Sezatoarea canadiana (42)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Oanagabriela,si maia mea afacut otite cu zecile.Si astea toate in primele 2 ierni de Canada si tot dr.Dobrescu ne-a facut bine.Avem 4 ani de cand Maia nu a facut nici mar o singura otita
De audiograma sunt si eu interesata.Cateodata am senzatia ca nu aude.O strig de 3 ori pana-mi raspunde.Asta cand este concentrata pe un lucru.cand o strig si este ea direct implicata raspunde imediat
Dar pt. linistea mea as vrea sa-i fac si eu.
Oana,deci unde spui ca se face?

aseara am fost la film cu totii.Inclusiv cu Robert care nu are nici macar 3 ani.Dupa ce si-a terminat punga de floricele si sucul a inceput sa misune prin salaNoroc ca a fost vineri seara si nu era sala plina.
Am vazu "8 en dessous".E tare frumos.sa mergeti dar nu cu copii sub 5 ani.Robert a urlat de cateva ori...nu era pt. el filmul.Cand am plecat de acasa am plecat sa vedem "Georges le petit curieux" dar in final am ajuns la altul...

participi si eu la solidaritatea vostra dar va rog sa ma lamuriti si pe mine ce se intampla cu ochinegrii?!
eu sunt putin jenata si nu stiu cum sa fac.sa-i pun banii in plic fara sa-i scriu nici un rand asa pur si simplu? sau cum sa procedez?

ira,cand ai timp te astept cu un tf. sa ma lamuresti si pe mine

nelia,chiar nu stiu ce sa-ti spun
suna-ma cand ai timp.Maia mea este in vacanta 2 saptamani.Asa ca nu merg la munca,sunt acasa la non stop

fetele,ce ziceti de frigul asta?!?!

moamaaaa sa va spun una.Mi-a venit factura de la hydro atat de "mica" incat am zis ca sigur am nevie de ochelari ca am inceput sa nu mai vad bine
Am o intrebare: cat de cald faceti voi in casa? si facurile de "hydro" sunt facturi soc?

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Nelia ti-am, trimis pm.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Episoadele cu otite s-au intimplat intre 3.5 ani si 4.5 ani (primul an de gradinita). In toamna lui 2004 am fost in Romania (cred ca am mai povestit) si am mers la o doctorita pediatra f.cunoscuta d-na dr. Culcer. Ne-a dat Brohovaxom, plus alte medicamente naturiste (cu polen, echinaceea si altele) cu care am facut o cura toata iarna. Si asa am redus la 2 otite in prima iarna si una iarna asta. Noi am continuat si in al doilea an acelasi tratament. Vom merge in iunie din nou in Romania si ne vom duce din nou la consultatie sa vedem ce mai putem lua. In 2004 am facut si hemograma, ca urmare a luat Fe Haussman, nivelul fiind cam scazut. I-a dat si niste calciu. Aici pediatrul ei nu ii da nimic si in plus nu este adeptul analizelor.

Despre audiograma: recomandarea ne-a dat-o pediatrul (la cererea noastra) si am facut-o la Montral Children Hospital (pentru ca pediatrul nostru este anglofon). Este f.usor, dar este preferabil ca copilul sa inteleaga franceza sau engleza, pentru ca primeste anumite indicatii si altfel trebuie sa-i traduca parintii.

In vacanta cred ca o ducem si la filmul `Pollux`. Am citit cronica azi, nu este prea grozava, dar in ultimii ani nu prea au mai fost filme de desene animate f.bune. Deci vedem ce se gaseste.

Multumesc Corina, am primit adresa. Ii voi trimite si eu ceva luni.

Sanatate la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara,

ma intrebam daca stie cineva de unde pot cumpara niste DVD cu printese pentru Sofie. Nu se gasesc ? Eu la Walmart sau la magazine care mai vand nu am gasit. Sunt 8 printese, acestea :http://disney.go.com/princess/html/main_iframe.html care-mi mananca zilele, si dau o gramada de bani la Blockbuster ca sa inchiriez in loc sa cumpar 1-2 DVD si sa-mi si ramana.

Sofia mea a trecut de la etapa Dora the exploratrice la cea cu printesele, si trebuie neaparat sa fac cumva sa o multumesc.

Oanagabriela, Ange, unde va duceti voi la film ?

Nelia, eu sa stii ca ma bucur pentru tine ca ai ramas, daca ati fi plecat din Qc ar fi trebuit sa va duceti la un venit cu 25-30 k/an mai mare ca sa traiti la acelasi nivel, avand in vedere asigurarile, preturile gradinitelor, al scolilor, chiriile.

Aici e al naibii de greu cu bilingvismul. Atat. E singura chestie care ma dispera la Quebec, pentru ca daca vrei un job bun, trebuie sa stii sa le vorbesti pe amandoua f bine. In rest....imi place f mult. Chiar si gropile neastupate de sotul Anei, ma fac sa ma simt ca acasa. Ana, dar si pentru gauri se fac proiecte, dumnezeule mare ? Ca m-as duce eu s-arunc cate-o galeata de nisip peste ele, fara nici un proiectAcus acus vine si vara si-o sa iasa soarele si o sa fie ca-n Calgary de frumos.

À propos de Calgary, cum e acolo, Daisy ?

Ange, in ceeace priveste factura de la Hydro, pai ce sa-ti fac draga mea daca ai stat toata iarna cu casa explodand de luminite si cerbi si perdele de beculete, si ai 20 de camere la casa ? Ia muta-te tu la un 3 juma', sa vezi ce factura soft.

we placut in continuare, Irina

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Oana, imi pare tare rau de ce ghinionul cu mina. Insanatosire grabnica si deplina !

Fetelor, voi ati trimis cash sau cec?

In inconstienta noastra noi am fost cu tontii la ski azi si a fost meserias dar mi-au inghetat picioarele in telescaun.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Mihaela, eu am trimis bancnota, pusa-n felicitare. Cred ca se poate si cu cec. Felicitari pt. ski, las' ca v-ati calitputernic pe frigul asta.


Oanagabriela, insanatosire grabnica cu mana, fizioterapia cat dureaza ?

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ira, probabil au printzese la biblioteca publica; ar putea avea printzese si la biblioteca scolii la care esti tu, la mine la scoala au si o folosesc pe post de blockbuster gratuit.
(Se pot copia).
In Alberta am avut senzatia ca toti sunt irish, scottish, etc si vorbesc in consecinta, si oricum fata de americani suna diferit limba lor, pe mine nu ma inteleg si ma enerveaza rau de tot (am tipat la un vanzator o data cand eram acolo, barbatu-meu la mine ca de ce tzip la ala), in fine o sa ma obisnuiesc, nu e important, e mai mult chestie de confort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ira,

Noi mergem la film la Marché Central (Acadie), pentru ca in zona Cotes des Neiges filmele sind doar in engleza. Este un cinema relativ nou (cred ca de anul trecut). Este prima oara cind am mers cu fetita a si a fost f.bine. Sala nu este mare, scaunele f.comode, filmul dureaza in general o ora si 30 min sint reclame (la inceput).
Uite un link pentru orar si program.
http://www.cinoche.com/cinemas/131
Pentru fizioterapie, in principiu ma voi duce de 2 ori pe saptamina (45 min sedinta), pentru 2 saptamini. Trebuie sa fac exercitii si acasa (de 2 ori pe zi). Sper sa scap doar cu atit.
In orice caz am fost extrem de placut surprinsa de profesionalismul celor de la sectia de ortopedie si fizio de la Jewish Hospital. Toata lumea, de la receptionista pina la doctor s-au purtat extrem de frumos si de atentionat.
O zii buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

As vrea si eu adresa lui ochinegri, daca se poate!

Ira, felicitari pentru job!

Am mult de citit din urma, asa ca voi reveni.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Llaura, merci de ideea cu biblioteca. De copiat nu pot sa copiez DVD-uri ca habar n-am cum.

Oana, iti doresc multa sanatate, tuturor de altfel, ca tare rau mai e sa nu fii in stare perfecta de functionare :(. Numai capul - daca te doare putin, sau o raceala...si tot esti dezechilibrat si fara chef de nimic.

Astazi am realizat ca sotul meu a fost refuzat pt. aplicatia la job. Trecuse de primele 2 interviuri, insa deadline-ul a trecut si firma nu a sunat. Asta se traduce in mintea mea prin faptul ca au avut candidati mai buni. De la engleza i se trage, fir-ar mama lui de bilingvism, numa' bine ce invatase franceza ca a uitat engleza .

Am fost foarte suparati de dimineata,....insa mergem mai departe. Un sut in cur = un pas inainte. M-am simtit f rau si pentru ca nu am stiut cum sa-l fac pe Sibin sa nu se mai simta atat de prost. Il iubesc atat de mult...Bine macar ca e soare afara si ca suntem in Canada, tara unde nu exista stressul zilei de maine.

Va doresc o saptamana frumoasa !

Edit : Laurelu', merci ! Cum mai progreseaza minunea ta cea mica ?

***************************************************

Trebuie sa va povestesc o faza, am crezut ca lesin de ras.

Intamplator am ajuns sa intram intr-o biserica catolica imensa, tot familionu', am vrut sa ascultam muzica si sa ne asezam un pic sa respiram din divinitatea si puritatea atmosferei de acolo. Biserica era foarte mare, de fapt as putea spune ca era o catedrala cu banci lungi, in jur de 700 de persoane, slujba in limba engleza.

A venit si momentul cand popa sau preootul (sau cum l-o fi chemand) a luat microfonul si a inceput sa faca urari de bine in sala. Intre noi fie vorba, eu nu prea inteleg engleza vorbita de nativi, o inteleg doar pe cea vorbita de emigranti.

Incepe tipu' un dialog cu gasca de 700 de suflete, el intreba, oamenii raspundeau, nu pricepeam mare lucru, era o atmosfera cool, cel putin asta simteam. Muzica super de asemenea.

La un moment dat popa s-a adresat copiilor, i-a intrebat ceva de genul :

- Si ia spuneti voi copii, l-ati dezamagit saptamana aceasta pe Dumnezeu ? (did you disappoint your god this week ?)

Io m-am facut mica, ii si vedeam pe bietii copii schingiuiti in bataie si cu cateva cadelnite peste urechi eventual.

La care aud din sala, copii in cor, tipand cu mainile spre cer :

- Yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeah !!!!! (intr-un zgomot infernal)


Vreau sa va spun ca rar am intalnit la viata mea fericire si relaxare si dragoste mai mare fata de dumnezeu. Eu am tras o portie zdravana de ras vazand cu cata relaxare si-au recunoscut copiii pacatele. M-am simtit excelent cand am iesit de acolo.


Sofie :)

Mergi la inceput