Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

www.maxi-cosi.nl/" target="_blank">Maxi-Cosi nu se gaseste? E o marca foarte buna.
Ultima norma in vigoare pentru fotoliile auto europeene este ECE R44/04.


"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

ba da avem Maxi Cosi si e omologat RAR, singura problema cu ele, recunsoc ca sunt f bune, dar al naibii de scumpe in RO.


Freia si Alexa


Intram in legalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Eu am doua ,unul mic de la Chicco in care sta fiica-mea(8 luni) si unul Maxi cosi ,mare de la 3,5 la 36 de kg pe care il foloseste Vladut (6 ani si 1/2 )si sunt foarte multumita de amandoua ,Vladut a stat de la 5 luni in cel mic si sper sa stea cat mai mult in asta mare .Nu stiam de chestia cu omologarea ,le-am verificat si eu dupa ce am citit aici si au amandoua eticheta de rigoare .
Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Eu am un Bebeconfort model 2005,Iseos,cu care vin echipate anumite tipuri de bwv...stiu ca are o eticheta portocalie...este destul de complex fata de ceea ce=am vazut pana acum,in sensul ca are tetierele si bratele reglabile,precum si mai multe pozitii...Delia a stat in el de la 4 luni si se simte tare bine...putine au fost cazurile cand a "comentat"

La petit I si La petit II ,In tara piticilor
Loreen cu Bianca 15.10.96 si Delia 26.04.05
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

noi avem chicco si suntem multumiti. Sincera sa fiu nu am verificat daca are eticheta portocalie, dar o sa ma uit maine si va spun.

Mia, mami de ROLAND (18 Noiembrie 2004)

Winners never quit, quiters never win!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by Otilia
Ultima norma in vigoare pentru fotoliile auto europeene este ECE R44/04.



Noi am luat un Cam 19-36 kg cu norma ECE R44/03.
Asta inseamna ca este expirata?

Am dat pe google si toate scaunele oferite spre vanzare pe paginile romanesti aveau aceasta norma ECE R44/03. Cu ultima norma ECE R44/04 nu am gasit nici o pagina in limba romana.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Si noi tot de la Primii Pasi. Are eticheta portocalie. UIta-te mai bine! La mine scrie ECE R44/03. Suntem multumiti de el! Avem si carucior de la Primii Pasi, e SUPER, suntem multumiti de firma asta.

quote:
Originally posted by dana-alexia

Adica,cum omologate?Noi avem de la Primii Pasii 0-13kg si nu are nicio eticheta galbena,asta inseamna ca nu este bun?
DANA & ALEXIA



_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

quote:
Originally posted by Otilia
Ultima norma in vigoare pentru fotoliile auto europene este ECE R44/04.

Noi am luat un Cam 19-36 kg cu norma ECE R44/03.
Asta inseamna ca este expirata?
Nu Ruxandra, nu e expirata norma , toate scaunele de masina sunt sigure daca-s agreate conform normei europene de securitate ECE R44/03, doar ca directiva R44/04 este cea mai recenta.
Dar cel mai important este ca aceste scaune auto sa fie folosite corect (exact asa cum scrie in manual, centurile sa fie corect puse, copilul corect atasat etc.), altfel securitatea pe care o pot oferi copilului este redusa sau total inexistenta.




"La beauté est une demi-faveur des dieux, l’intelligence en est une entière."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Multumesc Otilia.

Ma gandeam eu, dar aseara eram cam obosita si intrasem o leaca aiurea "in panica" ; chiar ieri am cumparat scaunul si ma si gandeam c-am dat banii degeaba si ca si-a ras vanzatoarea de noi cand am intrebat-o de normele in vigoare. Mai ales ca nu vedeam nici o eticheta portocalie. Noroc cu norma scrisa de tine... c-am putut sa identific respectiva eticheta, care la noi nu prea ii portocalie .
Apoi de dimineata, cu capul limpede, am apucat sa studiez si carticica atasata cu instructiunile.

Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:



scaun masina bb 7 luni
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Tia
Subiect: scaun masina bb 7 luni

Alexandru are 7 luni si nu mai vrea sub nici o forma sa stea in scoicutza pentru masina. Ce sa zic, nu sta locului o clipa, se foieste, se batzaie, se suceste, mai ales se ridica in picioare apucandu-se de orice.. ne dispera!!! Asta n-ar fi nimic dar cand mergem cu masina nu e chip sa-l tii in scoica, a reusit sa se intoarca cu funduletzul in sus si sa se ridice in genunchi.. nu stiam daca sa rad sau sa plang!! Mai are cineve un pui atat de nabadaios? Cum il razbiti? Chestia e ca trebuie sa merg cu el la dr. SINGURA si ma gandesc cu groaza daca o sa reusesc sa ajung..

Ma gandeam sa-i luam un scaun de masina in care sa stea in fund, poate asta il va multumi, sper eu. De la ce greutate se poate schimba scaunul? El are acum aproape 8kg. Va astept cu un sfat, please!!




--------------------------------------------------------------------------------




Autor: claudiastefan24

eu am doi baieti ,si fecare are scaunul lui.stau relativ cuminti.totul e chestiune de obijnuinta.Cu cel mare am avut probleme ca nu voia sa stea cuminte si plingea,dar in final s-a obijnuit.Cu cel mic e mai usor,e cuminte si nu protesteaza.sint mai multe categorii de scaune,in functie de greutate si de pozitie.Cum copilul tau e deja mare si ar vrea sa vada afara poate e mai bine sa iei un scaun mai mare.Am gasit citeva modele pe net la urmatoarea adresa:http://www.reclama.ro.(cauti in stinga paginii la categorii (de produse) ,la baby kit, si gasesti scaune de masina)Fiti perseverenti si intotdeauna sa ii puneti centurile si sa le adaptati sa nu ii fie nici largi nici strimte.Eu folosesc tot timpul scaunele de masina si nu am emotii in trafic.Bafta si drumuri line.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: codruta_grg

Tia, am citit ca e bine sa stea totusi cu spatele spre mers macar pana la 9 luni, deoarece muschii gatului nu sunt inca bine formati si este pericolul la un soc sa nu isi tina capul. Incearca sa mergi mai des, cu cineva, pana se obisnuieste. Poate daca il imbraci mai subtire?!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Monica-Elena

Ehe... nici Mihnea nu mai sta de mult in scoica. Si eu ma intrebam daca mai este vreun copil atat de activ ca Mihnea al meu. Si eu caut un scaun de masina dar sa faca parte din cele omologate(nu sunt decat 3 firme care fac scaune sigure ptr bebe).

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: diadaniela

Eu am pus-o in scaun de masina normal de la 4 luni .Am pus-o cu spatele la directia de mers pana la 1 an.La 2 ani i-am schimbat scaunul cu unul adecvat greutatii ei.
Este normal ca bb-le tau sa nu mai vrea sa stea in scoicuta .Este deja mare si se plictiseste intins.


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: roxanaz


Tia, muta-l in scaun normal. sunt destule acum cu 3 sau 4 pozitii de inclinare. cred ca sta destul de bine in fundulet acum fara sa iti mai faci griji. asa ca nu il mai chinui in scaunul mic....cred ca nici nu mai are loc! (imi aduc aminte cum ii atanrau picioarele afara lui Patrick.....era de coma)

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Valenka

Nu inteleg cum poate Alexandru sa se foiasca atita..mmm..nu cumva nu folositi cele 2 centuri de siguranta ?!...adica centura scoicii si cea a masinii..
Scaunul se schimba cind are copilul cel putin 9 kg..sau la 15 luni...
Sanatate tizului nazdravan


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: anemona

Tia, noi avem experienta scaunului scoica pana la un an si jumatate, cand am trecut pe scaun normal. Cred ca este mai sigur sa stea cu spatele la directia de mers la aceasta varsta. In mod cert trebuie prins in centuri, iar mergand mai des cu masina se va obisnui. Parerea mea este ca daca se va foi, se va foi in orice scaun si numai obisnuinta ii va forma rabdarea de a sta in scaun, oricare ar fi el. Si in plus, fara centuri este si periculos la un eventual impact.
Denisa a mers foarte foarte mult cu masina, uneori in fiecare zi (o luam peste tot, la cumparaturi si oriunde mergem), asa incat sta ca un om mare in scaunelul ei. Si ar mai fi mers mult si bine in scoica, la kile corespundea (merge pana la 13 kg), dar i-au crescut picioarele atat de mult incat nu mai incapea in lungime.
Eu zic ca inca merge scoica, macar pana la 9-10 luni.
Inca ceva: eu stau cu ea in spate si o mai amagesc cu cate un joculet cand da semne de plictiseala, sau mai punem cu mare succes o caseta muzicala pt copii, cand o aude se linisteste imediat si asculta cantecelele ei.

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: robotzica cucului

Pe scaunul nostru tip scoica scria ca este sigur pentru copii pana la 9 kg greutate si 66 cm inaltime. Maria a avut la 6 luni 71 cm, deci am mutat-o intr-un scaun normal, cu spatele spre directia de mers. Ne apropiem acum de 9 kg, si o sa o putem intoarce cu fata spre directia de mers.

Poate ar trebui sa verificati instructiunile scaunului, e foarte probabil sa aiba si o limita admisibila pentru inaltimea copilului (toate cele pe care le-am vazut aici au). Cred ca e si destul de evident, daca ii atarna talpitele peste margine, trebuie altul - alti bani, alta distractie...

Eu sunt cam stresata de faptul ca n-ar fi prea bine ancorata daca e imbracata in costum gros de fash (canadienii fac mult caz de asta, cica ar trebui foarte bine strans in chingi, ca sa turtesti fasul, altfel exista riscul sa alunece chingile si sa zboare copilul, in caz de impact). Iar noi tot singure mergem la doctorul de familie,
care e la 50 km distanta, deci e musai sa fiu linistita in privinta ei. Oricum, in ultima vreme protesteaza doar cand o instalez, si uneori cand stam la semafor. Ii cam place viteza de autostrada!

--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Tia


ieri am fost la control, la dus toate bune si frumoase, a stat cumintzel in scoicutza intr-o parte, legat fiind, si s-a jucat cu eticheta scaunului pana a adormit. e pasionat de etichete, si de becuri dupa controlul de rutina mi-au trebuit 10 minute sa-l imbrac. nu va spun cea a fost in masina pe drumul de intoarcere, noroc ca am luat-o pe mama cu mine. vroia sa se ridice in picioare sa vada afara, se inserase si erau atatea luminitze care luceau si parca vroia sa le vada pe toate.. cand am ajuns acasa am cazut lata.. nu vreau sa stiu cum o sa fie cand o sa mearga.

o sa-i iau un scaun normal, sa vad ce gasesc prin magazine. multumesc mult de sfaturi




--------------------------------------------------------------------------------

Autor: elyanne

A mea are 1 an si 3 luni si doar 8,2 kg ... Si am pus-o in scaunul in care sta in fund...
Dupa varsta ar trebui pusa in scaun in care sa stea in fund... dupa nr. de kg ar trebui tinuta cu spatele la sensul de mers... Dar scaunul pe care l-am luat nu poate fi pus decat cu fata... iar in scoica nici a mea nu mai statea...
Acum... la cat de "repede" se ingrasa duda mea... cred ca pe la 2 ani ar avea peste 10 kg ca s-o pun cu fata...
--------------------------------------------------------------------------------











Mergi la inceput