Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Menna spune:

Draga mea Gabi ,

Scaunelele de masina se incadreaza pe categorii dupa cum urmeaza :

Categoria I - varsta 0+ ani / 13 kg - aici ii cumperi un scaun scoica.

Categoria II - 9 - 18 kg - aici ii cumperi un scaun tip scoica insa design-ul este putin diferit si are posibilitate de rabatare a spatarului, in asa fel incat copilul sa poate sta atat usor inclinat,cat si in sezut.

Categoria II & III - 15-36 kg/96 - 145 cm (de ce si 2 si 3?! - pt ca dezvoltarea copilului este diferita de la un copil la altul,asadar nu ne vom lua dupa varsta implinita, cat dupa greutatea si inaltimea copilului) - aici trebuie luat un scaun de masina care are spatarului reglabil in inaltime, deoarece capul copilului tb sa se afle in permanenta protejat de structura superioara a scaunelului.Odata depasita aceasta inaltime (145cm), dar neimplinind inca varsta legala de transportare a copilul in masina fara un scaun auto, scaunul cumparat tb sa va ofere posibilitatea de detasare a spatarului, sezutul scaunului ramanand pe post de inaltator pt copil, inaltator care va fi fixat in centurile proprii,iar mai apoi copilul asigurat in centurile masinii.
In concluzie trebuiesc 3 scaune.
0-13 kg - primul
9-18 kg - al doilea
15-36 kg - al treilea



Menna

"I am still determined to be cheerful and happy, in whatever situation I may be; for I have also learned from experience that the greater part of our happiness or misery depends upon our dispositions and not upon our circumstances..."

www.animapro.org/" target="_blank">Intra aici si alegeti catelusul spre adoptie - SI EI AU DREPTUL LA VIATA!!!
"Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA." - Articolul 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, Paris 1978.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

eu am un scaun 0-18 kg, asta vad ca nu e recut de tine menna, ce poti sa-mi spui despre el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Menna spune:

quote:
Originally posted by ralucis

eu am un scaun 0-18 kg, asta vad ca nu e recut de tine menna, ce poti sa-mi spui despre el?



Scaunul tau ralu include intr-unul primele 2 categorii.
Imparteala pe categorii difera de la producator la producator.
La firma la care lucrez momentan, imparteala scaunelor de masina pt copii se face asa cum am scris mai sus.
Faptul ca l-ai luat asa,nu poate fi decat un lucru bun deoarece ti-ai mai usurat bugetul pe viitor.
Urmatorul va fi probabil cel despre care va scriam in a III categorie de varsta / kg / inaltime.

Numai bine

Menna

"I am still determined to be cheerful and happy, in whatever situation I may be; for I have also learned from experience that the greater part of our happiness or misery depends upon our dispositions and not upon our circumstances..."

www.animapro.org/" target="_blank">Intra aici si alegeti catelusul spre adoptie - SI EI AU DREPTUL LA VIATA!!!
"Sacrificarea oricarui animal care nu este absolut necesara, precum si orice decizie care duce la un asemenea act constituie o CRIMA." - Articolul 7 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor, Paris 1978.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

multumesc, menna, !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Menna... da asa e sunt 3 categori de scaune pt copii... si sunt si scaune care se incadreaza intre cele 3 categori... dar nu vb numai de greutatea ... si daca copilul are peste acea greutate inainte de un an... tot se recoamnda sa stea cu spatele la sofer si sa fie in scaun tip scoica.. deci trebuie un scaun mai mare... daca copilul are inca greutatea in limite dar inaltimea peste limita normala si este inca sunb un an.. tot trebuie pus in scoica,....dar scaun mai mare...
o scurta traducere si explicati despre scaunele de masina http://www.freewebs.com/gabbriela_nicole/

astea sunt regulile in usa , canada, italia.. bla bla multe alte tari.. la voi in ro nu sunt la fel? Copilul pana la un an este obligatoriu sa stea in scaun timp I scoica cu spatele la sofer? dupa un an in scaun tip II cu fata la sofer....?



Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

in orice caz aveti grija cu scaunele care au butonul de deschidere ROSU. Noi am avut un scaun marca Rohmer King, si la un drum mai lung Lili era atat de atrasa de butonul rosu, l-a apasat pana l-a desfacut. La un moment dat ma uitam un oglinda retrovizoare si o vedeam stand in picioare pe bancheta din spate Asta a facut-o prima data la 17 luni!!!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

In masina

iulianegrea
Trimis la - 13/12/2006 : 08:02:22
--------------------------------------------------------------------------------

pitica mea de 10 luni sta in spate in scoica cu spatele la drum, acum vreau sa-i cumpar un scaun mai mare, nu mai incape tare bine, dar as vrea sa stiu voi cand a-ti intors bb-i vostri cu fata la drum, stiam ca nu se dezvolta numai pe la un an ceva muschi de la gat si daca pui frana capusorul sa nu-i mearga in fata, este real?

Karina
Trimise - 13/12/2006 : 08:51:02
--------------------------------------------------------------------------------

iulia, bebele poate fi pus deja cu fata dupa 6 luni, cel putin asa scrie pe scaunele de la Chicco.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Noi avem scaun de masina Chicco pt. 0-18 kg.
Pe scaun e lipita o eticheta cu modul de montare in functie de greutatea copilului: pina la 13kg cu spatele la sensul de mers, iar apoi cu fatza, deci nu trebuie sa cumperi neaparat scoica.
Scoica are, insa, avantajul ca se demonteaza usor din masina si nici nu este f grea, asa ca poti s-o iei cu tine peste tot (si in casa).
Dar daca vrei sa economisesti niste bani, cumperi direct scaun pt. 0-18 kg.

Ela2001 - bebitzei Diana Andreea (22.10.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/mirelai2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Noi avem Maxi Cosi si e omologat RAR; chiar daca e exagerat de scump...pentru siguranta copilului.......

Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

quote:
pitica mea de 10 luni sta in spate in scoica cu spatele la drum, acum vreau sa-i cumpar un scaun mai mare, nu mai incape tare bine, dar as vrea sa stiu voi cand a-ti intors bb-i vostri cu fata la drum, stiam ca nu se dezvolta numai pe la un an ceva muschi de la gat si daca pui frana capusorul sa nu-i mearga in fata, este real?



Da iulianegrea, este foarte adevarat. Copilul ar treubui sa stea cu spatele la drum cel putin pana la un an din motive chiar de tine mentionate. Exista scaune mai mari care pot fi folosite deasemenea cu spatele la drum, noi avem un astfel de scaun. Oricum se recomfanda sa mearga cu spatele la drum chiar si peste 1 an.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput