Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

http://www.camspa.it/inglese/DB_2002/scheda_prodotti.asp?ID_ART=S150
Servus.
Noi de-asta avem de vreun an si cateva luni, suntem foarte multumiti de el, este sufucient de lat, este pana la 35 de kg (de la 9), are husa din bumbac (detasabila). Si dupa cum se vede este omologat.
"Homologated car seat for groups 1-2-3 (9-36 kgs) according to ECE R 44/03. Fitted with a deep seat and a comfortable backrest / headrest. Five point harness with central adjustment. Possibility to take away the backrest and use the base as a booster for groups 2-3 (15-36 kgs). It comes with a belt guide. The cover is removable and washable at 30°C."
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

ce scaun auto?

Autor: amik
Subiect: ce scaun auto?


am si eu o mica problema.trebuie sa cumpar scaun auto pentru fetita mea de 2 ani si aroape 9 luni.cand era mai mica am folosit un graco de pana la 12 kg, pe careinsa l-am dat cand alexandra nu a mai vrut cu nici un chip sa stea in el.avand in vedere ca oricum stateam cu ea in spate, am zis ok,creste ea si invata si ii iau inaltator.
eee, acum s-a schimbat foaia pentru ca vom merge singurele cu masina si nu risc sa o las de izbeliste pe bancheta din spate.intrebarea mea este:ce scaun sa cumpar?vreau sa fie sigur, dar nici sa dam 10 mil pe el.sa iau de-ala gen fotoliu sau e de ajuns un inaltator?si cum sa o conving sa stea in el?cu fermitate, jucarele?plange cu sughituri cand ma vede la volan, nu stiu ce are!i s-a intiparit ei in minte ca mami nu conduce!!!


Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: TOMALAVINIA

Buna Alexandra mare si mica!!! Eu am folosit pina la 1an si 2 luni cosuletul pentru masina ce l/am achizitionat impreuna cu caruciorul. dupa aceea au inceput cautarile!!! Sa fie comod, sa fie de firma, sa fie omologat RAR, sa nu fie prea scump!!! si am gasit. il/am cumparat din Metro, e CHICCO, e foarte comod si e pina la 18 kg. De costat a costat 4.100.000 lei, dar sunt multumita de el. Maria mea sta in el si este foarte incintata. La inceput a facut nazuri, dar ii dadeam preocupare in timp ce eu conduceam, avind in vedere ca mai toata iarna nu am condus masina. De jucarii se satura repede si cam pe la jum. drumului incepea sa urle ca nu/i acordam atentie. Asa ca am incercat sa/i dau un biberon cu ceai si asa era ocupata sa bea. La noi a functionat, poate va merge si la voi. va pupam si va dorim crestere mare!!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: amik

ce scumpa esti!!!

deci nu pot sa ii iau inaltator de acum?e prea mica?avem matiz, e micut...nu se pierde cupilul prin el...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: alexa si mami

noi am luat din metro unul 'genius', nu e mare firma si ne-a costat 1,8 mil acu' vreun an cind alexa avea 5 luni. si acu' il folosim (max 18kg) dar situatia s-a schimbat si sta in fata cu ta'su. oricum e f sigur si nu e nimic ilegal cit timp e montat si folosit corect.
aici si aici

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Adema

amik, tinand cont ca fetita are aproape 3 ani, as zice sa iei un scaun care ulterior se poate transforma in inaltator.Am vazut cam la 4 mil., in functie de firma...

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Bebe Beca

De la trei ani ii poti cumpara inaltator si ajustezi centurile de siguranta. Cred ca este suficient.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: TOMALAVINIA

Sunt un pic nedumerita!!! ce reprezinta inaltatorul?? la ce va referiti???


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: liliana csaki

Uite asta se poate folosi ca atare sau numai partea de jos(sezutul=inaltator)(3_12 ani si 15-36kg). Se prinde copilul cu centura de siguranta a masinii.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Ioana Sora

amik, vezi in primul rand cum e cu centurile. Intai am avut scaun de masina pentru bebei, iar anul trecut a trebuit sa-i iau altul, in celalalt dadea cu capul de plafonul masinii. Cel pe care i l-am luat acum are ca sistem de prindere doar centura de siguranta a masinii. Centura pe care Cata a invatat s-o desfaca imediat si ne trezeam cu copilul in fata... I-a mai facut bunicul fetei un sistem de prindere, asa cum era la scaunelul pe care l-am avut anterior, dar i-a trebuit doar doua luni sa invete cum sa iasa si din sistemul asta de prindere. Jucariile si cartile nu o multumesc pe Cata, vrea pur si simplu in fata... Ii tot explicam ca e mica si e periculos, ca pot fi accidente.. Nu tine. O mai pacalim cu nenea politistul care, daca o vede in fata, ne opreste si ne lasa fara masina... Acum tin degeaba scaunul in masina, Cata sta in spate pana se plictiseste, dupa care vine in fata. Unoeri, sta cuminte si se uita pe geam, alteori... oprim pe dreapta, ne mai plimbam pe afara si hai din nou la drum si mai sta cateva minute pe bancheta din spate... si tot asa.
Bafta, oricum !

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278

Noi am luat de curand, de la baby expo un Graco Travel Piu (parca asa ii zice) pentru 9-36kg (asta ca sa scapam definitiv de a mai achizitiona altul la 4 ani). De la 25kg, zic ei, se scoate spatarul si se foloseste ca inaltator. 4.5 milioane.
Despre cum sa convingi copilul sa stea in el nu stiu ce sa-ti zic, a mea a mers numai in scaunel de cand s-a nascut, a avut o perioada pe la 1 an cand plangea daca-l vedea, dar am insistat, s-a potolit si nu mai face fitze.

Fetita mea are 2 ani, adora sa fie plimbata cu masina si e tare mandra de scaunul ei cel nou. Ba mai mult, nici pe cel vechi nu vrea sa-l dea, dar, ce-i dupa ea?

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ursuletul

De unde stim ca scaunul este omologat? Am citit mai demult, tot pe forum, ca ar trebui sa aiba o eticheta portocalie. Am vazut ieri mai multe scaune, le-am sucit pe toate partile dar n-am vazut eticheta. Unde ar trebui sa ma uit sa vad daca e omologat?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: carolinah


Pt cea mare eu am un scaun de masina Brevi si un inaltator tot Brevi (pt masina bunicului...). Pt cea mica am Cam. Sunt multumita de ambele firme si obiectele se conformeaza normelor europene in domeniu.

Fetele mele nu au mers niciodata fara scaun in masina (si de la maternitate le-am adus in scaun) asa ca nu am avut probleme cu statul in scaunul lor.

Habar nu am insa cum e cu etichetele portocalii.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: TOMALAVINIA
Raspuns la: 28/03/2006 00:20:16
Mesaj:

IN CARTEA CU INSTRUCTIUNI A SCAUNULUI SCRIE DACA E OMOLOGAT SAU NU!!!



--------------------------------------------------------------------------------






,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:



Scaun de masina (9-18kg)


--------------------------------------------------------------------------------

Autor: codruta_grg

Ce scaune de masina imi recomandati? Am vrut sauam initial MaxiCosi (Priori XP), apoi Chicco Key 1. La Key 1 cei de la Chicco au zis ca nu prea ni-l recomada ca e cam ingust si nu va mai incapea in el mai incolo. Voi de care aveti si sunteti multumite de el?
Multumesc


Raspunsuri:

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: claujro

Noi am luat unul de la Chicco (nu mai stiu de care) si l-am luat cam degeaba, zace in camara, nefolosit. E adevarat ca nici nu prea ar mai incapea in el, e cam stramt. Astept sa nasca o prietena sa i-l dau ei. Pentru mine, a fost o investitie inutila.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Bimilit

si pt noi scaunul de masina a fost o investitie inutila.matei a stat in el doar ff putin.acum ( un an si o luna) nu mai vrea sa stea in el,( iar scaunul sta in balcon).prefera sa stea in picioare intre scaunele din fata si sa-l bazaie pe tati cand conduce.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ligia13

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Bimilit

si pt noi scaunul de masina a fost o investitie inutila.matei a stat in el doar ff putin.acum ( un an si o luna) nu mai vrea sa stea in el,( iar scaunul sta in balcon).prefera sa stea in picioare intre scaunele din fata si sa-l bazaie pe tati cand conduce.

Bianca - soacra cu DOUA nurori!

--------------------------------------------------------------------------------



Eu nu l-as lasa intre scaune. La un accident doamne fereste, zboara exact prin parbriz!
Ar trebui obligat sa stea in scaunul lui!

Da , stiu, au mai fost discutii pe tema asta!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: mobriq


noi avem un MaxiCosi , Priori SPS, si suntem f multumiti de el. Cred ca Priori XP e chiar mai bun. Cand merge in masina Eduard sta intotdeauna in scaunul lui. Edi are acum 2 ani si 12-13 Kg si incape f bine in el, o sa-i mai fie bun inca cel putin un an de acum incolo.

Dupa parerea mea e inconstientza sa nu folosesti scaunul de masina pt copil.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ema.nu.ela


de o luna am si eu MaxiCosi Priori XP 9-18kg.
pana acum am tinut-o in Graco 0+ dar nu prea mai incapea in el si vroia sa se ridice in fund si se enerva ca nu putea, asa ca l-am schimbat.
nu-mi dau seama cat de incantata e de el ca deocamdata doar de 2 ori l-am folosit. dar pare ok. a si dormit in el la un drum mai lung.
si e misto ca poti sa-l inclini f usor dupa ce adoarme bebe.
mie key 1 nu mi-a placut ca nu prea se da pe spate si ca e cam ingust.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: coraly


Chicco Key 1 avem. Copilu e dolofan, 11,5 kile si incape bine in el deocamdata. Eu nu l-as purta fara scaun in nici un caz!


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Otilia


Noi avem tot Maxi-Cosi Priori XP si este grozav, comod, securizant, centura 5 puncte, sistem SPS (sistem de protectie laterala), spatar inclinabil etc...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ana maria

Noi avem un scaun Cam pentru 0-18 kg. Victor are 10 kg, e subtirel ce-i drept dar scaunul pare ca-i fi bun si mai incolo.

Si eu va sfatuiesc sa tineti copilasii in scaun.

Nici Victor nu mai suporta sa stea in scaun dar am gasit solutia mutandu-ma in scaunul din fata. Acum nu mai comenteaza deloc, pe cand stateam in spate cu el sfarseam intotdeauna prin a-l lua in brate. Acum e ok si poate sa mearga si doar tati cu el in spate.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Bimilit

si pt noi scaunul de masina a fost o investitie inutila.matei a stat in el doar ff putin.acum ( un an si o luna) nu mai vrea sa stea in el,( iar scaunul sta in balcon).prefera sa stea in picioare intre scaunele din fata si sa-l bazaie pe tati cand conduce.


--------------------------------------------------------------------------------

nici a mea nu e prea incantata de scaunul se masina, uneori, insa nu e dupa ea... poate sa urle pana o ia somnu', ca acolo sta... Eu sunt ingrozita de cati nebuni circula liberi prin Bucuresti si nu numai... Poate al tau sot conduce f. bine si e f. atent... dar n-ai cum sa stii cand intra (Doamne fereste) un nebun in masina voastra... Citeam, de multe ori, in accidente unde au fost implicate masini in care erau si copii, pusi in scaunele lor de masina, s-a intamplat sa fie singurii supravietuitori... ceea ce sigur nu se intampla daca nu erau in scaun... Ei sunt foarte fragili si la un accident f. usor pot avea probleme...
Sorry pt. off-topic, da nu m-am putut abtine...

Acum, on-topic, noi avem Chicco Zenith... cand l-am cumparat, l-am comparat cu Chicco Key 1, ca erau unu langa altul si mi s-a parut mai incapator Zenithul... Eu sunt f. multumita de el.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: numeioana

maxi cosi cat costa? si unde se gaseste? cauta si cumnata mea un scaun pt bebe.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: amalisimona

Noi avem Chicco Key 1 si l-am ales tocmai pentru ca e mai ingust si am zis ca protejeaza mai bine copilul in cazul unui eventual impact lateral (Doamne Fereste!!!), decat unul in care ar sta mai labartata. Plus ca are pernuta aia de siguranta pentru cap, care consider ca n-ar trebui sa lipseasca nici unui scaun auto.

Initial noi oscilam intre Chicco Jet Vector si Key 1, si in final l-am ales pe-al doilea. Suntem multumiti de scaun, la fel si puiuta noastra care sta cuminte in el de fiecare data cand calatoreste cu masina (chiar si pt 1 km este pusa in scaun!!!). Doarme in el foarte bine, mai ales in cea mai "orizontala" pozitie a scaunului si nu a protestat niciodata ca nu vrea in scaunel.

P.S. Eu stau intotdeauna in fata si probabil ca de aia nu s-a invatat sa faca mofturi.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg


Va multumesc pentru raspunsuri .
Am vazut azi un Maxi Cosi si mi-a placut. Cred ca spre aceste ne indreptam mai mult.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 06/04/2006 19:00:55


Noi avem Cosco...suntem tare multumiti de el...Si David 3,2 ani sta obligatoriu in el (am mers acum 2 zile 9 ore cu masina si nu s-a miscat din scaun decat cand am facut popasuri)...
Si imi mai plac si cele de la Graco.

Mie mi se pare util sa aiba: marginile de sus mai proeminente sa poata dormi in masina si sa isi sprijine capul, sa se poate lasa un pic pe spate, sa fie bine captusita, sa nu ii amorteasca fundul pe ceva tare...
Cam astea sunt punctele de confort pe care cred eu ca tre sa le atinga un scaun..
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Briantis

Noi avem un Neonato Monza in care Andrei sta foarte bine ,si il vom mai folosi cel putin un an .Copilul meu e unul dolofan ,are 15,5 kg la 2 ani si incape inca foarte bine in scaunul asta .Noi suntem foarte multumiti de el si cred (dar nu stiu sigur )ca e si mai ieftin decat Chicco .

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: andre_ea

Ups! Si eu i-am luat copilului Chicco Key1. Si speram sa ma tina pana la 3 ani. Ziceti ca nu e incapator?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: bebestrumfitza


Avem Britax, e f bun , cred ca a fost vreo 7 mil

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ramomix

Si eu am cumparat pentru George un scaun Chicco pentru 9-18 kg. Sunt foarte multumita de el. Si se pare ca si George deoarece nu protesteaza niciodata cand plecam doar noi doi cu masina. Sta cuminte. Si mai trebuie sa spun ca ne-am plimbat cand avea 2 ani, adica anul trecut in vara, prin jumatate de Europa. E in siguranta in scaun. In brate nu l-as duce in nici un caz. Inca incape bine in el, nu e ingust deloc. Incapea si iarna cand era imbracat cu mai multe haine.
Le recomand mamicilor sa cumpere scaun de masina. Nu e o investitie proasta. Mai ales la halul in care se circula in tara asta !!!!!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Oana C


Si noi tot Britax avem; modelul Decathlon in Tiffany print (roz cu floricele).
Eva este o bebelusa mai maricica, asa ca am mutat-o de la 4 luni in scaunelul asta; ii place ff mult!!! Este pina la 30kg si super-confortabil.
Si eu as sta in el, daca n-ar fi pacatosul asta de

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg

Am cautat pe net scaunul Britax. Intradevar e bun. Dar nu am gasit pe site-urile romanesti. Unde se gaseste acest scaun in Romania?

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: kita

Noi am luat Maxi Cosi Xp de la baby expo si suntem multumiti de el; am facut cateva drumuri scurte prin Bucuresti, numai eu cu el in masina si i-a placut;

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: gabrielav

Noi avem unul de la Baby Care si este f bun. Andrei se simte f bine in el (mai ales daca are si sticluta cu ceai in mana poti sa mergi cu el in scaunel ore in sir ca nu comenteaza nimic). Noi l-am instalat pe mijlocul banchetei din spate ca sa poata vedea in fata si cred ca de aceea nu spune nimic. In concluzie, scaunelul e o investie f buna.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ema.nu.ela

si mie mi-ar fi placut un Britax ca am auzit ca sunt printre cele mai bune. dar eu in Ro n-am vazut nicaieri.

eu Maxi Cosi l-am luat de la Baby Expo cu 3.5 mil. ziceau ca au promotie. cei de la Lyada il comercializeaza.
parca pe site-urile cu cumparaturi on-line l-am vazut pe la 5-6mil.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra

dar o poza cu maxicosi unde gasesc si eu?

iar despre Britax am gasit prin google ca se vor comercializa prin dealer-ii volvo, incepand din toamna acestui an.

si noi ne cam grabim, ca nu mai incape Vlad in actualul scaunel.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anacami

Buna!
Daca Britax costa echivalentul a 7 mil. in strainatate, la noi va costa aproape dublu...

Mie imi place foarte mult unul de la BebeConfort- costa vreo 8-9 mil.- Iseos Safe Side. Se poate regla lateral (se poate ingusta sau lati), pe masura ce creste copilul sau functie de cat este de imbracat.Il puteti vedea pe site-ul www.bebeconfort.com (pt. caracteristica de reglare, bulina "Modulo Safe").

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: pd


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by herra

[navy][font=Comic Sans MS]dar o poza cu maxicosi unde gasesc si eu?


--------------------------------------------------------------------------------



Uite aici:
http://www.maxi-cosi.nl/html/uk/630.html

Noi avem unul ca asta de vreun 1 an si suntem foarte multumiti.

-------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra


multumesc pentru raspunsuri;

pe mine ma intereseaza si materialul din care este facut; tot timpul Vlad a transpirat in scaunul de masina; asa vi se intampla si voua?


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: LindaZ

Si noi tot Maxi Cosi XP avem de la Baby Expo la 3,5 milioane, desi ziceau ca in mod normal e 7. Suntem multumiti, sta in el fara sa comenteze, chiar si cand merge doar cu unul din noi la volan. Inainte am avut Graco, pana la 9 kg.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg

Va multumesc si eu de raspunsuri
Aceeasi problema o ridic si eu ca si Herra! Cu transpiratul in scaun. Din ce material ar fi mai bine?
Eu vad in scoica Graco urma d ela capul lui Petra d etranspiratie. Si nu-i cald in masina si nici caciulita nu-i pun. Totusi transpira d ela materialul acela si din cauza asta am pus ceva din bumbac.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Denisa_35

Avem un scaun de masina BREVI, cumparat anul trecut de la Baby Expo cu 4,5 milioane lei! Este super! Bine gandit, ergonomic iar baietii mei se intrec care sa stea in el in masina (desi cel mare are aproape 5 ani...).
Il recomand cu caldura!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: elyanne


Legat de materialul din care e facut... eu am observat ca majoritatea sunt din poliester... Si al nostru tot asa este...
Insa am vazut husa asta care cred ca e din bumbac... La scaunul nostru cred ca se potriveste... asa ca sper ca in felul asta sa rezolv problema cand va fi cald.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Oana C


Eu nu stiu cit e echivalentul a 7 mil lei in $$$, dar Britax, modelul pe care il avem noi, a costat vreo 260$; acum costa 285$, ca s-au mai scumpit intre timp.
Aici il puteti vedea, pe Amazon.com. Daca mergeti la linkul unde scrie "Other products by Britax" (chiar sus, sub numele scaunelului, cu albastru) o sa vedeti si alte modele si culori. Puteti vedea si niste poze cu copilasi care stau in scaunele.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: herra
Raspuns la: 08/04/2006 20:55:14

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by elyanne

Legat de materialul din care e facut... eu am observat ca majoritatea sunt din poliester... Si al nostru tot asa este...
Insa am vazut husa asta care cred ca e din bumbac... La scaunul nostru cred ca se potriveste... asa ca sper ca in felul asta sa rezolv problema cand va fi cald.

--------------------------------------------------------------------------------



sa ne spui si noua; Vlad in scaunul lui transpira pe orice vreme/anotimp, si noi nu facem cald in masina, cam 20-21 de grade (ca si in casa); vara se acutizeaza problema, adica nu mai transpira numai la cap, ci si la spate...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg


Daca nu transpira e super husa! Oare de ce nu le vand d ela inceput cu husele astea sau de ce nu le fac din materiale antiperspirante? Ce intrebari pun si eu .....
Oare merge husa la Maxi sau Chicco?






,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:


Scaun de masina 1 an si 2 luni

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: gegea

Trebuie sa achizitionam un scaun de masina pentru fetita noastra, insa desi prospecatm la greu de ceva vreme (e drept, numai pe net), ne e foarte greu sa ne hotaram asupra unei variante. In plus, am dori sa fie unul din grupa a 2-a si, din cate am vazut, oferta e mai slaba comparativ cu cea din prima grupa.
Am cautat si in arhiva DC, insa mi-ar prinde bine niste raspunsuri directe.
Voi de care aveti si cat de multumiti sunteti? Si m-ar mai interesa si structura materialului, intrucat am fost informata ca toate scaunele de masina sunt facute din material sintetic pentru a se asigura o intretinere mai usoara.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz

Chicco key 1. stabil, sigur, cu 3 trepte de lasare/ridicare, se regleaza pe inaltime, centurile au aparatoare sa nu il deranjeze la umeri. pentur mine a fost alegerea cea mai buna.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: gegea
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by roxanaz

Chicco key 1. stabil, sigur, cu 3 trepte de lasare/ridicare, se regleaza pe inaltime, centurile au aparatoare sa nu il deranjeze la umeri. pentur mine a fost alegerea cea mai buna.

Roxana

--------------------------------------------------------------------------------



Pana la cate kilograme se poate folosi?
Multumesc.



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Kittie


eu am maxi cosi priori xp . Foarte bun. L-am luat din baby expo cu 4miljumate. Cam toate scaunele varsta 2a sunt gandite de la 9-18kg (aprox 3, 3anijumate). Eu astept omologarea isofix in ro sa ne simplificam viata...


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz


este pentru grupa de greutate 9-18 kg.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: delia_alx


Si noi tot Chicco Key1 folosim cu succes! Este f. bun singura problema este aceea ca transpira f. tare cand doarme asa cum ai spus si tu este imbracat in material sintetic ca si carucioarele de altfel de ce nu stiu... daca doar datorita intretinerii mai usoare ....Pt. mine este mai important confortul copilului! Si inca ceva copila mea nu prea sta in scaun tot la mami in brate este mai bine, dar incercam sa o facem sa stea si in scaunel!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Briantis


Neonato Monza .E bun pana la 18 kilograme ,se poate folosi de cand e bebe mic ,mic.Din pacate tot din material sintetic ,motiv pentru care punem in el un scutec sau prosop de bumbac .Are 15 pozitii ale spatarului ,nu e foarte scump ,are aparatoare la centuri ,se pot prinde in fata intre ele cu o alta aparatoare (Andrei e cel mai priceput la scos centurile de pe umeri ,daca nu-i pun chestia asta )Noi suntem multumiti .


--------------------------------------------------------------------------------

scaun de masina- recomandare


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: cam33


Buna,

Trebuie sa cumpar si eu scaun de masina pentru fetita de 1an si. Imi puteti recomanda ce anume sa caut.
Care este mai bun, ce trebuie sa aiba, marca...

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Natasa


Noi avem unul de la Miniblu si e foarte bun si stabil (si are doua pozitii, una de somn si una de stat in fundulet). Cred ca o sa fie bun pina la 3 ani, cel putin asa il vad eu. Acum baiatul meu are un an si jumatate si 13 kg.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: cam33


Natasa ce inseamna pozitie de somn, cat de inclinat e spatarul?
E marca MInibllu?



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: aileene
Cele mai bune scaunele de masina ptr copii sunt cele care se pot transforma , adica atunci cand bb adoarme se trage (intinde) apasand pe un buton ! Bineinteles cele de la marca "Chicco" sunt f bune deasemenea , numai ca trebuie sa te uiti pana la cate kg il poti folosi , eu am avut unul f bun de aceasta marca , care l-am folosit pana la 20 kg , ptr ca atunci cand copilul meu a crescut , am putut demonta "spatarul" si m-am folosit in continuare de "sezutul" scaunelului si-l foloseam si-n ziua de azi daca mai aveam nevoie ! Sunt f robuste si incapatoare si se vand cu accesorii , stil perinuta in forma de semicerc ptr pus dupa ceafa copilului ca sa nu i se miste capusorul in timpul calatoriei , si se putea da jos husa , avand o inchidere cu fermoar ca sa fie spalat !

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Apanda

Noi am primit unul de firma "primi pasii", e bun pana la 19 kg deci mai avem mult si bine pana atunci.

Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Alexa Ioana


eu pe asta il am.

bebe sta f comod. se poate lasa pe spate mult (inclinatia e cam ca si la o scoica pt bebe mic - grupa 0, cand ii lasat pe spate la maxim), deci se poate dormi comod. in rest, imi place ca are "reductorul" ala, si nu se plimba bebele in el la curbe sau denivelari. husa e detasabila si se poate spala, care iara'i important.
si l'am si gasit la un pret f bun. daca vrei, da'mi pm sa'ti zic.

--------------------------------------------------------------------------------













Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


pt a afla greutatea in kg aplica formula: lbs x 0.454 = kg
Ex: 5 lbs x 0.454 = 2.26796185
www.evenflo.com/Homepage/ProductList/tabid/203/navid/1/Default.aspx?categoryid=ed83b46f-0890-4c3b-8284-72f270de6cf3" target="_blank">5 to 22 lbs. - nou nascut 0 - 1 an - asta l-am folosit de la 0 la 1 an

www.evenflo.com/Homepage/ProductList/tabid/203/navid/1/Default.aspx?categoryid=0967b93d-ca99-479b-99cd-cb460e254ea8" target="_blank">Rear Facing for infants 5 to 30 lbs. --Forward Facing for infants 20 to 40 lbs - de la 1 la 2 ani - asta l-am folosit de la 1 la 2 ani

www.evenflo.com/Homepage/ProductList/tabid/203/navid/1/Default.aspx?productid=40b19250-08c0-4544-87da-f9635d4a833d" target="_blank">20 - 40 lbs. - Internal Harness --30 - 100 lbs. - Auto belts - de la 2 la 5 ani - asta il folosesc acuma de la 2 ani in am, piticu are 4 ani aproape

www.evenflo.com/Homepage/ProductList/tabid/203/navid/1/Default.aspx?categoryid=dcf825b4-04d6-487d-b1c4-2f051018d953" target="_blank">30-100 lbs. --Belt-positioning --Forward Facing - up to 57" tall - de la 5 la 10 ani (daca se incadreaza in limite de inaltime si greutate) - asta il voi sari

www.evenflo.com/Homepage/ProductList/tabid/203/navid/1/Default.aspx?productid=bca6f2e2-8eb2-495b-af5d-dc8efd0a054d" target="_blank">40-100 lbs. --Belt-positioning --Forward Facing - up to 57" tall - de la 5 la 10 ani - asta o sa il iau cand va veni timpul



Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Pentru Barbye - una dintre noi...ajuta si tu!
Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Gabriela, fain ca iti poti permite sa iei atatea scaune. Mi-ar place si mie...

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

,

asa crestem noi


www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am un Bebeconfort, Iseos safe side, e omologat si eu sunt foarte multumita de el, mai ales ca vad ca si pitica mea sta cu mare placere in el. Are brate reglabile pe latime, se inclina pe mai multe pozitii, cred ca la asta o sa ramanem pana pe la 4 ani, ca altul..mai vedem

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 9 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze poznase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

pai eu am vrut sa am copilul in siguranta, insa nu m-am uitat atneta la limitele de greutate si m-am trezit cu mai multe scaune .
ceva de citit pt cei ce cauta un scaun de masina pt copii www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">citici, sper sa va fie de folos.


quote:
Originally posted by codruta_grg

Gabriela, fain ca iti poti permite sa iei atatea scaune. Mi-ar place si mie...

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

,

asa crestem noi


www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni




Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Menna spune:

Lucrez in domeniu si deci pot sa va spun si eu cate ceva legat de scaunele de masina.
Scaunelele scoica sunt folosite de 0+ ani pana cand bb-ul ajunge la 13 kg. Niciodata un nou nascut (pana in maxim 3 luni) nu se tine intr-un scaun de masina scoica mai mult de 2 - 3 ore in timpul calatorie, fara o pauza de 20 de minute, intre orele de sedere in scaun, pt ca coloana lui este exact in prima faza de formare.
Mai apoi copilul care a ajuns la cele 13 kg, i se poate cumpara un scaun din categoria a doua, respectiv 9-18 kg care are ca optiuni mai multe pozitii de rabatare a spatarului.
Cand copilul a crescut si se afla undeva intre 15 - 36 kg / are intre 3-12 ani sau ca inaltime e intre 96 - 145 cm, scaunelul de masina care tb achizionat face parte din categoria 3 & 4.
Nu trebuiesc Tz scaune pt fiecare depasire de greutate. Trebuiesc doar 3 scaunele in functie de categoria in care se incadreaza copilul tau ca : ani, greutate, inaltime.
Daca va pot ajuta cu alte informatii,va rog sa-mi scrieti.

Menna

"I am still determined to be cheerful and happy, in whatever situation I may be; for I have also learned from experience that the greater part of our happiness or misery depends upon our dispositions and not upon our circumstances..."

www.animapro.org/" target="_blank">Intra aici si alegeti catelusul spre adoptie - SI EI AU DREPTUL LA VIATA!!!
"Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA." - Articolul 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, Paris 1978.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

quote:
Originally posted by Menna


Nu trebuiesc Tz scaune pt fiecare depasire de greutate. Trebuiesc doar 3 scaunele in functie de categoria in care se incadreaza copilul tau ca : ani, greutate, inaltime.
Daca va pot ajuta cu alte informatii,va rog sa-mi scrieti.

Menna

"I am still determined to be cheerful and happy, in whatever situation I may be; for I have also learned from experience that the greater part of our happiness or misery depends upon our dispositions and not upon our circumstances..."

www.animapro.org/" target="_blank">Intra aici si alegeti catelusul spre adoptie - SI EI AU DREPTUL LA VIATA!!!
"Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA." - Articolul 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, Paris 1978.



trebuie scaun nou daca depaseste limita de greutate, acele limite de greutate sunt puse ca sa fie copilul in siguranta, in urma testarilor copilul pan ala acele limite se afla in cea mai mare siguranta, daca depaseste limitele nu mai e in siguranta.
Iar daca nu ajunge la greutatea limita pt acel scaun , dar este mai inalt decat este sc ina cel scaun ... capul copilului ajunge pe muchia de sus a scaunului, iara trebuie schimbat, pt ca in caz de accident se poate lovi la ceafa si lovitura ii poate fi fatala.


Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput