Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

roxy, depinde de copil
Cel mic, al meu, la 3 ani si 9 luni are 17 kg si inca incape in scaunul pt maxim 18kg deoarece e stilul lung si slab (cu fundul mic si oase fine) Lui ii dau acum, ca pantaloni 3/4, pantalonii care-i purta fratele lui ca pantaloni lungi la 2 ani.

Cat despre pus centura in stilul culcat...Practic pune doar partea care vine peste burta, o largeste putin si se ghemotoceste pe jumatatea de bancheta care ii revine lui. Oricum a ajuns saracul la dexteritati nebanuite. Cand simte ca i se face rau, largeste centura, tipa "vomit", deschide geamul si....gata. Asta pt ca nu intotdeauna reuseste tata-su sa opreasca in secunda aceea, iar in punga...nu ii place. Ultima data cand n-a reusit sa deschida geamul a trebuit sa curatam difuzorul din usa ...In schimb cel mic n-are nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Am citit topicul asta aproape in intregime.

As vrea sa va intreb daca are cineva scaun auto Fuego Sprint de la Brevi.

Vlad are 8 luni, 8,700 kg si inca e in scoica. Luna asta as vrea sa-i cumpar un scaun.

Multumesc mult.

http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxyn spune:

Am tot studiat si... m-am razgandit. Nu-l mai vreau.

Zilele astea mergem la Metro.

http://www.shout.ro/user.html?u=bubuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Fetelor, va rog sa ma ajutati cu u sfat: pe care dintre acestea 3 sa il aleg, as vrea sa fie sigur, in primul rand, si apoi daca s-ar putea si dormi oarecum ok in el ar fi si mai bine. Iata la ce m-am oprit:

http://idealbebe.ro/brevi-fotoliu-auto-touring-sport-p-3352.html

http://www.babycomfort.ro/produse/230-carucioare-scaune-auto/288-scaune---fotolii-auto-bebelusi-si-copii/758-scaun-auto-dynamic-red-storchenmuhle-15-luni---12-ani.html

http://www.inglesina.ro/eshop/product.php?id_product=26

Noi avem acum un brevi grand-prix 9-18 kg pt fetita cea mica, si un britax 9-36 pt cea mare. La Brevi nu prea mi-a placfut la modelul nostru ca dupa ce am spalat husa si am asamblat la loc centurile si restul nu a mai stat la fel de strans ca pana atunci, ce sa zic, poate nici noi nu am instalat chiar f coresct, desi am avut manualul in fata. La Britax nu imi place ca se doarme foarte prost in el, nu se inclina aproape deloc pe spate, corpul e foarte rigid in el, in schimb e bun ca e sigur, la asta nu am ce sa ii reprosez, la vreo frana sau ceva nici nu tresare copilul din scaun.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna,

Am nevoie de un sfat, va rog :

sunt insarcinata cu primul bebe si vreau sa ii aleg o scoica pentru a-l aduce de la maternitate si apoi pentru transport prin Bucuresti (nu intrevad in acest moment deplasari pe distante mai lungi ).

Problema mea este urmatoarea: sta intr-adevar bebe comod in acea scoica (adica are posibilitatea de a sta culcat) sau il sileste forma ei sa stea semi in fundulet?

Si, ca marci de scoica, ce imi recomandati?

Multumesc foarte mult,

Ratusca 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Poti sa il scoti din spital in scoica. Eu i-am pus o paturica impaturata pe fundul scaunului si atunci sta mai comod. Nu stiu ce scoica sa iti recomand pt ca noi am primit-o, dar scaunul urmator a fost Britax Romer DuoIsofix. Eu am vrut un scaun foarte sigur de aceea am si ales un scaun cu Isofix.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Sebi are nevoie de voi!!!
Si ingerii au nevoie de ajutor...
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

ratusca_mica noi am folosit scoica de la maxi-cosi, cabriofix se numeste modelul si are suport special pentru nou-nascuti, sa stea culcati (sau aproape culcati) si sa le sprijine capsorul in lateral; de fapt inca folosim scoica, fara suportul respectiv, fetita are 10 kg, 80cm si inca incape in ea foarte bine la 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns li_am spune:

ratusca mica,
poti si chiar trebuie sa iei bb din maternitate in scoica si orice calatorie vei face cu masina pe viitor s-o faci cu scoica, chiar daca nu ar fi obligatoriu prin lege, pt siguranta copilului tau. statistic vorbind, cele mai multe accidente se intampla la drumuri scurte! deci nici o exceptie de la folosit scaunelul...

scoica cabriofix de la maxi-cosi (si eu cred ca este cea mai buna) a iesit cel mai bine la testele de siguranta nemtesti (impreuna cu baza pt sistem isofix), eu am folosit-o si pe distante lungi in masina, este perfect anatomica, sunt parinti care tin bbeii ore intregi in scoica in casa, nu am auzit sa le afecteze coloana!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hardlibra spune:

E o tampenie cu etichetele. Orice scaun conform cu directiva ECE R44/04 este bun. Exista scaune cu Isofix de la marci de renume care nu au eticheta portocalie (ex. Bebe Confort Iseos Isofix). Se face o mare confuzie intre R44 si E4 (care poate fi E1, E2, E20 etc. in functie de tara unde s-au obtinut certificarile).

Daca tot vorbim de etichete portocalii, aici intra si BeSafe iZi Comfort X1 9-18kg, in varianta de prindere cu centuri si pretensionare sau Isofix si este un scaun excelent.


Citat:
citat din mesajul lui Monica-Elena

Stie cineva care sunt cele 3 firme producatoare de scaune de masini ptr bebe omologate? Am inteles ca doar scaunele cu eticheta portocalie sunt omologate.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in sticlute mici.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui li_am

ratusca mica,
poti si chiar trebuie sa iei bb din maternitate in scoica si orice calatorie vei face cu masina pe viitor s-o faci cu scoica, chiar daca nu ar fi obligatoriu prin lege, pt siguranta copilului tau. statistic vorbind, cele mai multe accidente se intampla la drumuri scurte! deci nici o exceptie de la folosit scaunelul...

scoica cabriofix de la maxi-cosi (si eu cred ca este cea mai buna) a iesit cel mai bine la testele de siguranta nemtesti (impreuna cu baza pt sistem isofix), eu am folosit-o si pe distante lungi in masina, este perfect anatomica, sunt parinti care tin bbeii ore intregi in scoica in casa, nu am auzit sa le afecteze coloana!

_
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - 30 fix AMR 8 sapt

poze



Multumesc foarte mult pentru raspuns, insa de unde ai cumparat-o? direct de pe net? imi e cam frica sa comand fara sa vad produsul "live"...

Ratusca 20+

Mergi la inceput