implini sigur.

Pupici

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna dimineata, fetelor!
Ieri am facut histerosalpingografia, care a durut ingrozitor. Noroc ca nu a durat prea mult.Oricum rezultatul a fost: sinechii uterine si aderente pe trompele uterine. Sanse de a ramane insarcinata in acest momoent sunt de max.2%.Urmatorul pas este histeroscopia pentru dezlipirea peretilor uterului si apoi instilatii pentru aderentele de pe trompe. Ma voi programa saptamana viitoare pentru histeroscopie(am inteles ca e un pic dureros si dureaza cam o ora). Dupa aceste interventii sansele cresc la 40-50%.
Daca ati facut careva histeroscopie, va rog sa-mi spuneti si mie cum e si daca trebuie sa fac ceva in prealabil.
Va pupacesc si va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Fetelor vad ca ati trecut prin chinuri zilele astea. Sa va ajute Dumnezeu sa treceti peste toate problemele astea.
Vero, capul sus si mergi mai departe, sunt convinsa ca vei reusi, pentru ca iti doresti tare mult acest lucru.
Oanasper sa fie totul bine.
Va tin pumnii sa va faceti bine.
Sa nu uitati sa va uitati la soare azi, ca e eclipsa. Eu nu reusesc sa ma obisnuiesc cu schimbarea asta de ora, trece timpul foarte repede, nu mai am timp de nimic.
O zi buna va doresc!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Buna fetele,

ma bucur ca n-ati uitat de micul nostru grup si ca faceti eforturi sa nu ne pierdem.

Vero, esti pe drumul cel bun, nu uita asta, o sa vezi ca totul se va rezolva.

Am vesti bune!!!!A venit rezultatul de la Bucuresti, ieri am fost la Botezatu la cabinet. Totul e in regula, testul secretiei endocervicale este negativ. Celulele sunt normale, fara modificari.

Pupici

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

BRAVO OANA ! sa te ajute DUMNEZEU si ta te tina sanatoasa. ma bucur enorm ca este bine la tine.
vero, la tine ce sa zic, fff dureros pina acum, poate nu neaparat problemele cu durerile de la HSG, DAR CELE SUFLETESTI... noi sintem alaturi de tine si mie deja imi tremura genunghii cind ma gindesc ca mai am o luna si ma duc si eu la un nou control.
apropo, daca se poate, cum de a ajuns la concluzia unei HSG? tu aveai vreo sarcina pina acum? ce a constatat la examenul echografic? daca se poate sa imi scrii detaliat, please, ca sint ingrijorata.
HSG la ce spital ai facut? la Braila sau la Galati ? cu ce medic? sau tot cu dr. Botezatu?
si histerografia cu cine si unde? da detalii ca precis asta ma asteapta si pe mine.
eu am pierdut o sarcina la 16 sapt in ianuarie, m-a rechiuretat el in februarie si acum sint in tratament 3 luni pt refacerea endometrului.
astept raspuns
IULIA
va pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna fetelor! Va multumesc pentru incurajari.
Oana, ma bucur nespus este totul in regula.
Iulia, mai intai de toate nu trebuie sa fii speriata( si eu am fost speriata la inceput, dar acum sunt foarte increzatoare)Trebuie sa ai incredere in tine in Botezatu si ai sa vezi ca o sa fie bine.
Dar sa-ti raspund la intrebari: da, am avut o sarcina acum 10 ani la care am renuntat, problemele pe care le am acum se datoreaza acelui avort.La HSG am ajuns in urma echografiei vaginale, am o retroversie uterina extrem de accentuata si nu a putut vedea uterul transversal(ceva de genul asta).Analizele pe care le-am facut la primul control au fost:colposcopie,consult,eco vaginala,test Papanicolau si examen secretie( apropo rezultatele la ex si la test au iesit bune).
HSG l-am facut la maternitate in Galati cu dr. Botezatu si dureaza 5 min( daca o sa ajungi si tu la asta, sa ma anunti,ca sa-ti spun cum ajungi la Maternitate si cateva secrete inainte de HSG).Oricum la mine nu a durut foarte tare cand a introdus substanta de contrast ci momentul in care mi-a prins colul.In urma radiografiei a constatat ca am niste sinechii uterine(mi-a zis ca nu este sigur, dar asta par sa fie).. Pentru a avea confirmarea ca sunt sinechii voi face histeroscopie chirurgicala, la dansul la cabinet.Aceasta procedura consta in introducerea unui tub lung metalic, cu o camera video f. micuta de 3mmm care permite vizualizarea uterului,niste tubulete pentru spalarea cavitatii si drenajul lichidului si niste mici instrumente taioase cu care se desprind peretii uterului.Toata aceasta interventie se face sub anestezie.A, si inca ceva histeroscopia costa 4 mil, este cea mai scumpa procedura. M-am docmentat si am aflat ca sunt doar trei histeroscoape in toata tara, asa ca tipul este super tare.Histeroscopia pana la urma o voi face si eu tot luna viitoare,(sunt cam multi bani si nu am de unde sa-i mai scot luna asta) cel mai probabil dupa sarbatori,asa ca poate ne intalnim la cabinet.Oricum am sa-ti las nr meu de telefon in cazul in care vrei sa mai vb:0726295071. Sper ca raspunsurile mele iti vor fi de folos.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

multumesc mult vero.
foarte important ca am ajuns la o colaborare intre noi de genul asta si ca avem doctor comun.
diagnosticul meu a fost atunci dupa avortul acela :
endometrita hemoragica post avort
uter in hiperanteroversie(adica exact invers fata de tine), ovar drept echostructura normala, trompa dreapta vizualizata, ovar sting mult cazut in spre Douglass, echostructura de tip inflamator.
fac tratament cu orgametril acum(progesteron) pt refacere endometru si pentru excluderea ovulatiei, dar mi-am luat si un tratament naturist(ceai de cretisoara, de napraznic si brinca ursului).
eu am mai intrebat fetele de pe forum despre diagnosticul meu dar nu am primit raspunsuri de la ele, adica nu prea.
tu ce spui?
eu trebuie sa ma duc la control dupa 3 luni de la avortul terapeutic care mi l-a facut el(pe 23 febr) adica dupa 3 cicluri, adica mai am cam 2 luni pline. si pe mine sa stii ca m-a costat ceva atunci(3,5 mil- echo vaginal, colposcopie, control, avort) asa ca aproape m-am obisnuit. iar de bani si la mine este problema ca mi-au venit luna trecuta gazele ceva de speriat si luna asta nu cred ca ma refac banesc. asa ca, sigur cred ca ma voi duce dupa 10 iunie(asa cred). eu m-am hotarit ca dupa al 3 lea ciclu din mai sa incerc sa ramin gravida. mie la sarcina pierduta mi-a iesit din prima(adica din primul contact neprotejat pe care l-am avut in luna sept 2005) asa ca sper sa mai functioneze si acum organismul meu.
ne mai auzim, da?
IULIA - nr meu de tel este : 0727.763.257
daca vrei, ia si tu trat naturist, eu am citit destul de mult pe DC si zic fetele ca ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Iulia, ma bucur tare mult ca ti-au fost de folos raspunsurile mele si ca putem colabora vorba ta.
Cat despre diagnosticul tau, nu stiu ce sa-ti spun:despre uter in hiperanteroversie n-am auzit asa ca nu pot sa pronunt. Dar celelalte probleme nu cred ca sunt grave; endometru in urma tratamentului se va reface, ovarul drept si trompa sunt in regula, cu ovarul stang cred ca sunt ceva probleme. Trebuie sa ai grija de eventuale raceli,(se pare ca stangul e predispus la ceva inflamatii) care netratate pot crea probleme(anexite,etc).DECI MARE ATENTIE, FERESTE-TE DE RACELI.
Despre tratamente naturiste am citit si eu foarte mult pe DC si chiar m-am apucat in ianuarie de unul cu naprasnic, dar am renuntat, ca trebuia sa merg peste tot cu sticluta de ceai dupa mine.
Poate ar trebuie sa mai incerc si eu cu tratamentul naturist.Spune-mi si mie reteta ta de tratament( proportiile si cand bei ceaiurile)
Te pup.Weekend placut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

vero eu iau asa : 3 pastile brinca ursului/ zi(dimineata , dupa amiaza si noaptea)
ceai de cretisoara- 3 cani/ zi(aceeasi schema)
ceai de zmeur - 3 cani/zi(aceeasi schema)
acid folic - 2/zi(dimineata sau dupaamiaza si seara)
te pup, week-end placut, IULIA
eu mai stau pe net, poate vii si tu la aspirante , la asteptind un ingeras....fetele sint f dragute sa stii

Mergi la inceput