Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Magdala, cu masina de cusut, eu zic sa iei de la reprezentanta de undeva. Daca vrei sa-ti produca, trebuie sa fie buna, nu programe multe conteza ci sa coasa pe gros(ex blugi, piele) si sa aibe dublu transport, asa te ajuta sa cosi tot felul de materiale.
Pfaff e f buna, eu folosesc de ani de zile fara reparatii, costa mai mult dar face banii.
Luna noua, maine daca am timp, iti fac o poza a proiectului meu de diploma. Imi place ce faci.
Eu si uitasem prin ce forum era chestia asta, scuzati-ma fetelor.


cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Multumesc, cicina.

Cat despre site, asteapta sa il termin, caci deocamdata am pus niste vechituri de poze, caci doar pe astea le aveam pe calculator. Trebuia sa il testez cu ceva. Vreau sa fac o inginerie pentru tipare simple. Sa vedem daca imi iese.

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/nemracene/album?.dir=/1ecare2

Asta e proiectul facut tot cu aparatura Cad design. Cum eu mana libera nu am, ma ajut cum pot, dat ca aveam de prezentat tesuturi, model, manechin. Nu e cine stie ce, ca era dintr-o colectie de iarna si astia de pe aici prefera culori inchise. Dar voiam sa vezi ca se poate face orice prin multe programe.
Daca ai intentia sa incepi ceva, m-am interesat de program si costa in jur de 4000 euro pe an, pentru ca e cu cheie.
Nelamiriri? Sant la dispozitie si a celorlalte fete in privinta tiparelor si taliilor.

cicina

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Fa-ti pentru orice articol un tipar taglia 42 simplu de tot, dupa care poti jongla. Si-ti dau eu dezvolatri de talii si cum se fac taieturi, cute si altele.

cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Cicina, interesant in programul asta ca poti pune texturile la material Sa ne mai arati cand mai ai tu timp, ca e interesant tare. Multumim

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Cicina, care sistem CAD ai folosit?
In Italia cred ca e Lectra cel mai utilizat, dar de asta eu stiam ca e mai scump... Mie imi place si Gerber, dar e drept ca eu am folosit numai modulele de facut tipare/incadrari etc.
In romania este un soft care daca nu ma insel e bazat pe Lectra, dar e mai ieftin si cu meniul in romana. Se cheama Gemini, dar tot asa eu nu stiu decat de modulele pentru tipare/incadrari.
De la Optitex poti sa faci download la un softulet ( demo)care e dragut:
http://www.optitex.com/en/Products/3D_Runway_Designer
Succes si multa inspiratie!
Luna, super frumoase schitele tale!

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Multumesc Diana O sa va anunt cand termin. Deocamdata, am pus si eu pe acolo, ce am avut la indemana, ca sa vad cum merge partea de programare ce am facut-o pt site.

Azi am lucrat la a pune niste tipare. Inca nu e gata, dar va puteti da seama cam ce am de gand acolo. Ce ziceti? Merita efortul? Ajuta oare pe cineva ?

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Pai Lectra System Design e un modul din Lectra, nope? Si toate marile firme din aceasta arie au module diferite pt digitalizare si pana la implementarea in productie. Nu stiam ca Investronica e cel mai scump, tot ce se poate, dar si Lectra & Gerber au modulele astea. Cred ca devin usor offtopic, ca astea nu au legatura cu croitoria de acasa. Cu toate ca ar fi super eficient ( si ca o barfa am auzit cum ca s-ar gasi pe net Lectra& co. la preturi mult sub piata, dar nu stiu pe nimeni concret sa aiba..ma gandesc ca totusi nu-i simplu cu cheia aia)

-------------------
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Lectra nu se prea foloseste, fiind un soft destul de vechi. In schimb ceea ce a-ti vazut in proiectul pe care l-am facut este facut cu Lectra System Design, unicul care are posibilitatea de a scana materialul cu care vrei sa faci, si-ti apare cu textura reala. ( voi sa ma iertati daca anumiti termeni nu stiu daca in ro au acelasi sens, dat pt ca am facut scoala aici si nu stiu corespondentele in ro)
Gerber este foarte folosit de catre micile industrii, de la digitalizare( se face dupa un tipar model baza) pana la plasarea tiparelor pe materiale si calcularea pierderilor.
Si altul ( pe care trebuie sa mi-l aduc aminte) Investronica (spaniol)este folosit de catre marile industrii. Care asta e impartit in mai multe :
Lect: partea de digitalizare
Investmark: partea de tipar si dezvoltarea marimii, sau eventual corectare
Util: unde dai reguli la dezvoltare( asa fiecare societate si le face pe ale ei)
Genma: creaza tiparului de la 0
Marka:plasamentului pe tesut
Asta e cel mai scump pentru ca e destul de complex.
Am deschis optitex si e ceva asemanator cu Investronica.



cicina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Tocmai am terminat partea de programare pentru ingineria de care va vorbeam. Am facut calculator online de tipare . Doar ca tebuie sa pun acum si tiparele Am pus doua deocamdata. Le gasiti la sectiunea Acul Foarfeca si Ata - Fuste. Sa imi spuneti ce parere aveti

Ma duc si eu acu la somnic. Noapte buna.

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput