tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Baiatul meu cel mic (8 luni) din septembrie de cand a inceput fratele lui gradi este in permanenta bolnav. A facut de 2ori bronsolita nenumarate viroze si de fiecare data cu chiu cu vai cu antibiotice de fiecare data am scapat dar acum s-a imbolnavit din nou.disperata ca i mi va da iar antibiotic si dupa ce ieri am citit discutiile voastre despre homeopatie, m-am hotarat sa pun capat antibioticelor si azi m-am prezentat la un medic homeopat cu baiatul la consultatie.Acum suntem pe tratament cu Imunogrip Junior,Ecoflorina sa reparam intestinele dupa atatea antibiotice, Aconitum Napellis si Osciloccocinum.Pentru nas insa ne-a recomandat un unguent Homeoplasmine pe care trebuie sa-l dam de 2 ori pe zi foarte putin in nasuc.
Acum problema mea este ca el are extrem de multe mucozitati si unguentul asta nici macar 1% nu-l desfunda sau sa opreasca mucisorii iar el cu nasul plin, nu papa, nu doarme si chiar nu stiu ce sa fac. Eu il curat in nasuc cu batista bebelusului dar nu pot trage mare lucru si daca trag vin iar mai multi.Nu stiu daca ar afecta restul tratamentului daca as pun in nasuc alte picaturi care pana acum i-au facut bine la nas(Vibrocil de ex.) sau sa continui cu asta.S-au poate stiti voi alt remediu homeopat. Eu sincer nu ma pricep absolut deloc dar vreau sa continui pe drumul asta pentru ca celalalt cu antibiotice si kg de nurofen numai vreau.
Va rog mult cei care puteti sa ma sfatuiti nu ezitati pentru ca mucisorii astia cu siguranta agraveaza starea f curand ca doar suntem patiti.VA multumesc mult pentru ca mi-ati deschis ochii ca exista si altecva in jur decat antibiotice.Pupici la bb-ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

oana, atunci cind ai trecut pe remedii homeopate e bine sa nu te abati de la ele si sa nu treci peste sfatul medicului homeopat. parerea mea e sa-l anunti daca ti se pare ca nu-i merge bine copilului cu tratamentul dat de el sau daca observi orice altceva legat de starea lui de sanatate sau de evolutia bolii

Carmen, Ilinca, Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

oana, tratamentele homeopate de imunizare se fac de regula in 2 transe. Toamna cand este bine sa-l incepi in septembrie cel mai tarziu (noi anul acesta am avut un tratament care a durat 90 de zile) si primavara un tratament de vitaminizare,(avem un tratament care dureaza 37 de zile repetat de 3 ori). Schema de tratament este facuta de medicul homeopat si este particulara fiecarui copil in parte. Noi mergem pe acest tip de tratament de 3 ani si am o incredere dobandita in timp in homeopatie. Va urez succes tuturor care optati pentru aceasta varianta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:


Autor: Germina
Subiect: Ce stiti despre dr. Ivanuta Lucian?
Trimis la: 17/03/2007 11:29:18
Mesaj:


Caut pareri ale altor persoane care s-au tratat homeopat la dansul.
Va multumesc!

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

quote:
Originally posted by carmenp

oana, atunci cind ai trecut pe remedii homeopate e bine sa nu te abati de la ele si sa nu treci peste sfatul medicului homeopat. parerea mea e sa-l anunti daca ti se pare ca nu-i merge bine copilului cu tratamentul dat de el sau daca observi orice altceva legat de starea lui de sanatate sau de evolutia bolii

Carmen, Ilinca, Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3,



Oana ai primit un sfat f. bun. Adreseaza-te cu incredere homeopatului care ti-a dat tratamentul caci numai el e in masura sa te ajute!Fiecare caz e unic, de aceea nu se potriveste orice oricui. Ai incercat bai de abur pt. nasuc?
Adica dai drumul la apa fierbinte in cada si stai cu bb 15-20 min.in baie, in abur. Eventual poti folosi cativa stropi de ulei volatil eucalipt/brad/pin in apa.Intreaba medicul ca sa fii sigura.
Multa sanatate puiului tau.

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

buna dragele mele
am si eu o problemna cu fetita cea mica de un an si 4 luni...tuseste de vreo 3 saptamini o lasase mai moale saptamina trecuta adica tusea sec de citeva ori pe zi (dupa ce expectorase) si m-a mincat undeva si i-am dat iara stodal dupa care a inceput iara sa rupsa...nu stiu ce sa-i mai dau ma duc si de doua ori pe saptamina la control si-mi spune ca NU ARE NIMIC...
eu fac un tratament homneopat cu ea ii dau pulsatilla si nu pot sa ii dau orice tratament in rest...am sunat medicul homeopat si mi-a spus sa-i dau in continuare tratamentul dat de ea acele granule, sa ii dau un sirop de plante pt expectoratie, frectie seara ( desi nu are muci nu are febra) si un antiimflamator;
voi ce parere aveti? sint p[utin nedumerita si neincrezatoare pt ca nu imi da alte 'remedii' homeopata pt tuse...de stodal mi-a spus sa nu-i dau pt ca interfera cu pastilele celelalte...am mai citit ca alti medici homeopati pt tuse dau anumite granule dar mie nu-mi da nimic....la fel credeti ca un antiimflamator ar fi bun seara macar? ca ea tuseste cind adorame noaptea si dimineata cind se trezeste cel mai mult...este o tuse incarcata dar inca nu rupe mizerie...care este antiimflamator? marcofenul si nurofenul doar?....voi v-ati confruntat cu asa ceva? ma refer mai ales la cele care urmeaza remediile homeopate...
astept cu nerbdare raspunsurile si sftaurile voastre
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Eu logica o vad sa mergi direct la homeopat, cum dealtfel si scrii ca procedezi.
Altfel ai fi debusolata complet, nu? Daca ai ales sa mergi pe homeopatie si crezi in ea, ramii.
Probabil in cazuri extreme cind vezi ca medicina homeopata nu reactioneaza, sa mergi la pediatru.
toate cele bune
narcisa



si cand ai Doamne feri Pneumonie mergi tot la homeopat? si daca din greseala dai peste unul cu suave cunostiinte de medicina, in conditiile in care o pneumonie ascunsa poate fi trecuta cu vederea si de cel mai bun pediatru, ce faci?

ce faci cand copilul face din senin un puseu de febra 40 (am patit-o eu) mergi la homeopat?

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Draga roxica,
Din cate stiu nu se administreaza mai multe remedii homeopate deodata.de aceea nu ai primit un nou tratament.Pt. tuse eu as incerca pe langa sirop de patlagina,sau de alte plante,ceai caldut de tei, musetel, soc cu lamaie si miere.Sau ceai de coji de ceapa...stiu nu e delicios, dar da roade la adulti.Nu cred sa aiba contraindicatii la copii. merita incercata si putina aromoterapie cu ulei de pin, eucalipt in lampita...
stiu ca nurofenul e antiinflamator, dar nu prea inteleg de ce sa i-l dai...Ma rog,nu am pretentia ca ma pricep mai bine ca un doctor, cred doar ca trebuie incercate intai remediile simple, cat mai naturale.
poti lua si apiterapia in calcul, adreseaza-te cu incredere dr. Stangaciu www.apitherapy.com
multa sanatate micutei voastre

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Roxica ptr tuse super bun este SINUPRET care este un secretolitic. E de plante si e fff bun.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Tot pt tuse poti incerca cu sirop de ridiche neagra... Scobesti o ridiche si apoi pui zahar in ea, siropul care se formeaza il dai micutei.... La fetele mele functioneaza....



*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput