Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Daca vreti sa vorbim pe mess, ID-ul meu e fatamuntilor.

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Deea, multzam fain de sugestii! Chiar acum am vorbit si cu fetele de la "art&crafts" si la fel spuneau, sa le pun pe fund un carton sau ceva. Sa stii ca si eu ma gandeam la asta dar nu stiu exact cum sa fac sau ce sa pun. Pt ca ma gandesc si la faptul ca, la un moment dat, posetele se vor murdari si vor trebui spalate, asa ca se exclude cartonul, nu?Offf! Dar gasesc eu o solutie, nu ma las
Spor la treaba!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Nu carton. Folie de plastic.

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Si eu mi-am facut o geanta din raiat cu buzunare pe care le inchideam cu capse (am gasit capse care se cos), si de la inceput am lipit cu fierul de calcat intaritura mai groasa si pe fund eu i-am pus carton (la momentul ala m-am gandit ca descos captuseala si desfac cartonul), dar i-a placut asa de mult prietenei mele ca i-am facut-o cadou! sus avea fermoar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

aaaaaaaa, si am uitat sa va zic: astazi a aparut noua burda 10/2006, este foarte interesanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Deea, multzam fain de idee.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by midasnu

Buna fetele, si eu lucrez din burda, pentru mine, dar si pentru altii am lucrat (nu din burda): am facut unui copilas la serbarea de sfarsit de an un costumas de arici, prietenei mele ii mai lucrez pantaloni, sefei cate ceva (am noroc ca a lucrat si ea croitorie si imi explica si cum sa fac, numai ca acum nu o mai suporta :( ).
Pe mine m-ar interesa daca este cineva disponibila sa vorbim pe messanger despre croitorie.
Acum mi-am luat tafta pentru o bluza (camasa) si nu stiu daca am facut alegerea care trebuie...ca nu prea am idee cum s-o fac. Care ati facut asa ceva, va rog sa-mi ziceti si mie modelul
P.S. eu sunt din Buzau
Daca ai mailucrat de ce ti-e greu sa stii daca ai facut alegereea potrivita?Ai incredere in flerul tau si mai departe da cu burda inainte ca mai bine decat ea nu te lamureste nimeni. Eu am lucrat bluze din taftale de tot felul subtiri ,groase,elastice ori rigide,creponate ori netede.Deci ce te intereseaza anume?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Midasnu, taftaua se lucreaza usor De ce sa nu fi facut alegerea care trebuie ? Ce anume de model vrei ?

Ziceai de burda noua. Ce ai gasit interesant ?

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Nu am apucat sa-mi croiesc bluza (ca tot vine cate cineva cu scurtat de fuste sau mai stiu eu ce urgente), in burda asta noua este o camasa si cred ca pe-aia o s-o fac din fafta (in burda scrie ca este din satin).
Mi-au placut fustele din noua burda, au si un model de pantalon barbatesc (eu ii fac pantaloni sotului - din burda de anul trecut), camasa pe care vreau sa o fac (acum cam astea imi vin in minte ), revin.
Oricum abia astept sa-mi fac timp si pentru ale mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdala spune:

Buna fetelor!
Va urmaresc de ceva timp, insa pana acum nu am indraznit sa intru in discutie, deoarece sunt novice in ale croitoriei.
Insa urmarindu-va mereu, mi-a intrat in cap ideea de a-mi cumnpara si eu o masina de cusut si dupa studiat continuu pe net diferite tipuri de masini de cusut, am intrebare, daca vreti sa ma ajutati, pls.
Imi pot cumpara o masina de cusut Singer, de la Metro, sau pot face comanda de una Brother de pe site-ul lor , mai ieftina decat prima.
Problema apare atunci cand ma intreb pe care sa o iau, pe cea pe care o pot testa(singer - cu 18 programe) sau pe cea mai ieftina, de pe net, care are 35 programe si care imi va fi adusa acasa de un curier, fara posibilitatea de a o testa.

Va rog mult ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc mult. si fetelor croitorese.

Mami Magda si scumpa Rafaela
noi
Avem si site
Magda & Claudiu
Sa lupti si sa cauti, sa gasesti si sa nu te lasi doborat!

Mergi la inceput