Sezatoarea canadiana (42)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Tot vroiam sa va intreb ce site-uri folositi sa trimite-ti SMS-uri in tara.Nu ma intereseaza neaparat sa fie gratuit.

Si mai vroiam sa va intreb in Toronto sint cinematografe de copii?

Ira sotul tau nu are nici un motiv sa fie suparat sa treci de 2 interviuri este foarte bine inseamna ca are sanse foarte mari sa-si gaseasca altceva.
Eu nu-ti pot spune din experienta mea ca eu sint foarte norocoasa cu joburile dar sotul meu odata atrecut de 2 interviuri si totusi nu a fost acceptat ca a avut probleme(neasteptat) la verificarea referintelor.

Ange aici nu platesti exact cit ai consumat ci se face o medie a lunilor anterioare care se actualizeaza periodic
Eu cind m-am mutat aici imi soseau facturile bazat pe consumul fostilor proprietari iar dupa ceva timp au inceput sa soseaca mai mari , Duble
Totusi eu nu platesc mult vreo 150 iarna



Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

oana,ira,noi mergem la film aici in Laval la "Colossus" si "Gutzzo".
"Colossus" este superb.Este un cinema nou,modern langa "Cosmodom" pe aut. 15 N.Merita sa va deplasati pt. un film
Ultimul film a fost "Eight below" inspirat dupa o poveste adevarata.Este fain filmul.Mergeti.Uite aici sa va conving http://disney.go.com/disneypictures/8below/index_main.html

Danamario,si aici poti sa-ti alegi planul "esalonat pe luni" .Asa am si avut cand ne-am mutat dar eu "inteligenta" ma deranja ca plateam putin pe luna si am cerut sa platesc la 2 luni atat cat consum
Probabil am sa schimb programul.Deocamdata am impus "embargo" in casa.Am scazut temp. cu un ° in casa(si brrrr.parca-i frig),am oprit orice luminita exterioara,in casa inchid luminile care ard degeaba,spal si usuc o singura data pe saptamana(pana acum si 2 tricouri de aveam le aruncam imediat in masina),etc

mimitete,unde mergeti voi la ski?as vrea sa o duc si eu pe Maia mea saptamana asta(saptamana de vacanta) sa-si puna skiurile in picioare si nu stiu unde si cum sa procedez.

ira,faina "faza" cu biserica.sa-mi spui unde ca vreau sa merg si eu
Cat despre "esecul" colegului nu fiti necajiti.Trece totul acolo la rubrica "experienta canadiana"
Asta-i inceputulBafta si merci pt. incarcator

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buna dimineata la toata lumea. fetele din ON si QC, cum supravietuiti frigului? erau -30C cu vintul cind am plecat azi dimineata de acasa. m-a mincat in... sa vin la servici, nu e nimeni pe aici, toti colegii mei lucreaza de acasa.

ira, sorry pt jobul sotului. vine el cit de curind, macar face experienta la interviuri.

ai incercat sa cauti DVD-urile pe amazon.ca sau chapters.ca?

gtexro, sfatul meu e sa termini PhDul, cit de repede, si apoi sa-ti cauti job. acum sint asa de multi cu master si orice scoala in plus ajuta. e tentant sa incepi lucrul dar daca apuci sa lucrezi nu prea iti mai arde de scoala si te intinzi fara rost. iti spun din experienta personala, am inceput lucrul inainte de defense si mi-a mai luat inca un an dupa sa termin teza. credeam ca nu se mai termina, la un moment dat ma batea gindul sa renunt, eram ocupata cu lucrul si altele ca nu aveam timp de teza. daca iti si place ce faci la servici e si ami greu sa te mobilizezi.

mona_b, verisoara sotului sa se uite la http://romanians.bc.ca/modules/smartfaq/category.php?categoryid=12. nu e specific pt ontario dar poate ajuta.

ange, noi in casa tinem 21-22C si factura la gaze e pe masura. platim cit consumam, am ales sa nu platim suma fixa pe luna, in felul asta stim exact ce si cum. toate facturile (gaze, hydro si apa) s-au dublat de cind s-au nascut fetele desi incercam sa facem economii cit putem (wash/dry o data pe sapt 2-3 loads, becuri stinse etc).

danamario, 150 pe luna iarna nu mi se pare mult. luna trecuta am platit 320 numai la gaze. la hydro nu stiu cit a venit factura. nu ma uit ca mi se face rau, il las pe sot sa plateasca billuri.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Lorelai,acum vazui ca pe fetita ta o cheama Maya ca si pe a mea
Numai ca Maia mea se scrie cu "i" si a ta cu "y".Prea mica diferenta
Merci pt. raspunsul cu "hydro".Am crezut ca exagerez eu dar constat ca asa "piperate" vin facturile la toata lumea.Anul trecut am avut centrala pe ulei si nu ne-a "ars" chiar atat de tare.Anul asta am trecut pe electric si la 2 luni pulsam la "hydro" 750$

si la noi e friggggg...-28°...
oare cand pleaca iarna asta odata ca am disperat?!?!

DanaMario,de pe yahoo parca se trimit sms-uri.

fetele,aveti idee cum se numeste uleiul de "ricin" in fr. sau engl.?
stiti cumva daca se gaseste aici in farmacii? dar vitamina "A" fiole?
Vreau sa incerc un tratament naturist contra caderii parului si-mi tebuie astea 2 "produse"
Voi aveti probleme cu cazutul parului?Eu in curand raman cheala...

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

Salutare, fetele !
Ange si OanaGabriela am citit ca ati tratat copii pt otita la acest doctor Minune numit Dobrescu. Cum dau de el ?
si ce este aceasta APO-SULFATRIM o solutie de pus in ureche sau de dat pe gura ; mie imi suna a trimetrolin+inca_ceva=biseptol. Fie-mea n-a facut decat 2 otitte dar a doua n-a vrut sa se vindece cu nimic si mi-au operat-o la ORL si i-au pus niste tubusoare in urechi sa dreneze puroiul. Iar baiatul cel mare n-a facut decat 2 -3 otite in viata lui pentru simplul motiv ca nu l-am dus la nenorocitele de gradinite ci am platit o femeie acasa. Anul asta a fost primul la gradi si intr-adevar a facut 3 otite cat a facut in toti ceilalti ani la un loc.
Si traiasca sistemul de sanatate quebecos !!!, ca de tratat ne tratam copii tot in Ro sau dupa sfaturile doctorilor romani !!!
Va pup,
A, si cum fac s-o ajut si eu pe fata care are pb cu baietelul cel mare (autism daca nu ma insel...)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

fii fara grija Ange ca n-o sa fii singura cheala ! Eu o sa-ti tin companie ca mi-a cazut parul intr-o veselie si dupa prima si dupa a doua sarcina ! Si continua sa-mi cada ... cica si duritatea apei din Ca ar avea un cuvant de spus la treaba asta ...

Cat despre caldura din case/apartamente eu daca scade temp sub 23 de grade in casa e de rau asa ca facturile la Hidro erau piperate si cred ca au ramas tot asa ...de vreo 5 ani caldura e inclusa in chirie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ricinul e castor-oil plant si uleiul de ricin e castor oil...in franceza nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

Ange, stai linistita ca nu esti singura, te acompaniez in club ca si eu in curand o sa fiu cheala. Mi-a cazut parul la greu si dupa prima sarcina si dupa a doua si continua sa-mi cada. asa ca ... Cica si duritatea apei din Ca ar avea ceva de spus la faza asta.
Cat despre caldura din case/apartamente, la mine daca scade temp sub 23 de grade e de rau . D-aia la servici am 2-3 pulovere pe scaun si factura la Hydro a fost si cred ca este in continuare piperata (de vreo 5 ani caldura este inclusa in chirie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ange, noi mergem la Mont St Olympia care e f aproape dar pt incepatori mie mi se par instructorii de la Mont St Bruno cei mai fraguti.

Indiferent ce alegi sa specifici atunci cind faci rezervarea ca este copil si ca iti trebuie cineva cu experienta cu astia mai mici.
Ai mei sint in cursuri de grup dar anul trecut i-am luat lui David ore private si in functie de instructor ori ii placea la nebunie ori plingea si nu vroia sa faca nimic. Maia ta e mai mare decit el asa ca nu o sa ai problema de "atitudine" dar conteaza mult sa-i placa din prima si sa nu-i fie frica ori asta tine mult de instructor si de felul cum abordeaza. Si inca ceva,sa nu stai pe linga ea, te uiti si tu din departare.

Sora-mea care e doctor zice sa luam Zinc daca ne cade parul. Face bine si la piele (pt cei care au eczeme) si la unghii.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Ira imi pare rau ca nu m-ai inteles.Eu nu am zis ca nu se ajuta romanii de peste tot si chiar vad ca suferiti alaturi de fetele de aici si de cand am intrat pe acest forum toata ziua ma gandesc la ce se intampla cu unele dintre voi.Eu chiar ma lupt in sinea mea cu aceasta mentalitate cu care vor unii oameni sa ma obisnuiesc.Eu stiu ca romanii nu sunt rai si oamenii decat unii poate.Sunt oameni intre oameni.De fapt cred ca chiar cei care mi-au expus aceste idei sunt romani rai.Asta e tot ce am vrut sa zic.Si imi pare ff rau de ce i se intampla lui Ochinegri.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput