Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by magdala

Buna fetelor!
Va urmaresc de ceva timp, insa pana acum nu am indraznit sa intru in discutie, deoarece sunt novice in ale croitoriei.
Insa urmarindu-va mereu, mi-a intrat in cap ideea de a-mi cumnpara si eu o masina de cusut si dupa studiat continuu pe net diferite tipuri de masini de cusut, am intrebare, daca vreti sa ma ajutati, pls.
Imi pot cumpara o masina de cusut Singer, de la Metro, sau pot face comanda de una Brother de pe site-ul lor , mai ieftina decat prima.
Problema apare atunci cand ma intreb pe care sa o iau, pe cea pe care o pot testa(singer - cu 18 programe) sau pe cea mai ieftina, de pe net, care are 35 programe si care imi va fi adusa acasa de un curier, fara posibilitatea de a o testa.

Va rog mult ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc mult. si fetelor croitorese.

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi
Avem si site
Magda & Claudiu
Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!


eu intai nu m-as repezi la pret.As studia sa vad putin mecanica masinii.De ex. daca are angrenajele din plastic ori metal daca sunt din metal din ce fel.daca au tijele teflonate.daca sunt un pic mai grele ca sa aiba stabilitate la cusut in viteza si sa nu plece cu tot cu mobila.Daca sunt fabricate in tara de origine a firmei sau in china sub patent.Mai putin conteaza nr. de programe pt. mine Mi-ar trebui o cusatura dreapta ,o butoniera si un cusut elastic .Daca are ceva in plus sigur nu strica dar n-as suferi fara ,doar sa fie masina fiabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by midasnu

Nu am apucat sa-mi croiesc bluza (ca tot vine cate cineva cu scurtat de fuste sau mai stiu eu ce urgente), in burda asta noua este o camasa si cred ca pe-aia o s-o fac din fafta (in burda scrie ca este din satin).
Mi-au placut fustele din noua burda, au si un model de pantalon barbatesc (eu ii fac pantaloni sotului - din burda de anul trecut), camasa pe care vreau sa o fac (acum cam astea imi vin in minte ), revin.
Oricum abia astept sa-mi fac timp si pentru ale mele.




mercic de pont...ma duc sa o cumpar...si.a facut sotul la o croitoreasa pantalonii ca io am zis ca n.am curaj sa ma bag...arata super bine...dar m.a enervat ca nu i.a surfilat pe margini (decat de mana...) si trebe acum sa.i pun io la masina sa.i surfilez ca sa nu se destrame...dar acum dc fac rost de tipar m.as baga sa incerc sa.i fac io pantaloni...

Va invit la Marsul ROZ AVON impotriva cancerului la san!http://www.avoncosmetics.ro/PRSuite/info/aboutCommunityList.jsp?index=0&item=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

quote:
Originally posted by magdala

Buna fetelor!
Va urmaresc de ceva timp, insa pana acum nu am indraznit sa intru in discutie, deoarece sunt novice in ale croitoriei.
Insa urmarindu-va mereu, mi-a intrat in cap ideea de a-mi cumnpara si eu o masina de cusut si dupa studiat continuu pe net diferite tipuri de masini de cusut, am intrebare, daca vreti sa ma ajutati, pls.
Imi pot cumpara o masina de cusut Singer, de la Metro, sau pot face comanda de una Brother de pe site-ul lor , mai ieftina decat prima.
Problema apare atunci cand ma intreb pe care sa o iau, pe cea pe care o pot testa(singer - cu 18 programe) sau pe cea mai ieftina, de pe net, care are 35 programe si care imi va fi adusa acasa de un curier, fara posibilitatea de a o testa.

Va rog mult ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc mult. si fetelor croitorese.

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi
Avem si site
Magda & Claudiu
Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!



Depinde de cat esti dispusa sa investesti intr-o masina.Poti lua de la Metro dar nu sunt stralucite.De pe net nu te sfatuesc pt. ca nu ai posibilitate s-o testezi.In privinta angrenajului sunt slabe sperante sa mai gasesti vreuna fara plastic.
Sunt doua firme pe care eu le agreez,Brother si Paff.Am avut modele mai vechi de la ei si sunt f. fiabile,mai ales cele de la Paff.Au reprezentanta pe bulevardul cu cinematografe,nu stiu cum se numeste,de la Universitate spre Cismigiu,pe partea stanga.Brother au reprezentanta undeva la p-ta Alba Iulia,putin mai sus spre p-ta Muncii.
Cat dai atata face.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, Pfaff este muuuult mai buna decat Brother. Eu am vazut demonstratii la amandoua.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna din nou, fetelor! Va multumesc foarte mult pentru parerile voastre, ati fost foarte dragutze ca mi-ati raspuns.
Din pacate eu sunt din Constanta, si intr-adevar am fost la Metro sa ma uit de masini de cusut - au doar Singer si Hyundai , caci prin alta parte nu am gasit. Aici se pare ca este foarte saraca oferta, si vroiam sa va intreb ce parere aveti despre masinile de cusut Singer. Ca altceva nu am gasit decat Hyundai, si in mod uimitor, pe site-urile straine nu gasesc nimic despre ele... si nu-mi inspira incredere. Eu stiu despre Singer de la matusile mele, dar am inteles ca masinile de cusut de acum nu mai sunt atat de bune ca cele vechi. Nu voi face din croitorie o meserie, vreau sa o iau pentru mici proiecte in casa si chestiutze pt fetitza mea - de aceea caut si cu cateva cusaturi decorative, dar imi va trebui ca sa cos si materiale mai groase precum denimul. si nu stiu ce sa fac .

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi
Avem si site
Magda & Claudiu
Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

quote:
Originally posted by LunaNoua

Magda, e f bun Singer pentru ce vrei tu Spor la treaba si la idei multe

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?


Multumesc mult. M-ai linistit.

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi
Avem si site
Magda & Claudiu
Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Magda, e f bun Singer pentru ce vrei tu Spor la treaba si la idei multe

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Gata, am terminat pantalonii sotului ieri (mi-a luat cam 2 ore). Au iesit super bine, chiar ii plac mult. Pentru astia, primii, am luat material mai ieftin (minimat=5 lei m) de proba, sa vedem cu se simte cu iei. Eu dupa ce scot tiparul prima data il surfilez, apoi il cos direct, nu fac de proba nimic, prefer sa descos daca este vreo problema (foarte rar probleme, cred ca mai des la sacouri).
Eu am masina de cusut Hyundai, de 1 an jumatate si am cusut la ea, eu zic mereu ca si-a scos banii (4mil 800), ma rog la cati bani am avut eu la momentul respectiv (din somaj) eu zic ca este bine.

Spor la lucru, sa ne spui ce masina ti-ai luat si cum au iesit pantalonii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

midasnu, chiar ca e interesanta burda de oct Din ea ai scos tiparul de pantaloni barbatesti ?

Deea
Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Da, din ea, sotului meu i-am scos marimea cea mai mare (parca 54) si nu i-am lasat rezerve la taiat (dupa masuri avea 52), totusi cred ca pe picior ar trebui sa-i las 1 cm rezerva sa vina putin mai larguti. Oricum au iesit super bine (avand in vedere ca era un chin pana isi gasea pantaloni in comert...mai ales croiala nu i se potrivea, era stresul de pe lume!). Acum este foarte fericit ca ii fac eu pantalonii si nici nu vrea sa mai auda de cumparat (si ies si mult mai ieftini).

edit: nu i-am facut cu manseta pentru ca nu-i plac (deocamdata).
In burda 10/2005 au pus un tipar de raiati si pana acum pe-aia i-am facut.

Mergi la inceput