Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (58)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Anto eu alaptez exclusiv si daca pana acum erau 5-6 mese/zi, de 5 zile am ajuns la 7-8 mese/zi pentru ca nu mai doarme toata noaptea, ci mai vrea 1 sau 2 mese. Si mi-e greu pentru ca ma obisnuisem sa dorm toata noaptea cu 1-2 scancete pentru suzeta. Cica e o faza, astept cu mare nerabdare sa treaca.
Nu cred ca 4 mese e putin, daca atat ii trebuie copilului.

Diana si Petrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Neata!

De o saptamana de cand cu suzeta, Dinu nu mai doarme bustean ca inainte, geme, doarme superficial. Eu azi o scot fie ce-o fi, m-am chinuit ceva sa o accepte dar mi-am dat seama ca nu mai doarme bine nici ziua nici noaptea.

Anya, godzila, si eu tot in tabara slabanogilor: 4 luni-6.200.
Eu peste o sapt. incep insa usor diversificarea, nu ia bine in greutate, nu am de ce sa ma cramponez (oricum e pe lapte praf, poate altfel mai asteptam un pic). Si apoi, eu vreau o diversif.lenta, ca mi-e teama de alergii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Wow, avem chat!!!!!
La multi ani bebeliniilor cu o lunita in plus.
Am vazut si noi poze cu Anya, Bianca, si Miruna, frumoase foc dar cred ca la par castigatoare este Bianca, asa mi s-a parut ca este mai lung decat al Mirunei.Ce fain, la vara o sa le faceti codite si nebunii in par.
Cu diversificarea este o mare bataie de cap, va felicit pe cele care o amanati, eu neavand lapte, iaris a fost hranit artificial, si era tot timpul constipat de la laptele praf si de voie, de nevoie am inceput pe la 3,5 luni cu suculet.Mi-as fi dorit atat de mult sa pape de la mine, eu am supt pana la 1an si 4luni si, dar asta e.Eu stiu ca laptele de mama e cel mai bun , chiar si cel mai slab lapte e mai bun decat cel formula, fiecare o face (diversificarea) cand este pregatit.Am o prietena, are bebele mai mic cu 4 zile decat Iaris si l-a alaptat pana acum excusiv, dar laptele fiind din ce in ce mai putin, a fost nevoita sa treaca pe formula si pe mancarici, ca al ei mananca frate, nu asa.Are la 5 luni 8,4kg si fac3 tot felul de giumbuslucuri, paseste, merge de-a busilea, in forma rudimentara, se sprijina pe cap.Il vad ca este mai fortos decat al meu, si cred ca lapticul are un cuvant de spus, mai ales ca la nastere a avut 3,250kg, amai mult decat Iaris cu 250g, nu mult, dar l-a lasat pe al meu in urma multisor.Nu am cum sa am pareri avizate, ca sunt un amarat de cadru didactic de franceza, dar ma gandesc cat de bine ii este copilului cu lapticul de la mami.E parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni, ca nu am intrat aici sa ma cert, daca e asa, prefer sa ma retrag subtil decat sa va supar.Va pupic.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Buna dimineata!
Da, super ideea cu chatul....
Noi iar la 5 am fost in picioare. I-am promis la Petra ca o duc la doctor sa vadem de ce nu doarme...:) dar pana la urma mi-m dat seama ca eu sunt obosita..

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

La multi ani Victor (Idalie), Vlad Ioan (alinam), Elena-Noelia (innaa)

Si dedicatie speciala pentru Miruna care face 6 luni.




Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Diana, acuma m-am uitat si eu la pozele lui Petrut. Sunt super , mai ales sedinta foto

Codruta & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)



www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

of ...si cu alaptatul asta... si eu as fi vrut sa il alaptez exclusiv macar pana pe la 6 luni...acum insa ii dau si lapte praf la unele mese. am fost si u pic depri din cauza asta...
Totusi, are 9 kg, la greutatea asta nevoile copiilor nu mai sunt sustinute doar cu lapte de tzitzi (incerc eu sa ma consolez...)
de cateva zile am schimbat insa un pic programul, adica in loc sa ii dau sa suga la fiecare masa (putin si cu suparari), ii dau la 3 mese numai tzitzi, iar la doua mese formula. Deocamdata merge bine, simt si eu tzitzi mult mai tari si el pare ca se satura.Nu stiu daca fac bine...

la capitolul somn stam bine insa, baitza la 8.30 - 9, nani la 9.30, il scol pe la 12-1 si ii dau sa pape ...si se trezeste la 8- 8.30. Am ales varianta cu sculatul la miezul noptii (vorba vine ca el doarme bustean) pentru ca se scula la 5, ora la care eu nu eram buna de nimic, in sensul ca nu stiam ce fac, dimineata nu imi aminteam daca i-am dat sa manance, la ce ora....de ajunsese sotul sa stea treaz pana la 5 dimineata sa ma ajute....(bine, lui oricum nu ii place sa doarma) si apoi nu mai adormea decat pe la 7-8...bbb, nu sotul (hihi)

raspunsuri normal ca nu prea pot da ca am citit in diagonala...felicitari irinei pentru talentul culinar, lui Jadi pentru apartament, bebelusilor care au mai implinit o lunitza, Ioana...bafta cu olanda...Vera (hilde) o sa vezi ca o sa te descurci, pana acum a fost greu...

Eu cand va aud (citesc) cum dati ceai, smecta parca am mai citit, plus alte chestii la copii fac niste ochi, chiar va admir, eu si apa cand i-am dat la indicatia pediatrei (si eu nebuna ca m-am luat dupa ea, cica sa manance mai rar!!!) m-am chinuit 2 zile...plus ca ma simteam asa vinovata, de ziceai ca rugineste.....am renuntat. singurul lucru care l-a inghitit cu succes a fost Sab Simplex (ii place gustul, sigur)...si laptic.
Bine, nici nu am avut mari probleme cu el, banuiesc ca atunci cand are ceva nu mai stii ce sa ii mai dai...

va pupim si va dorim un w-end super super


Bianca si bb Milan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonique spune:

LA MULTI ANI MIRUNA !Felicitari pentru cele 6 luni implinite!
Multi pupici si pentru Elena-Noelia (innaa),Vlad Ioan (alinam)

Simonique si bb Mario (22 august 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/simonique22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiuMil spune:

hehe..azi bb s-a sculat la 7...foarte devreme...avea asa niste ochi mici mici. Acum l-am pus la culcare, a adormit singur singurel in cateva minute...

nu imi vine sa creed ce vreme e afara....

Bianca si bb Milan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Sa cresteti mari Vlad-Ioan, Victor, Elena-Noelia!

La multe juma' de an Mirunaaaaaa!Pupicei multicei! Iti uram sa fii fericita,sanatoasa, la fel de frumoasa si cuminte si sa-ti ramana ochisorii albastri !

Irina, merci pt PM !Curiozitatea mi-a fost satisfacuta

Eu sunt cam suparata ca Serban a inceput sa eructeze multicel dupa mesele de lapte. Dupa cele solide deloc, dar dupa astea de lapte eructeaza cam la o ora lapte branzit. Nu stiu ce naiba mai e si asta ca n-am avut probleme cand era mic si a inceput acum, de vreo saptamana. Anya, ai idee ce poate fi?



Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput