Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evy30 spune:

buna feteor
bebele meu are 3luni si o saptamana si are deja 7.3 kg si 64 de cm .
e un mancacios si un lungan si il iubim enorm.
vreau sa ii iau un scaun auto , fara sistem izofix . noi avem dacie , inca, din pacate nu ne-am permis altceva deocamdata .

dar pt bebe facem orice , asa ca vrem un scaun sigur,comod, util,cu tapiterie buna etc.
nu vrem scoica , caci nu il folosim chiar acum , ci cred pe la 5 luni cand o sa plecam si noi in diverse locuri . acum ...doar pe la medic mergem cu masina si la mamaodata pe saptamana . in rest iesim in curte , nu e vreme de parc , e frig inca si el e mic .

ce ne recomandati ?
important sa il gasim in romania .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Aveti vreo experienta cu aceste scaune?
pe google, nu reusesc sa gasesc mare lucru....

ma tenteaza varianta cu isofix pentru grupa 9-18 kg, se lauda ca sunt omologati pentru standardul de siguranta si au si un pret convenabil, in jur de 900 RON


Citat:
citat din mesajul lui paula2003

De ce mergi in magazine specializate de unde ai de unde alege in functie de bani, firma....
Este sfatul meu. Sa stii ca nu este nici o diferenta intre unul de firma si altul nu prea cunoscut, decat de pret. Eu am luat la copii de ambele feluri, doar pretul este diferenta. Acum ai si garantie 2 ani. Nu ai de ce sa te temi daca pastrezi garantie si bonul. Eu nu am avut probleme si le-am dat si baiatului dupa ce le-a purtat bine fetita.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

reiau eu postarea deaorece din citatul de mai sus nu se intelege despre ce marca e vorba

Aveti vreo experienta cu scaunele auto NURSE?
pe google, nu reusesc sa gasesc mare lucru....

ma tenteaza varianta cu isofix pentru grupa 9-18 kg, se lauda ca sunt omologati pentru standardul de siguranta si au si un pret convenabil, in jur de 900 RON

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hikari spune:

Buna!
Din ceea ce am citit pana acum pe internet plus ceea ce am vazut cu ochii mei prin magazine, am tras concluzia ca din categoria isofix, gr. 1 (9-18 kg) singurele modele care chiar merita atentia sunt Romer Safefix plus de la Britax Romer si Izi Combi X3 Isofix de la BeSafe. Imi e greu sa aleg, insa pentru ca fiecare are cate o caracteristica importanta: Romer-ul e castigator de teste NCAP si breveteaza PivotLink ca un Isofix imbunatatit, iar BeSafe-ul este singurul Isofix gr.1 care se poate monta in sens invers directiei de mers (ceea ce e muult mai bine). Deci, pana la Baby Expo o sa fac precum soarecele: branza/sunca :) Sper sa nu patesc ca si el! Mai trece cineva prin dilema mea???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_ph spune:

Buna, grea treaba cu alegerea scaunelului auto. Am si eu o mare dilema....Fetita mea are 2 ani si 15 kg cu 90 cm inaltime. As vrea sa-i achizitionez un scaun auto. Cel din categoria 9-18kg ne dezavantajeaza pt ca il va folosi f putin(deja avand 15 kg). Cele din categoria 15-36 kg sunt greu de gasit cu centurii proprii si ea nu sta prinsa cu centurile masinii, plus ca nu vede pe geam prea bine dintr-un asemenea scaun si nu sta linistita(l-am testat pe cel al finului nostru). Din ce am citit pe net as putea sa optez pt categoria 9-25 kg, scaune care se si inclina pt pozitia de somn. Cele din categoria 9-36 am gasit doar 2 care au functia asta Britax Evolva 1-2-3 sau Cretero Diablo XL. Din pacate si bugetul alocat este unul destul de mic, dar asta e...nu ne permitem mai mult desi mi-as dori (cam 400 ron). Si cred ca decat sa nu ii cumpar deloc, mai bine caut unul acceptabil ca pret si sa aiba acea eticheta cu norma pe Europa. Daca ar fi fost sa pot cumpara ce voiam, as fi ales cu siguranta Britaxul....dar asa....chiar nu stiu....Stiti cumva modele de scaunele acceptabile ca pret si care sa se incadreze in cerinte....(spatar inclinabil si sa fie macar pana la 25 de kg). Sper sa ajung la Bucuresti weekend-ul viitor la baby expo si poate gasesc ceva oferte pe acolo. Ca pe net am gasit doar cateva...De ex cele de la Nania, al caror material mi se pare tare defectuos(e pur si simplu naylon) si bebe ar transpira f tare, apoi ar mai fi modelul 835 de la DHS, stiti ceva despre el? sau despre scaunele de la firma Caretero? Astept raspunsuri si va multumesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_ph spune:

Pana la urma vad ca nu mai intra nimeni pe acest subiect....oricum va pot spune ca am fost la BabyExpo si oferta a fost ffff slaba din punct de vedere al diversitatii scaunelor. Pana la urma am decis sa iau un scaun pt 9-25 kg, de la firma Creterro, anume Careterro Ibitza(479 ron). Concluzii: bebe sta confortabil, chiar a adormit in el, nu a transpirat(dar am fost la drumuri de max 30 min, sper sa fie ok si la drum mai lung)si ca si fixare e ok, adica sta bine ancorat pe bacheta. Sper sa-l folosim pana mai tarziu. Desi nu e o fima cu renume, asa cum este Britax sau Maxi Cosi eu cred ca e ok ca raport pret/calitate. Are si eticheta de conformitate cu normele europene si sper sa nu fie nevoie niciodata sa-i testam rezistenta la impact(oricat de mic), dar daca va fi nevoie sper sa-si faca datoria si sa-l protejeze pe copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinelteodoru spune:

buna bebe_ph, sunt si eu interesata de un scaun acceptabil ca pret (vad ca lumea pe-aici se intrece la "categoria grea". Nu ca siguranta copilului nu ar fi importanta, dar daca nu-ti permiti un SUV, de ce sa nu cauti si cea mai buna Dacia?) esti in continuare multumita de scaunul Caretero? Materialul este bun? centurile se pot regla si pentru copii mai mici (noi avem 8 luni si 9 kg). Sta fix in masina? Daca bebe adoarme in pozitie verticala, il poti aseza la orizontala usor si fara prea mult zgomot si zgaltaiala? As vrea sa comand unul pe net (pentru ca in magazine nu am gasit nimic satisfacator), de aceea iti pun atatea intrebari. Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_driana spune:

noi am cumparat un scaun de masina douceur 0-25 kg...suntem f multumiti de el...cel mai mult ma interesa sa se poata lasa pe spate mult, ca atunci cand doarme sa stea comod, nu sa doarma in fund...asta asa este...are 4 pozitii de inclinare spatarul...cand e lasat pe spate la pozitia 4, sta asa de bine ca in scoica...si a costat 390 lei, mi se pare un pret ff bun in comparatie cu ce am mai gasit.


A_driana , de minunea mea David-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdanrusu spune:

Am sa postez si eu aici desi am vazut ca exista mai multe topicuri despre acest subiect.
Vreau sa cumpar un scaun auto pentru Miruna noastra care are un an si trei luni. Am cautat peste tot dar fiind atat de multe variante imi este foarte greu sa aleg. Am fost si la Expobebe si am vorbit cu diversi vanzatori insa tot nu stiu ce sa cumpar. Am ramas impresionat de scaunele de la BESafe insa depasesc bugetul.
Vreau un scaun cu fixare in centura ( desi masina are isofix scaunele cu acest sistem depasesc bugetul).
Cerinte pentru scaun:
- sa fie pentru grupa 9-18 kg (eventual 0-18 kg)
- sa aiba sistem de pretensionare a centurii (mi se pare foarte important ca scaunul sa stea cat mai fix pe bancheta)
- sa aiba spatarul reglabil
- sa aiba protectie laterala pentru cap (initial am vrut sa cumpar Inglesina Auto Moovy dar acesta nu are protectie laterala pentru cap)
Bugetul nu este batut in cuie dar se situeaza in jurul valorii de 500 lei.
Sa nu imi spuneti sa citesc bine topicul pentru ca am facut deja acest lucru dar poate ma mai lamuriti si pe mine.
Achizitia este destul de urgenta pentru ca scoica a ramas mult prea mica si nu vreau sa se obisnuiasca Miruna sa stea pe bancheta sau in brate.
Alt scaun care mi se pare bun este Chicco key 1 X Plus.
Va multumesc.

Mergi la inceput