tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria-86 spune:

Oare am raspunsul aici? Fetelor, nush ce sa mai fac? Piersicutza mea raceste, cum da de are putin mai tare. Are 6 luni si nam reusit sai fac vaccinul de 4 uni. Acum se apropie data de vacciun si da iarasi semne de raceala. Va rog ajutatima.
Nu mai vreau antibiotice.


Mamik de Adiutza mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norris spune:

buna, in constanta la ce medici homeopati ati mers si ii recomandati?
mersi mult, cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Danay,n-am mai intrat de mut timp si n-am vazut ca s-a reactivat subiectul.Da ,noi mergem la Crisu.Sincer nu stiu ce sa spun despre homeopatie,dar de 11 luni n-am mai luat antibiotic;e infinit mai bine comparativ cu anul trecut,desi chiar si acum e racit.Rares are astm.Copilul tau ce are?
Nu pot spune insa ca sint in relatii prea grozave ce dr ,insa nu contest efectul pozitiv.Poate cel mai important este ca-ti stopeaza inertia de a-i mai da antibiotic din 5 in 5 minute.Nervii iti sint pusi serios la incercare ,la maxim chiar ,insa daca te abtii si astepti sa treaca punctul critic ,vezi ca merge si fara.Nu e totusi usor sa-l vezi bolnav.Tentatia e sa dai fuga la spital.A doua zi e deja mai bine si-i multumesti lui Dumnezeu ca n-ai cedat instinctelor naturale.Daca-l duceam la pediatru ii dadea antibiotic garantat.Stiu cum lucreaza ei.Inainte de a ne apuca de tratamentul homeopat luase de 7 ori antibiotic in 4 luni,asta insemnind ca-i dadea simultan zynnat cu gentamicina injectabil.Am mai povestit in mesajele anterioare.
Maria ti-am raspuns putin si tie,insa tu stii cum e ,la sase luni parca nu-ti vine sa stai acasa si sa lasi organismul sa lupte cu boala,cind "organismul" are 6 kg.Eu asa l-am adus in stadiul de copil astmatic,ca era racit saptamina de saptamina si de mic l-am tot dus la doctor care ii prescria antibiotic,pentru ca parca se aude ceva la plamini si-i dam sa nu se agraveze.
Multa sanatate va doresc si aveti grija cu medicamentele.Gasiti un doctor in care sa aveti incredere,care mai face si cite o analiza ceva,chiar daca "experienta" ii spune exact ce antibiotic sa dea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Dulcetica, ce tratament homeopat luati? e personificat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nu-mi spune niciodata.I le pune intr-un plic ,i le dau si mister total.Parca sintem in evul mediu.Am uitat, nu spun nici un fel de incantatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Dulcetica tu vb serios sau faci misto?! :)
ciudat dr in cazul asta.
in fine.

aveti idee daca pot da ceai "hapciu" din acela pt raceli la un copil de 2 ani si pe deasupra si astmatic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crislunca spune:

Am un baietel de 2 ani care e la cresa...si se lupta cu virozele(am ajuns la antibiotic injectabil)...daca poate cineva sa-mi recomande un homeopat bun din bucuresti sau ploiesti.Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui monu

Dulcetica tu vb serios sau faci misto?! :)
ciudat dr in cazul asta.
in fine.

aveti idee daca pot da ceai "hapciu" din acela pt raceli la un copil de 2 ani si pe deasupra si astmatic?

Monu

Culmea e ca nu glumesc!Madame are un comportament tipic pentru medicii din Romania ,in sensul ca parca-s Dumnezeu pe pamint si noi niste analfabeti,retardati.Realmente i le da intr-un plic,hap i le-am dat si gata.Eu nu ma mai duc la ea ,se sacrifica sotul meu,deoarece nu cred ca-s in stare sa evit conflicte deschise.Am avut o conversatie la telefon si era sa-l scap din mina.M-am abtinut la limita suportabilitatii. Am mai avut insa schimb de experienta cu persoane care se trateaza la ea si folclorul spune ca pe un pacient din paralizie totala l-a tratat intr-un an cu aceste pliculetele.Eu o frecventez pentru ca a redresat un copil cu astm.Din punctul meu de vedere e mai bine ca nu stiu ce-i da,deoarece singura data cind mi-a spus accidental ca-i da calcarea carbonica si-am aprofundat studiul in sensul asta......crede-ma ,daca ai o formatie tehnica ,risti sa devii tare sceptic,insa merg pe efectul palpabil si nu demonstrat chimic.
Vad ca si copilul tau are astm.Noi mergem si la salina.Anul asta as vrea sa-l duc de 2 ori si bineinteles si la mare.Salina mi s-a parut foarte eficienta.Inainte de a incepe cu homeopatia,nu dormeam noptile sa-l ascult cum respira.Cel mai mare rau care l-am facut a fost sa-l indop cu chimicale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Monu, eu i-am dat lui Denis al meu pe la vreo 3 ani prima data ceai hapciu si a fost ok. Si Denis e astmatic.
Dulcetica, cand am fost la salina artificiala de aici, din Bucuresti, tot asa a procedat medicul. I-a dat niste "graunte" sa le ingita fara sa ne spuna ce sunt. Si ne-a zis sa nu-i mai dam ciocolata si sucuri acidulate. Mai luati Singulair?
Denis inca este sub tratament cu Singulair, desi nu a mai avut nici un episod astmatic de la sfarsitul lui decembrie 2007. Numai ca de cand cu gradinita face des rosu in gat cu multi muci si tuse. M-am saturat si eu de cate medicamente inghite! Cred ca ar fii bine sa mergem si noi la homeopat.

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Nona ,am intrerupt singulairul cind am inceput tratamentul homeopat.Cind raceste ii dau simptomatic.Daca face febra panadol,eventual supozitoare cu novocalmin.Am citit ca nurofenul e contraindicat la astmatici.Daca tuseste, sirop de tuse naturist si pentru fluidificarea secretiilor pliculete de fluimucil,acc 100 ,etc.Cite-o vit C si zilnic un pahar de suc de portocale stoarse.Ii mai fac frectii si sint uneori nevoita sa-l mai tin acasa.Tratamentul homeopat i-l da cam la 1 luna jumatate.

Mergi la inceput