A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

"O viata nu valoreaza nimic, dar nimic nu valoreaza cit o viata." (Jerome K. Jerome)



Multumesc mult papadie pentru raspunsuri!
Dela am transmis un PM la miraklucker si sper sa putem comunica.
Din cate stiu eu la a doua sarcina cu cezariana nu prea apar probleme, asta depinde mult de "calitatea uterului" si a copilului.Am avut colege la spital care au ramas insarcinate la 2 luni de la prima cezariana si au acum copilasi frumosi si sanatosi.Am vazut cazuri cand chiar si cu uterul fibromatos au rezultat sarcini usoare si copii reusiti.Important este sa nu se ajunga la contractiile datorate nasterii.Mie cel putin mi s-a facut a doua cezariana la 38 de saptamani si am o fetita superba.


Simina Diana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Imi pare rau ca n-am vazut subiectul mai devreme, dar am calculatorul la service, acum sunt in vizita la cineva cu calculator si recuperez. eu am trei cezariene la activ, la distante mai mici decat la tine (1,8 ani dupa fiecare). nu am avut nici o problema din cauza asta, am inceput deja sa-mi fie dor de inca un bebe mic.eu te-as sfatui sa cauti un medic in alta parte, nu e deloc ceva neobisnuit sa faci trei cezariene, ce doctori sunt in stare sa sperie asa o femeie gravida? in Bucuresti am auzit de 5 cezariene, la spitalul Municipal, iar in Timisoara s-au facut si 8.in strainatate se fac frecvent mai multe cezariene. nu ai de ce sa te sperii, eu am dus toate cele trei sarcini pana foarte aproape de termen, n-au fost deloc probleme, n-a fost nevoie sa stau prin spitale. te felicit pentru hotararea luata si daca te pot ajuta cu ceva iti stau la dispozitie

mamica de trei copilasi : Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Imi place cum gandesti. Bravo!
Asa cum ti-au spus fetele, 3 cezariene se practica destul de des, iar pentru alte tari nr lor e chiar mic. Eu am auzit si de 7, dar conditia era ca intre nastere si urmatoarea sarcina sa treaca 2 ani ( aproximativ, more or less).

Cazuri de sarcina obtinuta dupa legarea trompelor am mai auzit de la medici. E adevarat, se intampla rar, dar se intampla. Asa lucreaza Dumnezeu, iar daca ti-a mai dat o sarcina, stie EL de ce.

pupici

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

"Oamenii mari nu inteleg nimic, niciodata si este obositor pentru copii sa le tot explice"

Antoine de Saint Exupery - "Micul Print"



Multumesc mult Crinuta pentru intelegere!
Multumesc mult Adita ca m-ai gasit tu pe mine...am mai scrise cateva mesaje dar vad ca s-au pierdut in eter...Sper sa putem comunica si pe PM de luni! Tu mai mergi acum la serviciu?
Sa stiti ca asa gandeam si eu, sincer mi-am dorit sa am macar un copil al meu ( candva am dorit mult sa infiez un copil dar l-a infiat altcineva...)
Cred ca cel mai mult ma deranjeaza faptul ca in societatea noastra, o femeie care se hotaraste sa aduca pe lume mai mult de 1...maxim 2 copii este categorisita ..."Voi va inmultiti ca iepurii!", si nu inteleg de unde vine aceasta rautate sau superioritate a persoanelor care au un singur copil ( si poate mai multe intreruperi de sarcina). Cu ce sunt aceste persoane mai "bune"?
Nici mie nu-mi vine sa cred, dar pentru copii mei totul este f simplu:
-Mami are "bebe" in burta..."Si Diana are bebe in burta?"
-Uite mami jucaria lui bebe...zornaitorile si jucariile lor de cand erau mici sunt adunate cu grija pt "bebe".
-Ce o sa manance "bebe"?...tita...cartofi...
Pentru copii este atat de simpla viata...si de-abia asteapta sa se joace cu noul "bebe"
Si culmea este ca uterul meu mic, ..., si operat mi-a adus cele mai mari bucurii, fiinte care ma iubesc neconditionat si-mi umplu viata cu fericire si puritate sufleteasca.
Eu sunt constienta ca o sa-mi fie destul de greu cu 3 copilasi mici...si cand ma gandesc ca odata-mi doream gemeni... Acum nu-mi doresc decat sa fiu sanatoasa ca sa pot munci si sa-mi pot creste cu dragoste si demnitate ingerasii.


Simina Diana (30.05.2003) Andrei(10.04.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

FELICITARI MAXIME SIMINA!
Tin sa te felicit pentru alegerea facuta, sa va dea Dumnezeu multa, multa sanatate si sa ai parte de o sarcina cat mai usoara. Si eu sunt la a treia sarcina, doar ca eu am nascut normal si sper ca si de data asta sa nasc normal. Sa sti ca si eu am observat ca exista multa lume snoaba, cel putin la noi, pt. care un copil inseamna destul, doi este mult prea mult, dar totusi de acceptat si trei este pur si simplu exagerat si de neconceput.
Dar pana la urma noi sa fim sanatosi, sa ne crestem copii cat mai bine. Din cate am vazut este foarte posibila cezariana a doua oara, asa ca eu spun sa urmezi sfatul medicilor si sa ai grija de tine si de bb.
Inca odata felicitari maxime si multa, multa sanatate!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da, oamenii sunt de-a dreptul nesimtiti la noi daca vrei sa ai mai mult de doi copii. Eu imi doresc trei (poate patru) si toata lumea se cruceste de zici ca vreu 150. Jenant! E problema lor nu a noastra!
Poate te ajuta moral sa le spui snobilor care spun asa ceva ca in Occident majoritatea familiilor care se hotarasc sa aiba copii au cam 3-4. Nu ca ar avea vreo importanta, dar snobii sunt foarte interesati de asemenea detalii si poate isi revizuiesc atitudinea!
Iti doresc multa sanatate, sarcina si nastere usoare si un bebe perfect!


Ioana 28 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Draga Simina,felicitari pentru bb 3 si nu mai pleca urechea la toate povestile "horror" de prin spital.Ai incredere in Dumnezeu ca totul va fi bine.Ai luat o decizie buna si Dumnezeu iti va ajuta,ai sa vezi.
Cat despre ceea ce zic ceilalti,nu-ti mai bate capul,ca nu vin ei sa-ti dea de mancare.Chiar zilele astea am ascultat un interviu cu o mama care are 7 copii,si zicea ca multi au batjocorit-o pentru asta,dar dupa ani au venit sa-si ceara iertare.Si mai zicea ca toti copiii ei au ajuns bine,ca a ajutat-o Dumnezeu sa-i creasca.Asa ca nu te mai framanta in legatura cu parerea unora,sincer,pe mine nici nu ma intereseaza ce zic altii,daca eu cred ca ceea ce fac este bine.Daca te critica cineva,inseamna ca te invidiaza,le e ciuda ca ei nu sunt in stare de mai mult.E mare curaj sa ai copii multi,astfel de mamici sunt de admirat.Ce e mai frumos decat sa aduci copii pe lume si sa-i cresti cum trebuie?Sanatate si Dumnezeu sa-ti dea spor si ajutor in toate!Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Simina

Nu pot decat sa te felicit pentru decizia luata. Sunt sigura ca Dumnezeu o sa-ti dea puterea fizica si psihica si ai sa treci peste toate, iar cei trei copilasi or sa-ti umple sufletul de bucurie.
Noi il asteptam pe primul..dar ne mai dorim inca cel putin 2. Sotul meu ar vrea 6. e innebunit dupa copii. acest fapt este datorat si de cei din jurul nostru, care nu au mai putin de 3 copii. crede-ma, stiu o mamica englezoaica care are 5 fetite si un baietel...toti sunt micuti....noi ne intanlnim cu ei la pizza...iar in momentul ala..uitam de noi..atrag toate privirile..e minunt sa stai sa-i privesti si un moment..dar sa stii ca sunt ai tai.

Curaj..totul va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!



Va multumesc mult pentru incurajari!
Chiar acum m-am intors de la vaccinul de 2,5 ani pt fetita.Eram din nou cu psihicul la pamant, dupa ce doctorita mi-a reamintit cum surorii ei i s-a "rupt uterul" chiar in fata salii de operatie si era la a doua cezariana...
Mi-a recomandat sa raman in spital pana la nastere(cezariana), deoarece burta este cam mare si copii ma solicita prea mult.
Aici are dreptate..., dar eu fac alergie in spital, si doctorii se sperie si mai tare cand ma vad cu buzele, ochii , mainile sau picioarele umflate...acasa nu am nimic...
Mi-e frica de moartea mea,deoarece am 2 copilasi de crescut...mi-e frica de moartea copilului in caz de o cezariana prematura...dar stiu ca orice as face numai Bunul Dumnezeu o sa ne hotarasca soarta.
Eu am crezut mult timp ca-mi pot programa singura nr. de sarcini, dar sufletul meu nu poate fi programat sa accepte crima, si precum vedeti nici o metoda anticonceptionala nu este sigura 100%
Poate 6-7 copii sunt cam multi, dar daca sunt vrednici si muncitori atunci ei sunt o bucurie si un sprijin reciproc in lupta cu viata...chiar nu merita ascultati acei oameni care cred ca un singur copil in familie denota bunastare sau un intelect mai ridicat...


Simina, Diana si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Uffffff.....nu poti sa te duci la alt dr??? Daca erai in Bucuresti...alta era situatia! Dar e nebuna, mai...dr. aia a ta? Cum naiba sa-ti povesteasca asemenea orori??
Dar de ce ti s-a zis tie ca nu mai poti suporta o a treia cezariana? Atunci, cand ti-au legat trompele?? Ca dr meu mi-a zis ca mi-o face si pe a treia...cand ma hotarasc!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput