tratamente homeopatice la copii

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danay spune:

nu-i nimeni care trateaza copilasul la homeopat in iasi??
m-ar interesa ff tare un schimb de pareri...
rezultate,evolutie,impresii despre dr...
dulcetica,inteleg ca tratezi la dr crisu...m-ar interesa extrem de tare sa discutam...daca vrei..

mai astept raspunsuri...
carmenp,dulcetica,palina012003...sunteti din iasi,putem discuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Buna!

Am si eu o fetita de 1 an si 3 luni pe care o chinuie maselele. Am aflat de curand de existenta unui remediu homeopat pe baza de musetel si/sau arnica care ar ajuta mult la ameliorarea durerilor in eruptiile dentare, dar cine mi-a spus de ele sta in Elvetia. Voi stiti de asa ceva in Romania, ati folosit?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna!

Noua ni s-a recomandat chamomila si belladona pentru problemele aparute la iesirea dintisorilor. Firma producatoare e Boiron (cel putin de la asasta am luat eu, poate sunt si altele!) ...


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Eu ii dau asa lui LUCA , PENTRU ERUPTIA DENTARA
Chamomila CH 30 3 gr / 3 ori /zi.In plina eruptie dentara.

El are o eruptie ciudata ,adik mai multi odata si il cam chinuie ,ies greu si de aceea urmeaza si o alta schema ,odata pe luna ,timop de 10 zile asa:
CALCAREA CARBONICA CH 30 3 gr / DIMINEATZA SI SEARA;
KREOSOTUM CH 30 3 granule/ PRANZ ;
CHAMOMILA CH 30 3 gr /la culcare.


PENTRU FEBRA : BELLADONA CH 30 3 granule /3 ori /zi

PENTRU SCAUNE DIAREICE
: IPECA CH 15 sau 30 3 gr /3 ori /zi

PENTRU IMUNITATE : VACCIN ANTIGRIPAL HOMEOPAT /3 granule /odata pe saptamana (in aceeasi zi mereu) in toate lunile cu "R"



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Si adaug ,ca raspuns la o intrebare anterioara :

Am ales HOMEOPATIA, ptr. ca ii merge excelent ,nu are decat episoade de "muci" aposi ,nu otite ,nu pneumonii, nu rosu in gat ,dupa schemele de imunizare Homeopate ,iar atunci cand a fost cazul de diverse tratament( raceli usoare, scaune diareice, dureri dentare) mereu am tratat cu foarte mare succes cu homeopate.
De cand s-a nascut si pana acum (18 luni) o singura data a luat antibiotc ,si acela ptr tratarea unui Stafilococ nazal .

Nu exclud deloc medicina alopata ,dar inainte de toate o prefer pe cea homeopata ,cel putin ptr. el, si medicul pediatru este de aceeasi parere.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulu77

Eu ii dau asa lui LUCA , PENTRU ERUPTIA DENTARA
Chamomila CH 30 3 gr / 3 ori /zi.In plina eruptie dentara.

El are o eruptie ciudata ,adik mai multi odata si il cam chinuie ,ies greu si de aceea urmeaza si o alta schema ,odata pe luna ,timop de 10 zile asa:
CALCAREA CARBONICA CH 30 3 gr / DIMINEATZA SI SEARA;
KREOSOTUM CH 30 3 granule/ PRANZ ;
CHAMOMILA CH 30 3 gr /la culcare.


PENTRU FEBRA : BELLADONA CH 30 3 granule /3 ori /zi

PENTRU SCAUNE DIAREICE
: IPECA CH 15 sau 30 3 gr /3 ori /zi

PENTRU IMUNITATE : VACCIN ANTIGRIPAL HOMEOPAT /3 granule /odata pe saptamana (in aceeasi zi mereu) in toate lunile cu "R"



Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"


Alina, si tu de unde iei toate aceste "produse"? Se pot lua din orice farmacie sau direct de la medicul homeopat? Eu am luat din farmacie produse Boiron, insa am inteles ca sunt si altele .

Multumesc!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“God could not be everywhere and therefore he made mothers.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Toate produsele HOMEOPATE le iau din farmacie.Aici exista cateva farmacii in oras care sunt specializate si pe Homeopatie si gasesti absolut orice produs Homeopat.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

multumesc frumos fetele pentru raspunsuri.
Intre timp am gasit si eu exact despre ce era vorba si le-am si gasit la o farmacie HelpNet (le-am gasit pe site-ul lor, inca nu am fost sa le cumpar).

lulu concentratia ti-a stabilit-o banuiesc medicul homeopat, dar vreau sa te intreb dc ati inceput cu o concentratie mai mica si apoi ati urcat, sau ati trecut direct la 30 CH. Mie cumnata imi spune ca ii dadea CHAMOMILLA 7 CH intre 4 si 6 luni. Oare tine de varsta? Probabil ca cel mai bine ar fi sa merg mai intai la un homeopat, dar sunt disperata, ca de cateva nopti se trezeste noaptea si sta cate 2-3 ore treaza iar eu dim tb sa merg la servici si mai sunt si insarcinata.


Anca de gandacel Elena (03.11.2007) si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

anca, concentratia o stabileste medicul ( pediatru cu specializare in homeopatie). Noi am inceput sa luam Chamomila pe la 1 an cu 15 ch ,acum ia 30 CH la 18 luni.Probabil e in functie de varsta/ kg ......

carmen
, la noi nu este cazul sa apelam la doi medici ,ptr ca pediatra lui LUCA are specializare in homeopatie.Intotdeauna incepem sa tratam cu homeopate,daca nu vedem ameliorare sau se inrautateste situatia( nu a fost niciodata cazul) trecem la varianata alopata.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Ca schema de imunizare in aceasta iarna ne-a dat asa :

- Echinaceea 2.5 ml /zi timp de 10 zile /luna in toate lunile cu "R"
- Extract( tinctura) de Coacaz Negru , 2 ml /zi /10 zile/luna ,dar nu l-a acceptat deloc LUCA, isi facea voma dupa el ,si am renuntat ;
- Vaccin Antigripal Homeopat 2008-2009 / 3 gr /odata pe saptamana , in aceeasi zi a saptamanii ,in toate lunile cu "R".

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
www.flickr.com/photos/15354374@N06/show/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput