A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo... | Autor: simina2005

Link direct la acest mesaj

Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!



Va scriu in speranta ca printre voi exista cineva care are trei cezariene, sau poate cunosteti o mamica care a mai trecut prin ce trec eu acum.
Stiu ca stresul meu se transmite si copilasului...
Eu mi-am dorit foarte mult sa am copii.Primul copil, o fetita, a murit la 48 ore dupa o nastere normala (povestea ei exista undeva in acest forum). Au urmat doua cezariene (fat pretios),am un baietel(4ani si 10 luni) si o fetita (2ani si 9 luni)care mi-au umplut golul din suflet.
Dupa a doua cezariana mi s-au "legat trompele" deoarece d-na prof.univ.dr. care m-a operat a considerat ca a treia cezariana mi-ar pune viata in pericol. Totul a fost ok., eram sigura de acest lucru(mi-au mai confirmat 2 medici acest lucru), pana cand m-am trezit insarcinata in 16 saptamani (ciclu peste sarcina). Medicul ginecolog mi-a recomandat microcezariana pentru intreruperea sarcinii, eu am ramas blocata, nu puteam sa-mi ucid copilul( avea manute, picioare, ii batea inima...). Am plecat din nou in Clinica universitara sa ma consult cu medicul meu ginecolog...si el credea ca am venit pt intreruperea sarcinii.I-am spus si d-nei dr. ca "nu as putea sa mai traiesc cu aceasta crima pe suflet". Mi-a spus ca este riscul meu, ea ma ajuta cat poate, o sa stau mai mult prin spital,si daca totul o sa fie bine o sa-mi faca a treia cezariana dupa 7 luni.Acum am 23 de saptamani, am stat 2 saptamani in spital si am vazut "prea multe", am facut alergie la multe produse alimentare si chiar la insecticidele din spital.
Am plecat la cerere din spital, cu semnatura, pe riscul meu.Acasa mi-am revenit, ma simt mult mai bine dar stiu ca in caz de o "ruptura uterina" din cauza operatiilor anterioare trebuie sa ajung in 2,5 minute pe masa de operatie, altfel , datorita hemoragiei risc sa-mi pierd viata.
Mi-e frica sa nu-mi las copii fara mama... dar nici nu pot sa-mi omor copilul nenascut inca...
Peste 1 saptamana trebuie sa merg din nou in spital si mi-e groaza ( mi-e f dor de copii, aud alte si alte tragedii, risc din nou sa fac alergie la tot)
Voi ce sfat sau incurajari imi puteti da?
Cum pot sa-mi dau seama ca risc o "ruptura uterina"? Apar durerile mai intai? Ce simptome pot sa am?
Stiu ca in occident se fac si 5 cezariene!


Simina, Diana si Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Sunt pe forum, mamici cu 3 cezariene. Eu cunosc o doamna care are 4 cezariene si este sanatoasa.
Nu trebuie sa fii speriata, doar precauta.
Daca trebuie sa te duci la spital, du-te si fii linstita, timpul trece repede. In curand vei fi mamica din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Eu cunosc o mamica de 3 copilasi cu cezariana nascuti. Cand am nascut-o pe Irina in acelasi salon cu mine era o alta mamica , tot la al treilea copil si tot prin cezariana. Nu te speria, mai consulta un dr


Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Fata lui Jackie Chan

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

IMPRESIONANT!! De-ar gandi toate femeile la fel ca tine....
Eu zic sa stai linistita! Dr meu mi-a zis ca el abia dupa 3 cezariene leaga trompele , asa ca mie, cu doua...n-a vrut sa mi le lege! Glumesc, normal. M-a intrebat daca vreau sa mi le lege si am zis ca NU. El a zis "Bravo! Ti le leg dupa a treia cezariana!"
Stai calma! O sa fie bine! Daca fetita are 2 ani jumate, au trecut cca 2 ani de la ultima cezariana, deci e super-ok! E o mamica pe forum, Adita, care are 3 cezariene, la intervale mici una de cealalta. Si e super-ok! Vorbeste cu ea, poate te mai linistesti...
Ai grija sa te odihnesti si sa te menajezi...cat de cat...sper ca te ajuta cineva cu copiii...

Oricum...esti o mamica pe cinste, zau asa!! Bravo tie, toata stima si admiratia!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Simina, am ramas "tablou" de situatia ta! Pentru ca si eu am trompele legate de aproape 4 ani (tot dupa 2 cezariene) si nu m-am gandit ca m-as putea trezi intr-o zi insarcinata...Oricum, daca mi s-ar intampla asa ceva, as proceda ca si tine :)
Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci probleme pentru a 3-a cezariana, s-au mai vazut si alte cazuri, iar in strainatate nu e deloc considerat iesit din comun...Mai ales ca vor fi 3 ani de la ultima.
Pacat ca esti cam departe de Bucuresti, ca ar fi meritat poate sa le urmareasca un dr. de acolo...
Multa sanatate iti doresc, atat tie cat si bb-ului!!! Asteptam vesti bune!

PS. Totusi, cum ti-ai dat seama ca esti insarcinata abia dupa 16 saptamani? Nu aveai simptome? Nu te-ai ingrasat? Oricum cred ca si daca aflai mai inainte, tot aceeasi decizie luai, nu?
PSS. Ce este? Fetita/baiat?

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 10 luni) si Ramona (3 ani si 9 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

In primul rand, te asteptam cu mult drag la subiectul "Mamici de mai-iunie 2006" aici : http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69149
Vei gasi multe gravidute ca si tine dornice sa te cunoasca si sa impartaseasca cu tine toate cele prin care trecem.

Cat despre cezariana, nu iti face probleme. Eu voi face in curand a doua cezariana si planuiesc si o a treia , ba chiar si o a patra eventual. Dr. meu mi-a spus ca nu nici un fel de problema, proprii lui surori i-a facut 5 cezariene si e absolut in regula. E adevarat ca in provincie de multe ori am auzit povesti de genul ca " nu ai voie sa faci mai mullt de doua cezariene" sau ca "nu poti naste natural dupa cezariana" (fals) , si toot felul de prostii. Ele nu mai sunt de actualitate si in Bucuresti sunt multi medici care au vederi mult mai moderne. Sunt aici mamici care au nascut natural dupa cezariana sau mamici cu mai multe cezariene si nu au avut nici o problema, nici o ruptura uterina, sunt bine mersi. Asa ca...iti urez mult curaj sa iti impui punctul de vedere.
Apropo, ai fost de acord sa iti lege trompele? Ca nu au voie sa faca asa ceva fara cerere sau acord de la tine. Ce e asta, sterilizare fortzata ca la nazisti? Noroc ca nu si-a facut bine treaba...

Sarcina usoara in continuare si bebe perfect!


Ioana 27 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Bafta multa!

Sigur vei reusi, daca iti doresti atat de mult si mai ales ca ai ales sa duci pe lume un suflet in loc sa il elimini, asa cum fac alte femei (nu judec, fiecare are motivele ei).

Cred ca trebuie sa te menajezi mai mult, ai nevoie de ajutor din partea sotului, mai ales ca puiutii sunt mici!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Esti o fata tare curajoasa si de aceea vei trece cu bine si de a treia cezariana. Daca ti s-a recomandat sa stai in spital ar fi bine sa te inarmezi cu multa rabdare si carti sa-i asculti pe medici.
Cand trebuie sa nasti?

Numai bine si-ti tinem pumnii !



Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Multumesc pentru raspunsuri!
Sunt speriata tocmai pt ca am fost avertizata inca de la a doua cezariana de riscul celei de a treia...Sotul nu era de acord cu ligatura trompelor, dar i s-a spus clar:
"Tu vrei sa omori aceasta femeie?!"
Atunci a fost de acord.Mie mi s-a spus ca o sa ma simt mult mai sigura si mai bine dupa ce o sa scap de stresul unei eventuale sarcini:
" Si eu am trompele legate, o sa vezi ce bine o sa fie!"
Vreau sa precizez ca nu au fost taiate si apoi legate, ci doar ridicate si pliate( sunt prea tanara pentru a fi taiate)
Mai vreau sa precizez ca eu nu credeam femeile care se trezeau cu sarcina mare si sustineau ca nu si-au dat seama. Cred ca Dumnezeu a vrut sa-mi demonstreze ca se poate!
Am avut greturi dar mi-am spus ca-i "o simpla indigestie" sau "iar am facut gastrita".
Am inceput sa iau in greutate dar mi-am spus" Am luat Ca+Mg si de asta m-am ingrasat!"
O eventuala sarcina era exclusa din start( stiam ca este imposibil).
de-abia prin decembrie mi-a intarziat ciclul si mi-am facut un test de sarcina.Cand mi-a iesit pozitiv m-am speriat sa nu fie extrauterina( riscul trompelor legate), pt ca stiam ca la 2,5 luni trompa "explodeaza".Am mers urgent la ecograf ..."sarcina in 16 saptamani in evolutie", era in uter, f bine pozitionata, totul parea ireal...pana atunci ma jucam "calutul" cu copii pe burta...eu care duceam sarcinile f greu(cerclajul colului,stat la pat 6 luni din 9, tratament hormonal si antispastic pe toata durata sarcinii). Am plecat la medicul ginecolog din localitate,care m-a terminat dpdv psihic. Mi-a scris in Carnetul gravidei "Refuza intreruperea sarcinii!!!" .
Am plecat in Iasi unde am fost internata, mi s-a facut din nou cerclajul colului...In spital am vazut si auzit multe( prea multe pt mine in aceste momente), toti se purtau cu mine ca si cu "o bomba cu ceas", mie mi-era f dor de copii pe care ii auzeam doar prin telefon( nu vreau sa ma vada pe un pat de spital)...am plecat la cerere, pe riscul meu...Nu stiu ce este, la ecograf nu se insista pt a nu mi se forta operatia, se uita doar daca este viu si o biometrie sumara...
Nu va spun cum au reactionat cei de la servici cand i-am anuntat ca sunt din nou insarcinata...
La fel simt ca sunt privita si de cunostinte, deoarece majoritatea au un copil...maxim doi. Oare de ce?
Multumesc pt sfaturi si adresele specificate.Am citit tot ce mi-ati recomandat. Cu Adita nu am putut lua legatura, o sa mai incerc.


Simina, Andrei si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Iubita mea uite taman citii ca dragalasa de miraklucker a nascut si e acasica cu puii. Incearca sa iei legatura cu ea pe PM. Stiu ca ea a ramas insarcinata a treia oara la 6 luni de la a doua cezariana. La mine vor fi maximum 2 ani diferenta intre cezariene si de cate ori ma paleste frika ma duc sa vad ce mai face mira:)))
SARCINA USOARA in continuare si bebe sanatos!

Mergi la inceput