Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu am avut chicco - toate stagiile pentru copii - adica key 1, key 2-3 si scaunul grupa 0. mi se par absolut ok.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Personal as prefera un scaun cu isofix second-hand decat unul nou dar cu centuri. Mai poti incerca pe amazon sau pe ebay. Cu 700 de lei am cumparat scaun nou cu isofix Britax de pe ebay.Cele folosite sunt sigur mai ieftine.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

personal nu as folosi un scaun auto second hand pt ca un astfel de scaun NU mai este ok daca a fost implicat intr-un accident. aaa, poate doar daca ar veni de la cineva fff apropiat in care as avea incredere. de pe net NU!

eu am folosit maxi cosi priori xp apoi britax romer kidfix. in acesta calatoreste inca pustiul. pt bb, dupa scoica, vom lua tot de la maxi cosi sau mai degraba britax romer.
doar aceste marci sunt in optiunile familiei mele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Si noi tot un römer isofix avem, ca in link:
http://cgi.ebay.de/Romer-Duo-Plus-Isofix-9-18kg-/330567198166?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item4cf75725d6
Ca si siguranta si forma si design si functii super. Singurele aspecte mai "sensibile" sunt pretul si din pacate faptul ca stofa "atmungsaktiv" e destul de sensibila, adica se scamosaza destul de usor. Dupa ca. 6 luni de folosinta, din august anul trecut pana in martie era cam...varza Asta in conditiile in care nu a avut pantofi sau sepci cu scai pe el, ma intreb ce urmeaza ca de-abia acuma le incepe sezonul. Ca si folosinta, ca de 3 ori pe saptamana (in medie!)
Cand am fost la cumparat, vanzatoarea a zis ca daca la orice altceva ti se da voie sa probezi la tine in masina (gen carucior), a zis ca la scaune nu dau voie, pentru ca daca cumva suntem neglijenti si il scapam pe jos pot sa apara fisuri mici care pot face probleme...cam asta ar fi si semnalul de alarma pentru cei care ar vrea sa-si cumpere folosit.
Noi am economisit la alte aspecte dar aici nu. Dar pana la urma fiecare face cum crede si mai ales isi permite!
O zi frumoasa tuturor



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Sunshine, acelasi model de scaun il avem si noi de doi ani si jumatate si nu s-a scamosat deloc. Si il folosim zilnic.

Raman la parerea mea ca decat un scaun prost dar nou mai bine unul folosit dar sigur. Nu m-am gandit la varianta sa fi fost implicat intr-un accident dar nu cred ca e asa frecventa. In plus pe amazon sau pe ebay de obicei se precizeaza in descriere daca au ceva defecte.

Theo2004, kidfix-ul se rabateaza? In curand va trebui sa cumparam alt scaun si ma intereseaza tot Britax Romer.



Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Un scaun fara isofix nu e neaparat prost. Cele de la maxi cosi si britax roemer sunt cele mai bune la teste. chiar si cele fara isofix sunt tot pe primele locuri. cat despre SH-uri ... da-mi voie sa pun la indoiala sinceritatea vanzatorilor de pe amazon sau ebay.

http://www.britax-roemer.com/car-seats/overview-car-seats/kidfix

puisor in link vezi in film de prezentare cat se inclina. nu mult, dar ii da o inclinare confortabila. al meu pusti a facut peste 10 000 km in el si se odihneste bine.

edit: m-am uitat pe site acum si ma tenteaza duo plus. se inclina ok? o sa-l studiez clar in magazin. dar totusi va intreb. maxi cosi priori xp se inclina super ok, ca in scoica aproape. probabil o sa-l cumparam din austria (ca si pe kidfix) pt ca este o dif considerabila de pret.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Puisorul si voi aveti tot stofa aia mai "raruta" adica atmungsaktiv, sau aveti cea mai densa? ca poate o aveti pe cealalta. ca daca o aveti si voi pe aceeasi, atunci dau fuga fuguta la magazin sa fac reclamatie ca la tura asta de fabricatie n-a fost stofa chiar buna. Si intr-adevar asa este, decat un scaun nou prost, mai bine unul folosit dar bun. Conteaza insa fff mult sursa de unde il ai.
theo, si eu pun f mult la indoiala sinceritatea la site-urile respective, si nu ma sfiesc si sa le dau caracterizarea pe masura daca ceva nu pusca...Prietena mea si-a cumparat unul folosit si l-a primit execrabil, avea resturi de mancare peste tot...asta dupa ce scria ca husele au fost spalate....tine probabil si de norocul fiecaruia, cu siguranta ca nu sunt numai oi negre!
De inclinat se inclina destul de ok, dar nu cred ca se poate compara cu scoica. Oricum mie mi-e tare dor de scoica, mai ales ca puteam sa-l iau cu tot cu ea cand era adormit si sa-l duc sus,fara sa se trezeasca. acuma pot sa uit...dar asta e, crestem...
Pana acuma juniorul a dormit destul de bine, dar nu am facut drumuri lungi f multe. Adica max 3-4 ore am fost cu el plecati si din care si-a facut la jumate din ele somnul de pranz.

Tocmai m-a corectat sotul la ceva f important, pentru ca se pare v-am dat info gresita, modelul exact nu e duo-plus ci safefix plus, adica modelul "pt parinti paranoia ca noi" si anume acesta: http://www.britax-roemer.com/car-seats/overview-car-seats/safefix-plus Mii de scuze, n-a fost cu intentie !!!!!



Cresterea in greutate
Perioadele de crestere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

theo, zici ca se doarme bine in kidfix? eu am cumparat pt Stefan..ma asteptam sa se incline, ca safefixul..da de unde..am vazut ca se poate sprijini bine capul, dar inclinatia e mica.

eu am cumparat huse pt scaune, tot de la britax.

am comandat de pe amazon.de ca era cu 100 de euro mai ieftin.

ani, dc vrei, ne putem intalni intr=un wk in parc, sa vezi scaunul nostru. altfel e cd pui mana pe el :)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

al meu a dormit f bine in el. oricum, scaunele de grupa 3 nu se mai inclina ca cele anterioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdanrusu spune:

M-am oprit pana la urma la doua scaune de la Chicco key 1 si Elleta. Nu stiu pe care sa il iau. Mai astept niste pareri.

Mergi la inceput