Scaune de masina sigure

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

unele dintre voi vad ca au cumparat scaunelul Bebe Comfort Iseos TT(9 18 kg)
este reclinabil?
vreau sa il cumpar de pe un site, dar acolo nu scrie nimic de caracteristica asta
http://www.ebabycom.it/product_info.php?cPath=26_107&products_id=2726

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Scaun masina
eri_ka
faptul ca noua masina are isofix m-a facut sa ma hotarasc la un scaun de masina cu sistem isofix. pe piata, in romania cel putin, sunt 2 modele: maxi-cosi si bebeconfort iseos. cum il aleg pe cel potrivit? are cineva, ma puteti sfatui? astept opinii si pareri. multumesc



NanaMotoc

Aici cele mai recomandate peste tot, in toate magazinele de specialitate pentru bebei, sunt scaunele Maxi Cosi ca fiind cel mai bune. Noi am achizitionat unul de genul asta.
Poate ne impartaseste cineva din experienta, care deja a folosit un astfel de scaun.

karula
Noi am luat Iseos de la Bebeconfort. Mi-am facut copilul fericit, iar noi chiar stam cu inima impacata ca il stim in siguranta. Deci, din experienta noastra de proaspata calatorie in Grecia cu drum de doua zile a cate 12 ore de condus fiecare, plus zilnice plimbari pe serpentine, gropi, drumuri forestiere sau autostrazi ca-n palma, Iseos are nota maxima! Se doarme excelent in el, ca are pozitie aproape orizontala, sta neclintit, se "largeste" o data cu copilul... Punct in minus: transpira in el. Stiam asta, dar am considerat ca e mult mai important sa fie in siguranta maxima.
Pe site-ul lor am gasit si o nota prin care European Safety Taste Organisations dadusera scaunului 4 stele in 2006, singurul cotat atat de mult...


Gabbriela
iti da voie sa le testezi, pune bb in ele si vezi in care sta mai confortabil copilul...
- sa aiba spatarul reglabil in 2 sau mai multe pozitit
- sa aiba centura de prindere in 5 puncte "adica peste umeri si intre picioare
- sa aiba bumbac un zonele in care atinge copilul, si sa se poata spala la masina
- sa fie usor de montat/demontat din masina
- in caz de urgenta sa fi in stare sa dezlegi copilul in 5 secunde din scaun.
- dar sa fie destul de solide butoanele sa nu poata copilul sa le deschida singur.

PS: mai vezi la semnatura la mine unde sc scaune de masina.



iuliana_2007
Deci pana la urma care sunt mai bune ca vreau si eu sa cumpar?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Noi avem Bebe Confort cu Isofix si suntem mai mult decat multumiti de el. E perfect; in afara de treaba cu transpiratul restul primeste nota 10 de la noi. Se poate rezolva si asta cumparand o husa pt scaun de la firma importatoare, mi-au spus ca ar costa vreun milion, vechi. Oricum isi merita banii: 1000 lei cumparat de la Baby Expo. Si Maxi Cosi e bun si daca-ti convine sa dai cateva milioane in plus ia-l(diferenta e ca husa lui e direct din bbc si bb nu transpira vara). Sau comanda-l de pe E-bay sau sa ti-l aduca cineva din Germania. Erau la vreo 300-350 euro.
Sigurana inainte de toate cand vine vorba de viata unui copil. Mi s-a intamplat sa mi se rada in fata: ce ai innebunit, cum sa dai 10 mil. pe un scaun auto!? Si cei care mi-au spus-o au un venit de vreo cateva mii de euro bune, pe luna. Ei au primit un scaun Inglesina care a costat 150 lei si este pana la 12 ani(nu se poate inclina, copilul doarme in fund atarnat de centuri...). Daca are masina asa ceva nu ezita sa iei cu Isofix pt ca noi avem in masina parintilor un Chicco Vector si nici nu se compara, se balangane in centuri oricat de bine l-ai prinde.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

scaun auto ptr copii
andreea-tma
Buna,


Trebuie sa ii cumpar fetitei mele un scaun auto.

Ma intereseaza un scaun de la brevi grand prix silverline 0-18 kg.

La noi l-am gasit la 520 RON.

Pe un site din Italia wwww.nidodigrazia.it l-am gasit la 113 EUR dar nu trimit decat pe teritoriul Italiei.

L-a mai gasit cineva mai ieftin?


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

deci bebeconfort ISEOS sau Maxi Cosi PrioriFix??? diferenta de pret nu e mare. priori are husa de bumbac??sunt in mare dilema care sa-l aleg....mi se pare ciudat piciorul ala de prijin de la priori. are cineva din ala???

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Priscilla spune:

Tocmai am luat din Cora un scaun de la Bertoni.Sunt multumita de el, este de la 9-18 kg, reglabil in 3 pozitii,prindere in 5 puncte,si-mi place ca are o bara in fata tapitata cu burete.A costat 230 ron.Sunt multumita deocamdata.Raport calitate-pret,nota 10.

Iolanda, de printesica,Alexandra,17 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: sirimie
Subiect: Ce scaun de masina de BB la 2.5 ani?
Trimis la: 25/09/2007 14:06:51
Mesaj:


Trebuie sa cumparam un scaun de masina pentru BB de 2 ani si jumatate, are in jur de 13 kg. As vrea un scaun in care sa poata si dormi, si pe care sa il mai putem folosi vreo 2-3 ani si de acum incolo.

Ce sa luam? Si de ce sa ne ferim cind cumparam?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bebec07
Raspuns la: 25/09/2007 15:33:10
Mesaj:

Si pe mine ma intereseaza acelas lucru.Un scaun de masina peste 12 kg.Sper sa-l gasesc in week-end la BabyExpo.Daca va fi si isofix si mai bine...

Astept si eu cu nerabdare un raspuns :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Daca il pun direct in centuri are ceva?
Eu asa l-am pus pe Bogdan, l-am urcat pe o perna cu forma de broasca testoasa si l-am prins in centurile masinii. Ii place si mie mi se pare sigur. Si dureaza pana la batranete! Fara broasca, of course...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

nu am timp acuma sa reiau etapele dupa care se cumpara un scaun de masina... dar la semnatura la mine e un link .. scaunde de masia.. urmatil si o sa gasiti raspunsurile de ce e bine sa aiba copilul scaun pana pe la 6 ani sau o anuimita inaltime/greutate , de ce e bine sa fie un anumit model de scaun, care sunt avantaje si dezavantaje.

revin maine si raspund la eventualele intrebari ramase fara raspuns

PS: la 2 ani jumate neaparat in scaun de masian cu centurile propri, nu centurile masini...


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Sunt in cautarea unui scaun de masina pt fiica mea si uitati ce am gasit, m-am gandit ca va va fi util si voua
http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/breakfast/2963774.stm


Iriss - mami de Yvonne Maria 05.02.2007
http://family.webshots.com/photo/2509791670098051179gBsgDY

Mergi la inceput