Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna,

As vrea sa va intreb de unde pot cumpara scaun de masina Romer pentru a doua categorie de varsta (peste 9 kg)? Se gasesc in Romania? Cam cat costa? Daca nu, atunci sa ne orientam catre un MaxiCosi? Pe asta de unde sa-l iau? Am inteles ca de la BabyExpo, dar stiti cumva de la ce stand, importator?
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Daca cauti cu google gasesti multe magazine online care comercializeaza scaune Britax Romer. Si aici pe topic cu cateva pagini mai inainte gasesti o sursa care era din Sf-Gheorghe parca. Noi avem Romer Duo Plus Isofix, categoria 9-18 kg dar l-am cumparat din Anglia de pe ebay. A fost in jur de 800 RON iar aici cel mai ieftin il gasisem la 1200 fara transport.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Asa zboara kg mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Buna,

As vrea sa va intreb de unde pot cumpara scaun de masina Romer pentru a doua categorie de varsta (peste 9 kg)? Se gasesc in Romania? Cam cat costa? Daca nu, atunci sa ne orientam catre un MaxiCosi? Pe asta de unde sa-l iau? Am inteles ca de la BabyExpo, dar stiti cumva de la ce stand, importator?
Va multumesc si astept cu mare interes raspunsurile voastre!




http://www.scauneauto.ro/



mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Puisorul, Theo, va multumesc din suflet pentru ajutor!

mami fericita de Albert-Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bezera spune:

Inainte de a-i cumpara bebelului scaunul de masina, vroiam sa-i iau un Romer sau un scaun cu Isofix. Insa, am deschis pagini cu rezultatele testelor si m-am hotarat pe loc - KIDDY!
Au fost testate impreuna cu cele cu Isofix si au note maxime! In plus sunt foarte usoare, practice, au si o jucarie, iar bebe e incantat!
Kiddy Infinity Pro este cel mai sigur scaun pentru categoria 9-18kg, iar Kiddy Comfort Pro pentru 9-36kg. De curand au aparut si pe piata romaneasca, iar in Germania sunt de 30 ani.

Recomand cu incredere celor care nu stiu ce scaun sa aleaga.
Se prind cu centura de siguranta a automobilului, in 20 secunde e montat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sotul a studiat intens subiectul, asa ca avem de la inceput setul OrbitBaby ( http://www.orbitbaby.com ).

Printesa a implinit un an acum 4 zile si am intors scaunul in directia de mers, nemaifiind nevoie de baza ISOFIX.

Fara baza ISOFIX e anevoios sa schimbam scaunul intre masini, asa ca am avut nevoie de inca un scaun.
Noi am ales BeSafe iZi Comfort X1 ISOfix

http://www.besafe.ro/?action=produse&phase=4

Sunt testate pentru siguranta + are 4 pozitii de inclinare a scaunului (ceea ce mie imi lipse mult la scaunul rpecedent).
Scaunul poate fi folosit si fara suport ISOFIX.

L-am luat de la BabyExpo cu 10% discount: 1300RON.

Desi nu e la ei pe site, la expozitie au avut si ultimul model: iZi Combi X2
In vedeti pe pagina in lb engleza.
http://www.hts.no/en/products/izicombi.php

Daca dati comanda de pe site mentionati ca ati fost la BabyExpo si cereti reducerea ;)

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria

POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GlocK spune:

Nu stiu ce sa spun dar in alegerea scaunului de masina as alege Romer.

Am vazut cum sunt testate + ca Britax Romer a lansat, în colaborare cu VW PRIMUL sistem ISOFIX care acum a devenit un standard global

Testele interioare ale scaunelor Romer :
Centurile cu care se prind copilasii sunt supuse socurilor de peste 2000 de ori. IsoFix-ul este testat de aprox toate marcile de masini pentru a lua 'steaua' cea mai mare in siguranta auto pentru copii.

Cateva sugestii in alegerea scaunului auto cel mai bun :



Grupa 0+ (0-13Kg)= BabySafe IsoFix (poate fi folosit pe orice tip de masina cu sau fara isofix ;IMPORTANT NU FOLOSITI SCAUNUL PE SCAUNUL DIN FATA DACA AVETI AIRBAG-ul ACTIVAT)
Grupa 1 (9-18Kg) = 1.SafeFix Plus ; 2. Duo Plus ;
Grupa 2/3(15-36Kg) = KidFix

Aceste scaune sunt pentru masinile care au sistemul cu isofix


Pentru masinile care nu au sisteme cu isofix recomand orice scaun care are o mare siguranta in centurile propri cu conditia sa fie montat corespunzator (scaunul este montat corect atunci cand nu se mai misca; miscatil stanga-dreapta; daca se misca returnatil in acele zile de returnare.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Cine stie ce sistem de prindere are acest scaun si ma poate ajuta? In specificatii nu scrie cum se fixeaza in masina, eu deduc ca prinderea se face in centurile masinii, odata cu copilul, pt ca centuri proprii sau alt sistem de prindere nu are, din cate vad. Oare e safe sa stea legat numai in centuri? Nu se misca stanga-dreapta? Il are cineva, ma puteti ajuta?
http://www.scauneauto.ro/romer-kid-plus~produs-3-scaun-auto-copii-kid-plus-ellen~p-141.html

Inca o intrebare: stiti cumva magazine care vand scaune auto si au o gama larga, unde eventual sa-l gasesc si pe acesta, ca sa-l vad pe viu? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Axxxa,eu inteleg ca nu are isofix, se prinde doar cu centura.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Noul target...ajutat de Montignac si P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

axxa, din cate stiu eu, scaunele de grupa 3 se prind doar in centura masinii - exceptie e unul dintre inglesina, mille miglia parca. noi avem www.chicco.com/seggiolino-auto-key2-3/viaggio/dalla-socializzazione/scheda_prodotto.asp?menu=on&idsezione=15&idfascia=24&art=05.060885.220.000" target="_blank">chicco key 2-3 si tot asa se prinde, in centurile masinii. nu se mai misca asa tare stanga-dreapta pentru ca e si copilul mai marisor, iar el e destul de usor in sine (nu mai are baza aceea grea).
nu stiu unde il poti vedea in magazine.

Roxana

Mergi la inceput