Brailaaaaaa!!!!!!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mims spune:

si pentru ca nu vreau sa intru in conflict cu cele care cred ca la Braila s-a rasturnat caruta cu prosti(desi suntem si noi tot din Braila!!!!!!!!!), va explic povestea mea:am facut HSG, apoi instilatii, tratament cu antibiotice, etc, la Braila, sub observatia dnei dr. Gradea.Dupa un timp(2 ani), am consultat un endocrinolog(Lepadatu) care mi-a recomandat seturile de analize de specialitate.Le-am facut la Promedica, le-a citit si mi le-a explicat si verdictul lui a fost ca dpdv enocrinologic nu erau probleme.Am plecat atunci la Buc. cu trimitere la sp.Elias, clinaica de endocrinologie-sef sectie dna Simona Fica, fosta sotie a lui Sorin Oprescu(pe atunci director al aceluiasi spital).Dna dr a fost placut surprinsa chiar si de modul cum am prezentat rezultatele analizelor si de faptul ca dupa ce am fost la dr Lepadatu am ajuns la ea! Pt linistea mea, m-a internat, mi-a facut alt set de analize, cu acelasi rezultat(deci aici erau bine facute),aceeasi concluzie-nimic endocrinologic, apoi m-a trimis la gineco, am avut noroc de un medic super-dr. Strajan, cu care am continuat:HSG(trompita stanga usor decalibrata0, apoi trei luni la rand, cate 5 zile dupa fiecare ciclu, instilatii apoi la ultima iar o HSG, de verificare, totul era ok.Verdictul final: ok dpdv obstetrical("sarcina poate apare oricand sau niciodata!"), asteptam cat doresc eu sa vedem daca se intampla ceva, daca nu, ne pregatim de inseminare artificiala sau mai vedem noi.Cert este ca dupa 2 luni l-am sunat si i-am spus ca sunt insarcinata. Sarcina mi-a observat-o dna dr. Gradea, cu ea am nascut(cezariana) este un dr. super si un OM cum nu prea mai sunt printre noi.Si...am recomandat-o la multe cunostinte, NIMENI n-a fost nemultumit pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Bun venit in clubul nostru, fetelor!
Cate fete din Braila merg la dr. Botezatu! Ar trebui sa-i sugeram sa-si deschida cabinet in Braila.Este intr-adevar un doctor foarte bun si a ajutat foarte multe fete sa ramana insarcinate!
Cat despre dr. Tovarnac am auzit ca are referinte foarte bune.Este foarte tanar si devotat meseriei.
Oana mai stii ceva de Iulia? Nu am mai vazut-o de mult pe aici.
Fetelor am si eu nelamurire, poate ma ajutati si pe mine.Dar sa va spun despre ce este vorba. Luna aceasta mi-a venit ciclul cu o intarziere de 3 zile, dar foarte diferit de mestruatiile pe care le am de obicei.Fara dureri prea mari si foarte putin cantitativ. Prima zi pot sa spun ca am avut un pic mai mult(dar f putin in comparatie cu alte luni), iar a doua si a treia zi cateva picaturi si gata.Fara eliminare de membrana, fara cheaguri. Dupa 2 zile au inceput sa ma doara iar sanii,am temperatura ridicata, de cateva zile nu pot sa mananc mai nimic(ieri toata ziua am mancat o banana si paine prajita, altceva nu am putut sa mananc). A, am uitat sa va spun ca mi-am facut si un test de sarcina care s-a pozitivat. A doua liniuta este mai subtire si mai deschisa dar este foarte vizibila. Nu stiu ce sa cred.Imi doresc f mult un bb, dar n-as vrea sa-mi fac sperante desarte, ca as suferi ingrozitor daca nu sunt insarcinata.
A mai patit vreuna din voi asa ceva? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
Oricum luni merg la medicul de familie sa fac o ecografie, sa vad ce se intampla si apoi imi fac programare la dr. Botezatu.
Va pupic si va doresc weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Felicitari Vero!
Eu cred ca esti insarcinata.Daca temperatura bazala e ridicata mai multe zile e semn de sarcina, testul la urina e si el pozitiv...deci.La dr. se merge cand e o intarziere de 10 zile dar in cazul tau cred ca e un semn ca ai ramas!!
Ai grija de tine
Paula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veroboroda spune:

Buna fetelor!
Paula, mai intai de toate felicitari pentru bb. Sa ai o sarcina fara probleme!Am fost atat de preocupata de problema mea ca am uitat sa te felicit.
M-as bucura sa ai dreptate, dar mi-e tare frica sa sper. Mai ales ca in urma investigatiilor facute la Botezatu, mi-a spus ca asa cum sunt acum(am o retroversie uterina foarte accentuata,colul ingust, peretii uterului lipiti si ceva aderente pe trompe)am sanse de 2% sa raman insarcinata.
Atat m-am stresat in utimii doi ani sa raman insarcinata(am incercat tot felul de metode gasite pe forum)incat am obosit. In ultima vreme nu m-a mai interesat deloc cand ovulez, cand trebuie sa prestez, asa ca nici nu stiu daca am prestat cand trebuia. Oricum maine dimineata mai fac un test si aoi dau fuguta la medicul de familie.
Pupici. Ai grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yrrol_13 spune:

Draga vero,

Sper din toata inima sa fii insarcinata, eu spre exemplu la fel nu mai aveam nici o speranta sa raman. dar intr-o zi sincer singurul simptom dupa care mi-am dat seama ca sunt gravida a fost... sanii erau de revista Play Boy, nu alta. si transformarea s-a produs la doua trei zile de la conceptie cred. Apoi am facut un test, apoi la 4 sapt m-am dus la medic. Si se pare ca Sanii nu m-au inselat, asa ca... dupa cum am mai spus.. bebe vine cand nu te astepti !
Va pupic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihavasoi spune:

Multumesc frumos, fetelor, pentru informatii si pentru sfaturi.O sa sun pe 1 septembrie sa fac o programare si mai vedem atunci ce o sa-mi spuna. Pana atunci...asteptam si va doresc sa fiti cat mai repede -dute.Va -icesc si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Buna fetelor!
Ce mai faceti?
Eu una sunt terminata. Azi am avut examen de gradul II la specialitate(engleza).Daca trec de asta maine mai am psihopedagogie oral.Azi am avut niste emotii f. mari..inca mai am..tb. sa merg la Gl. sa vad rezultatele...Plus ca sunt insarcinata, am caderi de tensiune, sunt slabita si mai am si o rinita alergica de ma omoara vara si acum mi-a curs si sange din nas.Vai de steaua mea...
Sunt tare cu sufletul la gat in asteptarea rezultatului si stiu ca emotiile nu fac bine la sarcina dar ..ce sa fac?
Sa-mi tineti pumnii!pls
Pupici
Paula
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yrrol_13 spune:

Iti tinem pumnii draga Paula, si eu sunt sigura ca vei fi castigatoare din cursa asta infernala. Brailencele sunt ambitioase.. si reusesc ce-si propun. Eu cred ca noi femeile suntem niste eroine oricum. Eu ma gandesc cu disperare ce voi face cand incepe scoala, si examene in iarna si servici, si delegatii in tara, poate si in strainatate, cu toate aste sper din suflet sa razbat. Si mie mi-e ingrozitor de rau in fiecare zi, greturi, voma, somn, arsuri.. tot tacamul, dar nu vreau sa ma plang. Vreau sa ma bucur, incerc sa fiu optimista poate asa Doamne Doamne ma vede si ma sustine. As fi distrusa sa se intample ceva rau..
Apropo, voi cand anuntati la servici de noua postura? daca sunt care au anuntat , care a fost reactia sefului? Cum ati formulat?

Va pupic si va doresc sa nu va mai fie rau... si lene...
Aveti grija de voi si bebe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Am terminat cu gradul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am luat 10 si acum pot sta linistita si sa-mi vad de sarcina!
Ce usurare...nu stiu cum am facu fatza....
Eu am anuntat deja la servici..ca sa stie..sunt in 14 saptamani.
Va pupicesc pe toate
Paula
14 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Felicitari, Paula!!!

Va pupik pe toate si aveti grija de burtici!!!

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Mergi la inceput