Despre croitorie - sfaturi si idei

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by daveco

[quote]Originally posted by alinaxeni

Ma miram eu sa fie asa ieftina.Tot ce am vazut pana acum era peste 80 mil.Pana la urma care era pretul?

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.
[
/quote]
Vai de mine!era 160 mil. da' cu leii astia grei am bagat-o pe maneca.



si pe mine ma tenta...dar e 160 mil. rol si doar brodeaza...se leaga la compu si faci modelele pe compu...e interesanta rau......dar se merita doar dc iti faci firma de broderii...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

quote:
Originally posted by daveco

[quote]Originally posted by alinaxeni

Ma miram eu sa fie asa ieftina.Tot ce am vazut pana acum era peste 80 mil.Pana la urma care era pretul?

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.
[
/quote]
Vai de mine!era 160 mil. da' cu leii astia grei am bagat-o pe maneca.



si pe mine ma tenta...dar e 160 mil. rol si doar brodeaza...se leaga la compu si faci modelele pe compu...e interesanta rau......dar se merita doar dc iti faci firma de broderii...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana



nici cu firma nu cred ca renteaza ca n-ai productivitate si dimensiuni mari.Poate pentru o firma foarte mica .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Hai sa va dau idee de afacere.
Cumperi masina,faci o oferta cu preturi decente si o distribui la toate magazinele din Bucuresti.Sunt multi care vor sa-si scrie numele firmei pe echipament dar nu prea au unde si nu vine nimeni sa-i roage.
Azi am fost la Modexpo si m-am imbolnavit cu nervii.Materiale,masini,tot ce vrei doar bani sa ai.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daveco spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Hai sa va dau idee de afacere.
Cumperi masina,faci o oferta cu preturi decente si o distribui la toate magazinele din Bucuresti.Sunt multi care vor sa-si scrie numele firmei pe echipament dar nu prea au unde si nu vine nimeni sa-i roage.
Azi am fost la Modexpo si m-am imbolnavit cu nervii.Materiale,masini,tot ce vrei doar bani sa ai.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.


ce misto ca stati in bucuresti !am citit si eu de expozitia asta internationala da'....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Buna fetelor !

Bine v-am gasit !!

Iaca si eu cu de-ale cusutului. Eu is din Brasov. Mai e cineva din Brasov? Tare mult mi-ar place sa ma conversez si eu cu voi, sa mai schimbam niste pareri in domeniu.

Pentru mine croitoria e un hobby la care lucrez mult. 4 ani am si trait din cusut pentru altii. Era cat pe aci sa imi deschid o mica firma, dar, am primit un bebe intre timp, asa ca visul cu firma s-a amanat. Acum cos pe balcon, unde mi-am instalat doua hardughii industriale. Mic spatiul, dar asta e. Si mai vine si iarna, si sa vezi ce frumos o sa cos eu cu degetele inghetate

Am invatat croitorie singura, citind carti, burda, cusand pentru mine, si MAI ALES studiind hainele prin magazine. Eu prin magazinele de haine nu prea am stat la cumparat .. ci la studiat ... cum e pus gulerul.. cum e cusuta manseta... cum e aplicata aia si asta .. si tot asa. Acum "trag clientele" de mine sa le mai fac cate ceva, doar ca eu nu mai am timp. Am o minune de fetita de 8 luni, si ea este momentan prioritatea numarul 1.

Anul acesta termin Scoala de Arta la Design Vestimentar. Anul trecut am participat la un concurs in Brasov, organizat pentru tineri designeri. Am prezentat 3 tinute, care au fost apreciate de Botezatu ca "cea mai buna colectie avangardista". (e o diploma mica, dar care pentru mine conteaza mult). Puteti vedea si poze cu tinutele prezentate in linkul de la semnatura., la albumul design.

Momentan, dau sfoara in tara sa colaborez cu cineva in domeniu, caci la propria firma, am cam renuntat. Mai ales cu UE asta... nu mai e asa simplu

Va pup pe toate, si bia astept sa mai vorbim

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Am vazut ca ati cautat florare. Nu se mai gasesc in librarii. Eu am gasit un set foarte util de linii pentru croitorie, si drepte si curbate, si echer .. si tot ce trebuie ... cam 300 mii parca, la depozitul SAM. Cine e din Bucuresti, stie unde

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Despre pantalonii care le fuge dunga, care se rasucesc. Foarte important la executarea pantalonului:

La croit:
- partea din fata, suprapusa pe partea din spate, sa fie egala la lungime
-se croieste pe lungul materialului. tivul pantalonului (tiparul) sa fie perfect perpendicular pe lungimea materialului.

La cusut:
- se urmareste tot timpul ca materialul de dedesupt sa nu se intretina. Adica, la sfarsit, partile fata-spate sa se potriveasca perfect la lungime.
- se coase DOAR cu partea din fata a pantalonului deasupra, atunci cand suprapunem partile pentru cusut.

sper ca va e de folos

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Deea, eu sunt din Brasov dar acum locuiesc in State.
Ti-am admirat minunea, Dariuca, sa-ti traiasca. Car e de faina...

Despre croitorie... Eu am inceput acum vreo 14 ani cand mi-am facut dintr-o patura, o haina de iarna, dupa un tipar din Burda. Nu iti spun ce fatza a facut mama cand a vazut ca am luat patura de pe fotoliu Draga de ea! Si cam tot la stadiul de burda sunt, adica fac hainutze pt mine, nu m-am riscat sa fac pt altcineva.

In schimb imi place sa fac tot felul de kestii. Daca arunci o privire in semnatura mea, la Handmade by Alina, la pagina 2 o sa gasesti posete facute de mine. Cusute si tricotate. Acum ma gandesc sa incep sa le si vand dar cred ca ar arata mult mai bine daca le-as pune si o panza tare intre captuseala si material. Tu ce zici?




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Buna Alina.

Eu zic ca ar arata mai bine daca le-ai da o forma mai umflata, sa nu fie asa plate. Panza tare e bine venita. Poti sa pui panza din aceea care se foloseste la perne, sau .. gasesti tu o panza tare. Dar, eu le-as vedea mai aspectoase, daca ar fi mai umflatzele. Sa le faci cumva cu fundul rotund, patrat, etc ... cu chestii care atarna de ele, chiar si buzunare exterioare, iesite in relief, crete, volane, ciucuri.

Spor la treaba!

, Deea si Raza mea de soare, Daria - 6 ian 2006

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele, si eu lucrez din burda, pentru mine, dar si pentru altii am lucrat (nu din burda): am facut unui copilas la serbarea de sfarsit de an un costumas de arici, prietenei mele ii mai lucrez pantaloni, sefei cate ceva (am noroc ca a lucrat si ea croitorie si imi explica si cum sa fac, numai ca acum nu o mai suporta :( ).
Pe mine m-ar interesa daca este cineva disponibila sa vorbim pe messanger despre croitorie.
Acum mi-am luat tafta pentru o bluza (camasa) si nu stiu daca am facut alegerea care trebuie...ca nu prea am idee cum s-o fac. Care ati facut asa ceva, va rog sa-mi ziceti si mie modelul...

P.S. eu sunt din Buzau

Mergi la inceput