Infectia cu E.coli in sarcina

Infectia cu E.coli in sarcina | Autor: Sabana

Link direct la acest mesaj

De la inceputul sarcinii ma lupt cu o infectie urinara cu E.coli. Am luat diverse antibiotice la recomandarea medicului, in urma uroculturii+antibiograma. Exista vreun tratament homeopat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Eu am avut o infectie urinara de la inceputul sarcinii, dar nu cu e-coli, am luat antibiotice si mi-a trecut pana acum vad ca nu mi-a mai aparut.

Dar am o prietena care a avut de la inceputul sarcinii e-coli, a luat mai multe tipuri de antibiotice (ampicilina, zinat si altele) i-a trecut la un moment dat, dar spre sfarsitul sarcinii i-a aparut din nou. Ce pot sa spun, ca l-a recomandarea medicului bea 6l de lichide pe zi. De tratament homeopat nu am auzit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns schuster spune:

Sunt insarcinata in sapt 27 si am fost diacnosticata cu infectie cu E. coli dar in dreptul acesteia scrie ca este negativ pana mi-au venit rezultatele Dr. ginecolog mi-a prescris amoxicilina la 8 ore apoi cand a aflat de rezultatul analizelor a spus sa fac o pauza si sa repet analizele dupa o saptamana. Sper sa nu mai am ...sunt disperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria72 spune:

Buna! Fetelor nu e periculos sa iei antibiotice in sarcina? Va intreb pentru ca si eu sunt insarcinata in 3-4 saptamani cred (maine ma duc la control) si ma dor rinichii rau, noaptea. Am inceput sa beau ceai de coada soricelului si cozi de cirese si vad ca m-au mai lasat durerile. Sunt tare ingrijorata. Am avut mereu probleme cu rinichii, un medic ecografist mi-a spus ca am "tendinta la duplicitate pielocaliceala" nu stiu ce inseamna, dar stiu ca daca beau lichide suficiente (cam 2 l pe zi) ma simt bine, si bineinteles sa ma feresc de frig. Am cam neglijat aceste lucruri si nici nu stiam ca am ramas insarcinata si iata ca exact acum am inceput sa am probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stoica simona l. spune:

buna..mamico!eu sunt insarcinata in 40 de sapt!nu mai am rabdare!stai linistita ,la inceputul sarcinii am avut si eu infectie la urina cu e-coli si dr mi-a recomandat antibiotic...nu mai stiu cum se numea,dar mi-a trecut si nu a mai aparut.daca dr recomanda antibiotic e k,ca doar stie ce face si mai ales ca si tu poti vedea pe antibiograma ce anume poti lua.am vazut ca ai mai primit un raspuns de la o viit mamica,care-ti spunea ca a baut ceaiuri de cozi de cires si alte minuni!sa nu faci asa .multe ceaiuri nu sunt recomandate pt ca ele contin cofeina,de aceea crezi ca te simti bine,dar in timpul sarcinii ceaiurile nu sunt bune decat recomandate de medik.iti urez o sarcina usoara..si sa ai incredere in medik,este cel mai important!pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Maria, sunt destule antibiotice permise in sarcina: penicilinele, macrolidele (cu exceptia claritromicinei in primul trimestru). asa ca doctorul va considera necesar vei putea face tratament pentru durerea de rinichi.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Intre timp mai am un pic si nasc. Am scapat de e coli cu o amarata de ampicilina. A iesit negativ.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Ce simptome ai avut pt.infectia cu E-coli?

veronici
17+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

am gasit pe net pe undeva o lista cu plante interzise in sarcina si pe acea lista era si coada soricelului.Eu am baut ceai de coada calului si mi-au disparut si durerile si infectia.

Madalina 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabana spune:

Nu am avut ceva anume. Eram f sensibila la frig, raceam imediat si faceam pipi f des. Cum dadea un pic frigul trebuia maieu, soseste etc. De cand am scapat sunt ok. Nu mai am astfel de probleme. Daca simt ca apare vreun simptom beau suc de coacaze. Cam un litru.

Sabina + Alexandra + tata Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luana112 spune:

Si eu am fost diagnosticata cu infectie urinara si sunt in primul trimestru de sarcina( 9 saptamani). Medicul meu de aici din USA mi-a prescris tratamnet cu antibiotice( Nitrofurantoin). Inintial nu am vrut sa iau antibioticul, deoarece nu sunt adepta medicamentelor in timpul sarcinii. Am citit insa ca infectiile urinare netratate duc la incetinirea dezvoltarii fatului, asa ca m-am hotarat sa iau medicamentele.
Acum nu imi ramane decat sa ma rog ca totul sa fie bine cu baby.
Pentru a prevenii viitoarele infectii mi s-a recomandat sa beau multe lichide ( cel putin 3l zilnic), printre care suc de cranberry( contine f multa vitaminaC).

Mergi la inceput