Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Kehleyr

Buna,

Are cineva idee daca exista vreun fabricant care produce scaune auto din grupa 1-2-3 - deci peste 15 kg - cu sistem de prindere ISO FIX?

Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Noi avem scaun auto Chicco key 1 si suntem fff multumiti de el. Fetitei mele ii place f mult sa stea in el cand calatorim cu masina.Cam scump ... dar merita banii .

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Noi am avut o scoica normala, cu sistem de prindere cu centurile de siguranta ale masinii. Va spun sincer ca am rasuflat usurata cand am trecut la grupa "mare" si a trebuit sa renuntam la scoica. Niciodata nu mi s-a parut ca e sigura 100%, se cam misca daca trageam de ea si nu stiu cum ar fi rezistat in cazul unui impact.

Asa ca pentru noi a fost f f important sa gasim un sistem Isofix pentru copila noastra, mai ales ca planificam drumuri lungi in masina cu ea (am mers de ex. in Austria in iarna si in vara mergem in Grecia cu masina si cu copilul), asa ca ne-am scobit de bani si am luat un Bebe Confort Iseos Isofix cu 1300 RON. Foarte mult ni s-a parut dar totusi pentru siguranta copilului merita.

Scaunul este ca o stanca! Este ancorat direct in sasiul masinii, in punctele de prindere isofix, este un sistem usor de utilizat, practic scaunul face "click" cand intra in spatiul corespunzator si apare o bulina verde pe marginea de jos a scaunului, semn ca l-am pozitionat corect. Practic nu ai cum sa gresesti. Nu se misca nici in stanga, nici in dreapta, e f f solid si ma simt f confortabil cand stiu ca bebelina noastra de 1 ani si 5 luni are toate conditiile ca sa fie ok si sanse mai multe (Doamne fereste) in cazut vreunui impact. Nu cred ca as fi putut sa imi iert vreodata daca ar fi patit ceva...M-as fi gandit toata viata ca poate...poate...daca as fi cumparat Isofix-ul ar fi fost mai bine, mai ales ca masina avea sistemul... D-asta l-am ales si nu regret.

Deci daca aveti sistemul si posibilitatea, luati un scaun cu Isofix, chiar daca pe moment depaseste bugetul familiei, faci cateva luni rabat de la alte cheltuieli sau distractii, strangi banii pentru scaun. Si pare f sigur. Prietena mea are un Maxi Cosi Priori XP si acela pare un scaun f sigur, care se fixeaza bine chiar cu centurile de siguranta. Altele pe care le-am vazut se misca totusi si par mai nesigure. Daca n-as fi luat Isofix m-as fi orientat spre un Maxi Cosi sau tot un Bebe Confort Iseos, e un scaun bun, se inclina bine sa doarma bebelusul confortabil, are tetiere reglabile...e ok. Hai c-am scris un roman. va si drumuri sigure si fara incidente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitaco spune:

Acu depinde si ce masina ai. Noi avem Logan si nu are sistem ISOFIX. De aia am luat CHICCO KEY 1

Gabriela si Mateea Ioana
Povestea nasterii

Cand iti vine sa plangi, adu-ti aminte de clipele in care zambeai;
Cand simti ca viata nu are nici un rost gandeste-te la cei ce mai au doar o zi de trait,
Cand simti ca vrei sa mori gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca...
Iubeste-ti viata, parintii si prietenii. E cel mai de pret lucru.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de alecxa


Buna
As vrea sa cumpar de la Baby Expo un scaun de masina pentru copilul meu care are 3 luni. Ce scaune aveti, ce imi recomandati?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

pai tie iti trebuie un scan pt nou nascuti ai 2 variante acel scoica (il poti lua din masina ca pe un cosulet si il duce in casa, ramane doar baza in masina)care il poti folosi pana la un an sau cel mai marisor (nu il poti lua din masina, ramane montat pe bancheta din spate) care il poti folosi pana la un an cu spatele la sofer si dupa un an cu fata la sofer, il poti folosi pana pe la 3 ani.. uite aici un link cu modelel sa iti dai seama despre ce vb eu aici... http://www.freewebs.com/gabbriela_nicole/index.htm#94411735


quote:
Originally posted by Sheannamp

Initial creeata de alecxa


Buna
As vrea sa cumpar de la Baby Expo un scaun de masina pentru copilul meu care are 3 luni. Ce scaune aveti, ce imi recomandati?
Multumesc




Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Danutz@

As vrea sa-i cumpar baietelului meu scaun auto "NEW WAY" de la NANIA pt 9-36 kg. E omologat dupa norma ECE R44/03
Are cineva scaune auto de la aceasta firma?
Daca da, cum vi se pare? sunteti multumite de el?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Ce parere aveti despre scaunele 9-36 kg FARA centura de siguranta proprie. Am 2 cunostinte care au cumparat pt. copilasii lor( care au 10 luni si respectiv 1an si 8 luni) asemenea scaune care fixeaza si copilul si scaunul, dintr-un singur foc, cu centura masinii. Sunt scaune de firma Inglesina si Chicco deci nu stifturi dar nu mi se pare deloc ok. De ce la scoica sau la scaunele 0-18kg se recomanda punerea copilului pana la 13 kg cu spatele la sensul de mers si aceste scaune accepta ca de la 9kg sa fie tinut copilul doar in centura masinii. Spuneti-mi si mie daca ati folosi sau folositi asa ceva pt. copii asa mici. Adica ori sunt eu defecta ori nu. Eu am un scaun Chicco 0-18kg si nu ma multumeste deloc, adica nu sta teapan in centura masinii -Nissan Micra- (in schimb in Skoda Fabia se prinde foarte bine). Si eu o tin pe fi-mea cu fata la sensul de mers desi nu are inca 13kg dar macar e legata si cu centura scaunului.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de zepellina

Ma intereseaza un scaun masina 12-36 kg. Exista scaun cu centura proprie? Nu as vrea sa mai folosesc centura masinii pt ca este cam rigida si copilul nu o poate pune singur.
Pentru copii vostri ce scaun aveti, ce marca?

zepellina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu mi se pare ok deloc sa ti copil de 10 luni si de un an si ceva in scaun care nu are centurile propri.

zepellina, exista acel timp de scaun care sa fie bun la copii pana la 5 ani poate si mai mult daca nu sunt maricei.. uitate la semnatura la acel link unde scrie "scaunde de masina" .. o sa vezi modele si explicatii la fiecare.
PS: julian are 4 ani si 5 luni are scaunul modelul: "Combinatia scaun care se instaleaza cu fata la sofer/inaltator" - din acel link...


quote:
Originally posted by Guguluff

Ce parere aveti despre scaunele 9-36 kg FARA centura de siguranta proprie. Am 2 cunostinte care au cumparat pt. copilasii lor( care au 10 luni si respectiv 1an si 8 luni) asemenea scaune care fixeaza si copilul si scaunul, dintr-un singur foc, cu centura masinii. Sunt scaune de firma Inglesina si Chicco deci nu stifturi dar nu mi se pare deloc ok. De ce la scoica sau la scaunele 0-18kg se recomanda punerea copilului pana la 13 kg cu spatele la sensul de mers si aceste scaune accepta ca de la 9kg sa fie tinut copilul doar in centura masinii. Spuneti-mi si mie daca ati folosi sau folositi asa ceva pt. copii asa mici. Adica ori sunt eu defecta ori nu. Eu am un scaun Chicco 0-18kg si nu ma multumeste deloc, adica nu sta teapan in centura masinii -Nissan Micra- (in schimb in Skoda Fabia se prinde foarte bine). Si eu o tin pe fi-mea cu fata la sensul de mers desi nu are inca 13kg dar macar e legata si cu centura scaunului.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian


www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput