Sezatoarea canadiana (42)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:



fetele,ce ziceti de frigul asta?!?!

moamaaaa sa va spun una.Mi-a venit factura de la hydro atat de "mica" incat am zis ca sigur am nevie de ochelari ca am inceput sa nu mai vad bine
Am o intrebare: cat de cald faceti voi in casa? si facurile de "hydro" sunt facturi soc?

ange,mamica de 2 ori

[/quote]

ange, si eu m-am socat tare... 750 mi-a venit ultima factura (fara plan, ptr 2 luni).Si facem 22 grade peste tot, acum am redus in basement la 19, ca coborim o data pe saptamina acolo.

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Vreau si eu adresa lui ochinegri, pleaseeeeee

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

podeanu,aha! deci nu sunt singura socata cu hydro.Nici eu nu pot sa las sub 22° ca-mi simt nasul rece si mainile beton
Asa ca nu-mi ramane decat sa ma consolez cu ideea ca primavara e pe aproape.Acum sarim de la -30° la +30 peste 5 luni

mimitete,merci pt. info.
O sa dam o fuga in wek. pe acolo poate aranjam ceva pt.iarna viitoare ca ma gandesc ca-i deja tarziu acum sa inceapa.Eu ma gandeam sa mergem cu ea sa-i luam cateva ore sa vedem daca-i place si daca va dori sa continue.
Echipamentul o sa ni-l recomande monitorul sau au grija cei de "sport expert" de noi?
Pana la minus cate ° poti sta pe partie in vantul ala fara sa devii statuie de gheata?Au vreun barem de temp. ceva?
Si spuneai ca pt. par putem lua zinc.Sunt tareeee interesata.Cum se ia zincul asta,in vitamine sau in tablete pur si simplu?

craitza,pai haide sa facm un club al chelioaselor.Eu pana nu mi-o cade si ultimul fir de par nici vorba sa ma tund.Am asteptat sa-mi creasca parul atata timp si acum cica sa ma tund daca vreau sa nu raman cheala
Pe doctorita Dobrescu o gasesti la clinica d epediatrie de la St.justin.Incearca sa suni la clinica si sa-ti iei consultatie.Am inteles ca este "plina" si ca sansele sa treci peste secretarele alea sunt minime.Dar sa fiu in locul tau as incerca si le-as stresa cu tf. pana ar ceda nervos si mi-ar da o consultatieBafta.

craitza,aici daca copii nu au tuburi in urechi au pompe de astm.asta e la moda acum in Quebec!
Nu te necaji.Toate se rezolva.Eu stau acasa cu Robert(2 ani si 9 luni) tot din cauza sanatatii fragile...El mi-a facut 2 pneumonii si vre-o 5 bronsite intr-o singura iarna
Si eu l-am retras de la gradi si m-am retras si pe mine in acelasi timp insa sincer vorbind nu este cea mai buna solutie.
E musai sa gasesti un pediatru bun.sanatate maxima.

llaura,merci frumos.O sa merg cu notitza la farmacie sa caut.Spun fetele pe aici pe forum ca tratamentul cu ricin+galbenus+vitaminaA face minuni la par.Sper sa fie asa.

ange,mamica de 2 ori

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mi se face o lene colosala cand ma gandesc sa imi pun toate amestecurile ,pomezile si aberatiile in cap. Probabil pentru ca parca imi cade mai putin. Cand adunam cu pumnul din cada am fost la doctor, care mi-a recomandat plimbari lungi si lecturi usoare, cica as fi fost stresata. Am mai fost eu la doctorul ala (Dr. Moon) si cu alte probleme si tot diagnosticul asta l-am capatat.
Vestea proasta e ca eu m-am tuns. Deci succes la uleiul de ricin. Bunica mea credea cu tarie in calitatile ceaiului de urzici, dar de unde urzici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Fetele (cele cu problema caderii parului),
Eu tot asa, in primele 3 luni aici am avut senzatia ca nu o sa-mi mai revin niciodata, adunam cu pumnii parul din cada
si mai nasol era ca gaseam cocoloase intregi printre lucrusoarele fetitei: atunci am aplicat solutia drastica, m-am tuns la 3 cm. si am aplicat de 2 ori pe sapt. macerat de usturoi in gaz.
Se iau 10 catei, se zdrobesc si se toarna peste o sticluta de gaz (cam 250-300gr.) Dupa ce lasati la macerat 10 zile, aplicati cu un tampon pe pielea capului si lasati min. 3 ore apoi spalati si clatiti bine.
Gazul eu l-am luat de la Canadian Tire (se numeste citronella) de la raionul de corturi (cum s-o fi numind).
Parul nu a mai cazut si cand a crescut, a inceput sa creasca ondulat. Asa il aveam inainte de a incepe tratamentele de fertilitate cu hormoni, in urma cu ani buni.
Nu a fost o simpla intamplare, si barbatu-meu dupa 3 aplicari din acest macerat a constatat ca i se increteste parul.
Incercati, nu aveti de pierdut...

http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamar spune:

Imi dati si mie adresa lui ochinegri, pls? si e "safe" sa trimit bani (cash) in plic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Corina,
Mai stii ceva de Lili ?

http://community.webshots.com/user/andreeabianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ange, e bine sa incerci sa vezi daca ii place la ski. Cursul de "initiation ski" are si skiurile/bocancii in pret.
E important sa nu fie f frig (nu ca azi!) si sa fie bine imbracata.
Noi am investit o suma frumusica numai pe hainele de ski si cum eu sint extrem de friguroasa (eu tin casa la 23C si tot nu mi se pare foarte cald) am cumparat haine care sa reziste la -40 asa ca imi curgea apa pe mine in ianuarie cind erau +2C.

Dupa ce va lamuriti daca ii place sau nu, o inscrii la anul la curs dar trebuie sa suni in octombrie ca sa gasesti locuri in zilele si la orele la care vrei tu. Eu nu recomand cumparatul skiurilor la copii caci oricum trebuie sa le schimbi in fiecare an la virsta asta. Sint destule magazine (f multe in Laval) care inchiriaza echipamentul pe sezon si sint skiuri purtate numai un an sau doi. Altii cumpara echipamentul si il returneaza dupa un an. Sports Experts (si alte magazine) are un program pt juniors si iti plateste pina la 50% din valoarea lor initiala. Fiecare decide ce e mai bun pt el ca nu exista solutie universala. Tine mult si de dedicatia parintilor caci nu e usor sa te trezesti simbata dimineata, sa-i urci pe toti in masina, conduci cam o ora, cara tot echipamentul, imbraca-i,etc. Odata ce esti pe pirtie e magnific, greu e sa te urnesti sa ajungi acolo.

Am auzit ca in Laval este si un fel de "centre de la nature" unde iti da echipament si e o pirtie mica unde copiii pot invata sa skieze.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

In legatura cu caderea parului la mine singura care a functionat este un sampon KLORANE cu quinina si vitamina B pe care comande de pe net
Uite aici un link
http://www.fexweb.com/marketplace/rejuvenate_lifeless_hair.shtml

Sint atit de multumita de el ca de 3 ani nu am mai schimbat samponul si nici nu mai am probleme cu caderea parului.


Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gtexro spune:

Buna,

quote:
Originally posted by Lorelai

gtexro, sfatul meu e sa termini PhDul, cit de repede, si apoi sa-ti cauti job. acum sint asa de multi cu master si orice scoala in plus ajuta. e tentant sa incepi lucrul dar daca apuci sa lucrezi nu prea iti mai arde de scoala si te intinzi fara rost. iti spun din experienta personala, am inceput lucrul inainte de defense si mi-a mai luat inca un an dupa sa termin teza. credeam ca nu se mai termina, la un moment dat ma batea gindul sa renunt, eram ocupata cu lucrul si altele ca nu aveam timp de teza. daca iti si place ce faci la servici e si ami greu sa te mobilizezi.




Da, recunosc ca studiile si-au pierdut din importanta de cand am copilul si m-ar tenta un job dar stiu si ca off-campus e foarte greu (abia imi ajunge timpul acum, nu imi imaginez cum ar fi sa mai si lucrez full-time). Asa ca fac un "compromis" (zic eu):las lucrurile sa curga si o sa ma mai gandesc la asta doar in caz ca se intampla sa-mi pice sub ochi vreo oferta de nerefuzat (he, he; de parca ofertele astea m-ar cauta pe mine personal). Cred ca intuiesti ca nu dau prea multe sanse tentatiei. Da' cine stie, mai vedem...

Numai bine tuturor,



Dana

Mergi la inceput